Dunkerk

• Francie

Dunkerque

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Nizozemsko / Francie / USA, 2017, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 496)

Nebudu psát obligátní „Nolan to zase dokázal“, ale faktem je, že to prostě, ehm, zase dokázal. Dunkerk je depresivní válečné peklíčko, které funguje i bez eRkového ratingu, jelikož stojí čistě na napětí a nepřekonatelných očích Toma Hardyho. Vezměte si Banea, vynásobte to stovkou a přihoďte Kennetha Branagha, jehož pohled taky vydá za tisíc utopených vojáků. Výsledkem je film, v němž nejsou potřeba vysvětlovačky a vlastně tu na ně ani není čas, protože se pořád uhání kupředu na zemi, na vodě i v oblacích. Nolan v podstatě natočil jednu velkou válečnou scénu, která má 107 minut a nedá vám vydechnout až do samotného konce. A i když ji možná nemusel zamotat až tak moc, právě hrátky s časem zaručují, že Dunkerk nezapadne mezi přímočarou konkurenci. Zkrátka je to pecka a ideálně si ji dejte v IMAXu. Jinde se totiž budou lodě a letadla cpát do jednoho záběru vcelku složitě.(19.7.2017)

Nolan opět nezklamal. Byl jsem na tom s kamarádem kameramanem, nejmíň vděčným divákem všech dob a po dlouhé době byl spokojen i on. Čistá filmařina. Jen ten Zimmer už se asi úplně zbláznil. To, že se mnohdy hudba těžko odděluje od zvuků na mě působilo asi opačným efektem než mělo. Tudíž jsem o tom musel přemýšlet a odtahovalo mě to od děje. Ale v IMAXu opravdu zážitek.(11.8.2017)

(OBSAHUJE SPOILERY) Vypadalo to jako emocemi nabitá řežba, kde budeme moct prožít to všechno skoro na vlastní kůži: hrůzy války, strach o postavy a zoufalství a bezvýchodnost situace, v jaké se vojáci u Dunkerku ocitli. To, co jsme nakonec dostali je ale poměrně zdlouhavý a prázdný film, na který rozhodně nebude těžké zapomenout. Film se točí okolo několika jednoduchoučkých dějových linek, vzájemně dost zvláštně sestříhaných, v nichž se pořád opakuje to stejné: 1. dějová linka: pláž – loď – evakuace raněných – bombardéry útočí, zasáhnou pět lidí, za hodinu se vrátí – loď se potopí – vojáci se nalodí do další lodi – loď se potopí – vojáci lezou do další lodi – doslova každá loď se potopí. 2. dějová linka: pilot řídí letadlo – baví se s druhým pilotem o palivu – sleduje, kolik má paliva – střílí na nepřítele – nepřítel padá do moře – někdo z přátel taky. 3 dějová linka: loďka pluje – chlápek mluví o letadlech – další chlápek se chová agresivně – kluk se stará o umírajícího kluka – sledují padající letadlo – vytahují vojáky z moře. Je to celé chaotické, každou chvíli se člověk ztratí – kdo to je, co tam dělá, proč to dělá, co to má vlastně za smysl, kdo se to teď v tom tmavém záběru utopil, to jsme se jako vrátili v čase? Po chvíli už prostě jenom dokola sledujete, jak se vojáci topí a skáčou z lodi. Postavy jsou ploché, žádná nedostane trochu víc prostoru, ničí příběh se nedozvíme – jen nejnutnější fakta o tom, co se děje právě teď. Takže žádný emoce ždímající příběh plný hrdinství a zbytečných smrtí mladých vojáků nečekejte. Známí herci jsou na obrazovce pomálu, aby dali (i tak malý) prostor ostatním postavám, které všechny vypadají úplně stejně - prázdný bílý obličej a krátké tmavé vlasy. Pohybují se po skupinách, takže je prakticky nemožné poznat, kdo je kdo. Takže jediný, koho si člověk nakonec z nich ze všech zapamatuje, je Harry Styles (jehož velkým fanouškem zrovna nejsem), protože se z něho stane prostě "ten, co ho už odněkud znáte" (nemám tušení, jestli jeho obsazení bylo záměrné, aby na film přišly taky nějaké holky, nebo jestli nějak prošel castingem a byl tam prostě do počtu). Mimochodem, v tom filmu se skoro vůbec nemluví, žádné hluboké dialogy, žádná emotivní loučení s umírajícím, ani dojemné řeči vojáků přesvědčených o své brzké záhubě, nic. V závěru mám pocit, že nejvíc ve filmu mluvil právě Styles. Jeho nejlepší věty jsou: „Přestaň Gibsone!" a „Lidi po nás budou plivat." Na druhou stranu oceňuji snahu natočit válečné drama jinak (i když nemůžu říct, že by mi tohle pojetí vyhovovalo), soundtrack (čti neustávající znepokojivé skřípání) a ozvučení (v kině byl zvuk autentický natolik, že se podlaha pod našima nohama mírně otřásala).(11.8.2017)

Nolan umí, víc není potřeba psát. Potvrdil, že je jednička.(12.8.2017)

NOLAN SI PATOSEM ZNIČIL PERFEKTNÍ SNÍMEK Je to jízda, tempo přímo vražedné…. v úvodu filmu se zhluboka nadechněte, protože po chvilce ve vylidněném a tichém městě začne běh o život, závod o záchranu tisíců mužů uvízlých na pobřeží Dunkerku, kterou sledujete s vojákem na pláži, civilním námořníkem a pilotem ve Spitfireu. Film je virtuozitou záběrů širokoúhlých i detailních podbarvených úžasnou hudbou a zvuky; velmi málo se mluví, hlavně se jedná. Vidíte de facto jednu událost z pohledu tří postav ve stejném časovém období, kdy vrcholem snímku je setkání všech v jednom bodě – to má Nolan fakt skvěle vymyšlené. Zlatým hřebem filmu jsou nejen zvuky, ať řev německého střemhlavého bombardéru Junkers Ju 87 alias Stuka, nebo zvuk motoru Spitfiru apod., ale hlavně hudba, jejíž tónová jednoduchost glassovského typu je nedílnou součástí děje. A do toho drobné zvuky jako např. neustálý tikot hodinek. Horší je to se závěrem – celou dynamiku filmu zabil patetickým filosofováním a hodně úsměvnou scénou, kdy plachtící Spitfire bez paliva sestřelí útočící Messerschmitt, což připomíná školu Chucka Norrise. A když se podíváte do historie, všichni Britové z pláže zdrhli, až pak se pro Frantíky vrátili. Resume: rozhodně to je filmový zážitek a opět důkaz, že film na stejné téma jde udělat jinak. Ad POMO – nevím, kde viděl celuloidové nečistoty, protože obraz je čistý, ostrý, zřejmě přes nějaký teplý filtr, občas se záběry přiblíží k HDR fotkám, ale nedojdou na jejich kýčovitost.(12.8.2017)

Rukopis Nolan je poznatelný. Už to ale asi nikdy nebude taková pecka jako Batmani. Dunkerk je výborný válečný film, kterému chybí ústřední hrdina. Viděno v Imaxu hodnotím jako filmový zážitek, který nejvíc zapůsobí na počátku. Pak už se to všechno valí víceméně stejným tempem. Bylo to dobré, ale po týdnu si stěží vybavím, o čem to vlastně bylo...(12.8.2017)

Kryštof Nolanů by měl radši předat tento film Spielbergovi a udělat ho mládeži nepřístupný. Chápu proč má tento film tak dobré hodnocení. Vizuální stránka tohoto filmu je prostě strhující. Na rozdíl od jiných snímků které poslední dobou vycházejí se vše zdá reálné a není tam žádný CGI čurbes. Problém ovšem nastává v době kdy Kryštof chce vyprávět příběh. Přeskakujeme mezi čtyřmi místy a na žádném se nezdržíme více než deset minut. Po první hodině to bude připomínat video autistického jůtůbera který musí střihnout svůj vlogísek v každé třetí vteřině. Nolan to ovšem prodloužil a z vteřin se stávají minuty. Mluveného textu tam je méně než ve filmu Mad Max. Navíc co se z mého pohledu bere jako největší mínus je hudba Hanse Zimmera. Ono to zní dobře ale když vám do hlavy bubnují v kině decibely už druhou hodinou stane se to nepříjemné. Navíc hudba zní jako kdyby mělo přijít nějaké obří vyvrcholení. Místo obřího tsunami spermatu se ovšem za celý film nic moc nestane. Sem tam občas spatně bomba. Jednou za čas tam někdo někoho sestřelí. Vojáčci přeběhnou sem a tam a pak si dají kilometr plavání kraulem. Nejlepší byl začátek a konec. Kdyby se film ubíral směrem jakým se ubíral na začátku bylo by to nadmíru super. Bohužel jsem ale nucen tomuto veledílu dát za 3 i když si mohlo vysloužit mnohem lepší známku.(12.8.2017)

Posledni dobou ty Nolanovy filmy asi prestavam chapat. Cekal jsem neco uplne jineho. Prislo mi to vice jako dokument, nez jako film do kina. Nu coz, dalsi Nolanuv film si asi necham ujit.(14.8.2017)

Film jsem viděl včera v IMAX kině a musím říct,že mě to fakt dostalo.Obrovské plátno,ohromující zvuk a naprosto fenomenální hudební doprovod dělá z tohoto bijáku zážitek,který tu podle mě nebyl hezkých pár let.Velké plátno je nutností.Kdekoliv jinde bude film opravdu poloviční.Záběry jsou dechberoucí.Všichni herci hrají výtečně a film uhání neskutečným tempem.Je to bezesporu film roku.Možná si na Dunkerk zajdu do Imaxu ještě jednou.Výborný film.(16.8.2017)

Jako správný fanda Nolana jsem čekal hodně, ale tohle rozhodně ne. Hodně intenzivní filmový zážitek, zvuk, Zimmerova hudba, kamera leteckých soubojů. Všechno je to geniální...a přitom to není žádná plačtivá srajda.(16.8.2017)

• kmfilm

Bohužel se nemohu řadit mezi nadšence tohoto filmu a přitom jsem se na něj tolik těšila... Doplavu k jedné lodičce ta se potopí, doplavu k druhé lodičce ta se potopí, doplavu k třetí lodičce ta se potopí, doplavu ke čtvrté lodičce a ta se....ano, také potopí! Do toho jediné letadýlko na obloze s Tomem Hardym uvnitř, který rozstřílí všechny nepřátele a zachrání tak všechny a to i po tom, co mu od půlky filmu dojde v letadle palivo a létá tak vlastně větroněm. Nesmíme zapomenout na Pepka námořníka se synem, který na své malé korábce rozlévá vojákům na moři čaj... V poslední řade nemohu neohodnotit zklamání z uširvoucí hudby (pokud se to hudbou dá nazvat) jako ze psychozáhrobí. :-((17.8.2017)

• elimS

35% - komentář 20ti slovy: "Kdy to začne?"...uáááá nudá. 87%?! Naletěl jsem! Kretenský střih a debilní 3 "d-ě-j-o-v-é" linie (i časově). Ale akční scény s "vibrující" hudbou byly výborné.(18.8.2017)

Pomo mal pravdu, najvacsie napatie vytvarala hudba... film bol taky "ospevovany", ze som prosto cakala viac...(20.8.2017)

Ten film není špatný, jen jsem po skvělých recenzích svých kamarádů čekal víc. Přiznávám, nemám rád žánr válečného drama. Chápu smysl film, obeznámit diváka se situací v Dunkerku. O zázraku evakuace 300.000+ anglických vojáků jsem neměl zdání. Taktéž jsem klasicky nadšen ze soundtracku H.Zimmera. Nicméně příběhová línie mi příjde zmatená, poentu filmu čekáte od prvního záběru. To, že se prolínají 3 příběhy je občas zmatené, zbytečně vyhrocené, napětí se díky hudby stupňuje snad v každé scéně. Já byl vlastně rád, když už to skončilo. 65% (a to jen proto, že se ve filmu objevil můj oblíbený Kenneth Branagh.) Btw Harry Styles mě relativně mile překvapil.(21.8.2017)

Ty Spitfiry! :)(21.8.2017)

Ačkoliv jsme na promítání zavítali do IMAX kina slibovaná špičková produkce se bohužel nekonala. Obraz byl v mnoha místech okraje plátna tmavší, obraz často neostry a rozklepany. Jestli je to zase cool těžko říct, za mě se kvalita obrazu příliš nelíbila. Filmovou hudbu dodělal sám mistr filmové hudby, který však vyplácal svůj um tentokrát marně. Nolan nenechal diváka chvíli v klidu a tak se špičkové hudební podklady naprosto ztrátí v konstantním zvuku filmu. Zároveň jednotlivec náměty se ke konci filmu tak slavnostně nespojuji a po odchodu z kina zaznívaj v divákovi nepochybné wtf momenty, které byly do scénáře násilně přidané. Film se tak nese na lyrické vlně, ale žádný děj de facto pořádně neodvypráví. Přestože se jedná o kvalitní film, tak v podání Nolana jsme čekal mnohem víc. Je to jako koupit si Porsche a pak zjistit, že vás na silnici natře stará škodovka. Herecké výkony, byť kvalitní film neutahnou a divák promítání odejde s nenaplněným očekáváním velkoleposti filmu. 80%(24.8.2017)

Nemuzu dat pet hvezd, protoze wow efekt se nedostavil. Jinak je vsechno ale top.(30.8.2017)

Pre mňa sklamanie, Dunkirk podobne ako Počiatok je pre mňa ťažký level a viac ako dokonalú kameru či skvelú hudbu potrebujem akciu skôr v štýle vojaka Ryana...Necháme načo chodiť na film do kina 2 či 3 krát, aby som si ho užil a už vôbec nechápem čo s filmom v TV - napr. Gravitácia v kine a v TV je podstatný rozdiel(1.9.2017)

Nolan to pochopil!!!!!Do války emoce nepatří!!! Vojáci, letci, námořníci, civilisté jsou ve válce jen figurky na šachovnici, kteří se snaží splnit úkol a pokuď jej nemají, snaží se přežít, bez brečení, bez přemýšlení jestli to má smysl..Jak výstižné! jak logické! jak jednoduché, dám tomuto filmů 5 hvězd plus 6 za hudbu...(2.9.2017)

Dechberoucí zfilmování dokonalého triku Spojenců který znamenal počátek obtíží nacistického Německa. Druhá světová válka je věčným mementem pro lidstvo.(11.9.2017)

Nolan nám představil zcela nový pohled na to, jak se dá točit válečný film. Snímek je plný místy fantastické hudby, která zní bez ustání vyhroceně od první minuty až do konce, i vizuálně dokonalých scén. A to je vlastně jeho hlavní problém. Nejde v podstatě o film, ale o válečný klip bez gradace, krve, násilí i emocí. Skouknul jsem to jedním dechem, bez toho aby to ve mně zanechalo nějakou emociální stopu. Bylo mi úplně, jedno jestli se ti vojáci dostanou zdraví domů, nebo ne. Zajímavost z natáčení: Tom Hardy pracoval souběžně na televizním seriálu Taboo, což časově kolidovalo. Veškeré scény v letadle za něj natočil český herec David Novotný. Hardy absolvoval pouze závěrečné scény bez letecké masky.(13.9.2017)