Dunkerk

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Drama / Historický / Válečný

Velká Británie / Nizozemsko / Francie / USA, 2017, 106 min

Komentáře uživatelů k filmu (1 509)

Nebudu psát obligátní „Nolan to zase dokázal“, ale faktem je, že to prostě, ehm, zase dokázal. Dunkerk je depresivní válečné peklíčko, které funguje i bez eRkového ratingu, jelikož stojí čistě na napětí a nepřekonatelných očích Toma Hardyho. Vezměte si Banea, vynásobte to stovkou a přihoďte Kennetha Branagha, jehož pohled taky vydá za tisíc utopených vojáků. Výsledkem je film, v němž nejsou potřeba vysvětlovačky a vlastně tu na ně ani není čas, protože se pořád uhání kupředu na zemi, na vodě i v oblacích. Nolan v podstatě natočil jednu velkou válečnou scénu, která má 107 minut a nedá vám vydechnout až do samotného konce. A i když ji možná nemusel zamotat až tak moc, právě hrátky s časem zaručují, že Dunkerk nezapadne mezi přímočarou konkurenci. Zkrátka je to pecka a ideálně si ji dejte v IMAXu. Jinde se totiž budou lodě a letadla cpát do jednoho záběru vcelku složitě.(19.7.2017)

Přišel jsem do kina a odcházím z války..zažil jsem nálety, bombardování, potopení lodi..byl jsem tam..prožil jsem skutečnou válku. BRAVO!!!(31.7.2017)

Dunkirk byl mnou asi nejméně očekávaný film Christophera Nolana, přestože nemám nic proti válečným filmům. Mám od Nolana raději jiné žánry, nicméně opět potvrdil, že je na něho spoleh a natočil další špičkový film. A i s tím válečným žánrem si poradil po svém a natočil ho netradičně. Dunkirk je především audiovizuální nálož se spoustu opravdu silných scén, díky své struktuře mu lze odpustit, že vlastně nemá žádný příběh či hlavní hrdinu (má ho vlastně samotná válka?). Dunkrik je v podstatě jedná velká dlouhá scéna, které buď zcela podlehnete nebo vás nechá chladnou. Kino je povinností, protože při domácí projekci může trochu ztratit ze svého kouzla. (9/10)(2.8.2017)

Tento film ve mně zanechal jedno slovo, které jsem do té doby užíval jen zřídkakdy - ''rozporuplný''. Ano, je to Nolan ale zároveň, je to jiný Nolan. Možná proto, že šlo o film podle skutečné události a mistr se tak nemohl ''úplně rozmáchnout štětcem''. Každopádně střih i kamera jsou výborné stejně jako efekty. A díky H. Zimmerovi se z filmu stává největší válečné drama, které jsem kdy měl tu čest vidět. Opravdu si myslím, že skladatel tu nechal to nejlepší ze sebe. Tikot vteřinové ručičky provázející celý film dělá lepší kulisu, než pověstné smyčce z Psycha. I obsazení se Nolanovi povedlo. Je to stará známá parta a i když pro sebe nemají celý film ( T. Hardy hraje celou dobu jen očima!), dokáží perfektně vtáhnout diváka do děje. V příběhové lince jsem se malinko ztrácel, ale asi proto, že Nolan je pověstný svým vyprávěním a především jejich zakončením. V historickém dramatu máte ale smůlu, protože historie napsala příběh i konec za vás. I tak ho ale Nolan zpracoval krásně. Nicméně já nikdy nebyl moc na piloty ani marínu. Proto čtyři hvězdy. Závěr: Největší válečné drama z II. světové, co se urodilo na stříbrném plátně. Doporučuji v IMAXU.(3.8.2017)

nechápu histerie kolem Nolanovo filmů (viz. pro mě propadák roku Interstelar). Moc by se mi líbilo aby ten kdo to viděl a říká jak je to pěkné koukl na Hacksaw ridge. Srovnávat se to dá, oboje cca rok od sebe, oboje podle skutečnosti. Jenže hacksaw je prostě film který chytí, tohle je o ničem. Zimmer umí dělat hudbu k filmům, ale tohle dal za odpoledne (stačilo nahrát tikot hodinek, dodělat 50 efektů a je to). 3 hvězdičky dávám za fakt hezky natočené letecké záběry, tady bych fakt tipoval že to točila v roce 1940 :)(3.8.2017)

Zimmer nahrál Nolanovy hodinky a je z toho hutná atmosféra, která dělá polovinu filmu. Druhou polovinu dělá nolanovsky krásné finále. Film je trošku neosobní, což někomu nemusí sednout, chápu však, že je to záměr. Válka neosobní je. Řečím, že Hardy je týpek, přestože dostal jen malinko prostoru, nevěřte. Ne snad proto, že by nebyl týpek, on ale dostal hodně prostoru a společně s Breneghem jsou největšími tahouny filmu. Dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Je tam ovšem pár ale. Hrátky s časem jsou celkem zbytečné a svoje opodstatnění najdou v jediné scéně. Linka na molu je paradoxně nejslabší, přestože by měla být stěžejní. Nolan to asi dokázal, ale nemůžu si odpustit myšlenku, že to šlo ještě lépe.(3.8.2017)

Po dlouhé době film, který mě nadchnul. Krásné vizuální a akční scény, moc se tam nemluví což nechá vyniknout úžasné hudbě a absence trapných patriotických proslovů dělá z tohohle filmu opravdovou perlu válečných filmů. Rozhodně film, který chce vidět v kině.(4.8.2017)

Podívaná to byla parádní, zvuk naprosto dechberoucí. Ten formát 70mm v IMAXu opravdu stojí za to.(až na to že se u scén v interiéru obraz zploštil na širokoúhlou klasiku) Začátek mě opravdu bavil... Ale vojenská stránka mě dost zklamala. Pilot má na všechno strašně moc času, dokonce i ve chvíli kdy po něm jde 109ka, si stačí zaznamenávat křídou stav paliva. Potápějící se torpédoborec je tam vlastně jeden a ten samej pořád dokola. Celkově mě to finální propojení dějů dost mátlo, jedna scéna se několikrát opakuje, pokaždý z jinýho úhlu pohledu. Jak to ohodnotit... vidět to na monitoru nebo v TV budou to slabý 3*. Za "IMAX" zážitek přidávám ještě 1*.(6.8.2017)

S klukama v kině na válečný film. Žůžo, hromada popcornu, obrovská cola, to bude něco. Když skončily reklamy a já uviděl to mega plátno, které je vyšší než širší, musel jsem otáčet hlavu, abych viděl všechny pohyby na plátně. Při prvních střelbách jsem vysypal půlku popcornu a vylil celou colu na hlavu borcovi přede mnou. Silný to zvukový a vizuální zážitek! To se musí nechat, tenhle film je něco jako Avatar, doma ho neoceníte, ale v kině Vám z něj vyvstanou chlupy na ruce. Po prvotním nadšení z vizuálu jsem měl stažené půlky v očekávání co se bude dít v příběhových liniích. Možná bohudík to nemá žádný amerikanizovaný klišé příběh a kupodivu žádnou ženskou hrdinku, do které by se nějaký voják zabouchnul. Jedná se skutečně o syrový boj o přežití. Posem super a zajímavé. Na druhou stranu bohužel se nedočkáte žádného většího twistu a v té řadě statisíců vojáků Vám toho jednoho prostě není líto. Možná to tak mělo být, protože tady se jedná o masovou operaci a film se nám snaží ukázat i pohled vojevůdců. Asi to není znovukoukatelný film, ale určitě oslní a zanechá ve vás silný zážitek. Každopádně doma, pokud nemáte giga super projektor a dvanáct prostorových repráků, se na to nekoukejte. Perličkou je Tom Hardy, muž tisíců ženských srdcí, který svůj ksicht ukáže až v posledních vteřinách. Takovéhle zasazení superstar se jen tak nevidí :-)(6.8.2017)

Film na který jsem šel s obrovským očekáváním, jenž byl dán recenzí Mirky Spačilové, 80% od Mirky Spačilové, to musí být bomba. Musím říct, že technicky není výhrad, prostě páni, ale celkově jsem nebyl filmem extra strhnutý, celou dobu ve mně vládl pocit dokoukat a hurá domů. Možná, že si film zaslouží 5*, opravdu na něm nenacházím chybu, ale pocitově dávám 4*.(6.8.2017)

Přeceňované válečné drama...ukazuje na to, co u Christophera N. nemám rád, a tím jsou kalkulace s divákem, odtažitost, hlučnost. 80% jen pokud vidíte v IMAXu, jinak minimálně o 20% méně a troufám si říct, že až se bude vysílat v TV, tak to bude pro mnohé docela nuda.(7.8.2017)

Film je dokonalý čo sa hudby, hercov, atmosféry a vizuálu týka. Je až iróniou, ako vizuálne krásne je zobrazený príbeh, ktorý je takmer výlučne postavený na jednej katastrofe za druhou. Nolan je skutočný kráľ čo sa remeselnej stránky týka. Väčšinu času som sa cítil nepríjemne, hlavne počas hrozivých náletov Messerschmittov, čo však beriem ako obrovské plus, pretože vojna je hrozivé svinstvo a presne tak by mala byť aj zobrazovaná. Rozhodne odporúčam zájsť si na film do kina, ako ostatne na každý Nolanov film. Malým negatívom je pre mňa roztrúsená časová os príbehu, ktorá sa spojí v celok na konci. Tento ťah považujem v prípade Dunkirku za zbytočný a zdá sa mi že režisér tým len samoúčelne nasleduje súčasné trendy. Za väčší problém považujem nie celkom úplne vysvetlenie príbehu postavy Cilliana Murphyho (možno mi niečo ušlo, to však zistím až po druhom zhliadnutí) a to, že sa Nolan opäť nezdržal svojho typického pátosu, ktorým pre mňa pokazil už zopár filmov v závere. Tentokrát je to neuveriteľné (a nereálne) hrdinstvo Toma Hardyho v závere filmu a privítanie vojakov doma, ktoré by bolo úplne ok, nebyť tej násilne dojímavej hudby a nepodareného útoku na city. Čo ma však zarazilo najviac je absolútna absencia krvi (okrem jednej rozbitej hlavy, a krvavých fľakoch na obväzoch zranených vojakov). Pri toľkých náletoch, guľometnej streľbe, výbuchoch, torpédach atď. je neodpustiteľné že nikde nebola krv. K vojne to proste bohužiaľ patrí a keď ju chce niekto realisticky zobraziť, mal by ju zobraziť aj s brutalitou, ktorá k nej patrí. Radšej v obmedzenom množstve ako vôbec. Dunkirk sa bohužial držal toho „vôbec“. Vo výsledku je to film, ktorý zo začiatku má obrovský potenciál nastaviť ľuďom zrkadlo a vyzdvihnúť neskutočnú hrôzu a zbytočnosť vojny, ale na konci sa z neho vykľuje len ďalší typický veľkolepý vojnový film útočiaci na Oskary vyzdvihovaním hrdinstva a ľudskosti vojakov a ich podpory a porozumenia zo strany bežného ľudu aj nadriadených. Ja osobne som už znechutený z týchto pseudohodnôt a preto je pre mňa Dunkirk po príbehovej stránke jednoducho béčko a sklamanie - európsky veľkofilm pre deti a dospievajúcu mládež s americkým koncom.(7.8.2017)

Od Zachraňte vojína Ryana válečný film, u kterého jsem vydržel ani nepípnout. Navíc projekce v Boskovicích na mém prvním filmovém víkendu nezapomenutelná.(7.8.2017)

Je to něco úplně jiného. V podstatě žádný příběh, jen pár situací z různých pohledů. Nechybí napětí ani akce a ani to není tak drsný a krvavý jako třeba Ryan. Líbí se mi ta syrovost a plivnutí do tváře digitálním záběrům. S postavami se bohužel člověk moc nezžije, chvílema mi u těch mladejch vojáků dělalo i problém poznat, kdo je kdo. Muzika a zvuky jsou asi nejvíc top, ale toho tikání a napjaté hudby bylo někdy až dost. Konec přišel z nenadání a mě trvalo dva dny, než jsem došel přesně k 8/10. Díky za velice zajímavej a ojedinělej zážitek.(8.8.2017)

Nolan nám chtěl ukázat, že i takhle se dá sestříhat film. Ale když vám pod nos přijde každá scéna, a to ať je natočená sebekrásněji, pětkrát z jiného pohledu, zabere to dost času a hodně to ubere na příběhu, do kterého se mi díky jeho “skutečné“ délce nepodařilo řádně zaplout. S postavami jsem taktéž neměl nějak velkou potřebou soucítit. Ale až na ten strohý příběh, díky kterému nedám tu pátou hvězdičku, je to natočené krásně. Ze vzdušných soubojů, náletů na pláž a podobných scén jsem se cítil dosti nervózně i přesto že jsem seděl v pohodlném sedle biografu. Jen netuším, proč ten Hardy nepoložil svého “větroně“ na pláž mezi své a nenalodil se ostatními, místo toho aby přistál tam, kde přistál. Zřejmě Nolan potřeboval svého mučedníka.(8.8.2017)

Nevím,všichni tenhle film vychvalují do nebes,tři dějové linky,pár leteckých soubojů,možná co se týče filmového řemesla,tak ano,jinak mě to opravdu vůbec nijak nenadchlo,Zachraňte vojína Ryana a jiné to u mě, určitě nepřekoná.........(9.8.2017)

Jsme na krok od virtuální reality, pokud navštívíte IMAX. Tento film vás vizuálně obejme dokonale nasnímanými obrazy a pazvuky války. Mluví se málo. Snad až překvapí mlčenlivost takového množství vojáků, kteří si uvědomují bezvýchodnost své situace a my jako diváci se stáváme jedním z nich. A můžete si vybrat, jestli budete ten na zemi, na vodě nebo ve vzduchu. Velmi silný zážitek.(9.8.2017)

Jiný válečný film. Většina válečných filmů je o jednom nebo více vojáků a popisují jejich život ve válce. V tomhle filmu je to hodně jiný, film nepopisuje příběh jednotlivců, ale přesně to co se v Dunkerku událo. Je to jako kdybych se nekoukal na film o válce, ale přímo na válku. Velmi se mi líbila realičtnost snímku. Bohužel mě to tak emočně nezasáhlo jak bych čekal. Jinak bych řekl že kvalitou předči většinu válečných filmů.(9.8.2017)

Neviem si predstaviť tento film inde ako v IMAXe. Ten zvuk, to bolo niečo, čo som ešte nezažil. Zimomriavky po celom tele, krásne natočené, dejovo jednoduché, ale tá hudba a obraz vás dostanú do deja až priam šialeným spôsobom. Toto nie je film na doma a ani na normálne, bežné kino.(11.8.2017)

Nolan opět nezklamal. Byl jsem na tom s kamarádem kameramanem, nejmíň vděčným divákem všech dob a po dlouhé době byl spokojen i on. Čistá filmařina. Jen ten Zimmer už se asi úplně zbláznil. To, že se mnohdy hudba těžko odděluje od zvuků na mě působilo asi opačným efektem než mělo. Tudíž jsem o tom musel přemýšlet a odtahovalo mě to od děje. Ale v IMAXu opravdu zážitek.(11.8.2017)

(OBSAHUJE SPOILERY) Vypadalo to jako emocemi nabitá řežba, kde budeme moct prožít to všechno skoro na vlastní kůži: hrůzy války, strach o postavy a zoufalství a bezvýchodnost situace, v jaké se vojáci u Dunkerku ocitli. To, co jsme nakonec dostali je ale poměrně zdlouhavý a prázdný film, na který rozhodně nebude těžké zapomenout. Film se točí okolo několika jednoduchoučkých dějových linek, vzájemně dost zvláštně sestříhaných, v nichž se pořád opakuje to stejné: 1. dějová linka: pláž – loď – evakuace raněných – bombardéry útočí, zasáhnou pět lidí, za hodinu se vrátí – loď se potopí – vojáci se nalodí do další lodi – loď se potopí – vojáci lezou do další lodi – doslova každá loď se potopí. 2. dějová linka: pilot řídí letadlo – baví se s druhým pilotem o palivu – sleduje, kolik má paliva – střílí na nepřítele – nepřítel padá do moře – někdo z přátel taky. 3 dějová linka: loďka pluje – chlápek mluví o letadlech – další chlápek se chová agresivně – kluk se stará o umírajícího kluka – sledují padající letadlo – vytahují vojáky z moře. Je to celé chaotické, každou chvíli se člověk ztratí – kdo to je, co tam dělá, proč to dělá, co to má vlastně za smysl, kdo se to teď v tom tmavém záběru utopil, to jsme se jako vrátili v čase? Po chvíli už prostě jenom dokola sledujete, jak se vojáci topí a skáčou z lodi. Postavy jsou ploché, žádná nedostane trochu víc prostoru, ničí příběh se nedozvíme – jen nejnutnější fakta o tom, co se děje právě teď. Takže žádný emoce ždímající příběh plný hrdinství a zbytečných smrtí mladých vojáků nečekejte. Známí herci jsou na obrazovce pomálu, aby dali (i tak malý) prostor ostatním postavám, které všechny vypadají úplně stejně - prázdný bílý obličej a krátké tmavé vlasy. Pohybují se po skupinách, takže je prakticky nemožné poznat, kdo je kdo. Takže jediný, koho si člověk nakonec z nich ze všech zapamatuje, je Harry Styles (jehož velkým fanouškem zrovna nejsem), protože se z něho stane prostě "ten, co ho už odněkud znáte" (nemám tušení, jestli jeho obsazení bylo záměrné, aby na film přišly taky nějaké holky, nebo jestli nějak prošel castingem a byl tam prostě do počtu). Mimochodem, v tom filmu se skoro vůbec nemluví, žádné hluboké dialogy, žádná emotivní loučení s umírajícím, ani dojemné řeči vojáků přesvědčených o své brzké záhubě, nic. V závěru mám pocit, že nejvíc ve filmu mluvil právě Styles. Jeho nejlepší věty jsou: „Přestaň Gibsone!" a „Lidi po nás budou plivat." Na druhou stranu oceňuji snahu natočit válečné drama jinak (i když nemůžu říct, že by mi tohle pojetí vyhovovalo), soundtrack (čti neustávající znepokojivé skřípání) a ozvučení (v kině byl zvuk autentický natolik, že se podlaha pod našima nohama mírně otřásala).(11.8.2017)