Princ Jaroslav se vydává do světa hledat ztracené sourozence – staršího bratra Jindřicha a své dvojče Jaromíra. Ti se zamilovali do tajemné krásky na portrétu, do princezny ze Země démantových skal a při jejím hledání zmizeli kdesi ve skalách. Princ Jaroslav nalezne princeznu Milenu a rozhodne se splnit tři úkoly, aby sourozence zachránil z prokletí… (Bohemia MP)

Martin741

Reziser Antonin Moskalyk /Dobrodruzstvi kriminalistiky, Cetnicke Humoresky/ natocil len nudnu a dost priemernu normalizacnu rozpravku /pohadku/. Normalizacia v byvalom Ceskoslovensku sa v roku 1982 zdala byt nekonecna a bola doslova vsadepritomna, preto sa tocili taketo filmy - na odlahcenie rozpravky /Herz/ alebo dychavicne normalizacne juhoceske komedie a la Slunce, Seno. Safrankova miestami az prehravala, a Travnicek /dabing Terence Hilla myslim/ tam bol len do poctu. Kulisy len priemerne, ale ako pisem, ako normalizacny priemer sa film da zniest : 58 % ()

cariada

Má oblíbená pohádka. Vždy se mě líbí Šafránková a její diamanty. Chudák ovečka jak se přes ní kutálí Trávníček. Jediný co mě nesedí je obsazení královského páru v podání L.Munzara a J.Hlaváčové. ()

Stanley

Podivuhodná, netradiční, pozoruhodná a velmi poutavá pohádka, která rozhodně není určena pro malé děti. Dlouho mi trvalo, než jsem jí vlastně přišel na chuť, a pokaždé, když mám příležitost ji znovu vidět, z ní načerpám něco nového. Nedokážu popsat proč, ale konečná scéna, kdy je zlomeno prokletí skal, působí natolik silně, dojemně, doslova archetypálně, že se z toho vždy vyloženě neubráním slzám. Všimněte si, že princové tu narozdíl od jiných "dětských" pohádek nečelí žádným ztělesněným protivníkům. Nemáme tu žádné čerty, žádné zlé čaroděje, ježibaby, draky či obludy, vlastně nikdo tu není vyloženě zlý. Všecho, čím musel princ Jaroslav projít a nad čím musel zvítězit (a kde Jindřich s Jaromírem pohořeli), je to, co není vidět a s čím si musel poradit jeho vlastními (vnitřními) schopnostmi. Vyhrál tam, kde jiní se zasekli. Vyhrál boj nad silami, které máme v sobě všichni. ()

Nach

Dlouho jsem se této pohádce vyhýbal, neboť jsem jí viděl jen kouskovaně a nikdy ne od začátku. Velká chyba. Třetí princ se u mě zařazuje do zlatého fondu nejlepších pohádek, které naše malá země za svou historii vyplodila. Má nádherný spád, úžasnou atmosféru, skvělé herce a hlavně i zkušenou režii. Karel Jaromír Erben by byl potěšen. Já tedy určitě jsem. 75% ()

C0r0ner

Dost bídná pohádka, na které je strašně vidět lacinost, se kterou se k natáčení přistoupilo. K tomu je scénář také dost chabý a celkově film působí jako brak. Nevím, jestli chtěli tvůrci využít dvojici Šafránková-Trávníček, která měla úspěch v Popelce, ale tady to tedy rozhodně nevyšlo. 35% ()

tomtomtoma

Pohádky Karla Jaromíra Erbena mají tradičně temnější ráz, a nejinak je tomu i u Třetího prince. Antonín Moskalyk je znám především svými kriminalistickými seriály a s nimi u diváků získal velkou popularitu. I s pohádkovým žánrem se vypořádal se ctí. V dětství jsem měl Třetího prince raději. Ponurost nevadí, herci podávají velmi dobré výkony, jen několik skutečností je zarážejících. Dvojčata jsou ochuzena o sladké dětství, neboť předurčenost jim nedává jinou možnost. Kletba je nesrozumitelná, neboť je vykonávána se svědomitou posedlostí, přízemní úskočností a s přesvědčením smrtelníky. Důvod zřejmě nikdo netuší, snad stále nepřekonaná zhýčkanost a uraženost prominentního rozmazlence. Cesta za záchranou nevede skrze čistý cit lásky, jak je obvyklé, ale přes bezstarostnost, lehkovážnost a přelétavost. I z této rozporuplnosti si lze vzít poučení, stačí si užívat života plnými doušky bez závazků i bez jakéhokoli očekávání okolím. Hrdinou pohádky je princ ze Země lva Jaroslav (dobrý Pavel Trávníček, též v rolí dvojčete Jaromíra, jako malí Leoš Rousek s hlasem Rudolfa Hrušínského nejmladšího). Osudovou kráskou pohádky je princezna Milena (velmi dobrá Libuše Šafránková, též v roli dvojčete princezny z diamantových skal), stále hledající klid spřízněné duše. Z dalších rolí: netrpělivý král Země lva (dobrý Luděk Munzar), laskavá a doufající královna Země lva (velmi příjemná Jana Hlaváčová), dobrotivý starý sluha princezny Mileny (příjemný Ota Sklenčka), rozvážný kovář (František Hanus), vychytralý zahraniční kupec (velmi zajímavý Lubomír Kostelka), okouzlující vnučka starého sluhy Týna (půvabná Zora Jandová), malá věštecká komediantka (Lucie Bártová-Zedníčková s hlasem Libuše Šafránkové), či ztracený princ Jindřich (Jiří Bartoška). Zapomenout nelze na hlas Miroslava Moravce, jímž příběh doprovází svou výraznou barvou. Kouzelná moc je všudypřítomná, ale rozhodujícím faktorem je důvtip a vynalézavost. Pohádka je to příjemná i pro časté opakované použití. ()

zette

Pohadka urcena pro starsi divaky, o to vice jsem si ji uzil. Vyborna mysteriozni atmosfera, osvedceny Travnicek a Safrankova. Dobry scenar dle knizni predlohy K. J. Erbena a dobre zvolena hudba. ()

pakobylka

----- "Tvůj druhý bratr, srdce moje ... je krásný jako ty, jen ještě žije." ----- Divná pohádka. Vede divné řeči ... v nevhodných chvílích se divně směje ... divně se proplétá labyrintem diamantových skal. Jakoby nevěděla kudy kam, a tak alespoň varuje před láskou. Ba co víc: Svým způsobem láskou pohrdá, odhazuje ji v dál jako nepotřebný obnošený širák, který už dávno vyšel z módy. Neboť bez lásky se snáze vysvobozují zakletí princové ... a vůbec - láska jenom zatěžuje ... bez lásky je život DALEKO veselejší a jednodušší. Dost divné ponaučení ... na pohádku. Docela se divím, že to tehdy prošlo. A popravdě: Nevidím v tom žádnou velkou výhru - leda tak vítězství pragmatismu a cynismu nad pohádkou, což mě zrovna dvakrát neuspokojuje. ()

Juto

Film sa vďaka úpravám a réžii pohybuje po nečakaných a kľukatých cestách až do finále, ktoré je takmer nerozlúštiteľné. A napriek tomu a napriek tajomstvu, nečakaným dejovým zvratom,  niekedy dotieravému rozprávaniu, je rozprávka zaujímavá. 6/10 ()

forsythia

Já tuhle pohádku jako dítě milovala. Mohlo mi být tak devět deset, když se mi zdál pohádkový sen isnpirovaný právě Třetím princem. Svou verzi pohádky jsem pak podle toho snu a své fantazie sepsala jako originální vánoční dárek pro rodiče. Jestlipak se ten můj jediný rukopis ještě někdy najde? ()

WolfR

Moc pěkná a zvláštní pohádka, i když dá se říct trošku “temnějšího“ rázu. Trávníček valí a Libuše Šafránková je jako princezna opět kouzelná a nádherná, 4 hvězdy. ()

Šimpy

Proč temná a depresivní pohádka, jak se tu dočítám? Propracovaná a osudová...obzvlášť závěr je vypointovaný, dechberoucí a tak silný, že mě pokaždé dokáže vtáhnout! "Přišel jsem si pro své bratry....Jindřicha a Jaromíra! Chci, aby jste byly všichni šťastni! Ty i ta ze skal!" ()

vesper001

Pohádka, která člověku zamotá hlavu. A to myslím doslova. Zápletka je trochu překombinovaná a závažnější, než bývá v pohádkách zvykem. Ale ústřední duo (?) Pavel Trávníček a Libuše Šafránková i v tomto případě funguje dobře a díky nim příběh stojí a nepadá. I to myslím doslova. ()

otík

Hodně podivná a zvláštní pohádka, která rozhodně svou atmosférou nenavazuje např. na Tři oříšky, ale spíše na psychedelické pohádky typu Radúzy a Mahuleny. Solidní záběry lokací a hezké kostými ubíjí točící se kamara v horách, totálně depresivní hudba a spousta naprosto nesmyslných scén. Stále jsem si kladl otázky typu: Jaktože to ví? Co to tam dělá? Jak je toto možné? Jasně, dítě si s tím problémy dělat nebude, ale pro dospělého je toto dílo plné spíše otázek než příjemných překvapení. Hodně slabé a hlavně divné. Hudba: Ivan Kurz ()

sir-dave

Na můj vkus docela depresivní pohádka. Jako malého mě vždy děsili scény s tlučícím srdcem ve skalách. Pak je tady trochu přeTrávničkováno a přeŠafránkováno :) ()

Sabrewulf

Tahle pohádka má naprosto masakrální pohádkovou auru. Už jen ty úvodní atributy jako věštba = každou část ryby dát tomu a tomu a kosti zahrabat, z čehož vzejdou dva princové, dva psi, dvě hříbata a dva meče, které zreziví, když se majiteli něco zlého stane, to je všechno tak ultimátně pohádkové, že pohádkovější už nikdy nic na světě být nemůže. U žádné jiné pohádky si tak brutálně nevybavím vůni jehličí z vánočního stromku a příjemný smrad z dohořelých prskavek.  Dokonce se Třetí princ může pyšnit jednou originální fajnšmekrovinou, kterou jsem nikdy v žádné velké české pohádce nezaregistroval (nechápu, jak jsem si toho nemohl nikdy všimnout) a to - vážně nastavená nota. V té pohádce není jediný vtip, ale i když jde o smrtelně vážnou pohádku, přesto funguje. Celé se to z mého pohledu, bohužel, rozpadá v druhé půlce, protože tam se ukáže, že tak nějak neexistuje žádné konkrétní zlo, prokletí princezny z diamantových skal je postaveno na úplně jalovém základu, vycucaném z prstu. Existovat nějaký skrytý čaroděj, který princeznu zaklel a který by se po splnění třech úkolů zhmotnil, aby ho princ po krátké šermovačce seznámil se žaludečními šťávami, tak by to byla neskutečně nabušená top pohádka. Zabitý potenciál. ()

Decker

Tuhle pohadku mam proste moc moc rad at uz kvuli skvelemu Travnickovi ci Libusce Safrankove anebo tomu zvlastnimu zpracovani a atmosfere (zvlaste v tech skalach dosti psycho). Proste paradni pohadka, kterou velmi rad ocenim kdyz je reprizovana na nejake pohodove podzimni odpoledne. ()

Doudis19

Pohádka, která mě vždy naprosto míjela. V roli záporáka skála, trojrole Trávníčka a tak depresivní melodie, že by se lépe vyjímala v hororech. Jako málého mě to děsilo, dnes už se Třetímu princi jen vyhýbám. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar