Kořist

Scénografie:

Alan Gilmore

Kostýmy:

Momirka Bailovic

Na americký film natočený v Srbsku a odehrávající se ze dvou třetin ve sklepě jednoho starého baráku, jde o nadstandardně uspokojivou žánrovku. Přes béčkový námět film nadto nevypadá lacině a nabízí velmi solidní CGI se zvířátky, která nepůsobí digitálně. Aja počínaje úvodními titulky nepromarní jedinou minutu a neustále dávkuje informace o postavách a vztazích mezi nimi, které později přijdou vhod (stejně ekonomicky jsou zužitkovány skoro všechny postavy a objekty, na něž protagonistka během svižné expozice narazí). Hrdinové tak nepředstavují jen chodící fláky masa pro aligátory. Rozumíme jejich motivacím, fandíme jim a chápeme, kde v sobě berou sílu vzdor všem šrámům zatnout zuby a postavit se nebezpečí. Překonávání rodinného traumatu je s eko-hororovou zápletkou umně provázané i díky skutečnosti, že dům, kde se většina děje odehrává, zpřítomňuje hrdinčino dětství, potažmo otcovo selhání. Jeho zaplavování vodou (díky které Halley může předvést, co jí jde nejlíp) a postupná likvidace tak představuje nevyhnutelnou součást „rodinné terapie“. Pravda, během delších dialogů vyprávění padá řetěz, postavy jsou až příliš šablonovité a vzhledem k R-kovému ratingu bych čekal víc scén, v nichž aligátoři trhají lidi na kusy, ale když už zábavnou a nenáročnou formou připomínat, že pokud chceme přežít, měli bychom respektovat hlavně přírodu, pak klidně takhle. 65%(10.7.2019)

Oddechová letní animal attack blbinka. Aligátoří survival odehrávající se během hurikánu kategorie pět zněl na papíře lákavě, zvlášť s Ajou za kamerou a produkujícím Raimim. To by to ovšem pánové museli pojmout temněji a hororověji. Crawl bohužel nemá moc koule, což je vzhledem k Ajově historii překvapivé. Gore naprosto mizivé, všechno je skryto buďto ve tmě nebo v přívalu šplouchající vody. Aligátoři vypadají občas trochu uměle, ale ne zas nějak moc. Hrozivější jsou spíš ty dialogy mezi otcem a dcerou. Brr.(11.7.2019)

Jsem docela v šoku, jak mě ten film bavil. Tvůrci hlavním hrdinům pořád vymýšlely nové překážky a když už Haley s taťkou najdou ucházející řešení ( v rámci žánru filmu ) , hoděj do placu ještě větší překážku. Já si vždycky v těhle situacích představuji jak by se zachoval Chuck Norris nebo Vinnetou. Určitě tenhle biják na letní pobyt v kině stojí za hřích.(10.7.2019)

Napínavá hororová podívaná o dvou hrdinech, kteří se octnou během hurikánu uvězněni ve sklepě s hladovými aligátory. Chytré a zajímavé postavy, skvěle budované napětí i pár docela drsných scén dělají z Kořisti hodně fajn žánrovou zábavu. Škoda, že se v závěru mění z hororu do akčního béčka.(13.7.2019)

• DaViD´82

Nikdo po Ajovi nechtěl hnedka Čelisti krokodýlích filmů, ale... Tenhle kočkopes, který není ani dostatečně vážný a napínavý, aby mohl fungovat, ehm ehm, "seriózně", ovšem zároveň není ani dostatečně nablblý a přepálený, aby fungoval alespoň v guilty pleasure rovině (takových momentů je, bohužel, naprosté minimum), není ničím jiným než stokrát viděnou žánrovou tuctovkou bez náboje, nápadu a adrenalinu.(10.7.2019)

Takový ten film, kde jedna z postav hodinu běhá s otevřenou zlomeninou nohy, jako by se nechumelilo, zatímco já se pak sotva vybelhal z kina, protože jsem si přeseděl nohu... Mile přiblblé, ale znovu to vidět nepotřebuju.(11.7.2019)

Trvalo mu to síce takmer 10 rokov, ale konečne Aja natočil zase dobrý film. Pre mňa dokonca natoľko dobrý, až sa „obávam“, že tento rok lepší horor neuvidím... Nevadí, ja v hororoch nepotrebujem monumentálne myšlienkové presahy, sociálno-politické podtexty či meditáciu nad záhrobným životom. Pokojne mi stačí aj priamočiary, minimalistický survival horror / animal attack, pokiaľ mi sadne. A tento mi kurva že sadol, už sa teším na repete.(11.7.2019)

• Psychor

Aja(jaj). Pan režisér promrhal další šanci na restart své po hříchu uvadající kariéry, k čemuž velkou měrou přispěla i tragikomická kvalita scénáře bratrů Rasmussenů. Crawl obsahuje natolik zásadní díry v logice, že místy vůbec netušíme, zda-li je snímek míněn vážně. Během prvotního setkání s aligátorem domácím jsem byl konsternován absurditou okamžiku, při scéně následující již pouze obracel oči v sloup. Aligátoři mají nejsilnější stisk ze všech žijících živočichů, takže obyčejné povrchové škrábance na končetinách hlavní hrdinky zkrátka nelze přejít mávnutím ruky. Jakožto zdejší žánrový expert tak musím tomuto po všech směrech bezzubému hororu udělit odpad.(12.7.2019)

• Wacoslav1

Tak na tenhle filmek jsem byl i vzhledem k osobě režiséra celkem zvědavej, ale už tu asi fakt není nikdo kdo by pozvednul zahnívající žánr zvaný horor. První čtvrtina ještě ušla celkem slušně se rozjela atmosféra, ale bohužel od toho prvního útoku aligátorů mě to úplně přestalo bavit. Pak už je to totiž jako přes kopírku. Nezáživní fotr s dcerou a ještě nezáživnější kecy mezi nimi. Občas odněkud vybafne digitální aligátor a občas sem tam někoho sežere a vy máte neomylnou jistotu, že ústřední dvojice plus pes přežijou, ať se děje co se děje. Filmu pak nenávratně podkopává nohy hlavně to jak se bere brutálně vážně. Pořád až do závěrečných titulků jsem čekal, že tam bude aspoň nějaký odlehčení no pokud jím byl míněn song see you later aligator, tak v tom případě : no see no later Mr Aja. Horor je na všech frontách mrtvej a každej další film v tom jen utvrzuje.25%(11.7.2019)

75% - 4*(15.7.2019)

Čekala jsem pohodový béčko, ale ono to je béčko co se týče nějaký production value (ble, ten green screen ve venkovních scénách trhá oči!), které se ale bere poměrně vážně! Takže jako wtf! S takovouhle zápletkou si to fakt zasloužilo trochu víc nadhledu a humoru, takhle to je totiž hodně "meh".:((10.7.2019)

Nejlepší Aja od Noci s nabroušenou břitvou - skvělá kamera, dokonalý vtáhnutí doprostřed hurikánovýho běsnění a brutální zabijáčtí krokodýli. Jen teda jaksi dvě hlavní postavy jsou sakra nesmrtelné, ale budiž. Nejlepší zvířecí horor posledních let.(10.7.2019)

Alexandre Aja je zpátky. Jeho nejnovější snímek Kořist (Crawl) sice úplně nedosahuje kvalit trojice Noc s nabroušenou břitvou, Hory mají oči a Piraňa, ale rozhodně jde o důstojný filmařský návrat. Vyložený strach jsem neměl, protože oba hlavní hrdinové působili nesmrtelným dojmem jako jistý Turek, ale napínavou atmosféru Aja budovat nezapomněl. Solidních 7/10.___________ P.S.: Závěrečné titulky s jistou písničkou je od Aji krásně vyplazený jazyk. :D(13.7.2019)

Solidní kombinace survivalu, ekohororu a fantastického filmu. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že se jedná o FANTASTICKÝ film, tudíž příběh nemusí odpovídat skutečnosti. Ano, aligátoří stisk je drtivý, i když nemusí nutně hned ukousnout ruku nebo nohu (z logiky věci, jelikož by se tak připravil o celou kořist, ale to ví i průměrný znalec zoologie), a hlavní postavy skutečně neutrpěly povrchová zranění, nýbrž hluboká a devastující. Nereálná byla spíše možnost uplavat aligátorovi, jelikož o tom fakt pochybuji. Jenže já tentokrát nešel hledat chyby, nýbrž napětí, kterého se mi dostalo přehršel. Neustálé překvapování zubatými ještěry bylo tak intenzivní, že jako poslední záběr jsem očekával hlavu aligátora....ale nevadilo, že nebyl. Nostalgicky jsem zavzpomínal na Čelisti, jelikož útoky byly drsné a nekompromisní. Samozřejmě mohl být film krvavější, jenže zde se stavělo na atmosféře a překvapení, nikoliv na hektolitrech krve. Přesto došlo i na čtvrcení. Objektivně tak 3*, ale za příjemné a napínavé chvilky v kině dám jednu navíc už proto, že odpadový film vypadá úplně jinak.(17.7.2019)

• Vančura

Nic moc obsazení, otravné dialogy o rodinných vztazích a nudný příběh, který navíc sráží značná předvídatelnost a nevěrohodnost. Ten aligátor by se podle mě zakous do tý holky jen jednou a bylo by - ve filmu se ale do ní ty potvory zakusují opakovaně a ona z toho vždy vyvázne, jako by se nechumelilo. Fotřík - s otevřenou zlomeninou nohy - pro změnu v pohodě chodí po pás ve vodě a v náruči ještě nese psa. Vadilo mi taky, že se to skoro celé odehrává v hnusném sklepě. Podobně laděný film Mělčiny mě svého času bavil výrazně víc.(11.7.2019)

• Stoka

Už od prvního útoku aligátora jsem věděl, že mě film nebude moc bavit a taky se tak i stalo. Strašně nereálné a nelogické, to je největší problém filmu. Řekl bych, že herci to nemohli zahrát o nic lépe a vyčítat jim pořádně není co. Byli nesmrtelní a po tolika útocích a kousnutí, by vykrváceli. Konec to pohřbil úplně, ten byl přehnaný úplně nejvíc. Režisér teda velice uhnul skutečnosti a reálnosti a nějaké zákony EARTH a fyziky totálně ignoroval. Hodně slabé 2 hvězdy. 30 - 35 %.(13.7.2019)

• kajda.l

Pozor! Pozor! Éra Avengers končí. Začíná nová epocha (super)hrdinství. A tímto povolávací rozkaz mezi nezničitelné získávají Aquawoman Kaya s taťuldou. Pochodeň vzhůru. Ať žije svoboda! Aligátor je šunt.(10.7.2019)

Kořist si neklade být animal hororem, který by jakýmkoli způsobem vystupoval z řady filmů v rámci svého žánru, čímž však nechci říct, že by se jednalo o skrz naskrz tuctový film. Co se technického zpracování týká, film nabízí realisticky vytvořené scény s aligátory, kteří téměř vůbec nevypadají uměle. Oproti Ajově snímku Piraňa se v tomto případě šetřilo hektolitry krve a film se zaměřoval i na rodinnou linii a vztah mezi dcerou a otcem. Ve výsledku mohli tvůrci trochu obrat na této vztahové rovině a přidat více temných, hororových scén, byť dobrých lekaček se ve filmu našlo několik. Nicméně i tak jde o napínavý kousek, po kterém se obyvatelé oblastí s aligátory budou jistě nějakou dobu držet dál od zavodněných míst, a který bych kvalitativně přirovnal k Mělčinám z roku 2016.(14.7.2019)

Obvykle nějaké ty přešlapy ve scénáři nebo hloupé chování postav přecházím. Ovšem tady to bylo do očí i mne. Hurikán pátého stupně a hrdinka Haley (Kaya Scodelario) si prohlíží fotky na posteli. Začít telefonovat v momentě, kdy je za rohem aligátor namísto se v klidu odplazit do bezpečí. A mohl bych pokračovat dál. Film zbytečně srážet nechci, protože má příjemnou délku a jako takový mě bavil. Hrdinka s tátou uprostřed sklepa s vodou a aligátory. Ty mají dva solidní přístupy na scénu a nějaké to gore se taky najde. Pro mně plus, že to není zbytečně moc. Příběh docela očekávaný a finále trošku natahované. Rodinné vztahy se filmy taky nevyhnuly. Nakonec zbydou solidní cgi plazi, kteří koušou, ale neukusují. Jednou hrdinka krvácí, podruhé zase ne. Odpustil bych ledasco, ale těch děr tam bylo zbytečně moc. Kořist je příjemná, vizuální akční podívaná, kterou nic nezkazíte. Ovšem atmosféru, survival, boj o přežití a nebo horor, byste tady těžko pohledali. [Csfd projekce42] (50 %)(15.7.2019)

Kořist je film, kde product placement baget a luxusního oděvního průmyslu na nás kouká ze všech stran, ale největší kořistí je pro film divák, který je lapen do scénáristické hypnózy pln těkavého odéru rajského plynu. Rasmussenové evidentně ujížděli na fajn matroši, který jim dovolil napsat dílo táhnoucí se hodně přes čáru. Ve filmu se nachází pár slušných lekaček, efektní podívaná lahodí oku, ale jinak se film topí pod tlakem dešťových kapek v průměrné velikosti krokodýlí samice.(11.7.2019)

<< předchozí 1 2 3