Kořist

• USA Crawl (více)

Nadějná plavkyně Haley Kellerová (Kaya Scodelario) není sebevrah. Do uzavřené zóny na Floridě, která se připravuje na jeden z největších hurikánů za posledních pár desítek let, se vypravila jen kvůli tátovi (Barry Pepper). Ten se snažil na poslední chvíli zabezpečit svůj dům, ale už měl být z oblasti dávno evakuovaný, přesto se neozývá. Haley ho najde v už částečně zaplaveném sklepě, v bezvědomí a těžce zraněného. Než ho stačí odtáhnout do relativního bezpečí, připomenou se nezvaní hosté, kteří jejímu otci to zranění způsobili. Stoupající hladina vody totiž výrazně rozšířila loviště zdejších aligátorů, kteří jsou poměrně hladoví a zvědaví. Situace je vážná a poměrně beznadějná. Hurikán udeřil naplno, sklep se plní vodou a Haley je jasné, že bude záhy čelit volbě, zda se utopit nebo nechat sežrat při pokusu o záchranu. (CinemArt)

filmfanouch

Hned na začátek bychom si měli ujasnit, že by nikdo neměl mít od Kořisti nějak velká očekávání.... Produkuje sice Sam Raimi (Spider-Man 1-3) režíruje ovšem Alexandra Aja, jehož Rohy jsem výrazně protrpěl a zatím jsem se ke zbytku jeho tvorby (čítající Hory mají oči nebo Piraňa 3D) nedostal a nedá se ani říct, že by mě k tomu Kořisti donutili. Kořist je prostě horrové béčko, které nemá nic vysoké ambice, do encyklopedie žánru se nezapíše a pravděpodobně za ní do pár týdnů všichni zapomeneme, pořád se nicméně musí uznat, že je to fajn béčko. Kostra filmu je jednoduchá: Většina času strávená v jednom domě, který se aktuálně nachází v zatopeném městečku na Floridě a navíc tu utekli aligátoři z aligátoří farmy. Ve sklepě toho dome uvízne muž, jeho dcera pro něj jede a skončí tak společně s otcem v baráku kudy se snadno dostanou aligátoři a i když se dcera a otec z baráku dostanou, pořád jsou aligátoři po celém městě. Musí se uznat fakt, že má Kořist sice jen dvě hlavní lidské postavy ale ty jsou obsazeny hodně dobře. Hlavní hrdinku hraje Kaya Scodelario a v rámci charakterové šablony ,, silná ženská postava, která se dostane do děsivé lokality plné děsivých překážek´´ funguje hodně dobře. Umí uhrát emoční scény, nedělá jí problém působit v akční kondici a především nepůsobí hloupě a ve všem si poradí. Její otec, kterého hraje Barry Pepper je jinak typově také obsazený hodně slušně, akorát se větší důraz klade právě na Kayu Scodelario a otec je většinu času ten zraněný, který toho tolik nesvede a dokáže svojí dceru jen pozbuzovat. I tak je to ale slušně odehrané. Scodelario ani Pepper se do encyklopedie horrových hereckých výkonů nezapíšou, pořád je to ale slušné. A především se scénář nebojí aby jim občas šlo opravdu o krk..... Scénář je bohužel příliš jednoduchý a i přes celkem originální zápletku vlastně neutáhne nějaký delší čas. Film tak sice trvá jenom 87 minut a díky tomu uteče jako voda, pořád se ale zdá, že mohlo jít o solidní kraťas na 20-30 minut, než ho někdo roztáhl na delší film. Poněkud chytře jsou alespoň do scénáře zasazeny vedlejší postavy, které fungují jako důkaz toho, že tyhle aligátory nerado podceňovat a může jít fakt o krk. Těch smrtí ve finále není tolik, každá je ale zajímavě vymyšlená, přesně tak brutální jak se na aligátory sluší a film si v tomhle ohledu nebere servítky. Oni aligátoři jsou navíc pomocí vizuálních efektů vyrobeni hodně slušně a působí jako opravdoví, což je vzhledem k nízkému rozpočtu hodně milé překvapení. Vždycky se objeví nějaká nová překážka. Vypadá to, že je konec, že jsou obě hlavní postavy konečně v pořádku a ve finále přece jen nejsou. Tohle přidávání komplikací sice může působit líně a jasně ukázat, že se prostě někdo snaží zápletku ještě více roztáhnout, nepůsobí to ale zbytečně a naopak to do zápletky přidává některé zajímavé dějové vývojové odbočky. Pořád je to ale béčko, které nemá nějak vyšší ambice, vlastně začne být po polovině hrozně průhledné a pořád by to jako 30-minutový kraťas asi fungovalo lépe. Ale na film ,který se většinu času odehrává v jednom sklepě a jeho hlavní hvězdou jsou digitální aligátoři se jedná o slušnou záležitost, která je v ohledech brutality, promyšlenosti různých překážek a jumpscarů hodně slušná. Vlastně to ani nešlo udělat o moc lépe, takže vlastně dobrý. Nedokážu si představit, že bych aktuálně chtěl vidět Kořist 2 i když by ji Aja dle svých slov natočil rád, když jí ale natočí stejní tvůrci, vymyslí nějaké nové prvky a bude to znova minimálně oukey, nebudu mít problém. A pokud Kořist ještě někdy uvidím, tak ho taky mít nebudu..... () (méně) (více)

lamps

Nemastné neslané krmení smrtonosných predátorů, které sice žádného žánrového gurmána úplně neurazí, ale při vzpomínce na rannou a značně nekompromisnější nabídku Alexandre Aji přesto vyvolá v břiše jen neškodné kručení. Piranha 3D, byť vlastně kolosální šílenost, byla mnohem více zábavná a filmařsky odvážná. Kořist se drží postav a dokáže je divákovi přiblížit, ale zubatou aligátoří hrozbu nezvládá podat naturalisticky a napínavě, jak by se slušelo. Přesto ale dobrá jednohubka s více než dobrými herci od dobrého režiséra, který ale býval skvělý, což v tomhle případě velmi zamrzí. ()

KlárkaS

Čekala jsem pohodový béčko, ale ono to je béčko co se týče nějaký production value (ble, ten green screen ve venkovních scénách trhá oči!), které se ale bere poměrně vážně! Takže jako wtf! S takovouhle zápletkou si to fakt zasloužilo trochu víc nadhledu a humoru, takhle to je totiž hodně "meh".:( ()

Big Bear

Australáci mají na toto téma  film Krokodýl: Návrat do krvavé laguny (mně se to moc líbilo)  a tak Amíci přispěchali se svojí troškou do mlýna - vlastně na Floridu. Tamní fauna z okolí Everglades je vyhládlá, zejména ta obojživelná a když tornádo s přívalovým deštěm zvedne hladiny místních močálů do úrovně dvou pater baráků, je náhle v zaplavených ulicích plno žrádla. Jasně je tam pár nelogičností, například v oblasti nejde proud, ale v benzínce se svítí (asi jela na vlastní generátor) a vůbec všechny ty úniky ze zubatých tlam. Koho drapnul krokouš téhle velikosti, tak kdyby mohl potvrdit (což on ale už nemůže), tak by se z jeho hydraulického svěráku padesátkrát otočenej jak Gagarin na centrifůze navíc bez kyslíku z vodního živlu jen těžko dostával páč by nevěděl čí je... Snad jen opravdu když v tom děsném stisku povolí kůstky a odpadne nějaká ta končetina. Přiznávám, že jako milovník chlupatých miláčků jsem měl strach hlavně o Sugar, páč jsem tušil, že ti dva si nějak možná poradí. Každopádně jo, musíte vypnout mozek, ale pak vás film udrží slušně v napětí. Krokoušové byli super i ztvárnění počasí a ve filmu jsem se několikrát lekl, což se za poslední roky nepodařilo ani jednomu z hororů co jsem viděl. Takže protože je tahle šupinatá zubatá akcička podle mně dost podhodnocená, osolím to tentokráte nahoru a dávám za 4 rudé světlice! * * * * ()

Disk

Alexandre Aja je zpátky. Jeho nejnovější snímek Kořist (Crawl) sice úplně nedosahuje kvalit trojice Noc s nabroušenou břitvou, Hory mají oči a Piraňa, ale rozhodně jde o důstojný filmařský návrat. Vyložený strach jsem neměl, protože oba hlavní hrdinové působili nesmrtelným dojmem jako jistý Turek, ale napínavou atmosféru Aja budovat nezapomněl. Solidních 7/10.___________ P.S.: Závěrečné titulky s jistou písničkou je od Aji krásně vyplazený jazyk. :D ()

Cappuccino

Spočiatku som bol z filmu pomerne sklamaný, a to najmä z dôvodu, že som od Alexandra Aju aj pri takomto jednoduchom námete čakal skrátka viac, pričom mi CGI aligátory prišli skôr smiešni. Postupom času začala byť ale Korisť celkom napínavá a i keď som zo snímky určite nepadol na zadok, bol som aspoň zvedavý, či to hlavní hrdinovia nakoniec zvládnu. ()

Ruut

Nejlepší Aja od Noci s nabroušenou břitvou - skvělá kamera, dokonalý vtáhnutí doprostřed hurikánovýho běsnění a brutální zabijáčtí krokodýli. Jen teda jaksi dvě hlavní postavy jsou sakra nesmrtelné, ale budiž. Nejlepší zvířecí horor posledních let. ()

misterz

Alexandre Aja má na svedomí niekoľko špičkových hororových kúskov a ani v tomto prípade tá hororovejšia akčná časť nebola vôbec zlá. Napínavé a vygradované aj s vynikajúcou prácou so zvukom. Možno to chcelo len zopár pamätnejších masakrálnych gore scén, podobne ako sme napríklad videli v jeho Piraňa 3D (2010). Väčšinu toho dobrého však zabíja totálne blbý obsah, ktorý už ku koncu začal poriadne liezť na nervy - dievčinka Superman, to tu ešte nebolo. A k tomu ešte aj veľká kopa patetizmu - "...dokážeš to... si rýchlejšia ako aligátori....", vraví otec. No skrátka dejová linka je akýsi paškvil o Wonder Woman, ktorého trápnosť môže niekomu zatvárať oči alebo spustiť nekontrolovateľný rehot. Keby to aspoň nebolo myslené tak vážne, ale len ako paródia, tak nič nepoviem. Škoda. Slabší priemer. 55/100 ()

Vančura

Nic moc obsazení, otravné dialogy o rodinných vztazích a nudný příběh, který navíc sráží značná předvídatelnost a nevěrohodnost. Ten aligátor by se podle mě zakous do tý holky jen jednou a bylo by - ve filmu se ale do ní ty potvory zakusují opakovaně a ona z toho vždy vyvázne, jako by se nechumelilo. Fotřík - s otevřenou zlomeninou nohy - pro změnu v pohodě chodí po pás ve vodě a v náruči ještě nese psa. Vadilo mi taky, že se to skoro celé odehrává v hnusném sklepě. Podobně laděný film Mělčiny mě svého času bavil výrazně víc. ()

pornogrind

Filmům z ranku animal attack zrovna dvakrát neholduju je to i tím, že ( podle mě ) dobrý kousky tohohle subžánru bych dokázal napočítat na prstech jedné ruky. Tak trochu jsem doufal, že by mě mohl Crawl překvapit. Nestalo se. Postavy u kterých mi je jedno jak dopadnou, otřesní digitální aligátoři, ani špetka napětí + nesmyslnosti a nelogičnosti všeho druhu. Tenhle film byl pro mě zatraceně dlouhej a hodně jsem se přemáhal abych ho vůbec dokoukal. Myslím že s filmy subžánru animal attack si dám na dlouhou dobu pauzu. ()

Goldbeater

Kořist mi dala přesně to, co jsem od krokodýlího hororu v kině očekával, a možná dokonce Alexandre Aja moje očekávání mírně předčil, protože vytvořil veskrze zábavný a akční survival, ve kterém se bez ustání něco děje. Scenáristicky to není kdovíjak na výši (ale kdo si předem projel filmografii bratří Rasmussenů, nemohl čekat nic jiného), kdekdo by mohl podotknout, že většina vedlejších postav je ve filmu jen na porážku, a měl by pravdu, přesto to zkrátka jako letní horor naplnilo veškerá má očekávání a výborně jsem se při tom odreagoval. Aja po Piraně 3D opět dokázal vytěžit brakový námět na maximum a vytvořit solidní a napínavou zábavu. A údernější song v závěrečných titulcích tu dlouho nebyl. ()

mzss1

(60%) KOŘIST, nesoucí v originálu název CRAWL je taková ta neškodná, rádoby hororová jednohubka, která sice neoslní, ale ani neurazí. Celkově nemám s filmem sebemenší problém byť se jisté nedostatky a zápory najdou. S digitálně vytvořenými aligátory jsem byl vcelku spokojen. Vizuálně se na ně dívalo víc než dobře a to i co se týče útočících efektů. Jen snad ve 2 scénách mě trochu pobavil jejich pohled a divné oči, ale to nechám bez komentáře. Jedině bych vytkl tu přehnanost, že hlavní hrdinka přežije snad všechno možné. Aligátoři jí potrhají ruce, nohy a i jí stisknou po těle atd. Zejména finále, kdy její otec tam bojuje a šplhá na střechu s jednou rukou. Rozhodně jsem při tom přivíral oči a snažil se to až tak nekritizovat. Napětí to mělo, takže ty cca první 2/3 filmu byly víc než slušné, jen závěr byl už dost přehnaný. Krvavé a brutální to bylo tak akorát. Neměl jsem z toho vyloženě husinu. Herecké obsazení na tom bylo tak nějak normálně včetně nevýrazné, ale dostačující filmové hudby. Na to 1 vidění je to úplně super, zabaví to, není to dlouhé, proč ne? ()

Posheidon

Klidně z toho mohlo vzniknout takové aligátoří Čelisti. Námět ten potenciál rozhodně měl. Bohužel však zůstal nevyužit. Pozor spoiler: 🏊‍♀️🚗👮🌊🏠🐕🔦 👨‍🔧🌊🐊🛠️🌊🐊🐊👨‍👧‍👦 ⚰️⚰️⚰️🌊🐊👮⚰️🌊🐊🔫⚰️🌊 🌪️🐊🐊🐊🏠🙋🚁 ()

kingik

Kaya a krokodýl(i). Survival dobrodružství, v němž se zmáčená dcera Kaya Scodelario a mátoživý otec Barry Pepper statečně bijí s drzou a sebevědomou aligátoří partou, co navštívila jejich zatopený dům po spoušti, kterou napáchal hurikán (ne ten od Dalibora Jandy), a nemíní se z něj hned tak bez boje vzdálit. Tak ani Alexandre Ajovi se tak úplně nepodařilo dostat aligátora na vrchol filmového řetězce. Vrátil se po odmlce, navíc poslední jeho kousek byla nehororová volovina, a řeklo by se delší výcvik i pauza se projeví na lepším výsledku a naservíruje nám labužnický kousek, kde budou kusadla v akci po celou stopáž a odhryzané údy budou létat všemi krvavými směry, radost pohledět. Parta aligátorů sice je nenažraná, jenže jejich umný krotitel sáhl po béčkovém rutinním scénáři od béčkové značky Rasmussen, který je nacpaný všemožnými klišé a servíruje pár hryznutí, co opravdu nevzruší. Asi nejhůře se chybějící explicitnost projevuje u hlavní hrdinky. Ta má předplacenou nesmrtelnost a po kousnutích na noze, ruce a finálním, blíže nezjištěném kousanci, vykazuje nebývalou vitalitu a je imunní vůči bolesti. Ne už tak její otec, který přece jen po ukousnutí paže čekal na potenciální gangrénu, jenže ta svůj příchod už nestihla, neb produkce ťukla na hodinky a směrem k režisérovi pronesla fatální výrok "že už jsme moc dlouzí". Solidní technické známky posbírá aligátoří CGI parta, která vykazuje maximální realističnost a vzbuzuje respekt a jedině jí se dá s úspěchem fandit, ač jaksi nějakým zázrakem nestačí na ústřední dvojici, ovšem pokud jde o vedlejší a zcela nepodstatné postavy, o jejich pojídání se rozhodně nedá hovořit jako o upejpavém postoji. Vesměs ale film trpí nedostatkem překvapivých momentů, aligátoří lovecké instinkty jsou místy zdůvodněny nesmyslnou teorií a všudypřítomné klišé a přístupnost od 15 let film značně devalvuje. Což o to, režisér stále neopomněl své řemeslné schopnosti, jenže celé to má ohrané aranžmá, které prostě téměř nudí a nenapíná, i když to má solidní spád. 6/10 ()

dr.horrible

Toto ma, po priemerných hodnoteniach od mojich obľúbených, veľmi príjemne prekvapilo. Asi si nepamätám, že by som vôbec niekedy videl dobrý horor o krokodíloch a Crawl má všetko, čo by mal správny zvierací survival mať. Kazia to len tie digitálne krokodíly. Už by si mohli v Hollywoode uvedomiť, že sa toho nedá báť. V medziach subžánru za 4*. ()

Anderton

Veľmi slušná jednohubka, ktorá šľape od prvého momentu, kedy sa objaví prvý aligátor na plátne, až po vygradovaný záver. Najväčším plusom nie sú ani tak títo predátori, ale skôr počasie a film pôsobí dojmom prequelu Noemovej archy. Ako katastrofický film mi tak Korisť sadla viac než survival horor. Na to by hlavná hrdinka nesmela mať telo ako z gumy. Po tom, čo všetko zažije s novými kamarátmi a čo doslova aj na plátne vidíme, by sme čakali, že nebude mať po čase jednu ruku a jednu nohu, ale tento problém je vyriešený zopár cákancami krvi. Ak by nebolo tejto nelogickej "drobnosti", ktorá následne bráni divákovi sa o hrdinku reálne báť, šupol by som bez rozmýšľania osemdesiatku. ()

Kudly4

Aja mě zatím ještě nezklamal a když vyplulo na povrch, že bude točit Horor zrovna o aligátorech, smutně jsem si povzdechl. Nemusím, nebo spíš jsem zatím ještě nenarazil na parádní Horor s krokodýlem, se žralokem, hadem a já nevím co ještě, ale Aja to zvládl s aligátorem !! Rychlí rozjezd, výborná, temná atmosféra, kdy jsem chvílemi skoro nedýchal, párkrát jsem dostal šok, nechybí utrhané končetiny, vynikající hudba a role, jak vyšitá pro Kayu. V rámci žánru Animal / Horor, je tohle topka a já si troufám říci, že líp už to prostě natočit nejde. Konečně !! Ajo, za Sugar, to máš za pět. ()

Kothy

Dobrý námět na krátký film, ale na celovečerák je to málo. Dívat se hodinu a půl jak holka s otcem zdrhá před aligátory v zatopeném sklepě... Má to své momenty, ale jako horor bych to určitě neznačil. Je tam pár docela zajímavých scén, ale jinak je to furt dokola. A ti aligátoři jsou teda až moc silní. Ani půvabná Kaya Scodelario to nevytrhne. Od Aji mi teda víc sednul Kyslík. "Jsi vrcholový predátor." ()

Campbell

Tenhle týden jsem byl v kině na dvou filmech Dětská hra a Kořist. Ani jeden není nijak extra vychvalován ale já si užil oba dva. Kořist je více vážná a není tu moc čas na humor. Nicméně i přes děravý scénář a pár nelogičností(krokodýl Haley kousne do nohy a na konci filmu směle běhá a plave), jsem si film užil parádně. Film nenudí a skoro od začátku se jde do akce. Co musím hodně pochválit jsou lekací scény které nejsou prvoplánované jako u většiny Wanovek. Efekty krokodýlů jsou parádní a konečně film kde jim svítí oči. Jen se mi zdá že třeba postavy zlodějů jsou jen proto aby se natáhla délka a přibilo pár mrtvých. Za mě spokojenost a moc dobrej film. ()

silentname

"Crawl" v podstate asi spĺňa všetko, čo som od neho čakal. Jednoduchý thriller s dobrou atmosférou oklieštený na malé miesto a dve postavy jedného psa. V podstate. Je tu pár ďalších, ktoré ale dokopy toho moc nenarobia. Keď som pozeral trailer, celkom ma to navnadilo a chcel som vedieť ako to celé dopadne. Máme tu podľa mňa dobrú a chytrú hlavnú hrdinku, ktorá sa dokáže brániť proti nebezpečenstvu aligátorov. Občas film dokáže zakopnúť a ako divák som mu niektoré jeho pokusy úplne neuznal, ale väčšinou to funguje celkom dobre. Plus musím povedať, že Sugar (pes) je tu vynikajúcou postavou. Je lojálna, vie miestami aj trošku pomôcť a hlavne poslúcha príkazy a nikdy neopustí našich hrdinov. A som rád, že vyviazla bez zranenia. Niektoré scénky sú trošku gýčovité a staré. Napríklad oživovanie otca. Alebo fakt, že keď sa dostaneme konečne z domu von a vezmeme si loď, tak nás ohromná vlna strhne do domu naspäť. Neviem. Ale dialógy sú tu dobré, je fajn, že naša hlavná hrdinka vie celkom slušne bojovať o svoj život. Takže jej musím udeliť za to nejaké body. Vieme ale určiť ako to dopadne, vieme kto prežije, vieme kto umrie. Ak ste chceli vidieť príbeh počas hurikánu s útokom aligátorov, myslím si, že budete spokojní. Ja rozhodne som a za svoje peniaze som dostal presne tú muziku, ktorú som chcel. Takže si myslím, že film stojí za to. Nie je stupídny, nie je patetický. Občas staré a občas klišé, ale fungujúce. Hodnotenie: B ()

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

05.01.2020

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

03.11.2019