Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Cassian se vrací domů na Ferrix, kde se stane svědkem zažehnutí jiskry rebelie. (Disney+)

Recenze (44)

filmfanouch 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ve finále 1. série Andora navazuje režisér Benjamin Caron tam, kde minule skončil a servíruje stěžejní moment v životě titulního Cassiana Andora. Moment, který ho definitivně vysílá na cestu povstání a vyvolává neskutečná očekávání pro 2. sérii. Stěžejní je ovšem fakt, že je finále dechberoucí od začátku do konce a především servíruje nejen jeden z nesilnějších monologů v rámci celého světa Star Wars, ale jeden z nejsilnějších monologů za hodně dlouhou dobu.  Tvůrce seriálu Tony Gilroy možná nemá Star Wars jako takové v dvakrát velké lásce, právě jemu se ovšem skutečně povedlo přijít s něčím svěžím a relevantním. Impérium je opět ztělesněné jako vláda železné ruky, opět se tu pracuje s politickým nátlakem, v rámci finále 1. série ovšem funguje i cosi jako westernová atmosféra, která se definitivně rozestaví v momentě, kdy dojde k žažehnutí jiskry povstání. 12. epizoda do velké míry zrcadlí události 3. epizody, kdy se Cassian vrací do svého domova a sám se ho snaží spasit. Finále díky tomu zvládne fungovat i na bázi špionážního thrilleru, především tu ovšem dojde k doposud nejvelkolepější akci, která působí jako adekvátní náplast pro všechny, kteří se doposud krapet nemohli smířit s tím, že Andor akcí šetří.  Nadále platí, že má každý dialog váhu, herci září a celé to nadále zůstává na vysoké audiovizuální úrovni, kdy takový Nicholas Britell každým týdnem vyvolával pocit, že jeho soundtrack nemůže být lepší a přitom očividně pořád dokáže vysoce nastavenou laťku už prakticky nemožně zvyšovat. Když poté dojde na akci, ta je sice středobodem chaosu, přesto je bravurně přehledná. Síla Andora poté nadále tkví v tom, že se očividně zvládne inspirovat v lidské historii a připomene, jak se kdysi George Lucas u Impéria inspiroval Nacisty a zvládl tak svět předaleké galaxie do jisté míry polidštit. Andor ovšem v tomto ohledu zachází ještě o kus dál a srovnávání s takovým Blade Runnerem či tvorbou George Orwella skutečně dává smysl. Nejsympatičtější ovšem je to, jak samotné finále skvěle pracuje s hlavním hrdinou. Andor sám sebe nevnímá jako hrdinu, události seriálu odstartovalo jeho zbrklé chování a touha po nálezu své sestry, právě finále ovšem ukazuje, že člověk sám nerozhodne o tom, zda je hrdinou, jeho činy formují jeho osobnost. Na konci 1. série se tak Andor skutečně stává povstalcem, který se v 2. sérii ještě více vyvine ve známého Andora z Rogue One: Star Wars Story. Seriál ovšem dokáže navíc zajít tak daleko, že po-titulková scéna prakticky odhalí, že si Andor do jisté míry sám zpečetil svůj pozdější osud. I toto odhalení pochopitelně na události Rogue One vrhá zcelá jiný stín.... ()

kyjo 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Tyranny requires constant effort. It breaks, it leaks. Authority is brittle. Oppression is the mask of fear." ... Aneb závěrečnej díl první série ve znamení motivačních monolgů. Obvykle nemám moc rád, když je ve filmu hodně postav a zápletek, mezi kterýma se furt přeskakuje. Tady to ale nějakou záhadou docela funguje, a že těch postav fakt neni málo. Líbí se mi, kolik prostoru věnujou i vedlejším postavám, byť je to třeba jen pár scén nebo záběrů někde mezi hlavním dějem. Dodává to na realističnosti, a většina z nich mi přijde něčim zajímavá. Těšim se na druhou sérii. ()

Reklama

kenkaku 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tím, že zcenář totálně podělal “systém trojic”, ani nevím o čem to má být a co má gradovat. Je dost možné, že se hasí drobky nasázené v posledních 11ti epizodách. Epizoda to ale dělá blbě. Místo “tahu na branku” se dramatizuje a konverzuje na všech frontách. Prostě vypadá to skvěle, ale polovina epizody fuč a NIC SE NEDĚJE! Fantastických je až posledních 15 minut. Takto jsem si opravdu “finále” nepředstavoval. Další konec bez konce. ()

muti 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dokonalý pohľad na revolúciu a jej prvú iskru. Vlastne, ono to už iskrilo hodne, ale až keď príde na prvé údery kladiva na podkovu a posmrtný odkaz revolúcie, tak začína wildfire. Všetky linky sa samozrejme spájajú do jedného veľkolepého grand finále. A nezabudnite na potitulkovu scénu - potvrdila sa mi predpoveď z predošlých časti 🙂 ()

Elio 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Silné zakončení a nakousnutí dalších dějových linek, kterým se Andor v budoucnu pravděpodobně hodlá věnovat. Hlavně si prosím vás pusťte potitulkovou scénu a zaměřte se na to, co se tam vlastně dává dohromady za díly. Mně tenhle fakt došel až po hodně dlouhé době a to jen díky tomu, že mi to někdo řekl. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (1)

  • Death troopers, které v epizodě vidíme, jsou elitní jednotky, které většinou chránily důležité osoby. Jejich název vymyslel samotný Imperátor na počátku Impéria, aby rozšířil bludy o nemrtvých supervojácích, které Impérium mělo mít jako jeden z tajných projektů. K tomu dopomáhal i modulátor hlasu a striktní utajení samotných identit vojáků. (Veskoslav)

Reklama

Reklama