Ačkoli zpráv o blížícím se konci války rychle přibývá, v táboře mobilní polní nemocnice 4077 má personál plné ruce práce. S uprchlíky, válečnými zajatci a raněnými vojáky, kterých je velké množství, jak se obě strany snaží před uzavřením příměří nabýt co největší převahy. Hawkeye se po smrti svého přítele nervově zhroutil a byl poslán na psychiatrii, kde se mu snaží pomoci dr. Sidney Freedman. Také ostatní mají v posledních dnech války plno starostí. B.J. je odhodlán vrátit se zpět tak, aby stihl narozeniny své dcery, Klinger si dělá starosti se Soon-Lee, která se pokouší najít své rodiče. Život tábora navíc naruší tank, který vrazí do tábora a zničí napůl postavenou latrínu. Proto si musí jít Charles ulevit do lesa a díky tomu narazí na skupinu čínských hudebníků, které zavede do tábora. Vzápětí je nemocnice kvůli tanku ostřelována nepřátelským dělostřelectvem. Otec Mulcahy je při obětavém zákroku otřesen blízkým výbuchem a ohluchne. Zatímco Charles seznamuje čínské hudebníky s Mozartem, vrací se k jednotce Hawkeye a Klinger požádá o ruku Soon-Lee, která jeho nabídku ráda přijme. A pak to přijde. Válka končí. V táboře se oslavuje a všichni mluví o tom co budou dělat až se vrátí domů. Plukovník Potter těší, že se po odchodu do výslužby stane venkovským doktorem, Charles se chystá nastoupit do nemocnice v Bostonu, Klinger chce zůstat v Koreji, ale Hawkeye uvažuje o tom, že nastoupit na chirurgii ve velké nemocnici, po čemž vždy toužil, možná nebude tím pravým. (oficiální text distributora)

MaedhRos

Velice pěkná tečka za velice zdařilým seriálem. (Ta sympaticky citově vyděračská linie s Charlesem a partou muzikantů mě myslím poznamenala nadosmrti.) ()

Slartibarkfast

Ačkoliv mnohé tenhle film zklamal, jelikož už to nebyl krátký a vtipný díl seriálu, ale předlouhé loučení, které nikdy veselé není, moc se mi líbil a dojal mě k slzám. Mé oblíbené herecké postavy, se kterými jsem toho tolik prožil, najednou dostaly realistickou tvář, plnou utrpení, smutku ale i štěstí a úlevy. Člověk se alespoň tady zamyslel nad válkou a lidech v ní. Moc krásný konec pro nejkrásnější seriál o nejošklivější věci, který jsem měl tu čest vidět. 95% ()

nascendi

Nekonečné seriály majú sklon k postupnému poklesu kvality. Nevyhlo sa to ani M.A.S.H. a to píšem o seriáli, nie o tomto prílepku, ktorý okrem osvedčených postupov, obľúbených hercov a nekonečného lúčenia nepriniesol nič iné. Ale nadpriemerné hodnotenie mu dám, ako výraz vďaky a uznania za všetko, čo v seriáli dokázali. Nakoniec ani pri ďakovačkách nových vlastníkov Oscara nemôžeme očakávať zážitok porovnateľný s filmom alebo výkonom v ňom. ()

Šandík

Důstojný konec nekonečného seriálu ve velkém stylu a s mnoha exteriéry. Filmu rozhodně nechybí silné momenty a určitě patří k tomu lepšímu, co jsme v celém seriálu mohli vidět. Všichni zúčastnění si dali záležet a ty dvě hodiny rozhodně nenudí. To, co před mnoha lety začalo jak bláznivý sitcom, končí jako téměř vážně míněný film. Co k tomu dodat? Pro milovníky MASHe povinnost, ostatní si mohou vybrat ;o) Celkový dojem: 75% ()

Blofeld

Film přesně v geniálním duchu celého seriálu, obohacený o plnohodnotné kuřecí psychologické drama (navíc v něm Alda stihne hodit narážku na Plynové lampy) a dojené loučení, které bylo neuvěřitelně dojemné, ale ... co chcete slyšet od člověka , který brečí i napodvacáté během závěru Casablancy;oD ()

sta

jako nikdy jsem moc neuchcával z toho, když na něco kouká hodně lidí, 123 milionů lidí v jeden moment u televize, aby viděli, jak to teda vlastně všechno skončí...mám husinu jen na to pomyslim...nádherné završení nádherného seriálu ()

Tony.cs

Závěrečný film úžasného seriálu, má v sobě méně humoru, ale o to více srdce. Miluji tento seriál a miluji celou posádku M*A*S*H 4077. Nashledanou, sbohem ... už teď mi chybíte. ()

Dr. Hawkeye

Jiný film takto přetékající patosem bych asi odsoudil jako odpad, ale MASH je něco jiného... Není to ani tak o loučení s geniálním seriálem, ale herci se tímto filmem loučili i mezi sebou a na výsledku to je vidět. Jedno z nejdojemnějších televizních děl, které snad pokaždé ořvu jako želva... ()

suicide

Ani po třetím shlédnutí nemůžu změnit názor, že jde o nejlepší červenou třešničku na tom nejúžasnějším zeleném dortu satiry, humoru, pravdy, tragédie i komedie - dort, který nezvládli udělat pejsek s kočičkou, zvládl vytvořit Larry Gelbart spolu s Alanem Aldou, jenž s veškerou možnou grácií zakončil seriál, který se snad nikdy sitkomem ani nestal. Převelice děkuji Alanu Aldovi, že nakonec nebyl schopen z filmu vystříhat půl hodiny materiálu, aby dostál původně naplánované délce, protože dle mě není ve dvěstěpadesátšestce ani jedna minuta zbytečná či navíc. Seriál MASH nikdy nebyl pouze o humoru, vždy měl něco víc, jak může potvrdit každý, kdo sledoval více jak jeden díl. Humor byl vždycky prostředek, nikoliv cíl, proto ta dojemná a melancholická atmosféra na konci jedenáctileté práce je více než na místě. Jedna z nejdojemnějších věcí ve filmu bylo sledovat, jak Čínané hrají Mozarta na pozadí probíhajicího příjmu raněných, a Winchestrův pohled, který se v průběhu seriálu stal velmi osobitým a svým způsobem velmi citlivým člověkem. ("Jsi taky hluchý?" ptá se otec Mulcahy Boha. ;"Vždyt víte, jaké jsou armády, kdy se jím snažíte sebrat jejich válku..." říká B.J. ; Víte, jak zní mír?-tichem. ) Blázinec, Hawkey, rozhlas, mír, tank, Sidney Freedman, oheň, stěhování, otec Mulcahy, B.J., Margaret a Charles, ... - všechno na svém místě i dlouhé závěrečné loučení, koneckonců Goodbye, Farewell and Amen! ()

movieband

5* seriál !! Nejlepší seriál jaký kdy byl natočen.Upřímně tenhle díl byl vážně asi nejdramatičtější ze všech dílů tohoto seriálu.Vážně je škoda že už to skončilo a netočí se dál. ()

salalala

Kdo jiný by se měl posadit na režijní stoličku závěrečného dílu MASHe než Alan Alda. A všichni víme, že pokud je režijně pod epizodou podepsán on, je to vždy vážnější. Loučení se mu nadmíru povedlo, i když je znát, že se na scénáři podepsalo asi osm lidí. Nicméně je to důstojné zakončení jednoho kultu a jedné legendy, navíc zakončení plné paradoxů. Na Piercovi vidíme, že každý má svou hranici, která dřív, či později bude překročena. Klinger, který od prvního dílu bojuje o osmičku, nakonec zůstane v Koreji. V poslední epizodě se překvapivě nejvtipnější postavou stává Charles. Prostě tohle loučení se dost povedlo, celý díl prostupuje zvláštní melancholická nálada a závěrečné loučení je hodně silné. Tak nashledanou, sbohem a amen. 80% ()

willow666

Žila jsem s tímhle seriálem, nejspíš s nejlepším seriálem všech dob. Tenhle díl nebyl dokonalý, ale já nemám pocit, že ve všech dílech šlo jen o pobavení, spousta jich byla dost vážná a někdy smutná. S každým dílem jsem víc a víc poznávala charaktery postav a můžu říct, že je mám všechny upřímně ráda. Už dlouho jsem u něčeho tak nebrečela... ()