Epizody(5)

Jeden z nejlepších a nejoblíbenějších českých seriálů, dnes už uznávaný jako klasika, vznikl v polovině sedmdesátých let. Znamenal novou kapitolu v historii našeho původního seriálu. Prozaik Jan Otčenášek a dramatik Oldřich Daněk, v té době oba již renomovaní tvůrci, označili své dílo termínem "televizní román". Dali tak najevo, že jím nejde o běžný, spotřební, zábavně - populární žánr, ale že míří k televiznímu dílu hlubšího záběru. Na vypjatých historických okamžicích let 1936 až 1945 sledují zvraty českého osudu i podoby českého charakteru. Ve scénáři našel zalíbení režisér, jehož jméno čteme na dlouhé řadě těch nejvýznamnějších seriálů od dob jeho počátků dodnes - František Filip. Přivedl před kameru celou plejádu hereckých mistrů všech generací: Miloše Nedbala, Karla Högera, Danu Medřickou, Janu Hlaváčovou, Vladimíra Menšíka, Jiřího Adamíru, Josefa Somra, Petra Čepka, Jiřího Hrzána, Jaromíra Hanzlíka, Slávku Budínovou a dlouhou řadu dalších.

Epizody:

1. Stěhovavá trafika
2. Bio Ilusion
3. Jízda do tunelu
4. Ďábelské ostrovy
5. Obvaziště Boccaccio

5. Barikáda ve vedlejší ulici - Přetočený poslední díl seriálu, doplněný o bojové revoluční scény (a s novými herci: Bohumil Švarc, Josef Čáp, Dana Syslová, Viktor Preiss, František Hanus, Vlastimil Hašek, Otto Lackovič a Jan Přeučil) a bez předčasně zemřelého Jana Libíčka. Po roce 1989 však tato verze odvysílána nebyla. (oficiální text distributora)

marabart

Skvělý seriál s atraktivním historickým zasazením a fenomenálními výkony Vladimíra Menšíka(!!), Jany Hlaváčové a Zdeňka Řehoře. ()

ostravak30

Byl jednou jeden dům je jeden z těch seriálů, které patří právem mezi legendy. Jednak celou plejádou slavných herců, kdy co jméno to legenda. Děj seriálu navíc odkazuje na vůbec nejtemnější část celé naší historie. Protektorát Čechy a Morava, Heydrichiáda¨, Lidice, koncentráky aj. Na každé z postav můžeme jasně vidět, jak situaci prožíval český národ neboť s trochou fantazie se dá říct, že každá postava symbolizuje kus české povahy. Pravda, seriál byl vysílán v 70. letech takže nutně musel být zdůrazněn vliv a zásluhy Rudé armády. Ale to je jen malá věc na takovém díle, ve kterém mi ten poslední Barikáda ve vedlejší ulici hodně chybí. Podle mě by ještě víc dokreslil poválečnou situaci. I tak ale při mnohých scénách mi ještě dnes běhá mráz po zádech a derou se mi slzy do očí. ()

Brit

Pro mě nezapomenutelná scéna, když pan Menšík uhodil syna (Jiří Hrzán) a pak pustil rádio, kde hlásily o Mnichovské zradě a o stažení vojsk z pohraničí. Kdykoli zahlídnu tuto scénu, běhá mi mráz po zádech a v koutku oka se zaleskne slza beznaděje. Jinak celý tento skvost kazí bohužel tenkrát povinné bolševicky založené postavy a vsuvky. ()

Danulinda

Osobně tento seriál nepatří k mým oblíbeným, protože první tři díly jsem měl problém u něj vydržet, jak mi scénáristicky připadal nudný. Jedině zásluhou skvělých herců se to dalo zvládnout. Od čtvrtého dílu už je zde cítit alespoň určité napětí, ovšem zpracováním hodnotím jako slabší průměr, herci jsou na plný počet, celkem tedy díky nim je to za 3,5 bodů. Svou hodnotu to má pro mladé, kteří se zde mohou dozvědět o hrůzách druhé světové války, proto jsem nakonec přidal ten kladný půlbodík, otázkou však je, zda-li u tohoto málo atraktivním způsobem zpracovaného díla vydrží až do konce. ()

Gig

Výborný český seriál. A stačí jen jedna pavlač, špička nej herců a výborné dialogy. Jen bzch rád viděl konec tohohle seriálu, jak si to přála strana - tj. jak dají na závěr jak to dopadlo s hrdiny, že Čepek byl zastřelen, Postránecký v nemocnici v Británii apd. Tuto verzi už asui nikdy neuvidím. Přec bych ji rád jednou viděl. ()

cunicekb

Naprosto úžasný seriál u kterého se tají dech, mrazí v zádech. Když jsem ho kdysi viděla poprvé, spalda mi brada. Umělecký koncert po všech stránkách. Krutá reálná pravda a minulost vhání slzy do očí!! ()

SenFlxr

Bezvadné obsazení, dobře natočené ale v některých ohledech brutálně fabuluje a manipuluje (manupuloval) s diváky stylem 30ti případů majora Zemana. Viz např 1938 a Větrovcova postava "To bych nevěřil, že jediní s náma půjdou sověti!" Celkové vyznění seriálu je v tomto ohledu dost divné a mám s tím problém. Do dobrého světla je zde stavěna postava malíře-komunisty, který se z mého pohledu akorát fláká a chlastá a jako spíše špatná postava je zde člověk, jenž se vlastní pílí a odříkáním dostal na nějakou společenskou úroveň. ()

martins

Klobouk dolů společně se Sňatky s rozumu a F.L. Věkem nejlepší čs.historický seriál, skvělé herecké obsazení, poslední dokončená role Jana Libíčka, bezva seriál, který vzniklv době hluboké normalizace a přesto téměř bez komunistické propagandy až na postavu malíře hraném Janem Valou a nevhodně umístěný komunistický partyzán hraný Zdeňkem Řehořem, pod režijní taktovou Františka Filipa citlivě natočená doba z let 1936 - 1945 a nebýt zásahu vyšší moci, kdy se musel poslední díl trošku upravit nedalo by se nic vytknout. ()

PMakufka

Tak na to, že seriál byl točen za normalizace se celkem povedl. Scénář je propracovaný, režie i střih kvalitní. Není to utahané. Nemá smysl popisovat díl po dílu, ale musím říci, že jsem se ani u jednoho nenudil. Ze začátku děj působí docela humorně a baladicky, ovšem s příchodem války se celá atmosféra přitvrzuje o všudypřítomný strach. V seriálu hrají skoro všichni tehdejší nejlepší herci. Nejvíce přesvědčivé výkony podal (dle očekávání) Miloš Nedbal (despotický majitel celého domu), emocemi sršící Vladimír Menšík, upřímný Josef Vinklář, s přesvědčivostí hrající Jana Hlaváčová a výborně cynický Jiří Adamíra. Například dialog o kohoutovi mezi Karlem Högrem a Janou Hlaváčovou patří mezi absolutní špičku. Pražské povstání na závěr je také docela povedeně zpracované. 80% ()

jungewolf

Na dobu vzniku to byl a pořád je jeden z nejlepších českých tv-seriálů. Herecký koncert mnoha vynikajících herců/hereček. I tehdy začínajících, např. Eva Hudečková - tehdy ještě Trejtnarová, J.Hrzán, J.Hanzlík a další.... . Takže : 5 * a 89 % . ()

swinevenca

Ta strašně kvalitní mozaika dílčích charakterů a příběhů na pozadí náročné doby působí ve finále jen jako záminka. Záminka k tolika skvostným hereckým výkonům tolika hvězd, že to nemá obdoby. Když vypíchnu jen Nedbala, Hlaváčovou, Adamíru, Valu a Medřickou, mám pocit, že jsem na někoho zapomněl. Když pominu budovatelský závěr a pětatřicetiletého teenagera Hrzána (i tak výborného), mám pocit, že stěhování trafiky od Bia Illusion tunelem pod Ďábelskými ostrovy k obvazišti Boccacio nemá chybu. ()

senecek

Koncert hereckých bardů! Výborný seriál,který stále dokáže oslovovat i nastupující generace televizních diváků. Skvěle,skvěle,skvěle, pane režisére Filipe!!! ()

laardlad

Skvělé herecké výkony. Na jednu stranu, škoda, že děj seriálu zůstal nedokončený a člověk se tak nedozví, jak polovina postav skončila. Na druhou, je to možná dobře, protože vzhledem k roku vzniku by si asi na konci všichni šli podat přihlášku do KSČ :D ()

Mamutol

Seriál je bohužel nedokončený. Kdy už se totiž sžijete s postavami, tak je najednou konec na jedné bezvýznamné barikádě a spousta rozehraných osudů končí bez vysvětlení nebo nějakého smysluplného závěru. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip