Petr Zelenka a David Ondříček spojili síly, nekompromisní basová linka Honzy Muchova jede od začátku až do konce a výborná kamera Richarda Řeřichy nám ukazuje Prahu na úplném konci 90tých let. Po několika letech dostává film naprosto neoddiskutovatelnou nálepku kultovního, ryze českého snímku. Snímku, který je svou atmosférou nenahraditelný a už jen proto, je potřeba si toho vážit a dostatečně ocenit.(7.1.2013)

"Mohl bych dostat něco k pití? Vodu nebo...Ale jistě. Máme tu třeba výborný koláčky" Pro mou generaci zcela jistě kultovní film . Možná místy přitažený za vousy, ale "každopádně" zábavnej! Macháček si roli vyloženě užívá (nebo spíš marihuanového opojení?) a Trojan přesně takový, jakého mám rád. Jenom doufám, že se jednou nedostanu do stavu, kdy budu říkat: "Ty vole to je svělej film! Co je to za film?"(4.10.2006)

Myslel jsem si, že na tohle budu už "starej", ale přiznám se že mě Samotáři nadchli. Škoda sice, že všichni nehrají jako Trojan, Macháček a Mitevská, ale to už by nebylo normální :). Tihle tři to ale odtáhli fantasticky. Ještě že si to Ondříček s obsazením Ivana Trojana nerozmyslel ! Objevil ho pro náš film sice v jeho 36 letech, ale myslím že ho čekají ještě další velké role. Moc se na to těším.(27.3.2003)

Kultovní české emocionální bludiště plné N.E.Z.A.P.O.M.E.N.U.T.L.E.N.Ý.CH a vpravdě geniálních hlášek jakož i bizarních a posmutněle hořkosladkých situací. Pánové Ondříček a Zelenka zvou na tématicky laděný večírek osamělých srdcí jehož ústředním mottem jsou Ztráty a Nálezy. Nehledejte odpovědi, nesnažte se ani moc přemýšlet, jen naneste a nechte působit... PS všichni opěvují "vejhul" výkon Jirky Macháčka, event. Ivana Trojana, pro něž se Samotáři stali expresním výtahem ke slávě, nicméně málokdo už se zmiňuje o naprosto rulezoidní Haně Maciuchové ("A nesahejte na ni, když ji jenom stěhujete!"). Ač ve vedlejší roli, na mě udělala ze všech zúčastněných zdaleka největší dojem.(15.10.2007)

Dohánění zásadních filmových restů, díl 856.tý, Samotáři. Tak teda... Fakt jsem se docela dlouho těšil, jak to v komentáři zaslouženě sejmu jako další českej přehajpovanej průměr typu Pelíšky. Jenomže skutek utek. Perfektně vypointovaný komediální finále nakonec zaútočí s odzbrojující sebejistotou, načež Ondříčkův jinak "docela divnej film" povyšuje na mrazivě promyšlenou satiru společnosti. Asi nejvíc častokrát zamrzej ty nerealistický dialogy a scénky - komedie nekomedie, tady podobný šplhání do situačních extrémů bolí.(26.10.2014)

• - Roli Vesny nabídl Labině Mitevské Petr Zelenka, když se potkali na filmovém festivalu v Cottbusu, kde byla Labina Mitevska v porotě a Petr Zelenka v soutěži s Knoflíkáři. Protože se jí líbil scénář a znala jeho předchozí filmy, přijela do Prahy na setkání s režisérem. (Taninaca)

• - Záběr siluet u noční řeky, na které přilétá hejno racků se povedl díky házení drobků do řeky z mostu, aby se ptáci nalákali na správné místo. (don corleone)

• - Jitka Schneiderová byla poslední osazenou herečkou z hlavních rolí. S obsazením Hanky byl při castingu největší problém. (don corleone)