No narozdil od ostatnich mi to nejak zvlast svizny ani kultovni neprislo, ale ty dve hodiny sem se docela dobre bavil. Film v podstate o nicem, ale je v nem vic myslenek nez v hromade podobnejch filmu dohromady. Jediny cemu verim, ze je kultovni, tak to jsou hlasky, ty jsou naprosto uzasny, nema cenu tu nejakou citovat, stejne je zna kazdej nazpamet. Vsichni herci to zahrali dobre, ale Trojan predvedl opravdu vynikajici vykon a Machacek je proste buh.(22.4.2005)

Ti lidi jsou možná blázni, ale upřímně - nepoznáváte se v nich aspoň trošku? Nejsme většinou úplně mimo, a když náhodou ne my, tak zcela určitě ti okolo nás? Nechceme každý někdy někoho obejmout, zmizet v kouzelníkově krabici, zapomenout, zhulit se a být naprosto v pohodě? Není někdy jednodušší najít UFO, než to, co hledáme? Výborná komedie, nezapomenutelné hlášky, fajn hudba i drama jednoduše o lidech. Filmy Davida Ondříčka mě baví a Samotáři patří k mým nejoblíbenějším filmům celkově.(12.11.2010)

• Mariin

Vzhledem k vysokému hodnocení (84 %), které mne zlákalo k vytažení tohoto filmu, pro mne v celkovém výsledku značné zklamání. Většina příběhu se mi zdá absurdní a asi nejvýstižnější stručná charakteristika by byla s použitím starého známého termínu "Entartete Kunst". Nebo jako studentský experiment. Ale nic vyššího, na co si to hraje, ani náhodou. Ty hvězdičky jsou jen za pozoruhodnou Macháčkovu roli zhuleného lidového "filozofa"...(15.1.2014)

V době mých čtrnácti pátnácti let znamenalo nevidět tenhle film, nežít. Citovali jsme převážnou část osazenstva a pořád dokola jsme se smáli. Jo, byli sme paka, ale poznali jsme, že tenhle film je prostě moc fajn. Ani po 13 letech pro mě neztratil nic ze své dobré atmosféry, skvělého scénáře a bezva herců.(26.9.2013)

Myslel jsem si, že na tohle budu už "starej", ale přiznám se že mě Samotáři nadchli. Škoda sice, že všichni nehrají jako Trojan, Macháček a Mitevská, ale to už by nebylo normální :). Tihle tři to ale odtáhli fantasticky. Ještě že si to Ondříček s obsazením Ivana Trojana nerozmyslel ! Objevil ho pro náš film sice v jeho 36 letech, ale myslím že ho čekají ještě další velké role. Moc se na to těším.(27.3.2003)

• - Film mal na Slovensku premiéru na Febiofeste, kde si ho počas šiestich dní prišlo pozrieť 10 tisíc divákov. (Raccoon.city)

• - Petra Kasnara, který ztvárnil profesioálního kouzelníka, je možné ve stejné roli vidět i ve filmu Černí baroni (1992). (The.Joker)

• - Jan P. Muchow si ve filmu zahrál kytaristu fiktivní kapely Fake Dead (parodie na název kapely Take That). Zpěvákem byl Kryštof Michal z kapely Support Lesbiens. (Bibr)