V české kinematografii výjimečný počin. Zásluhou skvělé režie, precizní technické stránky věci, patřičně haluzovitého poněkud povídkového scénáře a hlavně skvělého obsazení hlášky z filmu zlidověly, a neváhal bych říct, že role Jiřího Macháčka se stala kultem. Ani ostatní herci a herečky nezůstávají ve svém umění nijak pozadu a jako jeden celek dávají divákovi darem skvělý zážitek... Doufám, že jde o něco víc než o generační záležitost té věkové skupiny, do které patřím. P.S. Nejlepší scénka rozchodu i návratu, jakou jsem kdy viděl... PS2: Film neselhává ani po víc než deseti letech od svého vzniku, a to jsem se od té doby docela změnil;) Samotáři jsou prostě jedineční - svojí podobou odtažití a chladní a přesto vtahující a plní emocí. Velmi komplexní dílo bez slabých scén, jedinečná atmosféra místy bere dech. Protože jsem v nich zase objevil něco nového, za což mohou události těch posledních deseti let, a proto, že se mi tím pádem jinak, ale tentokrát naprosto přesně trefili do nálady, dávám tichou stovku.(1.8.2003)

Tak jsem si na Samotáře trochu povyrostl a musím říct, že jako pozdnímu dvacátníkovi se mi líbili ještě o pořádný kus víc, než krapet zastydlému sextánovi. Bravurní Zelenkův scénář s pečlivě odpozorovanýma postava, které ztvárnili senzační herci. Důstojný nástupce Vorlova Kouře v pomyslném výčtu českých filmových kultů. 90%(2.6.2014)

• Marigold

Umělá hmota. Je lehká, ohebná, univerzálně využitelná; vystavena žáru smrdí a kroutí se. Lepší je tenhle film nekonfrontovat se skutečností a brát ho jako soubor zelenkovských gagů, protože všelijaké ty řečičky o generačních výpovědi a kdesi cosi... Nevím, možná žiju v jiném světě. Ale Samotáři mi připadali jako kulisový konstrukt, kde je to hulení až do zblbnutí vlastně docela zábavná věc, kde jsou všichni mladí, krásní, umělohmotní. I ta samota je něco, co naši mladí a neklidní hrdinové podstupují z nudy, pouze jako další zábavný experiment ve sterilním papundeklovém světě. Vrcholem je pak Jiří Macháček, který je na první ťuknutí opravdu srandovní, ale když jsem film zkoušel znovu, začal mi jeho "vyčazený pohodář" totálně lézt krkem. A to už vůbec nemluvím o některých dialozích, které jsou tak očividně "vtipné", až mě připravují o duševní klid. To už snad ani není film, to je exhibicionismus. K životnějším patří rozhodně linie se skvěle sehraným ztroskotancem Ivana Trojana a několik dobrých a tak trochu mrazivých point (scéna s Japonci)...(28.1.2004)

Možná je moje štěstí v tom, že jsem Samotáře viděl až v době, kdy to všeobecný nadšení z Macháčkovejch hlášek trochu vyšumělo. Vzpomínám si, jak v době, kdy byl tenhle film IN, do mě pořád někdo hustil hlášky ze Samotářů, což mi celej film zprotivilo a to jsem ho ještě ani neviděl. Po pár letech jsem se odhodlal Samotáře zkouknout a ono to překvapivě bylo docela vtipný. Od Ondříčka se mi líbilo i Šeptej a Samotáři byli minimálně stejně dobrý, takže pro mě je to jeden z mála českejch režisérů, kterej mě nezklamal. Skoro se až bojim podívat se na jeho další filmy, abych nepřišel o iluze... Jinak, abych tady zareagoval na komentář jednoho z mých oblíbených uživatelů, tak ve chvíli, kdy Křen rozmlátí čelní sklo u Megana a pak najednou jede s pečlivě vyříznutym sklem, z toho nejde mráz po zádech, ale spíš je to k smíchu. Výměna čelních skel je pro mě denní chleba, takže vim, jakou to dá práci takový vlepený čelní sklo z auta vypreparovat. A bejzbolka je ten nejhorší možnej nástroj :-)(26.9.2009)

• WANDRWALL

Vyumělkované charaktery postav a vztahy mezi nimi. Zoufalé, nepřirozené...Další z filmů, který kopíruje různé filmy o "samotářích", kterých je kinematografie plná. Prázdnota duševní, jak přelstít nudu, či jak nějak žít...A ono nějak je obsahem tohoto filmu...Trojan je nespokojený v manželství, chtěl by jinou, ale ta ho nechce, takže mu nezbývá, než žít s tou, co si ji už vybral (jak časté i v reálném životě). Trojan je lékař, ale prazvláštní, a tak díky triku, jak utéci před manželkou využije nabídku kouzelníka (už jsem tenhle trik viděl jinde), takže zase příliš průhledné. Logiku postrádá, i proč chce ve filmu Schneiderovou, u níž není zjevné, na základě čeho by měla být žádoucí. Nepřirozené rovněž je, jak Schneidrová pomáhá Macháčkovi, který zde hraje jakoby narkomana, ale přitroublého, takže se stal miláčkem publika...Saša Rašilov odříká prostitutce kolik stojí líbání, neb byl v Thajsku, a seznamuje ji s cenami za sex. Ve filmu je hromada logických chyb, jak už je ale divák u současného českého filmu zvyklí.(19.8.2010)

• - David Ondříček uvedl, že se v castingu trochu střetli s Petrem Zelenkou, který chtěl film udělat víc neotřele a „pankáčsky“. Do jedné role chtěl třeba obsadit sochaře Davida Černého a v roli Jakuba si zase představoval spisovatele Tobiáše Jirouse. [Zdroj: aktualne.cz] (MTHRFCKR)

• - Do filmu sa nedostala dejová línia Vesny, ktorá tak ostala vedľajšou postavou: mladá sympatická Vesna sa do Prahy vidala hľadať svojho otca, čo niekoľkokrát vo filme odnie, no tento motív nie je ukončený, pôvodne v scenári však mala Vesna svojho otca nájsť - je ním Hankin otec, takže Vesna a Hanka sú nevlastné sestry. (Jordan)

• - Japonce hrají ve filmu Mongolové. (don corleone)