Vždycky mi připadalo, že Samotáři navzdory panoramatu Hradčan tak úplně "českým" filmem nejsou, že jsou alternativním metropolitním vesmírem, kde herecké planetky obíhají kolem hudebních hvězd po podivnách drahách. Není to film ze života. Vice versa. Zaujalo mě to odtržení od života, odcizenost bizarních figurek v obludáriu pod Petřínskou rozhlednou. Vykonstruované až k rozpínavým křídlům Mattoni orla, ale působivé i pod tím umělým světlem. .(23.4.2007)

// To je tak, když jdete po dlouhé době do kina na český film od jednoho z mála tvůrců, který podle vás za něco stojí a sejme vás to tak, že pak nechcete koukat na nic jiného. Naštěstí v případě Samotářů to je i fakt, že vidět je jednou, kouskovitě, před bůhvíkolika lety, vzhledem k mému zájmu také není zrovna sláva... ne, jinak. Je to kurva ostuda. A co že jsem si z toho dnes odnesl? Tak třeba to, že takový film můžu bez nadsázky označit jako zlomový. Je to český milník, velká generační výpověď, příběh sedmi lidí, který dokáže napsat jenom člověk, který je v prvé řadě inteligentní, zkušený a osobitý a v té druhé (protože bez ní by to nešlo) zatraceně talentovaný. A tím vším Petr Zelenka očividně je, protože tohle je jednoduše testament, který se ve své době trefil absolutně do černého. Ale víte, co je na tom úplně nejlepší? Píše se rok 2015, přichází nová generace, tentokrát už jí jsem součástí, a je pomalu na čase, abychom si udělali výpověď novou. Vlastní. A dost možná ještě smutnější. Pravdou totiž je, že jsme se za těch patnáct let *vůbec* nic nenaučili a pořád málo hulíme. (a protože jsem ten komentář měl utnout už někdy kolem trefy do černého, nebude snad nikomu vadit, když ještě v závorce pochválím režiséra Davida Ondříčka a kameru Richarda Řeřichy - jehož jméno si odteď zapamatuji, bez nichž by to taková pecka taky určitě nebyla. Díky!) 10/10(21.10.2015)

Jeden z tých kvalitnejších filmov, ktoré vznikli po revolúcii a svojou nadčasovosťou a kvalitou bude zaujímavý ešte dlho. Zhulený a vygumovaný Macháček je zábavný, ale mňa najviac pobavil Trojan a jeho prenasledovacia mánia. Jeho tanec, nákup náradia, montérky, "náhodné stretnutia", či podpaľačská scéna v závere, to všetko som si užíval a vždy , keď Trojan nachvíľu zmizol z obrazovky, tak som netrpezlivo čakal, kedy sa vráti späť a urobí nejakú blbosť.80%.(18.4.2011)

Vesmír strukturálně otravný - obsahově blízký a přitom stovky světelných let vzdálený. O motání se v bludném kruhu mezilidských vztahů byly natočeny veletucty filmů, když se však v něm začne motat film samotný, nastává problém. Kultovní status Macháčkova nezralého banánu, jenž zahalen v mlze THC trousí na počkání životní moudra, mi poněkud uniká..(2.9.2013)

• ripo

Skúmať filmovou kamerou vzťahové problémy a zachytávať "pulz doby" je v končinách strednej Európy vždy komplikované. Pokiaľ sa točia filmy z blízkej, či vzdialenej minulosti, tak režiséri krochkajú blahom a s nimi i diváci v kinosálach. Avšak súčasnosť - to je zakliata krajina .... Mozaikovité skúmanie viacerých pováh sa stalo veľkým sústom pre tvorcov tohoto filmu. Nakusnúť do problému je jedna vec a systematicky odkrývať "psychično" postavy vec druhá. Sklamanie .....(9.12.2006)

• - Natáčení trvalo 65 dní, což je na české poměry docela hodně. (don corleone)

• - Ve scéně, kdy Hanka (Jitka Schneiderová) utíká z domu rodičů, nemá kabelku. Později se však na jednom ze záběrů kabelka objevuje. (TheDave)

• - Casting Samotářů byl poměrně dlouhý a náročný. David Ondříček hledal herce, kteří by maximálně odpovídali jeho představám, už několik měsíců před samotným castingem v různých divadlech, filmech i nejrůznějších televizních pořadech. Casting pak trval téměř čtyři měsíce, než se mu podařilo najít pro každou roli nejvhodnějšího představitele. (Taninaca)