Kultovní české emocionální bludiště plné N.E.Z.A.P.O.M.E.N.U.T.L.E.N.Ý.CH a vpravdě geniálních hlášek jakož i bizarních a posmutněle hořkosladkých situací. Pánové Ondříček a Zelenka zvou na tématicky laděný večírek osamělých srdcí jehož ústředním mottem jsou Ztráty a Nálezy. Nehledejte odpovědi, nesnažte se ani moc přemýšlet, jen naneste a nechte působit... PS všichni opěvují "vejhul" výkon Jirky Macháčka, event. Ivana Trojana, pro něž se Samotáři stali expresním výtahem ke slávě, nicméně málokdo už se zmiňuje o naprosto rulezoidní Haně Maciuchové ("A nesahejte na ni, když ji jenom stěhujete!"). Ač ve vedlejší roli, na mě udělala ze všech zúčastněných zdaleka největší dojem.(15.10.2007)

• Marigold

Umělá hmota. Je lehká, ohebná, univerzálně využitelná; vystavena žáru smrdí a kroutí se. Lepší je tenhle film nekonfrontovat se skutečností a brát ho jako soubor zelenkovských gagů, protože všelijaké ty řečičky o generačních výpovědi a kdesi cosi... Nevím, možná žiju v jiném světě. Ale Samotáři mi připadali jako kulisový konstrukt, kde je to hulení až do zblbnutí vlastně docela zábavná věc, kde jsou všichni mladí, krásní, umělohmotní. I ta samota je něco, co naši mladí a neklidní hrdinové podstupují z nudy, pouze jako další zábavný experiment ve sterilním papundeklovém světě. Vrcholem je pak Jiří Macháček, který je na první ťuknutí opravdu srandovní, ale když jsem film zkoušel znovu, začal mi jeho "vyčazený pohodář" totálně lézt krkem. A to už vůbec nemluvím o některých dialozích, které jsou tak očividně "vtipné", až mě připravují o duševní klid. To už snad ani není film, to je exhibicionismus. K životnějším patří rozhodně linie se skvěle sehraným ztroskotancem Ivana Trojana a několik dobrých a tak trochu mrazivých point (scéna s Japonci)...(28.1.2004)

• WANDRWALL

Vyumělkované charaktery postav a vztahy mezi nimi. Zoufalé, nepřirozené...Další z filmů, který kopíruje různé filmy o "samotářích", kterých je kinematografie plná. Prázdnota duševní, jak přelstít nudu, či jak nějak žít...A ono nějak je obsahem tohoto filmu...Trojan je nespokojený v manželství, chtěl by jinou, ale ta ho nechce, takže mu nezbývá, než žít s tou, co si ji už vybral (jak časté i v reálném životě). Trojan je lékař, ale prazvláštní, a tak díky triku, jak utéci před manželkou využije nabídku kouzelníka (už jsem tenhle trik viděl jinde), takže zase příliš průhledné. Logiku postrádá, i proč chce ve filmu Schneiderovou, u níž není zjevné, na základě čeho by měla být žádoucí. Nepřirozené rovněž je, jak Schneidrová pomáhá Macháčkovi, který zde hraje jakoby narkomana, ale přitroublého, takže se stal miláčkem publika...Saša Rašilov odříká prostitutce kolik stojí líbání, neb byl v Thajsku, a seznamuje ji s cenami za sex. Ve filmu je hromada logických chyb, jak už je ale divák u současného českého filmu zvyklí.(19.8.2010)

Opravdu si myslíte, že takhle může fungovat dnešní společnost? Ať už jde o zcela smyšlený příběh bezradných lidiček pátrajících po smyslu života nebo o reálný obraz lidí žijících na okraji společnosti, můžete o tom přemýšlet stejně. A nezáleží na tom, jestli prožíváte muka z rozchodu, kouříte trávu nebo jen toužíte po platonické lásce. Na druhou stranu však tohle téma Ondříček skvěle odlehčuje nezapomenutelnými hláškami, které zdomácněly stejně rychle, jako se Jirka Macháček stal miláčkem publika. 70% „To máš z toho života jakej ty vedeš…“(14.11.2008)

Nelíbí se mi, že většina lidí je ze Samotářů odvařená kvůli Macháčkovi. Jakub je sice úleťák a jeho hlášky zkultovněli, ale já osobně dávám přednost postavě a hereckému výkonu Ivana Trojana. Za nejlepší zcénu pak považuju dramaticko-komediální hádku v rodině Černých při japonské návštěvě. David Ondříček občas vykouzlí zajímavé obrázky, ale film, který vás zahřeje na duši, nebo při kterém vám zamrazí v zádech, to rozhodně není.(1.11.2003)

• - Jitka Schneiderová byla poslední osazenou herečkou z hlavních rolí. S obsazením Hanky byl při castingu největší problém. (don corleone)

• - Jiří Macháček si ve filmu celkem 37x potáhne marihuany. (Divočák)

• - Jiří Macháček ve filmu skutečně užíval drogy. Nenajde se tak jediná scéna, v níž by herec skutečně nebyl „pod vlivem“. (vyfuk)