Soukromý detektiv John Klute pátrá po jednom zmizelém obchodníkovi. Do případu se náhodně připlete mladá prostitutka Bree Danielsová. Krátce po jejich seznámení jsou Klutovi souvislosti celého případu jasné: Jeho klient je jak vrah zmizelého, tak také nebezpečný neznámý, jenž call-girl ohrožuje. Jako člověk vysokého společenského postavení si nemůže John Klute dovolit být viděn s ženami, jako je Bree. Proto si vezme do hlavy, že Bree musí zmizet. (Pumiiix)

Historik

Pokud divák během první poloviny filmu neusne, dokáže se naladit na velmi pomalé tempo a nechá se zvolna pohlcovat atmosférou, nebude na konci zklamaný. Zpočátku to tak ale opravdu nevypadá. ()

Freemind

Nechme stranou herecké výkony (nejlepší role Sutherlanda, nejlepší role Fondové) a brilantní scénář - hrdinou večera je kamera Gordona Willise, nazývaného v Hollywoodu "princem temnoty". Willis zde poprvé naplno ukázal nový styl budování atmosféry, který později dokonale zůročil v "Kmotrovi" nebo "Manhattanu". Právě díky němu přeskočil "Klute" hranici mezi vynikajícím filmem a mistrovským dílem. Mohl bych na to koukat donekonečna. ()

kaylin

Mám s tímhle filmem ten problém, že jednoduše prezentuje látku, která by měla být napínavá, ale ve skutečnosti, je to film, který je minimálně napínavý a snaží se zaujmout hlavně scénami, které jsou herecky dobré - o tom žádná - ale prostě nevytvářejí celek, který by byl až tak divácky vděčný, jednoduše si jede svou vlastní cestou. ()

Derek

film sa samozrejme mal volat "bree daniels" a nie KLUTE, ale hlavnou hviezdou pre mna nie je (inak vynikajuca) jane fonda, ale kameraman gordon willis (scena prichodu bree k staremu krajcirovy je neskutocne nadherna). prvy z volnej trilogie pakulovych paranoidnych thrillerov... ()

Martin741

Slusny film s dobre odsypajucim pribehom, kvalitnym hereckym obsadenim /Jane Fonda a Sutherland/ a tento pribeh rozhodne divakla nebude nudit. Kriminalna zapletka potesi. 74 % ()

1frida2

Jane Fonda zahrála skvěle prostitutku Bree. Mlela a mlela, až detektiva dostala do postele. Prostě úplně jiný svět, který on neznal mu zamotal hlavu. Jak z toho ven? Má být volavkou nebo jeho milenkou? Výborná detektivka, ten konec mě dojal. ()

Topco

Výborná práca s kamerou a svetlom evokujúca film noir (hľadanie voyera/páchateľa na streche a povale obytného domu či samotné finále), v rámci „žánru“ nevídaná psychologizácia prebíjajúca kriminálnu rovinu (čo nehodnotím ako negatívum) a s ňou súvisiaca bezchybná Jane Fondová. Erotickým dusnom blízke inej neo-noirovej klasike Body Heat.Veľká spokojnosť: 9/10. ()

danecek24

29. Zlatý Glóbus za rok 1971 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Jane Fonda + nominace (1) - Nejlepší scénář - Andy Lewis, Dave Lewis ()

Mylouch

Neexhibující filmařina (opravdu spíše psychologický film), kterou není radno konzumovat s českým dabingem, lehce se vzdalujícím náladě originálu. Pro mě pocitově ženská obdoba Serpica ()

vesper001

Jane Fonda je výborná, Donald Sutherland světový šampion v kategorii strnulých ksichtů, napnutá jsem byla skoro stejně, jako při čekání na topinku, ALE: když někdo zná nejen vaše třinácté septiky, ale i nejhnusnější louži na silnici vašeho života, a přesto vás má rád, to není jen štěstí, to je zázrak. Tenhle film mi to připomněl a tak si výjimečně slast kritiky odřeknu. „Poznal, jak jsem hrozná, viděl, jak jsem hnusná a jak jsem zlá... a tváří se, jako že mu to nevadí a že mě klidně bere!“ ()

dr.fish

Místy velmi podivně poskládaný film. Co mě ale dostalo je psychický vývoj Jane Fonda. Ta ženská je vlastně průvodcem a vypravěčem zároveň. Takže na jednu stranu detektivka, dosti odfláknutá, na druhou stranu psychologický film, který ale nedbá žádných pravidel. Vzniklý galimatyáš dostává tvar až ve druhé polovině a nádherně krystalizuje do očekávaného závěru. Nebýt těch rozhovorů s psycholožkou, asi bych hodnotil níž. Ten druhý plán byl zábavný a dal tomu koule. 85% ()

Jizni Tlapa

Těšil jsem se na tenhle Pakulův kousek ze třech důvodu. Komentáře a režisérské renomé slibovaly zajímavou podivánou a chamtivě jsem vyhlížel Slye, který je uveden v obsazení (pouze však na ČSFD). Jakého zklamání se mi dostalo, když jsem dostal porci průměrného psychologického thrilleru, který díky Fondové a Sutherlandovi zaslouží poctivé dvě hvězdy. Ano, je to originální dílo, ale pouze tím, že je táhlé a zbytečně přehuštěné dlouhými dialogy směřujícím k vykreslení charakteru postav, nikoliv k ústřední liniy pátrání po zmizelém, na kterém se dal vystavět velmi kvalitní příběh! Další pecku schytalo mé očekávání Stalloneho, na kterého jsem marně čekal až do úplného konce a věřte, skutečně jsem se nedočkal!!! ()

Cushing

Jane Fondová, a prostitutka? To se mi nechce věřit. Filmu jsem ovšem věřil a pak se u toho kousal nudou. Jan Fondová, a uvědomělá, emancipovaná, možná snad i levicově a feministicky zahnutá prostitutka? Ó, to ano. Bohužel... ()

noriaki

Tak tohle je ryzí nádhera. Těžko říct co vyzdvihnout dřív, protože skvělé je úplně všechno. Od režie, přes perfektní scénář, kameru - dvakrát podtrženo, hudbu a herce. Ti si zaslouží zvláštní pochvalu. Donald Sutherland předvedl svůj vysoký standard, ale Roy Sheider a hlavně Jane Fonda mě doopravdy překvapili. Bohužel docení to jen málokdo, protože Pakulův protahovaný a upovídaný styl určitě nesedne každému. Dlouhou dobu se na plátně zdánlivě nic neděje a místo aby děj pádil zběsile kupředu, tak rozpačitě přešlapuje na místě, podobně jako dvojice protagonistů. Podstatná část příběhu je věnována jejich vztahu a psychologickému rozboru vnitřně zmatené Bree. Režisér se pokusil zprostředkovat jinak nepřístupný svět dívek na telefon obyčejnému člověku a povedlo se mu to na výbornou. I ten letmý kontakt s jejím životem stačil, aby film nasál hutnou atmosféru nejasného pocitu ohrožení a morální zkaženosti. Na pravý příval hnusu sice divák pořád jen čeká, ale i očekávání funguje samo o sobě jako silná stimulace. ()

Pavlínka9

Hmmm..pro mě je období 70tých let dost nepopulární - to období je pro mě i ve filmu dost zvláštní a tento film není výjimkou. Ano, vím, čím si Jane Fonda prošla, je to krásná ženská a může si dovolit se takto svlékat a ukazovat se, protože je to nádherný kus ženské a do toho ještě umí hrát..ale ten film...něčím je výjimečný, něčím je obyčejný..má něco v sobě...Jsem ráda, jak to dopadlo, ale jsem trošku zmatená z toho, že jsem tam vlastně nezjistila to hlavní... :D Jo - a hudba - ta v tomto filmu má velikou roli a dlouho jsem neslyšela něco tak skvělého :) ()

shantim

Příjemný, hloubavý film s uhrančivě ponurou atmosférou. Žánrově ho lze zařadit do škatulky sociálně-psychologického dramatu s kriminální zápletkou. Zvláštní spojení, ale zde funguje perfektně. Chválit herecké výkony hlavních představitelů je už téměř zbytečné, jsou totiž bezchybné. 78,6% hvězdiček ()

ybuko

Neuveritelne ze jde o film jen o tri roky mladsi nez Barbarella. Pokud mate Jane zafixovanou jako naivni bimbo s peknym telem, u ktere je skutecny herecky talent otazkou, pak budete nejspis hodne prekvapeni jeji polohou pragmaticke a realisticke prostitutky, ktera vi co muzi chteji a potrebuji a dokaze toho nalezite vyuzivat. Je skoro paradoxni ze se film jmenuje podle Sutherlandova hrdiny, a ne po jeji postave. Film z obdobi presne vymerenych obrazovych kompozic, temer fyzicky pevnych statickych zaberu, a pomalych vlacnych atmosfer. ()

Mishqo

tento film nie je o súkromnom detektívovi menom John Klute (Donald Sutherland) ale o prostitútke Bree Daniels, za ktorú si Jane Fonda spravodlivo vyslúžila Oscara...je to detektívka s mrazivou atmosférou a hudbou, ktorá sa vám dostane pod kožu...scenár takisto na úrovni...jedine záver ma až tak moc neočaril ale inak veľmi fajn film ()

sskrblik

Noir drama pobaví nejen milovníky žánru, ale i všechny ty, kdož čekají další epizodu Columba a nedostává se jim toho. Hra světla stínu, hororová hudba a smysl pro detail jsou přednosti tohoto filmu. Příběhem je Klute o tom, kterak ochránce zapomene na svou vlastní ochranu. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman