Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

salalala

Hodně zdařilý film, kterým Parker jen potvrzuje svou všestrannost. Výborná atmosféra, která pohltí, obklopí a do konce filmu nepustí. Propracované postavy, které mají motivaci a hloubku a lze jim všechno věřit. No a to obsazení - opět vynikající Hackman, trošku upozaděný, ale neméně skvělý Dafoe (v pro něj netypické roli), charismatická a krásná McDormand, úlisný Dourif, výborný Ermey. Takhle bych mohl psát dál, protože casting je naprosto skvostný. Podobně parádní je i hudba skvěle využívající jižanských motivů. Je fakt, že je to možná trošku dlouhé a jednostranné, přesto jde ale o hodně silný zážitek, který donutí k zamyšlení. Nadčasové téma o lidské omezenosti a zbytečných předsudcích se zkrátka neomrzí a ve formě, v jaké ho podává Parker, ho můžu pořád a pořád. 85% ()

Skip

Film, který vznikl podle skutečné události. V roce 1964 byli na Jihu, ve státě Mississippi zabiti tři aktivisté Hnutí za lidská práva. Dva agenti FBI, Hackman a Dafoe, přijíždějí vyšetřovat nejprve zmizení oněch tří aktivistů, kteří jsou vedeni jako pohřešovaní, a následně jejich vraždu. Na Jihu bylo vždy velmi horko a nebylo to jen počasím, ale v 60. letech minulého století obzvlášť. Parker natočil vynikající drama, v němž exceloval především Gene Hackman, avšak ani Willem Dafoe, Frances McDormand a další za ním nijak nezaostávají. ()

willow666

No, nezbývá než poděkovat Bohu, že žiju v době, kdy je prezidentem Obama. Tupost, předsudky a smutný pocit, že lidi jsou svině. ()

Fanucci

Velice zajímavý film o rasismu na americkém Jihu. Hackman a Daffoe hrají velice přesvědčivě. Závěr ve stylu agenti "vrací úder" je ale podle mého názoru zbytečně akční a trochu přehnaný. Najednou dvojici Ward - Anderson všechno vychází, Anderson proti Klanu vymyslí strategii na kterou nepřišlo několik desítek agentů...Parker asi potřeboval film trochu oživit a udělat ho pro americké publikum atraktivnější. Snímku tím ale ubral na realističnosti a devalvoval ho. Škoda. ()

Laurent

Než cokoli jiného je to především krimi. Veliká škoda je, že se tento snímek vůbec neobouvá do rasismu. Všichni ti grázlové byli vylíčení tak, že jsou to obyčejní lidé, kteří spáchali trestné činy. Tento film nemá ani špetku výchovného podtextu. ()

Chrysopras

Výborný film! Sice to neni extra objevné ve vykreslování problému "buranského" Jihu a vměšování "levičáků" ze Severu, ale jinak všechno klape na max. Prim hraje Gene Hackman, nejspíš jsem ho v lepší roli neviděl. A zajímavý je vidět Willa Defoa pro změnu v roli spíš utáplýho normálního chlápka :-). Když k tomu přičtu výkony šerifů a že to je "based on true story", je to prostě na max. ()

raffspIn

Myslím že film dobře vystihuje americkou mentalitu a politiku k menšinám své doby, i když v americe už jsou dnes v menšině prakticky všichni. Nápaditý krutý a inteligentní film. ()

Martin741

Silny pribeh o tom, ake sialenosti sa deju v USA a diali v dobe nie tak davno minulej. Reziser Alan Parker podava surovy realisticky obraz o oddelenom bielom a ciernom obyvatelstve v malom juzanskom mestecku. Drsny film, ktory som videl uz hrozne davno, ale stale si nan urobim cas, ak nan natrafim. 85 % ()

Jonash87

Silnej film, v nemz se stale neco deje a o emoce a napeti neni nouze. "Clovek se nerodi s nenavisti, nauci se ji..." Jeste ze je tahle doba uz za nami, ac v poslednim roce dvou se tohle nenavistne tema dostava opet do popredi, ac nyni tomu tak je u nas v Evrope. / 85 % ()

MrPierc

60. léta v jižanské Mississippi jsou horkým peklem pro černošské obyvatelstvo. Bílá elita si může dovolit téměř vše díky úřadům, šerifům, soudcům a Ku Klux Klanu. Zemědělství, močály a nepříliš vzdělané obyvatelstvo s nulovou tolerancí. Označení negr je zcela normální a jejich život nemá žádnou cenu. Nemůžou se ani dovolat spravedlnosti, protože to vedou bílí. Do takového prostředí přijíždí rozdílná dvojice agentů vyšetřit trojnásobnou vraždu. Jeden je mladý - pan předpisový, pokrokový a myslí již bez černobílého rozlišování. Druhý je starý, mazaný a podrážděný - vyrůstal v jižanském prostředí. Ví, jaké to je žít mezi rasisty. Zná jejich pokroucené myšlení a chuť si vybít svojí neschopnost na "negrech". Jenže s vychcanými burany z jihu nesmíte zacházet v rukavičkách. Musíte přistoupit na jejich hru a být drsnější než oni. Nesmíte se bát ušpinit, jinak vás v té špíně pohřbí. S odporem jsem sledoval to primitivní veřejné povědomí lidí. Lidé, kteří se vyjadřují s pýchou v očích, že ti černí nejsou lidé. Nesnáším bezpráví kvůli předsudkům. Jestli jsi žid, černoch nebo cikán, tak na tom nezáleží. Záleží pouze na tom, co máš v hlavě a zda se nebojíš pracovat či podat pomocnou ruku tomu, co jí potřebuje. Gene Hackman je zde herecká jednička. Přes ty jeho zúžená vychcaná očička nepoznáte, zda vám poklepe po ramenou nebo rozdrtí kulky. I přes většinový pesimismus v jeho charakteru prosakuje lidskost. ()

joker.george

Nedokázal jsem se rozhodnout, který detektivní postup je lepší, přestože se zde ukázalo, který je efektivnější. Sice mám nějaké znalosti o podobných událostech a dokáži si je v hlavě představit, ale přesto je pro mě obtížné skutečně pocítit to, čím si konkrétní lidé museli projít. Proto adoruji každý podobně laděný film, který mi umožňují aspoň na chvíli se do jejich kůže vcítit. Tento mě sice nerozložil tolik jako jiné snímky, jelikož přišlo zadostiučinění, ale to, že i dnes má velkou výpovědní hodnotu, mu odpárat nelze. ()

tomtomtoma

Zdařilý kvalitní snímek o boji proti rasismu na xenofobním jihu Spojených států amerických, kde běloši (až na židy) byli nadrasou. A barevní museli přijmout svou podřízenou roli. Jakékoliv vybočení bylo tvrdě ztrestáno. Netolerantní výchova plodící jen větší nenávist a násilí, které je navíc zvětšováno osobní frustrací násilníků. Anebo nečinné přihlížení páchaných nespravedlností a zvěrstev. Špatně odhadnutý rozsah moci a možností však přináší vyšetřování FBi v podobě idealistického agenta Warda (Willem Dafoe), držícího se oficiálních postupů, a zkušeného agenta Andersona (dobrý Gene Hackman), který se nebál ve jménu spravedlnosti používat brutální metody a zastrašování, jako stíhaní násilníci. Smutnou postavou je paní Pell (Frances McDormand), která se vzpírá rasistickým zvyklostem i za cenu osobního utrpení a strachu. Zajímavé postavy z tábora rasistů: zástupce šerifa Pell (Brad Dourif), starosta Tilman (R. Lee Ermey), šerif Stuckey (Gailard Sartain), místní prominent Clayton Townley (Stephen Tobolowsky), a pěšáci Frank Bailey (Michael Rooker) a Lester Cowens (Pruitt Taylor Vince). Násilí a náhánění strachu, pošlapávání základních lidských práv pod záštitou ochránců moci a spravedlnosti. Ale víceméně takto funguje skoro každé společenské zřízení se svým horlivým upozorňováním proti skupince odlišných, která nemohou mít stejná práva jako lidé čisté rasy. ()

Pitam

Velmi působivý, do detailu promyšlený a hlavně drsný náhled do reality dané dobou a místem, ze kterého se člověku zvedá žaludek, zejména když si uvědomí, že jde v podstatě o popis skutečnosti, tj. rasismem prolezlé "demokratické" kultury. Žádná hluchá místa, hutná atmosféra, výborní Hackman i Dafoe. SKVĚLÝ film, ovšem spíše jen pro silné povahy, kterými tahle tématika neotřese (což já zrovna nejsem, takže já si nejspíš už nikdy repete nedám). ()

C0r0ner

Nemůžu říct, že bych nějak s americkými negry soucítil, nebo zarytě bránil jejich práva, ale přece jenom sto let po zrušení otroctví dělat to, co místní frajeři, to už je kurva hodně přes čáru. Parker natočil hodně silný a sugestivní film, který snad musí chytit každého i díky skvělému duu Hackman/Dafoe. 95% ()

DruidKarel

1795. hodnocený film: Myslím si, že je dobře, že takovýhle film vůbec vznikl. Ukazuje nejen na skvělé herecké výkony Gene Hackmana a Willema Dafoeho, ale také na skvělé herecké výkony hlavních záporáků. Je důležité, aby se nezapomíná na tyhle černý a krutý dějiny a na to, jak si černoch musel zpět vydobýt svá práva. Skvělej film, kterej si 5* jistě zaslouží. 5* ()

Dannysek4U

U me dobry... dokonce moc dobry. A to i pres extremni nekomplikovanost pribehu, potazmo poselstvi. Co me naopak dostalo, je dynamika poslednich 45 minut, to je proste raketovka. A samozrejme neuveritelne dokonaly cary s kamerou a Hackman s Dafoem. A presto nemuzu dat ctyri hvezdy, asi proto, ze je ten scenar prilis napsanej zivotem a je to videt v takovy zvlastni divnolinearite, ktera sice neni spatna, ale podle me se sem tolik nehodi. Kazdopadne mi bylo cti tenhle film videt, je opravdu skvelej. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker