Pink Floyd: The Wall

• Velká Británie Pink Floyd: The Wall (více)

Je zamčený v pokoji jakéhosi losangelského hotelu a hlavou mu táhnou klíčové okamžiky jeho života. Rocková hvězda Pink, na jehož koncert se už možná kdesi venku scházejí tisíce fanoušků. Sedí tu a utápí se v děsivých představách a vizích. Scény represí a lidské agresivity se střídají s frustrujícími vzpomínkami na dětství bez otce, zato s přehnaně ochranitelskou matkou, na školu, pokoušející se všechny semlít do jedné beztvaré, nemyslící masy, na ženu, která jej zradila. Sedí tu, obehnán pomyslnou ochrannou zdí, kterou si kolem sebe kdysi vybudoval, a neví jak dál.
Kultovní snímek "Pink Floyd: The Wall" je jedním z mála filmových děl, experimentujících s ryze hudební látkou. Po úspěchu jevištního zpracování dvojalba populární skupiny Pink Floyd se režie celovečerního filmu ujal Alan Parker (Sláva, Hořící Mississippi, Evita atd.), který se tu poetice hudebního tvaru přiblížil v kinematografických dějinách zcela ojedinělým způsobem. Podle scénáře vůdčího ducha skupiny Rogera Waterse vznikl film, jenž je tříští symbolických obrazů a animovaných sekvencí, volně spojených písněmi a situací fiktivní hlavní postavy. Film, který je nadčasovým vyprávěním o osamělosti člověka i o nejrůznějších zdech, jež si kolem sebe stavíme. (oficiální text distributora)

Kill Bill

Kdo nezná Pink Floyd (takoví lidé fakt existují ? :), neměl by tenhle film hodnotit. Tahle geniální muzika na jedné z nejlepších desek rockové historie je skvěle podepřena vizuální stránkou a jako celek tvoří nezapomenutelné dílo. Btw: Kdo poslouchá Modern Talking, těžko objektivně zhodnotí Beethowena :) ()

Pedro

Sugestivní. To je první slovo, které mě napadne, když se mě někdo zeptá, jaký je tenhle film. Alespoň pro mě je to jedna z nejpůsobivějších věcí, které jsem kdy viděl. Přiznávám se, že u jedné scény jsem se téměř rozbrečel, což se mi u filmu naposledy stalo, když jsem byl ještě dítě. Někdo může namítnout, že po formální stránce je tenhle snímek značně patetický. Možná je, ale mně osobně to v tomhle případě absolutně nevadí. Pod povrchem totiž vidím Watersovu upřímnou zoufalou osobní výpověď. Těžko říct, která ze složek, jestli obrazová, hudební nebo textová, má na mém výsledném dojmu největší podíl, ale jako celek na mě tenhle naprosto jedinečný úkaz v dějinách kinematografie působí nesmírně naléhavým dojmem. Svoji roli hraje samozřejmě i to, že k téhle muzice mám docela blízko. Připouštím, že kdyby byla stejně silná myšlenka doplněna dechovkou, určitě bych o tomhle filmu v superlativech nepsal. Ale i těm, kterým je bližší třeba právě ta dechovka, tenhle film vřele doporučuji. Aspoň si udělají představu, jak vypadá takový "bad trip"... ()

A. Murray

Myslím si, že film odráží dobu ve které byl natočen. Na druhou stranu je dobře, že skupina Pink Floyd skládala hudbu a netočila filmy. ()

marttaN

Na tenhle snímek člověk musí mít náladu, já ji mívám co pět let, jinak Bob Geldof je fajn (nějak si nemůžu představit Watersa místo něho a jak to Waters strašně chtěl hrát). Další nepřehlédnutelná věc jsou animace, jak by někdo řekl ty jsou doslova kultovní.... We don¨t need no education!!!! ()

vozihnoj

Takhle asi mají vypadat zfilmované emoce. Film jsem si pustil s tím, že Pink Floyd znám pouze podle jména. Nyní již patří mezi mé oblíbené skupiny. ()

Suchinnen

Spolu s klipy Radiohead a několika dalších kapel asi nejlepší a nejpůsobivější hudebně-obrazové deprese. Povinnost nejen pro milovníky Floydů. ()

Emzet

Přestože jde v podstatě o hodně dlouhý videoklip, The Wall je úžasný film. Takto barvitý a hluboký sestup do duše (koho vlastně? Waterse? Chudák...) jsem opravdu nečekal. Psychologická dokonalost, chtělo by se až říct. (Upřímně - proč se film/album jmenuje, jak se jmenuje jsem pochopil až při druhém zhlédnutí, ale komu to vadí?) Časté střídání časových rovin na první pohled působí chaoticky, ale při druhém, třetím podívání člověk zjistí, že je správně promyšlené. Nemohu opomenout úchvatné animované pasáže karikaturisty Scarfeho a skvělou hudbu (překvapivě :-). A taky to, že jde o nádhernou depresi. Zkrátka, Zeď je perfektním filmem. Láska či odpor diváka k Floydům je irelevantní. ()

hellequine

Nemá smysl cokoliv na tomto díle hodnotit. Je zdařilé po všech stránkách.. Dokonalé prolnutí hudby a vizualizace.. Nemám slov... ()

Furmi

Dlho si hudobný kritici lámaly a ešte aj lámu hlavu nad tým ako mohli Pink Floyd tvoriť tak tažko psychedelickú hudbu bez užívania drog, ktoré im nikdy pripisované neboli. "Tvoriť psychedelic bez drog je nemožné keďže psychedelic na nich vznikal". Na jednej strane verím, na druhej nie. Ale späť k The Wall. Vo filme je toľko poskrývaných motívov že sa snáď všetky ani nedajú nájsť a ja verím že táto kapela v spolupráci s Alanom Parkerom, vytvorila jeden s največších svetových skvostov ktoré vzniknú iba raz, a zostanú iba jednými navždy, nech sa deje čo chce. A späť k tým drogám a PF, povedzte sami, veríte tomu že sa dá vytvoriť podobný film ešte k tomu aj s neopakovateľným OST bez požitia drogy? Ja nie a som v nemom úžase že to niekto dokázal. 93% ()

Inferno

slovo absurdita pro mě po zkouknutí tohohle filmu získala úplně novej rozměr... jestliže jsem u Jarmuschova Deadmana přemejšlel jestli jsem pochopil co tím autor chtěl říct (...a dospěl k závěru že nejspíš ne) tak u tohohle jsem si naprosto jistej... tady nebyl evidentně někdo zrovna při smyslech... tak absurdní mozaiku psychedelickejch obrazů člověka kterej evidentně prožívá nejhorší absťák jeho života jsem fakt ještě neviděl... přesto to nechápejte jako kritiku... jdu si sehnat nějakej crack a pustit si to znovu... btw. vůbec jsem nepostřeh jestli to skončilo dobře nebo špatně... ()

Greg25

Tenhle film je zajímavý a to po všech stránkách, které si lze s tímto smyslem slova vybavit, jak po negativní tak po té dobré stránce. Dějově to není o ničem, zato po pocitové stránce je tam tolik protichudných emocí, že je po jednom vidění tohoto snímku stěží všechny vsřebáte a možná je to dobře, že je všechny nevsřebáte, protože The Wall je veskrze negativní a hodně depresivní snímek, každou minutu máte pocit většího a většího smutku. Proto říkám, po druhé tenhle vesměs lyrický snímek vidět nemusím, ale přesto ho doporučuji, ačkoliv nevím jakou Vám mám doporučit náladu na tento bezpochyby zajímavý film - budete.li mít dobrou náladu v polovině máte po ní, budete-li mít špatnou v tomto díle se ještě více prohloubí. Na druhou stranu The Wall ve Vás asociuje nepřeberné množství myšlenek k zamyšlení, což je bezpochyby dobře. 75% ()

werewolf69

Podľa môjho názoru tento film dokáže veľmi ľahko osloviť nielen fanúšikov skupiny Pink Floyd, ale aj úplných laikov. Malo ktorý film nesie v sebe toľko posolstva ako tento, poukazuje na utrápi vojny a samotný jej dopad na bežných ľudí, rasistickú neznášanlivosť, fanatizmus a v prvom rade osamelosť jedného človeka, ktorý neustále zvádza vnútorný boj sám zo sebou. Rovnako ako milujem hudbu od Floydou, tak milujem i tento film. ()

dude1

Rovnako ako ich hudba, aj film je niečo úplne iné ako do tej doby existovalo. Depresívne vykreslenie psychického stavu človeka na pokraji šialenstva, osamelého, túžiaceho zbúrať všetky múry ktoré si táto spoločnosť vytvorila. Pôsobivá hudobná dráma ktorá nikoho nemôže nechať chladným,aj keď možno bude chvíľu trvať kým sa do filmu dostanete. ()

kluk z Na

Šílená abstrakce a já nikdy nebyl na art. Děsně mě to nudilo a uspávalo, ale dokoukal jsem to. Z respektu dávám tři hvězdy. ()

Tochal

Hudba nejlepší skupiny ve stylově čistém mnohovrstevnatém filmu nabízejícím otázky i odpovědi. To nejlepší z angažovaných hudebních projektů, to nejlepší z hudebních projektů, to nejlepší ze všech projektů. ()

Wabank.

Neskutečná hudební a filmová extáze v nejdelšim videoklipu, co kdy vznikl. Pravá hudba minulosti, ale zároveň i budoucosti ()

waits

The Wall je jednou ze základních desek života každého postaršího rockera a současně komerčně nejúspěšnějším projektem skupiny Pink Floyd (1. v prodeji USA po dobu 15 týdnů, 3.v Británii, celkově neprodávanější deska roku 1980) , samotný film utržil v USA přes 22 milionů dolarů. Samotné 2LP nepokládám za nejlepší počin kapely (natožpak pak solového, často nabubřelého Waterse, výše bych postavil Wish You Were Here, The Dark Side of the Moon a možná i některé ranější věci s Barrettem), i tak jsem si jej během času v rámci výměny nosičů koupil na LP, kazetě, CD a film samotný na DVD, na další životní nabídku, tentokráte cloudovou, od Spotify se tudíž dívám s mírnou nedůvěrou:). To hlavní, co mě ještě jako teenagerauchvátilo byl zvuk a nosné Watersovy melodie, samotnému příběhu o odcizení a zdmi mezi lidmi, navíc ve filmu hodně odkazujícímu na anglické reálie, jsem zprvu nerozumněl a bylo mi dost jedno. To se kupodivu nezměnilo ani po tom, co mě výuka angličtiny oblažila dostatečným monožstvím slovíček, Watersův kritický pohled se s mým docela míjel,. A to jsem ještě netušil o Watersových protiizraelských aktivitách v budoucnu...Film The Wall je pro mě pořád hlavně¨výborná rocková opera, jeden dlouhý depresivní videoklip s ikonickými momenty (chodící kladiva, děti v mlýnku) se zeligovsky povlávajícím Gedolfem víž než hudebně společensko kritická performance. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker