Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 135)

Fr 

všechny recenze uživatele

Válka kvůli ženě. Největší vojsko všech dob, proti nejlepšímu vojsku na východě. Tahle válka neupadne v zapomění, ani hrdinové, kteří v ní bojovali..... . Výrazná hudba, monstrózní kulisy, davové scény. Historický velkofilm, ze kterého na míle čiší, že je natočen pro kšeft. Mě to nevadí. Já se chci bavit. A o to tady asi jde. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Na film jsem do kina šla dost dlouho po premiéře a tak jsem měla možnost slyšet mnoho názorů, které jistě ovlivnily mé očekávání a do jisté míry i tento komentář. Těch zklamaných hlasů bylo o něco více a tak sem raději očekávala od filmu méně. Ale docela příjemně mě překvapil. Až na opravdu nepovedenou hudbu a Orlanda Blooma (kterého prostě nemusim, i kdyby hrál bůhví jak) to byl docela příjemný (samozřejmě megakomerční) film. K dobru se mu musí přičíst, že Brad Pitt doslova neslezl z plátna a rozehrál na něm skvělý one man herecký koncert. Velmi příjemný byl i Sean Bean, který neměl, bohužel, tolik prostoru, kolik by on i jeho postava zasloužily. Takže hlavně za tyhle dva dávám 4*. P.S. Souboj mezi Achileem a Hektorem je fantastický, škoda, že tak nepůsobí i ostatní bitevní scény. ()

Reklama

Eddard 

všechny recenze uživatele

Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70% ()

tron 

všechny recenze uživatele

Spoiler. „Vidieť kráľa, ktorý sám bojuje, TO by bolo!“ Giganticky... plytké. Hollywoodsky veľkofilm v najhoršom zmysle slova. Opulentná výprava vs. okaté počítačové efekty (strašný rozširujúci sa záber na desiatky stopercentne CGI lodí. Veľkolepé, ale nie drsné akčné scény (zlaté Statočné srdce). Herecky v kľúčových rolách akútne nedostatočné (Bloom, Kruger). Je smutné, že paradoxne práve Bloom a Kruger veľkým priestorom do úzadia zatláčajú zdatných machrov (O´Toole, lišiacky Sean Bean ako Odyseus). Biedny scenár zbavený mýtických motívov (z gayov urobil bratov a netuším, čo robí v prísne realistickom historickom epose bizarnosť, že človeka zabijete len zranením päty). Napriek tomu je Trója (i vďaka samovražedne namyslenému Pittovi bez problémov vyskočiaceho na koňa bez sedla, čo fakt nie je ktovieako jednoduché) zábavná a nemala by vás nudiť, hoci inak pôsobí chaoticky a rozpačito. Zo všetkého najviac ju na zručný priemer vyťahuje hŕstka osobných súbojov (vylodenie s 50. mužmi). Trója predstavovala pomerne smutný koniec jedného z najzručnejších remeselníkov 80. a 90. rokov: Petersen následne natočil (snáď ešte fádnejší) Poseidon, následne v Nemecku (!) nikým nevidený film s Tilom Schweigerom a v r. 2016 zomrel. Tržba každopádne nebola zlá: pri masívnom rozpočte 175 miliónov snímka na celom svete zarobila temer polmiliardy! Režisér sa každopádne dostal do pasce. Mám dojem, že pôvodne bol klasickým hlavným hrdinom Hector (Bna), ale akonáhle do projektu nastúpil Pitt, tak sa všetko zmenilo a scenár bol brutálne ohýbaný cez koleno. takže hoc Pitt teoreticky hrá psychopatického násilníka, napriek tomu je divne režírovaný štýlom ako keby bol hrdinom a aby bola zvrhlá sranda dokonaná do dokonalosti, v polovici filmu zavraždí Banu (!). Kino Považan NMnV 2004 ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Troy není rozhodně špatný velkofilm a disponuje vším, co může limonádová velkoprodukce nabídnout. Mladými a pohlednými hereckými představiteli, solidní válkou i jakž takž slušnou romantikou. Především však těží z úchvatné Illiady, z níž si bohužel vzala jen tu hrubou kostru a některé podstatné události. Výrazným nedostatkem jsou pak Diane Kruger a Orlando Bloom, kteří mi připadají jak reklamní panáci - čili naprosto nevěrohodní. Naopak překvapí Pitt a Bana. Petersen je více než slušný řemeslník, který dokáže ukočírovat i velké rozpočty a tisíce komparzistů. Konec má sílu a voice-overy jsou nesmírně stylové a k filmu tohoto typu se hodí. Nutnost vidět Directors cut - strhující krvavé bitvy a minimálně o půl hvězdičky nahoru. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Sparta ve skutečnosti ležela ve vnitrozemí, nikoliv u moře. (Marrty3)
  • Před spálením zesnulých postav jsou ve filmu na jejich oční víčka pokládány mince. Staří Řekové však pokládali mince na ústa, nikoli na oči. (Duoscop)
  • V Itálii nebyl film uveden pod italským překladem "Troia", ale pod anglickým originálem. "Troia" je totiž v italštině mimo jiné i slangový výraz pro prostitutku. (don corleone)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama