První vysokorozpočtový snímek režiséra Sama Peckinpaha se zároveň stal prvním filmem, který byl bez vědomí autora uveden ve zkrácené verzi. Nyní, o čtyřicet let později, byla objevena a restaurována většina chybějících záběrů. Nové scény přispěly k ještě dokonalejšímu vykreslení posedlosti unijního důstojníka (Charlton Heston), který vede samozvanou výpravu složenou z vězňů (Richard Harris), bývalých otroků a zločinců (James Coburn), aby v Mexiku dopadli tlupu vraždících Apačů. Vyvstává otázka: Kdo představuje větší hrozbu? Major Dundee nabízí jedno z nejlepších hereckých obsazení v dějinách westernu a konečně přichází v podobě, v jaké ho zamýšlel legendární režisér! (Bontonfilm)

JohnSmith

Celkem slušný western s perfektním obsazením,i když musím říct, že jsem od Peckinpaha čekal trochu víc. Nemá to takový spád,jako jiné mistrovi filmy. ()

Autogram

Western, ako sa patrí, so všetkým, čo tam má byť, veľkými zábermi krajiny a slušným rozpočtom. Len tí Apači sú o niečom celkom inom ako z Mayoviek, a oddiel americkej armády, ktorý sa za nimi vydá, tiež nie je podľa ideálnych predstáv. Väzni, vrahovia, južania, černosi a jeden kňaz, s takým zložením je radosť veliť, pokiaľ sa teda nezabíjajú navzájom. Ale zážitkov nám rozprávač-kronikár prinesie dosť, dokonca aj krásne ženy, len sa to od polovice už trochu vlečie. –––– Tak ty si buď vojenský supermozog a strategický génius, alebo najväčší idiot v Severnom Mexiku. ()

ZkuKol

Vzhledem k produkci, obsazení a mistrovi za kamerou bych asi čekal trochu víc. Obraz je cítit rutinou, žádný zpomelný záběr, žádná melancholická lyrika na pozadí. Scénář je plný kavaleristických stereotypů (moc jsem těhle snímků neviděl, ale myslím, že je každý pozorný divák pozná bez varování). Herci si své odehrají, ale nikdo vás moc nestrhne, chemie v oddíle je taková povinně splněná. Bezútěšné prostředí, zmar a chudoba se Samovi povedli, film má dobré tempo a při závěrečném akčním zúčtování si přijde každý na své. Nadprůměrný western jenž ztrácí iluze, žel nadprůměr je pro Sama málo. Indiáni se během občanské války trochu v Texasu okolí pustili ze řetězu, major a jeho "dobrovolníci" je jedou "napomenout"... 70% ()

Arkanoid

„Sam! Don’t get yourself killed. That would inconvenience me.“ Dobrodružná hudba počas úvodných titulkov. Krutosť od začiatku, ako to je už zvykom u Sama Peckinpaha, pri podpálení za nohy obeseného vojaka pokračuje zavraždenými, medziiným aj deťmi. Hviezdne obsadenie známych westernových tvárí na čele s neústupným Charltonom Hestonom, hrdinom mnohých filmov, tu majorom hrdej kavalérie Únie. James Coburn ako jednoruký scout. Richard Harris ako hrdý južanský veliteľ. Herci v kľúčových úlohách perfektne spĺňajú idoly westernových hrdinov, ktorí sa okrem uznávania cti, hrdosti a morálky dávajú zničiť svojou vlastnou mužským egom. Príbeh tak prirodzene vrcholí v akčných scénach vďaka poctivo budovanému napätiu medzi silnými charaktermi. Dojem trochu ale kazí prílišné rozoberanie oboch kľúčových charakterov v ich vzájomných dialógoch, ktoré je až na hrane predstáv (How do you see yourself?), pričom až takéto rozoberanie nejakého problému, ktorý by chlap mal s povahovými vlastnosťami iného chlapa, som v realite nezažil. „Evening Ben. Evening Amos.“ -You thieves, renegades, deserters, you gentlemen of the South. I want some volunteers.“ –„In return I promise you nothing.“ –„Lieutenant Graham, fire!“ –„God save the Queen.“ –„He must be fanciful man.“ „He is corrupt but I will save him.“ –„They’re soft. They’ve never been south.“ Jazykové okienko: out of hand; pack animal; bluebelly; catch wind; to boot; shavetail. ()

Han22

Uprostřed občanské války si severský major s hrstkou mužů doplní jednotku jižanskými zajatci a na vlastní pěst se vydává do Mexika potrestat bandu vraždících Apačů. Apačové jsou tu na úrovni pralidí, do toho jsou tu černoši, dezertéři, chudí vesničané, rivalita mezi dvěma expřáteli, Jih proti Severu, romantika a ještě francouzská armáda který v té době dobývá Mexiko (a která bůhví proč ve finále útočí s kopími proti opačkám). Je to dost překombinované, díky spoustě motivů nudné a hrozně by to chtělo být drsným westernem. Jenže všechny akční scény se odehrávají v černočerné tmě, kde není prakticky nic vidět a finální bitva je zabita chaotickým střihem. Heston, Harris a Coburn to nezachrání. Stručně řečeno, nebavilo mě to a 4* jsem u toho usnul. ()

Mikino00

Za celý film se tolikrát změnilo to o co tam jde, že na konci bylo úplně jedno o co jde, s kým se bojuje a jak to dopadne. Absolutně se to zhroutilo po dějové a smysluplné stránce. Nezachránil to ani Heston, skvělý jako vždy. Peckinpah prostě je přeceňovaný režisér a zde to jen potvrdil. ()

reich

Film, který se svou stopáží příběhem, délkou a rozpočtem tváří jako velkofilm, ovšem není tomu tak. Film je neskutečně dlouhý a příběh filmu je neskutečně slabý. Chybí výraznější hudba, jelikož hudba Daniela Amfitheatrofa a Christophera Calienda je nudná, nevýrazná a nezáživná. Strašný. Teď k hlavnímu obsazení, jestliže chci, aby film fungoval, tak by měla fungovat určitá chemie mezi herci, tomu ovšem tady tak není. Charlton Heston v jednu chvíli je přesvědčivý, v další nevýrazný až mdlý. Richard Harris zase nepodává nějaký skvělý herecký výkon, ač se snaží, tak divákovi bude lézt na nervy od začátku až do konce... Mario Adorf totálně upozaděný, nevýrazný, skoro přehlížený... Ve filmu někdy v půlce, spíše na konci se objeví krásná Senta Berger (Teresa Santiago), která se sice snaží, dodává filmu určité kouzlo svými obdivuhodnými křivky, ale jinak objeví se na chvíli. Jediný z herců, kteří podává solidní výkon je R.G. Armstrong jako reverend Dahlstrom. Film je ale jinak velice špatný. 30% ()

ddf76

Videl jsem jen SE 136 minutovou verzi a jsem zvedavy DC cut, mozna se pak hodnoceni vysplha na 5 *. Vynikaji dva herci v tomhle westernu Heston a Harris. Zajimavy je i Coburn v roli jednorukeho zveda. ()

zdeny99

Zdlouhavý film z války Severu proti Jihu, ve kterém jde každý po každým, že ani nevíte, kdo je na čí straně. Je to dost zmatené a zároveň i nudné. Navíc Charlton Heston nic moc. [603. hodnocení, 57. komentář, 70%] ()

MickeyStuma

Westernový příběh není špatný jak scenáristicky, tak i, co se týče pro westerny své doby, výbornou kamerou a scenériemi. Natáčení však provázeli problémy a je to bohužel znát. Místy jsou scény značně kostrbaté, což je ohromná škoda. Jinak se na to docela dobře dívá. Určitý filmový zážitek tento snímek v divákovi zanechá. ()

sadlokan

Ve filmu zazní"best off"konfederačně/unijních/mexických songů,A to bojování proti všem,jednorukej Coburn,to mě baví. ()

janouch

Přesvědčivé a reálné prostředí celého snímku, na němž se věci nedějou tak, jak by měly (mohly). Film je vyjma páru (rozuměj dvou) scén plochý a bez spádu. Navíc vykreslení hlavních postav by taky sneslo hlubší zpracování. Mistr Sam umí lepší - otázka však, jakou by měl film podobu, kdyby u něho stál až do jeho konečné fáze. V rámci žánrově podobných filmů se však stále jedná o lepší průměr.....na Peckinpaha slabých 70%. ()

Titus

Já westerny moc nemusím. V tomto filmu jsem pořádně nevěděl, o co běží a pak už byl konec a mně pointa prostě nedošla. ()

bearmeedek

I když jsem viděl jen tu údajně horší verzi, nemám celkem žádné námitky. Námět je dost zajímavý, filmové provedení hodně dobré a co se týká nějaké pomalosti, tak já jsem tady viděl hodně rychlých scén. Obsazení filmu je docela zvučné. Za zmínku stojí i to, že seržanta Goméze hraje Mario Adorf, který dva roky před tímto filmem ztvárnil padoucha Santera v klasickém filmu Vinnetou. 85%. ()

martins

Výborný western, co se obsazení a scén týče. Jsou zde unionisté, vojáci konfederace, apači, francouzi a krásná Senta Berger jako přídavek, ale děj je příliš roztažený, film by mohl být o 20 minut kratší.. Délka v TV 118, minut, chyběly tam dvě scény oproti dvd verzi, která je ca o 5 minut delší. Jinak film pro milovníky westernu určitě solidní zábavou... ()

pollstro

Neobvyklý western, který záměrně podkopává tolik vyzdvihovanou žánrovou glorifikaci hrdinů, které Peckinpah staví do složitých násilných pozic, které jsou odrazem částečné odvahy a schopnosti jít proti zavedeným tvůrčím konvencím tehdejší doby, které se následně zasloužily o produkční zásah, jenž logicky značně ovlivnil celkové pojetí filmu a napomohl potvrdit Peckinpahovu vlastnost problematického tvůrce, jehož vztek následně posílil konflikty a násilí v následujících filmech. ()

E.T.Martin

V rámci doplňování znalosti díla svého oblíbence Sama Peckinpaha jsem si našel čas i na jeho starší western Major Dundee. Ten na rozdíl od pozdějších Peckinpahových kousků již značně zestárl. Tempo vyprávění je poměrně rozvleklé, bez větší dynamiky, hlavní dramatická zápletka stojí spíše na konfliktu dvou hlavních hrdinů spíše než na pronásledování indiánů. Najdeme zde již klasické Peckinpahovské motivy, jako například hrdinu - vyhroceného individualistu vymykajícího se zákonům svého okolí, a kupodivu nechybí ani špetka humoru. V závěru se dočkáme i trochy té brutality, ale samotný konec působí tak trochu, jako by film zničehonic ustřihli. Možná došly peníze. Lepší tři hvězdičky. ()

brasek

Hereckým obsadením, zápletkou a stopážov by mal tento snímok patriť medzi skvosty westernu. Žiaľ, nestalo sa tak... Príbeh nie je vyrozprávaný zle, len je tam veľa zbytočného balastu a záporáci Apači majú neskutočne málo priestoru. ()