Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

Borec3

Naturalismus jim sluší aneb cherchez la femme! Když teď svojí Medůzu pouštím samotnou na opuštěná místa, vždy mám před očima TY záběry TU sekvenci, což pro moje slabé srdce není nejlepší lék :) ()

Devadesát Dva

bodavost tohoto snímku člověk naplno ucítí až později, ale stejně nevím, co k němu vlastně napsat. je to určitě vyjímečný kousek, obsahově nebývale silný a těžko viditelný. co ale říct dál? (s odstupem času): Straw Dogs jsou Peckinpahovou finální výpovědí na téma "kdo je člověk". jaký to cynický pohled! napoprvé mi to nedošlo, protože jsem myslel, že půjde o čistokrevný oldschoolový thriller ve stylu Carpenterova Přepadení 13. okrsku, kde se to prostě vše navzájem postřílí v úderném tempu, za zvuku syntetické hudby, ale napodruhé už jsem si těch detailů začínal všímat a můžu říct: není to vůbec hezký. takže si to otravně rozepíšeme: máme tu nudnýho matematika Davida ve svým světě čísel, logiky a řádu, co se se svou sexy ženou Amy, která nenosí podprsenky a moc ráda komunikuje s ostatníma, vědoma si své krásy a provokujíc svým tělem, nastěhují na venkov. burani okolo po Amy slintají a už od počátku páreček nesnáší, protože nejsou zdejší. David potřebuje udělat spoustu věcí okolo domu a tak si najímá muže z vesnice, aby mu případně s něčím pomohli, snaží se mezi ně i zapadnout a burani se jej zase snaží ven vytáhnout a vylákat od Amy, což se jim nakonec povede. Pak Amy jeden z nich znásilní. Člověk, kterého už dříve znala a s kterým se po dlouhé době setkala. Amy se napřed brání, ale nakonec jí přijde zbytečné klást odpor, takže si to, co se jí nedostává od manžela, plna nepochopitelných emocí, užije. Všimněte si, že v závěru, kdy se po ní sápe další z vesničanů, tak nekřičí „Davide!“ ale „Charlie!“. finální důvod útoku je vlastně zástěrka. burani říkají oficiálně, že chtějí potrestat jednoho duševně nemocného z vesnice, protože zabil mladou dívku a schoval se u Davida, ten jej však odmítá vydat, protože si je vědom toho, že by nemocného na místě zabili. vesničané teda zaútočí na Davidv dům a snaží se tam jakkoliv dostat. vše se stupňuje, pudová brutalita, teritoriální chování, a peckinpahovské násilí. faktem však zůstává, že všichni vesničani chtějí jen, jako zvířata, znásilnit Amy (tuším že 4x za film se tam po ní někdo sápe), zatímco David okusí, že svět není řízen pouze těmi jeho čísly a logikou, ale i naprosto přirozenými pudy, o nichž zdánlivě netuší. také se ukáže, že jeho milovaná jej vlastně nemiluje a konec filmu zničí veškerou lásku, nebo iluzi lásky, kterou mezi sebou ti dva měli. konec je znepokojivý. myšlenkově bohatá a nehezká podívaná na téma co mě osobně ale velmi zajímá. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...3,5 * Ne špatný film, hlavně až ve druhé polovině, ale nějak to šlo mimo mě... Film z prostředí a o postavách, se kterými nemám absolutně nic společného a neexistuje zde nic, s čím bych se mohl stotožnit. Prostě mimo. Hoffman tradičně vynikající! ()

Chegi

Překvapivě špatný film s neukotveným žánrem, který nezachrání ani Dustin, který 2/3 filmu hraje svou roli pro něj typicky geniálním způsobem, ale v poslední třetině, kdy se jeho postava nesmyslně mění, i on ztrácí pevnou půdu pod nohama a na jeho výkonu je to znát. Nevím, jestli se Peckinpah nechtěl inspirovat u slavnějšího rodáka Hitchcocka, protože film si nese některé znaky mistrova rukopisu, ale jeho kvalit nedosahuje a spíše než napínavým thrillerem je rozvláčným dramatem s horrorovým závěrem. ()

Han22

Další Peckinpah, další zklamání. Strašáci jsou v podstatě takovou matkou všech vidláckých home invastion hororů/thrilerů. Vzhledem k tomu, že mě tohle moc nebere, tak maximálně uznale pokývu hlavou. Jako u většiny podobných filmů se většinu filmu nic neděje. Ono to platí u starých filmů obecně, ale tady prostě jen kroutíte hlavou. Hlavní hrdina je uťápnutý, mrňavý, ošklivý matematik, který se bůhvíproč odstěhuje s ženou na totální vidlákov. Jeho žena je nádherná, povrchní sexbomba. Absolutně se k sobě nehodí, takže nechápete proč jsou spolu, on ji ignoruje, ona provokuje, pak je znásilněná, ale užívá si to a manželovi nic neřekne, aby z toho měla schýzy. Do toho banda dementních vidláků a jejich debaty. No a mrknutím oka se ve finále ze sraba stává hrdina, co brání svůj dům a zraněného a sveřepným výrazem vybije pěti útočníků a nechápete proč. Masakr je to slušný ale Peckinpah to zabíjí psychedelickou kamerou a rychlými střihy. Zkrátka nudný béčko se slušným finišem a krásnou Susan George. Co v tomhle dělal Hoffman je pro mě záhadou. 3* opravdu jen za žánrový přínos. ()

Přemek

Nevidím nic špatného na tom, že se humanista promění ve skutečného člověka, hájícího svůj dům a život. ()

dopita

Brilantní thriller. Začátek se nese v duchu psychologickýho dramatu, ze kterýho je neustále cítit napětí. To vyústí v nervák jak hrom!!! Je vidět, že Sam Peckinpah se s tím nesral, a hlavně že mu do toho nekacal žádnej producent. Takovýhle filmy se dneska už netočej. ()

Vaklaf

Mrazivý thriller z jednoho odkoplého baráku u odkoplého městečka. Hlavními zmrdy burani. Ale tentokrát ne jižanský, ale anglický. V popředí mladý Dustin Hoffman se svojí roštěnkou. Postava značně nesympatická - tedy až do okamžiku, kdy dojde na lámání chleba, ale i kostí. Pak se probudí zcela nečekaný instinkt k přežití a je hned milejší. Tedy jak pro koho - pro buráky určitě ne. A jeho ženská byla taky na pár facek, ale poměrně brzy dostala sadu, takže s ní člověk začal soucítit přece jen dřív než s jejím typanem. A záporná bandička byla vyloženě k popukání. Přes pomalejší rozjezd má film solidní mrazivou atmosféru, protože od začátku člověk cítí, že je něco špatně, že se něco stane. Na druhou stranu děj filmu není vyloženě překvapivý a žádné zásadní zvraty se nekonají - tedy až na již zmíněnou proměnu hlavního hrdiny. Každopádně jde rozhodně o kvalitní počin a kdo má takovýhle typ filmů rád, nebude zklamán. ()

Holina

Vzhledem k tomu, že jsem viděl remake dříve než originál, už jsem tak nějak věděl co se bude dít, což možná snižuje v mých očích hodnocení filmu. To jen jako alibi pro mé 3***. Jinak samozřejmě jak atmosféra, obsazení, námět, tak zpracování za jedna ()

Earl10

Bravůrní dílo! Mohutně gradující, hutnou atmosférou nasáklý milník amerického filmu. Živočišná režie, syrovost, drsné venkovské prostředí, alkoholismus a silný ženský element tvoří ideální filmovou látku ze které Peckinpah ukuchtil silný zážitek! [90%] ()

showxman

Silný psychothriller, který zpočátku rozhodně nevypadá na to, čím ve skutečnosti je. To je dáno zejména nesmírnou gradací děje, která se nevidí tak často, bohužel. Marně pátrám v paměti, kdy jsem viděl podobně vyeskalovaný film s tak napínavým finále jako je tomu v případě Straw dogs. Střídmé, přitom ale přesné herectví Dustina Hoffmana a jedna z nejpřitažlivějších žen, jaké jsem měl možnost spatřit ve filmu-ano božská Susan George i značná sociální hloubka celého příběhu, to všechno jsou Strašáci. Mimochodem všimli jste si, že za původem všech problémů stála vždy žena?;) ()

Mathew55

Prvních 90 minut slouží v podstatě jen k tomu, abyste poznali postavy a pochopili jejich následné chování v posledních 20 minutách, které jsou sice strhující a bezchybné, ale kvůli oněm 90 minutám 'příprav', kdy jsem se už docela nudil a přemýšlel, na co to vlastně koukám a jaká je pointa, nedávám plné hodnocení. ()

aquiver

Velmi povedené drama přerůstající v thriller a filmová analýza nejen vzniku násilí, ale i negativ lidské sexuality či dalších špatných stránek člověka. Nejsme přeci od zvířat tolik odlišní, jsou pudy, které se mohou objevit za určitých okolností a překonat nějakou mez v chování jedince. V tomto filmu se pochopitelně jde až do extrému. Obsahově jde o střet intelektuála (výborný Hoffman) s primitivnějšími venkovany, dva protipóly, mezi kterými je hned od začátku něco ve vzduchu, k výraznějším krokům je využit sexuální pud manželky, která není v manželském životě plně spokojena a venkované na to ihned reagují. 90 % ()

kwoky

Velmi sugestivni. Naprosto jinak vystavena hruza pro divaka, nez jak to vidime dnes. A nejhruznejsi je predstava, jak bychom se zachovali my v takove situaci... Zatim jsem nevidel lepsi ukazku zabednenosti nekterych venkovanu, kteri ziji, aby mohli chlastat a vyjizdet po cizich zenskych...to je jejich zivot, to je bavi a naplnuje je to... Opravdu skvele... bohuzel znam par takovych. Filmu davam 5*, ale postava mlade manzelky to dostava o jednu niz. Jak si vubec nekdo muze vzit takovou husu? ()

Ezekiel1

Celý příběh mi přišel velmi neurovnaný. Nejprve se jednalo o úchyláky, co si dělali zálusk na paničku. Potom o chlápka, který měl problémy se zákonem a jeho dcera se zapletla s perverzákem do toho se ještě pletl vzájemný vztah mezi hlavními postavami, který vrcholil neustálými hádkami. Film vlastně směřuje od začátku k závěrečné scénce, kdy chtějí vzít chuligáni spravedlnost do svých rukou. Tato sekvence nemá chybu!, ale film se snažím hodnotit komplexně a pouze kvalitních posledních 20 minut na dobré hodnocení bohužel nestačí. ()

Cassandra

Tento film má slušný potenciál a od Peckinpaha se mi rozhodně líbil nejvíc, ale když já jsem tu proměnu Hoffmanovi tak nevěřila. Ani ne kvůli hereckým schopnostem, ale připadlo mi, že je pořád zakřiknutý a lup, najednou je z něj terminátor. Chtěl chránit dům, když předtím dovolil, aby mu do baráku lezli cizí chlapi a strkali kočku do skříně? To už spíš věřím té ochraně zraněného. Tady měl trochu zafungovat scénář. Naopak mě zaujalo vykreslení vztahu hlavní dvojice - postava Amy je tak rozporuplná, že si o ní můžete myslet prakticky cokoliv, chvíli vyvolává sympatie a chvíli odpor, a její malé konflikty s manželem disponujícím naprosto protikladnou povahou mi přišly docela reálné. Ačkoli nechápu, jak by se Hoffmanův intelektuál mohl dát dohromady s tak dětinsky se chovající ženou. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007