Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

Cassandra

Tento film má slušný potenciál a od Peckinpaha se mi rozhodně líbil nejvíc, ale když já jsem tu proměnu Hoffmanovi tak nevěřila. Ani ne kvůli hereckým schopnostem, ale připadlo mi, že je pořád zakřiknutý a lup, najednou je z něj terminátor. Chtěl chránit dům, když předtím dovolil, aby mu do baráku lezli cizí chlapi a strkali kočku do skříně? To už spíš věřím té ochraně zraněného. Tady měl trochu zafungovat scénář. Naopak mě zaujalo vykreslení vztahu hlavní dvojice - postava Amy je tak rozporuplná, že si o ní můžete myslet prakticky cokoliv, chvíli vyvolává sympatie a chvíli odpor, a její malé konflikty s manželem disponujícím naprosto protikladnou povahou mi přišly docela reálné. Ačkoli nechápu, jak by se Hoffmanův intelektuál mohl dát dohromady s tak dětinsky se chovající ženou. ()

maslic

Neuvěřitelně nejednoznačně vybarvené charaktery při jednoznačně krizových situacích, kdy mi doslova tuhla krev v žilách. Výborný film na závěr roku, kdy trávím podzim za kanálem. ()

Piškotka

Zkouška toho, co Američan Dustin vydrží na anglickém venkově. Intelektuál pohroužený do světa číselných kombinací, místo do světa rukodělného. Jeho manželka si dost provokativně pohrála s muži, jež znala z dob mládí. A to se vymstilo nejen jí, ale také manželovi. Venkovský lynč se proměnil v naturalistické znásilnění a násilí, které vyústilo v pořádný mord. I v malém človíčkovi, jakým Dustin je, se probudila zvířecí agrese. Možná ho to až překvapilo. Skutečně syrově surový film na dobrou noc:)) ()

iampatrik

Prakticky tři (a půl) hvězdiček si zaslouží jen a pouze samotné depresivní prostředí anglického venkova a oni "strašáci", jednu hvězdu napínavý závěr filmu. Když nad tím tak přemýšlím, možná si to ty čtyři hvězdy ani nezaslouží za tu nudnou první 3/4 filmu (kterou zachraňuje zmiňované prostředí a atmoška). EDIT: Viděl jsem Fri Os Fra Det Onde - dalo by se říct, že se jedná o dánskou variantu, ale mnohem lepší, proto snižuji na 3* a 4* připadají právě dánskému snímku. ()

Schuldiner

Zhruba do poloviny filmu jsem si říkal, že je to vcelku zajímavé drama o krizi dvou mladých manželů, kteří se rozhodli odstěhovat na venkov. Zhruba do poloviny jsem si říkal proč ne, prostě mě to bavilo, ale bylo mi jasné jak to bude pokračovat, bude to jasné každému, kdo se na to rozhodne podívat. Ale to by ani tak nevadilo. Tedy zhruba v polovině se odehraje scéna, kdy je znásilněna Hoffmanova manželka a touto scénou vlastně končí vše zajímavé a kvalitní, protože od té chvíle je to už jen soubor smysl postrádajících událostí a nelogicky jednajících postav. A to v podstatě uplně všech postav, které se ve filmu objevují. Škoda...tady to prostě někdo jaksi nedopiloval... ()

ThomasCrown

Od vety "This is my house" to vzal Dustin Hoffman do rúk rovnako ako Michale Douglas vo Voľnom páde..alebo Kevin v Sám doma? Na tom nezáleží. Faktom je, že takto explicitne zobrazené násilie, ktoré možno nevyznie príliš prehnane, no je, keď si uvedomíte, kto v rukách drží zbraň a sexualita sa často nevidí. Výborná vyvážená a najmä zachytená atmosféra. ()

peetriss

Pro mě osobně nejlepší Peckinpahův film a nejlepší filmová studie těch nejtemnějších zákoutí lidské duše navenek se tvářící společensky, spořádaně a civilizovaně. Skvělé vykreslení té nejzákladnější pudovosti člověka, vystaveného nebezpečí a teroru. Bravurní herecký výkon Dustina Hoffmana i krásné Susan George, jejíž postavu Sam Peckinpah záměrně vykreslil jako ne zcela nevinnou, aby v divákovi alespoň částečně utlumil andělský vnější výraz ženství. Výtky vůči pomalému začátku neberu, protože každý konflikt a každý problém se zpočátku jeví nenápadně a graduje až posléze, neberu ani výtky zpochybňující uvěřitelnost příběhu, protože o to ve Strašácích vůbec nejde. Tento film nezakrytě, bez příkras ukazuje, že zvířecí pudy dřímou v každém z nás, i když mnohdy o tom ani nevíme. Skvělý film, skvělý zážitek i po opakovaném shlédnutí. ()

Prochy38

Excelentní práce, a to ve všech ohledech a úlohách. Zde selhalo jediné - dabing. Mistrovská režie a dech beroucí herecké výkony. S. George nádherná a do role ideální, D. Hoffman skvělý. Film od začátku naznačuje, že se stane něco velkého. Čeká se na to dlouho, ale přijde to ve velkém stylu. Závěrná půlhodina je parádní. Syrové násilí, reálnost téměř stoprocentní. Skvělé. Místy mi ani krev nekolovala... Klobouk dolů před výkonem právě D. Hoffmana. ()

Rozjimatel

Banda vymletých vidlákov z miestneho zapadákova (ožran, kriminálnik, násilník, úchyl, dement, malá nymfomanka a ďalší), úplne vypatlaná blondína so svojim manželom, strašným suchárom. V tomto panoptiku ťažko nájsť jedinú aspoň trochu normálnu postavu, ktorej by človek mohol fandiť. Postavy sú totálne ploché, zápletka naivná, nevierohodná, navyše okate kopírujúca z iných filmov (Of Mice and Men (1939)). Susan George je príšerná herečka, jej jediná prednosť je jej vzhľad, ešte že to ten Dustin Hoffman trochu vyvažuje. Hudba je podivná, miestami vyslovene otravná (tú nomináciu teda absolútne nechápem). Je tu okrem Hoffmana ešte nejaké pozitívum? Áno, ten kamenný dom má pekný interiér a je výborným miestom pre záverečnú drámu. No a samozrejme spomínaná dráma, bol som v celkom slušnom napätí a dúfal som, že tí vidláci dostanú poriadne po papuli. Má to byť akási štúdia násilia a pudovosti, ktorá má divákov šokovať, lenže je to nedotiahnuté scenáristicky aj režisérsky, tvorcovia ostali niekde na pol ceste. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Wiluna

Ďalší kúsok do zbierky kvalitných, pomalých a hlavne originálnych psycho napínakov. Nie vždy platí, že útek z hektického veľkomesta na vidiek sa vypláca i keď je to rodisko vašej manželky a je situované ďaleko od USA, niekde v pokojných cornwallských vresoviskách. Predsa len Angličania majú mierne odlišný humor, ktorému nemusí ani geniálny americký matematik celkom rozumieť. Mať ešte k tomu za manželku krásnu, atraktívnu a provokatívnu Amy, ktorá si od prvej scény riadne koledovala....stačí potom len prehodiť - za + a hneď je celý príklad zle, ak sa k chybe nedopracujete včas. Avšak pointa je celkom inde. V každom človeku drieme istý druh agresivity a násilia a u niektorých (vďaka Bohu) na povrch vyjde možno len v okamihu , ak sa ocitá v boji o holý život. ()

Alf

sadisté a ti, kteří bytostně nesnášejí venkov a hlavně jeho obyvatele, ať si klidně přihodí dalších 5 hvězdiček, zprvu psychologicky se tvářící příběh se mění na klasickou vybíječku, která byla později (?) využita v celé řadě filmů (dětskou verzi pak lze zhlédnout např. i v takovém Sám doma). P.S. na dovolenou na venkově si raději přibalte artefakt typu past na mamuta, určitě se bude hodit. ()

evil_ryu

Zvláštny film. Ani nie tak thriller ako dráma o upadajúcom vzťahu dvoch ľudí. Scéna znásilnenia nieje ani tak odporná ako zavádzajúca. A záver. Ten ma absolútne nesklamal. Je to fatálne vyvrcholenie a vypustenie všetkých emócií, čo sa v priebehu filmu nazbierali. Ťažký film ale výborne natočený. BTW: Dustin Hoffman v najlepšej forme. ()

Mouzon

Evoluce pozpátku. Proměna člověka ve zvíře. Role ženy je, jak bývá u Peckinpaha zvykem, spíše negativní. Nic pro feministky. Hrát si se zvířaty se nevyplácí, Amy. ()

Mikino00

Připadá mi to spíše jako oslava násilí, než pohled na vlastní duši. Hrozně mi vadila ta ženská, která střídá různé strany i názory. Pro mě nepřesvědčivý výsledek od přeceňovaného alkoholika milujícího násilí. ()

jarmik

Skvělý psycho thriller, kde se napětí stupňuje bez přestávky opravdu od první do poslední vteřiny. Mistr Hoffman nepotřebuje komentář a jeho žena Susan George byla vskutku provokativním objektem... ()

geimz

Postavy, do ktorých sa neviem vžiť a neverím im ich správanie, dej, ktorý ničím nezaujme a posledná polhodina, ktorá mala byť akousi šokujúcou štúdiou násilia, no vo mne však nezanechala jediný dojem. V skratke - zabité dve hodiny. ()

Dallas

Ťažko sa mi hodnotí. Pri filmoch tohto žánru je hlavne doležitá reálnosť situácie a správania sa ľudí v nej. Pointu, že človek nikdy nevie, čo sa v ňom ukrýva až pokiaľ sa neocitne v hraničnej situácii, tak s tou problém nemám. Problém nastáva v správaní sa jednotlivých postáv. Vidláci sú stvárnení celkom presne a ako nositeľ zla v tomto filme boli uveriteľný. Hoffmanov matematik sa správal na môj vkus trochu divne, ale to bolo dané charakterom jeho postavy. Jeho zavečný switch zahral neskutočne parádne. Problém mám s jeho manželkou. Samozrejme, že neexistuje ospravedlnenie znásilnenia, avšak ona mu predísť mohla. Nebola žienka z mesta neznalá tamojších pomerov. To, že je niečo nemorálne, nesprávne, to, že si to nikto "nemôže dovoliť", ešte neznamená, že sa to nestane. Jej správanie mi prišlo ozaj neadekvátne k jej postave, pretože tých ľudí poznala a bola odtiaľ. Netvrdím, že si za to mohla sama, ale ak viem, že tá možnoť tu reálne je, tak predsa nebudem vsádzať na to, že to sa "nepatrí". Film, je inak veľmi dobre nakrútený a aj keď sa v podstate vačšinu času nič moc nedeje nejak nenudí. Stále tam je niekde na pozadí očakávanie niečoho zlého, niečoho čo musí nevyhnutne nastať. Každopádne dávam celkovo takých slabších 70% a poviem, že Deliverance bolo lepšie. ()

Santino7

Nesmierne kvalitný psychologický thriller, pri ktorého pozeraní sa mi vzhľadom na pozíciu bezmocného diváka, v akej som sa ocitol, miestami až zvyšoval tlak. Nebudeme si klamať, je to pomerne ťažko znesiteľný film, to bez debát. Celkovo práca s takou tou znekľudnujúcou atmosférou spôsobenou istou bezmocnosťou je tu zvládnutá priam ukážkovo. A podobne tak aj psychológia postáv (konfrontace mezi intelektuálně zaměřeným vysokoškolákem a nevzdělanými venkovany, ako v komentári napísal gudaulin) a rôzne ďalšie faktory, ktoré robia tento film vynikajúcim a zároveň pocitovo nepríjemným až do špiku kostí. No skrátka perfektný súlad a taktiež na tie roky dosť odvážny počin, ktorý jednoznačne vyčnieva z akéhokoľvek radu a škatuľky. Fenomén násilia perfektne zobrazený v dvojhodinovej kocke. 100% ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007