Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

JoudaCZ

Výborně vygradované drama o tom, k jak drsným metodám se člověk pod tlakem okolností v sebeobraně uchýlí. Bohužel jsem to viděl v ČT, a ač je to k filmu nespravedlivé, jednu hvězdu sráží dabing (hlavně pištivý hlas Hoffmanovy partnerky neskutečně rušil). ()

Fixa

Tohle je film, který má spoustu velkých plusů! Opravdu kvalitní thriller, který řeší víc, než ohroženou ženu, utíkající, před vrahem. Film se nezaobírá pouze povrchní formou, ale jde hluboko pod kůži. Záleží na tom, kam až si necháte sáhnout. Někomu možná přijde 5 hvězdiček moc, ale když vidím v záplavě sraček světlý bod, musím ho vyzdvihnout ! ()

Pattrick

Konec byl hodně nepříjemný, jde vidět, čeho je člověk schopnej v takové situaci, jak se změní jeho chápání. Nevím, zda je to úplně geniálně výstižné, ale rozhodně zkratové chování Dustina bylo zajímavé .. ()

StandikK

Tak to byl teda filmový zážitek...Druhý film od Peckinpaha, po Útěku, a je to fakt mazec...A to mě ještě čeká Divoká banda... Tento film mě přivádí k otázce, jak bych já osobně v případě "Davida" zareagoval? Škoda, jen že spíše nereaguje hlavně na znásilnění své ženy, a spíše si zastává chlapíka, co (asi) zabil, i když nechtěně, děvče. Ale svou realitou a surovostí si určitě zaslouží ode mě maximální hodnocení. ()

A.J. Rimmer

první 2/3 filmu trochu nuda. Dustin Hoffman je jako matematik přesvědčivý, zato jeho lepá plavá ženština celý film řeší co vlastně chce. Nejdřív koketuje s najatými dělníky, producíruje se před nimi v rouše evině a pak je nemile překvapena, když na ní ukojí své nejnižší pudy. Posledních 20 minut filmu má strhující tempo, obléhání Hofmanovy usedlosti má spád a očekávané vyvrcholení. Vykreslení násilí je poněkud laciné, o nespoutané ženské sexualitě zde nemůže být ani řeči, pokud si pod tímto spojením nepřestavujete ženu v roláku bez podprsenky a lolitu s typickým anglickým chrupem, co jí roste z dutiny ústní jak dřevo v boubínském pralese ()

karmalat

Excelentní pohled na zlo v lidech, dobře natočené a hodně provokující. Film starý 40 let je o hodně víc současný než většina dnešních filmů. Hodně velké překvapení, Doporučuji,i když podívaná to není radostná. ()

Dodge-I

Srazka svetu, deprivanti vpred - bohuzel, mrazeni, ktere tento film skvele graduje se da velmi snadno zazit i v dnesnim vsednim zivote na ulici. A ten zvuk je neuveritelny - doporucuji dat si sluchatka, deska na konci nema chybu... ()

sportx

To bylo tak hnusný až jsem to musel včera na dvojce v filmovém klubu dokoukat, na chvíli jsem musel přerušit i montáž nového konferenčního stolku. Dnešní ospalosti nelituji. Kamera a střih 1*. Bohužel realita je povětšinou ještě horší ... ()

Sao Saoi

A Amerika zvíťazila... Asi takýto pocit vo mne zanechal film, ktorý ale po filmárskej stránke nič nestrácal. Skôr to bola chyba hlavnej úlohy, ktorý zo sebou nechá zametať ale potom nájde v sebe toľko veľa sily, že rozmetá celé komando navôkol a úplne bez znalostí strelných zbraní ako aj akejkoľvek znalosti bojového umenia. Obávam sa, že v tomto filme nie je žiaden kladný hrdina a sú tam len negatívny. V konečnom dôsledku dokonale natočený film o smutnom zdegenerovanom živote ľudí či už z jednej tak z druhej strany. Trochu to pripomína film od Deliverance od Boormana ako aj neskôr vydaný FAlling Down... Pocit z filmárskej práce 5 hviezdičiek, ale pocit z filmu len jedna... Celkové skóre: 55% ()

MHJ1999L

Sam Peckinpah je filmový vědec sedmdesátých let. Jeho režijní přístup je perfektní - Technicky i psychicky má film naprosto dokonalý přírodní nádech, který jsem naposledy zaznamenal v originálním Texaském masakru motorovou pilou. Stejně jako tam, tak i zde je obrazově vyjádřeno násilí na té největší psychické i vizuální úrovni. Originální a nezapomenutelné zpomalené scény opravdu nahánějí husí kůži a rozhodně také depresivní atmosféru, která se ale drží ve filmu již od úplného začátku, kdy nahlížíme na děti a psa v pasti a jediné klidné místo je úplný závěr. Nechápu, kam se poděl oscar za střih a nominace za herecké výkony! Soundtrack je perfektní - to jest ta správná hudba, jak vyvolat večerní mrazivou atmosféru. Film je svým způsobem také dosti podobný Slavnostem sněženek, což je odvážně řečeno český zastupitel Strašáků. Film, popisující ustálenou rutinu vesnických buranů, kteří do své party přijímají pouze stejně stupidní (lépe řečeno "jednoduché" - tedy primitivní) lidi, kteří žijí jen pro zábavu a pro všechno s ní spojené a kteří odmítají větší či cílenější práci. Film o vztazích mezi lidmi, o následcích, o pocitech, o míře agresivity a zuřivosti v každém z nás. Film, z kterého se slabšímu člověku udělá během chvíle mdlo. Dokonalé a hlavně nedoceněné dílo, které by si rozhodně zasloužilo být mezi těmi největšími filmovými klasikami druhé poloviny dvacátého století. A akademikům sedících vedle nachystaných oscarů plivu do tváře. ()

benji66

Nepravděpodobné, mizerně zahrané, zoufale nadabované. Hodnoceno současnými měřítky tak někde mezi béčkovým a céčkovým hororem. Tři hvězdy za Dustinovu snahu něco s tím udělat a Suzaniny prsa. Ale je to měřítko velmi a velmi subjektivní, někdo v tom třeba spatří klenot filmové tvorby. ()

Thrakan

Velmi nadhodnocený film. Osobně jsem měl největší problém s postavou Davida, který na to, že měl být matematik - a to jsou chytří lidé - se choval jako naprostý imbecil. Abych se přiznal několikrát jsem se přistihl, že fandím těm buranům při dobývání domu. Věřím, že v roce 1971 mohl film působit zcela jinak... dnes to již nějak nefunguje. ()

De_Marko

Celé to padá na nejednoznačnosti Hoffmanovej manželky - najskôr nechce byť znásilnená potom chce (alebo niečo okolo toho...), najskôr stojí pri svojom manželovi potom nestojí a naopak... Dobré prostredie, dobrá atmosféra, dobrí herci, ale nevyužitý potenciál! ()

baronGrga

Slaměná křivka Straw Dogs se na ose dramatičnosti zvedá hodně pozvolna, nabízejíce v první hodince spíše psychologickou pitvu jednoho manželského páru, v němž to chodí trochu jako v Číně s obětními Alíky. Účelovost se nese i druhou půlí filmu, která se na první pohled zdá lehce nevyužitá z hlediska hororovosti, ale na ten další donutí plácnout se do čela a znovu vzpomenout na umělé pekinéze. Celkový dojem bohužel kazí postava Amy, která v Peckinpahově misogynním podání (od naivity, přes jednoduchost až k proradné běhně) přímo drásá nervy, a do jisté míry i zbytek Britů, jejichž jakože vidláctví se mi prostě nepodařilo uvěřit. Pěkných 65%. ()

Lukke32

Stará, známá pravda o nudící se ženě zde dostává nový, drsný rozměr. Víc než na čtyři hvězdy to nevidím, s ohledem na některé nelogičnosti v ději - řeč je o Amy. Ta koketa je nebezpečná sobě i svému manželovi a vlastně celému okolí. Pozve si dál bývalého nápadníka, zatímco je David na lovu divokých kachen, i když moc dobře ví, co bude následovat. Chvíli se brání, chvíli si to užívá, zase se brání... Dustin Hoffman je perfektní, z drsného závěru až mrazí. Co na závěr? Ženám, jako je Amy, se vyhýbejte obloukem. Takové se dobře hodí na občasný sex, na vážný vztah, notabene do manželství, už nikoliv. ()

Maskati

Sam Peckinpah ve své vrcholné formě, vynikající herecké výkony,skvěle gradující scénář,drsné,ale i lidské,prostě vynikající.Nenechte si ujít.. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007