Strašáci

• Velká Británie Straw Dogs (více)

Místo klidné dovolené musí bojovat o život. Americký režisér Sam Peckinpah je znám jako tvůrce řady drsných westernových příběhů Jízda vysočinou, Divoká banda, Junior Bonner či působivých dramat Útěk, Ostermanův víkend. Mezi jeho působivé snímky patří také film Strašáci (z roku 1971), k nimž si napsal scénář podle knihy spisovatele Gordona Williamse. Učitel matematiky David přijíždí z Ameriky s mladou manželkou Amy do jejího rodného městečka u pobřeží Anglie. Společně se usadí v opuštěném a poněkud zchátralém domě. Zatímco David zde chce v klidu dořešit své pracovní úkoly, Amy se nudí a hledá každou příležitost ke změně. Proto se také rozhodne pro opravu staré garáže. Mezi stavebními dělníky po letech opět potkává své bývalé nápadníky a nedokáže zcela zapřít svoji frivolnost. Jednoho dne muži pozvou Davida na lov a v jeho nepřítomnosti Amy znásilní... Režisér Sam Peckinpah nabízí zneklidňující studii násilí, skrytého někde hluboko uvnitř mírumilovného jedince, jenž je v určitý kritický okamžik nucen bojovat o holé přežití. Sílu a působivost vyprávění nenápadně dosahuje rafinovaným použitím zpomalených záběrů a rychlým střihem, zejména v divokém a drsném závěru příběhu. (Česká televize)

Skip

Zpočátku zbytečně rozvleklé, ale postupně se film rozjíždí až k drastickému finále, kdy se i v na první pohled mírumilovném člověku probudí zvíře bránjící své teritorium všemi silami, jakých je schopen. Vynikající Dustin Hoffman. ()

TominoLa

Bohužel nesdílím takové nadšení jako většina uživatelů. Nedokázal jsem se smířit s nelogickým chováním některých postav a tak konečné hodnocení nezachránilo ani slušné finále. ()

Foma

Byl jsem sice unavenej, ale usnul jsem u toho a to mám jinak Peckinpaha moc rád. Nevím nezaujalo mě to, příliš samoúčelný a lidi se tam chovaj dost jako blbci, to mi vadilo. ()

Laurent

Sice zajímavé, ale trochu nudné, rodinné (manželské) drama se mění v polovině ve strhující thriller, který skvěle graduje. Ve scénách, ve kterých je teror a násilí všeho druhu, Sam opět nezklamal. Formální stránka je skvělá. ()

kapsomut

Když jsem tento film viděl asi tak před měsícem asi potřetí, byl jsem z něho hotovej jako když jsem ho viděl poprvé. Úžasné herecké výkony, skvělý a jednoduchý zato chytlavý příběh, skvělé herecké obsazení atd. atd. Vždy když si na něj vzpomenu na tento film, tak si v duchu řeknu že bych se na něj zase někdy rád podíval. Jednoznačně a bez diskuzí 5*!!! ()

ilemas

Rozhodně to není špatný film, ale v dnešní záplavě filmů na podobné téma jsou strašáci už hodně nudní. ()

BitlDjus

Páni … na tu dobu opravdu dobrý a odvážný snímek. Dustin Hoffman zde předvádí skvělé výkony. Snímek je zcela brilantně syrový a s brutalitou si meze nedělá, zpomalené filmové záběry zde opravdu působily dobře a náš „mírumilovný“ hrdina je tak klidný, že od něho nečekáme takovou reakci, jakou zde použil ve formě odezvy. Veliké plus za solidně vybrané prostředí což je venkov a hlavní dění v odlehlé chatě. Film mne mile překvapil. ()

Joe321

Budete se asi divit, ale líbila se mi první polovina více než druhá. Člověk přesně čekal co se stane, ale to napětí je strhující. Už od začátku jsem si přál, aby je David pořádně vypráskal. Jak se smáli, jak okukovali Amy, jak se chovali, krásné předvedení inteligence a nesmyslné nenávisti některých lidí. Dustin Hoffman at his best. Brilantní! -"No. I care. This is where I live. This is me. I will not allow violence against this house." ()

Martin741

Sam Peckynpah natocil svoj najtemnejsi, a nasilim, agresiou najviac inspirovany film. Film je na prvy pohlad o obycajnom, zakomplexovanom cloveku /Dustin Hoffman/, ktory ma v zivote kopu problemov. A na prvy -- mylny - pohlad posobi absolutne neskodne a mierumilovne. Akonahle sa vsak prekroci hranica a pretecie casa trpezlivosti, stava sa z takehoto cloveka doslova diabol, ktory ma k nasiliu a agresivite nebezpecne blizko. A nebezpecny je aj priesah do sveta reality. Presne o tomto je film, divak si nema a nesmie film uzivat, alebo nedajboze zabavit sa. Je to hodne temny, klud a dusevnu rovnovaju likvidujuci film o zakladnych pricinach nasilia. Zlo je ukryte totiz v kazdom jednom cloveku a nepochadza zo ziadnej krajiny. A tak film Straw Dogs je znepokojujuca studia o zakladnych pricinach nasilia ukryteho v srdci navonok mierumilovneho jedinca. Staci, ked pretecie casa trpezlivosti a rozzuri sa tiger. Nasledky su potom katastrofalne. K samotnemu filmu. Prvu asi hodinu sa fakt nic nedeje, akurat hereckych vykonov chtivy divak si dostatocne uzije. Jednak ide o herecky koncert Dustina Hoffmana a Susan George : obaja boli proste skveli. Potom vsak nasleduje ciste, nasilnicke a agresivne peklo, krvava a agresiou nabita scena za krvavou scenou. Premena "noumu" Dustina Hoffmana na krvave, krvilacne a drsne agresivne monstrum je doslova zdrvujuci a pre mna neskutocne fascinujuci. Spolu s Wild Bunch je Straw Dogs najlepsi film Krvaveho Sama /Peckinpaha/. 100 % ()

Jino

Výborný film, skvělý Hoffman, dobré herecké výkony dělají z tohoto průměrného filmu silné nadprůměrné drama. ()

MrPierc

Myslel jsem si, že to zase bude film, u kterého se sice budu bát - ale bude to takový ten povrchní strach, co rychle zmizí. Tenhle film není strašidelný jako horor s chlápkem, co běhá s mačetou. Tohle je ukázka situace, která se může stát kdykoli. Stačí trochu a je to - všichni moc dobře víme, jací ve skutečnosti jsme. Matematik je tak dlouho strkán do kouta, až přehrada praskne. Vždy, když se na světě něco takového stane, se pak všichni okolo diví, když člověk, který byl šikanován se začne bránit a vystřílí celou rodinu uzurpátorů přes chodbu ( příklad ). Zvlášť na vesnici jsou předpojatí a myslí jako jejich dědečkové (ne samozřejmě všichni). ()

Mefistofelle

Buranské vyvražďovačky jsou velmi oblíbené a toto je jeden z filmů, který jim vydláždil cestu. Straw Dogs se tak ale ze začátku rozhodně netváří. Minimálně do poloviny působí jako drama o soužití městského páru s poněkud svéráznými obyvateli vesnice. Zpočátku nevinné vtípky ze strany místních se později mění ve znásilnění ženy a posléze i zuřivý útok, proti kterému se musí manželé bránit bez šance na pomoc. Hercům zde kraluje Dustin Hoffman a ani Susan George v roli jeho ženy nezůstává o moc pozadu. Tomuto filmu rozhodně patří velké zásluhy za zrod subžánru jménem hixploitation. ()

joker.george

Nebýt Dustina Hoffmana, tak bych film pravděpodobně neviděl.Tím pádem bych přišel o nepříjemný, ošklivý a deprimující zážitek, který ve mně rezonuje ještě několik dní po zhlédnutí. Vyplatilo se však vydržet a pozorovat bezvýchodnost situace spojenou s nepochopením a odporem, postupnou proměnu lidí a zvyšující se intenzitu. A ani po katarzi nepřišlo sebemenší místo pro radost či štěstí. Poslední věta mě dokonale uzemnila. ()

ad

Kvalita filmu je rozhodně větší, kdybych měl hodnotit objektivně, dal bych tak ty 4*, ale pro mě osobně bylo jeho sledování k nepřežití (zas tak drsné to nebylo a odstup jsem si vytvořil, ani jsem se nemusil nijak snažit, a do sebe jsem se opravdu neměl proč zadívat)... důvodů by bylo víc, ale vypisovat je nebudu, většinou jsou obsažené v jiných komentářích ()

TomikZlesa

Pozvolné seznamování s vychlastama a tupcema se přiostřuje, bohužel postava Hoffmana ze začatků působí jako tupec největší, ještě že aspon ke konci sebral "trochu" odvahy. Dobývání domku nemělo chybu. ()

DruidKarel

1283. hodnocený film: Dustin Hoffman je skutečnej machr na dramatický role a tady to jenom dokázal. Skvěle dokázal zahrál roli strašpytla, který se přestěhoval se svou mladičkou manželkou na venkov. Zde však narazí na bandu místních nevychovanců a tyranů, mezi nimiž je i bývalý manželčin nápadník. Ten pak sehraje asi největší roli v násilnostech, které se budou v domě dít. Skvělá ukázka napětí a také toho, že když vhodně seskládáte snímek z jedné herecké hvězdy a přiřadíte k ní vhodně herecké kolegy, navíc děj zasadíte na ostrovy, pak vám může vyjít tak kvalitní snímek, jakým je i tento. 4* mu dávám jen pro jeho zbytečnou zdlouhavost a místy a příliš hluchá místa. Určitě ale snímek můžu dále doporučit. 4* ()

laik_60

stotožňujem sa s pocitmi diváka, ktorý napísal po vzhliadnutí filmu režisérovi list. Mňa ten film príliš neoslovil, ale možno som len nemal náladu. Mám rád Hofmana ale v inakších filmoch. Asi preto ma to sklamalo. ()

C0r0ner

Třetí hvězdičku přidávám pouze kvůli závěrečnému masakru, který byl velmi zdařilý, protože do té doby to byla nicneříkající nuda, která minimálně hodinu neměla jakoukoli vypovídající hodnotu a pro zbytek filmu nenesla jakýkoli význam. Mé druhé a pravděpodobně poslední setkání se Samem Peckinpahem. 50% ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Strašáci nanovo

Strašáci nanovo

24.04.2009

Jděte s těmi remaky do háje!

Jděte s těmi remaky do háje!

08.04.2007