Bonnie a Clyde

Bonnie and Clyde

Bonnie a Clyde

Akční / Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1967, 111 min

Dokonalá "lúpežnícka" klasika a vo svojej dobe podľa všetkého jeden z "najnásilnejších" filmov. Úžasná práca s kamerou a výborní herci. Predovšetkým Warren Beatty a Faye Dunaway a ich zaujímavé prevedenie gangsterského páru, no aj skvelí Pollard s Hackmanom ako ďalší členovia bandy. Film, ktorý sa mierne pohrával s "vtedajšou" cenzúrou a zároveň strhujúca dráma s pamätnou (a brutálnou) záverečnou scénou. Príbeh Bonnie a Clydea ma zaujal a pokiaľ by som povedal, že som im nedržal palce, klamal by som. Legenda krimi žánru.(22.4.2008)

Po poslednej projekcii som z "morálnych dôvodov" znížil hodnotenie na tri hviezdičky. Pred ním takmer všetky filmy tohto žánru končili dolapením a potrestaním zločincov. Aj tu, ale tento film je prelomový v tom, že glorifikuje zločincov a robí ich (na rozdiel od primitívnych zabijakov, ktorými boli v skutočnosti) príťažlivými, sympatickými hrdinami, ktorí z donútenia alebo v sebaobrane sem-tam niekoho zastrelia. Výsledkom je, že najodpornejšou postavou filmu je filmová manželka Gene Hackmana, ktorú by zastrelil každý druhý divák. A od úspechu tohto filmu sa nám sympatickí a nepotrestaní gauneri na plátnach utešene rozmnožili vytvoriac tak nový stereotyp. Jeden extrém vystriedal druhý a bude nejakú dobu trvať kým sa to po krivke tlmených kmitov dostane do rovnováhy.(27.11.2008)

Amorálna, rebelantská zábava s hviezdnym, veľmi sympatickým obsadením. Srdcom filmu je over-the-top chémia medzi Beattym a Dunaway. Niečo ako Easy Rider, akurát sa tu miesto fetovania a sexovania kradne a strieľa. Pozoruhodné, ako sa tvorcom tak závažnú tému podarilo udržať v tak odľahčenej a ľudskej rovine. Tarantino má tento film isto veľmi rád.(19.2.2010)

Film je bezpochyby klasikou, ale já ho rovněž považuju za takový solidní průměr. Chápu, že Amerika je z toho odvařená, ale z evropského pohledu je film nepochopitelný. Opět tu máme starou známou touhu po osobní nezávislosti a vzpurnosti proti obecným řádům a opět je to film, který nás nutí sympatizovat a obdivovat antihrdiny – vrahy a kriminálníky, ze kterých film udělal vlastně kladné postavy, kterým má divák fandit.(3.12.2011)

Drsný gangsterský příběh americké reality třicátých let mě připomíná maličko robinhoodovskou historii, ale přeci jen v syrovosti násilí je tato gangsterská dvojice o moc a moc tvrdší, ale v žádném případě nejde o romantiku, ale o skutečné gangstery, kteří nikdy nebyli tím, čím jsou v krásné legendě Ameriky. Ostatně: mám-li napsat, proč se mi tento film líbil. Protože film dovede opravdu dokonale zaujmout promyšleným scénářem a skvělou dvojicí Warren Beatty a Faye Dunaway(19.7.2009)

• - Hoci je väčšia časť príbehu hlavných postáv výplodom hollywoodskej predstavivosti, miesta, ktoré vo filme vydíme, Bonnie a Clyde pri svojej "spanilej jazde" svojou prítomnosťou skutočne poctili. (marlon)

• - Ve filmu si zahráli také dva hudebníci Lester Flatt a Earl Scruggs, kteří složili hudební motiv pro televizní film Beverly Hillbilles. (Novalinda)

• - Film ovplynil módu - vzhľad Faye Dunawayovej sa kopíroval a odevný priemysel zaznamenal miliónové zisky. (marlon)