Bonnie a Clyde

Bonnie and Clyde

Bonnie a Clyde

Akční / Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1967, 111 min

Kdo by neznal tenhle příběh, který byl už proslaven dřív než vznikl samotný film. Ještě za svého života (v období americké krize) byli oba antihrdinové oslavováni i zatracování zároveň. Noviny je milovali a šerifové všech států si přáli jejich rychlou smrt.. Otázka času (a 60.léta byla nejpříhodnější), než se dostane příběh na plátna. Ač toho od Penna moc neznám (a samotný film mi připomínal Godardovo U konce s dechem...že by inspirace?), tak můžu říci, že režisérování uchopil za dobrý konec. Oba přestavitelé - přes všechno násilí - nejsou rození vrahové, spíš se chovají jako rozmarné a bezstarostné hvězdy, beroucí celý svůj život jako jedno velké přestavení (neustálé focení se se zbraněmi). Na jednu stranu to vysvětluje jejich odvahu do kousků jaké podnikali, na druhou to znesnadňuje jakékoliv ztotožnění nebo pochopení/oblíbení..komu by se chtělo pronikat do psychiky neustále náladové Bonnie.(4.9.2006)

Ani se nedivim, ze po uvedeni kritici tenhle film zprcali, ona je to vazne dost divna gangsterka. Takovej mix mezi paradni akci, kde prestrelky jsou absolutne dokonaly, poldove chcipaj jeden za druhym a ke slovu prijdou dualy, samopaly i granaty, ale pak taky vypln mezi jednotlivejma prestrelkama a vloupackama, ktera je bud otravna, kde se postavy hadaj, jsou nespokojeny nebo blbe cumi a kdy naopak jsou vesely a oslavujou a pusobi to spis jako nejaka komedie. Tomu taky prispivaj herci, kde si Beatty hraje na frajirka a clovek mu to i veri, ale v momente, kdy ma vlizt s zenskou do postele, tak akorat rve, ze neni loverboy a vzdycky nekam utece. Dunaway se sice snazi tvarit drsnacky, ale obcas pusobi spis jako vecne nespokojena blba blondyna. Nejlip hrajici tu je asi Hackman, bohuzel s jeho prichodem na platno je spojenej prichod jeho manzelky a Estelle Parsons je neskutecne urvana krava, ktera by si zaslouzila kopnout do prdele. S ostatnich postav me ale zaujal jeden, kteryho bych tady fakt necekal, naprosto paradni Gene Wilder. Celkove se jedna o rozhodne dobre natocenou, se skvelou hudbou, uzasnejma prestrelkama a paradnima hercema gangsterku, ale bohuzel ta vata mezi jednotlivejma vloupackama je obcas otravna az nudna a obcas se debilne skoci v deji, takze to vic nez na ty 4* nebude.(29.12.2009)

NÁDHERA! Tímto bych chtěl poděkovat České televizi, že jsem si po takových letech mohl připomenout snímek, který mi v mládí učaroval ( byla to láska na první pohled ), abych na něj na DLOUHOU dobu zapomněl a teprve dnes ( 19.10.2009 ) si mohl oživit tehdejší krásné vzpomínky a prožíval vše opět znovu s hlavními hrdiny, držet jim palce a užívat si to snad ještě více než tenkrát. Kdo by čekal nějakou přeslazenou love story, nenechte se mýlit. Clyde Barrow a Bonnie Parkerová nebyli žádní andílci, ale bankovní lupiči, kteří se rozhodně nebáli na člověka vytáhnout zbraň a následně ji bez mrknutí oka použít! Během dvou let ( až do svého úmrtí ) měli na svědomí 15 lidí. Tvůci snímku museli samozřejmě na BRUTALITĚ NOTNĚ UBRAT, ale stejně na tu dobu šlo o dosti odvážné scény. Přestože snímek oplývá výbornou akcí, brilantní kamerou a dobře napsaným scénářem, tak hlavní podíl na výsledné podobě celého snímku mají bezesporu oba hlavní představitelé v podobě EXCELENTNÍHO Warrena Beattyho coby Clyda Burrowa a NÁDHERNÉ a zároveň FANTASTICKY hrající Fay Dunaway jako Bonnie Parker. Tady jsem se do ní poprvé zamiloval :o) Tvůrci snímku udělali obsazením obou hlavních představitelů obrovské TERNO. Oba se svých rolí zhostili s takovou noblesou, že jim musíte držet palce i při scénách, kdy se zrovna moc sympaticky nechovají a kulky létají všemi směry. Více než zdatně jim sekundují Gene Hackman, Michael J. Pollard a Estelle Parsonová. To vše pod taktovkou Arthura Penna. Nemůžu jinak ( byť vím, že po filmařské stránce existují " kvalitněší snímky " ), ale za ty pocity, které ve mně snímek vyvolal i po tolika letech, za tu lehkost, svižnost, vtipnost, parádní přestřelky ( které ani po tolika letech nepůsobí směšně ), za NÁDHERNOU Fay Dunaway, za tu ústřední melodii provázející nás napříč celým snímkem a za ten NÁDHERNÝ KONEC ( smekám PANE kameramane ) nemůžu jinak a sahám dodatečně do své TOP -ky! p.s. tento snímek bych chtěl vidět ( kdybych mohl vrátit čas ) poprvé v autokině na velkém plátně s krásnou holkou vedle sebe......(20.10.2009)

Pro milovníky gangsterek povinná záležitost. Miluju 60. léta, miluju prostředí staré Ameriky, miluju zbraně, miluju Bonnie a Clyde. Výborná road-movie odlehčená krásným dojmem mezi postavami a krutého násilí. Jeden z nejlepších hraných filmů 60. let. BONNIE AND CLYDE je tučně zapsán do filmové kinematografie a tuhle klasiku doporučuji. Kouzelná Faye Dunaway a charismatický Warren Beatty (láska je nekonečná). Významné, nezapomenutelné. Devastující finále.(4.6.2013)

Amorálna, rebelantská zábava s hviezdnym, veľmi sympatickým obsadením. Srdcom filmu je over-the-top chémia medzi Beattym a Dunaway. Niečo ako Easy Rider, akurát sa tu miesto fetovania a sexovania kradne a strieľa. Pozoruhodné, ako sa tvorcom tak závažnú tému podarilo udržať v tak odľahčenej a ľudskej rovine. Tarantino má tento film isto veľmi rád.(19.2.2010)

• - Rolu Bonnie Parker odmietla Jane Fonda, pretože v tom čase žila vo Francúzsku a nechcela sa kvôli tomu sťahovať do USA. (ladko)

• - Díky tomuto snímku je Warren Beatty považován za předchůdce “nové hollywoodské generace”, do které patří filmaři jako Francis Ford Coppola, Steven Spielberg, George Lucas a Martin Scorsese. (džanik)

• - Rozštřílené auto bylo po incidentu možné za 25 centů zhlédnout na vlastní oči. (M.B)