Noc postupuje

• Česko Noční šachová partie (více)

Bývalý fotbalista a v současnosti soukromé očko s „noirovými“ rysy Harry Moseby je povolán k na první pohled rutinnímu případu pátrání po zmizelé osobě. Je jí šestnáctiletá slečna, nevlastní dcera známé hollywoodské hvězdy, o níž všichni vědí, že ke štěstí přišla jen proto, že včas klofla toho správného producentského magnáta. Vše navíc nasvědčuje tomu, že dívka sama utekla z domova. Po příjezdu na Floridu ale sympatický vyšetřovatel, který nikdy nejde pro uštěpačnou hlášku daleko, seznává, že tahle zakázka bude cokoli, jen ne snadná. Zjevně totiž existuje jakési propojení mezi zmizelou, drsnými kaskadéry a nevysvětlitelnou vraždou, o níž se raději nemluví. (Warner Bros. CZ)

NinonL

Trochu utahaná story. Soukromé očko Gene Hackman potácející se mezi nevěrou manželky, hledáním ztracených osob a nalézáním mrtvol. Ale je to zajímavá exkurze do hereckých začátků hippíka Jamese Woodse nebo Melanie Griffith když byla ještě krásná. ()

jondzavid

Súkromný detektív je najatý priviesť bohatej ex-herečke dcérenku a postupne sa zapletá do vraždenej hry. Docela dobrý krimi-thriller s kvalitným Genom Hackmanom (slušne zahraná i napísaná postava) a pôsobivou záverečnou scénou - zbytok docela rutinný. ()

kaylin

Gene Hackman je v tomhle snímku velmi dobrý. Na jednu stranu - hlavně ze začátku - máte pocit, že je to klasický drsný hrdina, ale ono to s ním zase tak drsné není a rozhodně to není Dirty Harry. Má svoje problémy a dostane se do úzkých. Dějově není film také špatný a finále je velmi dobře natočené. ()

Topco

Nenápadne dobrá neonoirová detektívka! Taká typická, pomalšia 70tková "feelingovka". Oplatí sa byť trpezlivý, záver je výborný! ()

pakobylka

Pokud nenacházím ani jednu postavu, ke které bych mohla cítit alespoň vlažné sympatie, zápletka pro mě ztrácí na významu - chybí mi záchytný bod, kvůli kterému by její rozuzlení stálo za to. Naopak mi dá dost velkou práci soustředit se na děj a sledovat hlavního hrdinu, kterak se v tom plácá ... a chová se čím dál nelogičtěji. Netuším, nakolik si věřil - ale víra je vždycky ošemetná záležitost, víru v sebe nevyjímaje ... 2,5* ()

noriaki

Arthur Penn na své nejlepší díla nenavázal a natočil lehce nevyrovnaný neo-noir, kde rutinou filmařinu prokládá výbornými momenty a motivy. Zápletka je vcelku banální, ale postupem času se ukáže, že o ni až tak úplně nejde. Důležitá je samotná postava Harryho Mosebyho. Ten sice z venku působí jako drsňák, vnitřně však pochybuje jak o sobě, tak o svém místě v životě. Gene Hackman se role chopil s přirozeností sobě vlastní a především jeho výkon držel film nad vodou v líně se vlekoucích prvních dvou třetinách stopáže. Závěrečných dvacet minut, kdy tempo konečně zrychlilo a nabídlo i pořádné napětí a mysteriózní prvky, zvedlo hodnocení o hvězdičku. ()

PetrPan2

Slušný thriller s výborným Genem Hackmanem, krásnou Jennifer Warren a osmnáctiletou Melanie Griffith (obě ve snímku nahé), která tehdy bývala opravdu kočka... zub času je neskutečně krutý... ()

MI-380

Mým oblíbeným ČSFD uživatelům se to tentokrát líbí mnohem víc, než mně. Problém vidím v (pravděpodobně) odfláknutých, často nic neříkajících dialozích českého dabingu: 60% (382 hodnotících přede mnou je v průměru výš - na 67%). ()

JohnSmith

Čekal jsem nějakou pořádnou záhadu, ale nedostalo se mi skoro ničeho, jen rutinní práce soukromého očka a divný závěr. ()

zigíš

Co nejdřív začíná jako klasická detektivka, záhy flirtuje se vztahovým dramatem a v závěrečných patnácti minutách už regulérně sjíždíme vlny krimi thrileru, kde se střílí, krvácí i umírá (a na hezké ženy hezky dívá). ()

Styxos

Hackman jako vlk samotář, horká dusná Florida a případ kterej byl zašmodrchanej víc, než se na první pohled zdálo. Bomba a mrzí mě, že je s Harry Mosebym jen jeden film ()

vitekpe

Pekna neonoirova zanrovka, se spolehlivym Hackmanem v hlavni roli soukromeho ocka. Slusna atmosfera, vyhovujici tempo. Spokojenost, za poctive 4. P.S.: Ty zensky byly mrchy vsechny, nebo se mi to jenom zdalo...? Pouze recnicka otazka. :-))) ()

r_t_fish

Před pár lety velké překvapení ve Varech a při každé další projekci jsem nadšený stejně jako tenkrát. Jeden z nejkrásnějších a nejchmurnějších neo-noirů 70. let. A navíc moře. Podrobněji viz recenze Fantomfilmu zde, trochu nekompletní a se spoilery, ale velmi výstižná. Vyhrát nelze, jen prohrát pomaleji ()

Han22

Gene Hackman jako životem otřískaný detektiv s rozpadajícím se manželstvím se vydá najít zmizelou teenagerku. A protože jsme v sedmdesátkách, tak ona dívka není nevinné dítě, ale pěkná coura (a sedmnáctiletá začínající Griffithová ukáže úplně všechno). To by dneska v Hollywoodu rozhodně neprošlo. Jinak je to pekelná nuda s mrtvolným tempem, kde se řeší spíše nevěry a režisér místo napětí a nějakého případu se věnuje kozám milfek a teenek. Poslední půlhodina odstartovaná nečekanou smrtí napraví trošku dojem - ukáže se, že všichni jsou zmrdi, objeví se pár mrtvol a dokonce i něco jako akční finále. Takže řekněme slabší 3*, ale tyhle neo-noiry (stejně jako tradiční noiry) opravdu nejsou pro mě. PS: Soukromé očko a expert na nevěry a nedojde mu, že ho manželka podvádí? Zatímco ona vyzbrojená jen ženskou intuicí jasnovidecky ví, že ji podvedl taky? ()

F.W.Colqhoun

Where were you when Kennedy got shot? / Which Kennedy? V roce zasloužené oscarové smršti pro Čínskou čtvrť natočil Arthur Penn svou verzi postmoderní noir s výsledkem, který si s Polanskiho majstrštykem v lecčems nezadá. Na základě rafinovaného scénáře tu máme detektivku, která nejenže obyčejně baví, ale hraje s divákem velmi špinavou hru. V jejím centru figuruje společně s divákem noirový archetyp - detektiv, kterému ani nepopiratelná inteligence nepomáhá kompenzovat podcenění potenciálu lidské zvrhlosti. Film je od začátku do konce nenápadnou konstrukcí nejistoty, v níž se společně s hlavním hrdinou marně zorientovává i leckterý divák. Penn má tu drzost metaforou skutečné šachové partie K. Emmrich (bílé) vs Bruno Moritz (černé) dlouho před rozpletením případu varovat, jak fatální následky může mít jisté přehlédnutí, špatný výklad situace. Dívák, přestože může na základě okatého varování tušit, že je tahán za nos, nejspíš do konce nepochopí jak a kým. O to silnější jsou samy o sobě skvělé poslední okamžiky a záběry filmu. Nenápadným, jakoby spontánním mistrovstvím Penn a Alan Sharp poznovu připomínají tezi, že detektivka je nejfilosofičtějším žánrem. Night Moves navíc uzavírá nepopulárním zjištěním, že vědět cokoliv jistě a úplně je dost možná nemožné. Gene Hackman propůjčuje postavě Harry Mosebyho křehkost, svědčící o jistém marném boji s okolnostmi i vnitřními danostmi - ženou, která hledá útočiště u jiného muže, zaměstnáním, které ne a ne dávat smysl (o penězích nemluvě) a rodinnou anamnézou, připravující prostor pro zneužití. A opět frekventovaně nahá Melanie Griffith. Dálší kredity: Michael Small, obligátně grázlovský James Woods a ošklivě hezká Jeniffer Warren v roli nejpodezřelejší femme fatale ever. Chci vidět víckrát. You're asking the wrong questions. Why don't you just be content? You've solved the case. ()

crozet

Ledabylá režie a střih, okatý vývoj děje a pointa nebo prostě stará škola, která před současným divákem s přirozeně nakumulovanou filmovou zkušeností už jakoby neobstojí..? Je to asi jedno, zvlášť když na film narazíte v TV. Já mám tyhle dnes už historické filmy jednoduše rád, protože v sobě nesou dokument někdejší doby, stylu a estetiky. Když k tomu přičteme charismatického Hackmana, ženy a závěrečné sugestivní záběry havárie, nejde i v tomto případě o ztracený čas. ()

Honza dAve

Americká dobová noir detektivka, lehce připomínající béčkový film. Nabízí thrillerové okamžiky, jemně erotické scény s krásnou mladou Melanií Griffithovou a pořádného chlapa - poctivého detektiva správňácky zahraného Genem Hackmanem. To vše je smícháno ve velmi rozvláčném, přesto na konci nepřehledném ději. Mezi letošními novo-hollywoodskými filmy na 43. MFF KV však patří k těm horším. ()