Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

PamelaJJK

Po dlouhé době jsem koukal na štědrovečerní pohádku v reálném čase a po dlouhém čase jsem byl z pohádky nadšen. Hlavní devizou je obsazení. Excelují pánové Eben a Ruml, ale skvěle jim sekundují i dámy Tomicová a Freimanová a pánové Malý a Prachař (ten byl teda dokonale slizký...). I ostatní obsazení je příjemné, třeba princezna Josefíková nabo Leoš Noha a Maroš Kramár. Nechybí koření, kterým je spousta laskavého humoru a naopak úplně chybí trapné, samoúčelné a pitomé pitvoření, které je častou ingrediencí novodobých pohádek. Skvělý je animovaný "komiksový" úvod. Stejně tak i hudební doprovod. Přes všechny klady a nadšení tu jeden háček je. A to ten, že nebyl vůbec ukázán drak a že po zabití draka a vysvobození princezny, drží Honza palici, která není vůbec od krve. Chápu, že se jedná o pohádku, ale v rámci věrohodnosti... Samosebou, že na ní nemusel být kladen důraz a detailní záběry, jak kape z palice na vyprahlou zem, ale byl by to příjemný detail. Ale to je jen malinká chybička, jinak jsem spokojen, tak je to na čtyři hvězdy... Ale jako dárek pod stromeček přihodím ještě jednu a jsme na maximu. ()

vepff

Je to tak na tri a pul. Ale protoze je to take (po dlouhych letech odpadu) Vanocni pohadka, ktera se da i snest, a take za tech par dobrych foru, davam 4 Egony z peti. A to pohadky nemam moc rad. ()

heavy66

Mnohem méně scénáristických nápadů než je celková stopáž filmu, laciné televizní provedení, přehrávající herci, hezká princezna, sympatický rádce ()

hwnd

Po opravdu dlouhé době se nová vánoční pohárka prostě povedla. Potěšila, pobavila, prostě tak to má být. ()

honzic

Průměrná celkem humorná pohádka s celkem dobře vybranými herci, zejména Ruml a Eben mají roie šité na míru a i Prachař roli celkem dobře zvládá. Trochu zamrzí pár chyb a nelogičností nebo trochu přehrávání, ale dá se to snést. Hodnocení: 60 % ()

pafka

Pro me prekvpeni minimalne tim milym a sikovnym humorem, ktery je v kazde chvilce pohadky. Dejove neokoukane, jednoduse lze najit paralelu v normalnim zivote - to asi sice deti nedaji, ale dospeli to daji hned. Marek Eben hraje v zasade sam sebe, coz taky neni spatne, protoze to se jen tak neokouka. Myslim, ze mnohdy byl nejakym spoluautorem dialogu, protoze nejen ty jeho mely ten prijemny dotyk pro divaka. Matous Ruml zacina byt velkou hvezdou, protoze hlavni roli utahne neprosto bez zavahani - a nejen tady. Velmi povedena pohadka, ktera lety prachem nezapada. ()

eMeMko

Vzhledem k předchozím vánočním pohádkám musím říci, že se ta letošní mimořádně povedla. Přesto se však jedná o pouhopouhý průměr. Ale hezky popořádku. Zápletka s tím, že pohádka začne tam, kde obvykle jiné pohádky končí je přinejmenším zajímavá a jednu hvězdu jen za ni. Herecké výkony kupodivu taky nejsou špatné, výjimku tvoří Marek Eben, který (ne)hraje sám sebe. Na druhou stranu si v roli specialisty na etiketu neumím představit nikoho lepšího (maximálně Ladislava Špačka). Role záporáka naopak naprosto dokonale sedla Jakubu Prachařovi i když občas přehrává. Vtipných scén je taky přehršel, takže ve výsledku mise splněna a těším se na další rok. Snad se ta kvalita udrží aspoň v tom průměru. ()

Dejf4

Proti minulému roku je to krásné pohlazení. Námět, výborná myšlenka, příjemné výkony herců, slušné humorné scény a celkově je cítit, že všechny zúčastněné natáčení bavilo. A ve výsledku je to znát. Příjemná pohádka, která nezklame ani další Vánoce. 6/10 ()

natalanka

Tak to byla paráda. My jsme se tak nasmáli...:-) Nápad s egoniemi a Egonův Hradec, kiloegony a u Sv.Egona.... to je prostě mazec. A Marek Eben je skvostný. Prostě celé se to krásně povedlo. Je to  vtipná ,milá pohádka s krásnou výpravou a spoustou pravdy a Pavla Tomicová, Veronika Freimanová ,Maroš Kramár i Jakub Prachař i Ondra Malý a Ivana Uhlířová jsou excelentní... pozorovat jejich herecké nuance v obličeji... to je nádhera to si doslova vychutnávám :-) ()

Muff

Nechápu, jaktenhle omyl může mít stejné skóre jako pohádka O vánoční hvězdě, která byla o míle vtipnější, s lepší atmosférou a zábavnější. Ebena mám rád, ale tady mi vyloženě nesedl. ()

tsatsiki

Pohádka to není nijak závratná, klasická tv pohádka, kterých ČT točí několik do roka, ale Marek Eben mě neuvěřitelně bavil, je to nejen  dobrý moderátor, ale i herec.Musím ale přiznat, že i Ruml, Kramár, Prachař a Malý s Tomicovou mě bavili a dokoukal jsem pohádku do konce, s jinými pohádkami tolik trpělivosti nemám. Nevím, jestli na ni budu koukat jako na Popelku každé vánoce, ale jednou za čas se rád podívám.Na téhle pohádce je dobře, že nevybočuje ze svého zavedeného režimu a divák ví, co má čekat.4*za Ebena a Rumla. ()

bmx6

Spíš než pohádka,tak taková komedie,ale celkem vskutku slušná.Bavil jsem se pěkně.Prachař jako záporák vynikající.Ruml jako Honza a rádce Eben také hezky váleli. ()

klara.leb

Konečně příjemná pohádka, z těch moderních. Role pro Ebena jako ušitá. Jemný humor, žádná snaha o přehnanou modernu. Váhám, zda jsou herci tak perfektně zvolení pro postavy, nebo postavy přímo napsané pro herce. Eben vůbec nehrál, ten byl prostě sám sebou. Ruml přenesl Lexu do středověku a Josefíková na mně takhle vždycky působila. Jako celek vlastně skoro perfektní pohádka - samozřejmě až na pár drobných avšak absolutních nesmyslů, jako spoutaný král s královnou na svatbě, nepozorovaný vstup dvou uprchlíků na svatbu a tak snadno přelstěný ženich no a ten obřad v kočáře... Vlastně jediné, co mám k výtce je až přílišný spěch od takové poslední třetiny filmu. Co se proplížili do zámku, nějak to bylo ráz na ráz. ()

mouzi

Krotil jsem sva ocekavani, ale presto jsem se tesil, uz kvuli ucasti Marka Ebena. Dost hroznou Josefikovou nastesti vyvazovali hlavni muzsti predstavitele, takze se na to dalo koukat a dokonce i zasmat. ()