Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

Laxik

Tak nějak nevím, jak se na ten konec dívat v rámci Polanského osobního života. Je kvůli němu závěrečná scéna ještě silnější, nebo naopak naprosto zničená? ()

Pierre

Nejenom proto, že jsem se nenarodil jako vodnář, jsem si říkal, že mě moc nebude bavit detektivka, ve které zrovna hraje tak velkou roli vedro a hlavně ta voda. Jenomže  řečeno humorem Jacka Nicholsona: tento film neplave na vodě (ha, ha, ha,), ale na promyšleném scénáři, který sice nepovažuju za jeden z nejlepších z historii, ale je to takový ten případ detektivky, ve které do sebe všechno perfektně zabavne  Poctivá sedmdesátková filmařina se skvěle napsaným příběhem.   Plus  skvělý remastrovaný  obraz a výborný původní  dabing  s Františkem Němcem v hlavní  se kterým film včera uvedla ČT, který vše ještě umocňuje. Jacku Nicholson vypadá jako by se v obleku už narodil, síť záhad a tajemství,   vyčerpávající slunné prostředí,  někdo měl zájem na vypouštění řeky, nevíme kdo je tajná milenka, nevíme proč zmizela, záhadné seznamy vlastníků, které vedou až k domově pro seniory, podplacená policie...A to pořád není všechno. Funguje to skvěle! Takže   snad jen jedna rouhačská myšlenka: moc mi nesedla Fanye Dunaway, která sice vypadá jako chladná femne fatale, jak má být,  ale její herecký výkon mě moc nezaujal a tím pádem jsem si moc nenašel i k  její postavě. I tak jsem mě samozřejmě nedokázalo nešokovat to šokující odhalení s jejím otcem, zato bohužel u samotného (téměř) vrcholu večera s přestřelkou mezi starým dědkem jsem neplánovaně skoro propukl smíchu, což tak asi nemělo být.:o Možná o to víc mě pak ale zasáhlo samotné vskutku povedenné  zakončení s klaksonem a křikem. Nech to bejt, to je Čínská čtvrť.  ()

Vojcl

Brilantní pocta klasickým kriminálkám. Skoro je škoda, že to Polanski skutečně nenatočil černobíle, ale i tak má Čínská čtvrť ono tajemné kouzlo snímků žánru noir. Temná atmosféra dokreslená skvělým hudebním doprovodem je zvládnutá na jedničku, ačkoli má film přes dvě hodiny, tak ani na chvíli nenudí a závěr je naprosto odzbrojující. Po režijní i scenáristické stránce je tohle dílo dotažené do posledního detailu a nezklamali ani herci. Jack Nicholson si tu jako frajerský detektiv střihnul jednu z nejkrásnějších rolí ve své bohaté kariéře a vydatně ho podporují i ostatní. Nemám co vytknout, tohle se prostě musí vidět! ()

Freemind

Chinatown je téměř dokonalá neonoirová stylovka, drsná jako kalifornská poušť a trpká jako ... jako něco hodně trpkého, no. Krásně zranitelná Fay Dunaway, ultraodporný John Huston, losangeleská sluneční výheň, příběh směřující k neodvratně, zoufale nespravedlivému konci. Nevadil mi dokonce ani Nicholson, který mi obvykle leze na nervy už po pěti minutách. Klasika, pět hvězd, mé soukromé top10 žánru krimi. ()

Naslund

Když to porovnám s dnešníma detektivkama, tak tohle je lepší jak průměr, ale do špičky tomu něco schází. Konkrétně mě naštvala poslední a předposlední fáze filmu. Tak do dvou třetin se rozplétá velmi zajímavá zápletka, ale to pak ustrne a zbytek vyšumí někam do prázdna. Teda za předpokladu, že jsem na 10 minut neusnul a o něco nepřišel. Ne, že by mi vadilo pomalejší tempo, ale pod určitou úroveň může nečekaně udeřit. Naštěstí je to moc hezky natočeno a Nicholson jede parádně, takže se toho nikdo předem bát nemusí. Jinak by mě zajímal název filmu. Proč Čínská čtvrť? Nějak se nespokojím s tím, že jen kvůli tomu, že se tam odehrává poslední scéna. ()

blackrain

Hodně zdlouhavý a téměř uspávající snímek se spoustou vedlejších postav, které nějakým způsobem zasahují do děje a výborným hudebním doprovodem. Příběh je tak dobře napsaný, že by se klidně mohl odehrávat i dnes a ne jen ve 30. letech, ale atmosféra právě zvolených 30. let byla mnohem působivější. Bez Jacka Nicholsona by tenhle film byl obyčejnou a nudnou kriminálkou. ()

kaylin

Slyšel jsem na film možná až moc velké chvály a možná už jsem také trochu ovlivněný tím, jaký je současný svět, že mi to zásadní odhalení až tak šokující nepřišlo. Ale přesto se jedná o skvělý snímek, který Polanski vede neskutečně jistou rukou až do konce, který nenabízí žádný happy end, což je v tomhle případě jen dobře. ()

MajklCZsk

Skvělý filmový zážitek. Jedna z asi nejlepších scenáristických prací, jaké jsem kdy viděl. Vývoj postav, zvraty, spád a hloubka dávají této genialitě zcela mistrovský rozměr. ()

Dr.Zhivago

Legendární americká Čínská čtvrť, jež v roce 1975 obdržela celkem jedenáct nominací na cenu Akademie a jednoho Oscara za scénář, je dodnes považována za jeden z nejlepších detektivních filmů všech dob. Čínská čtvrť je sice svého druhu retrofilmem ( děj se odehrává v Los Angeles rokiu 1937 ) a jeho soukromý detektiv J. J. Gittes svérázně akceptuje některé rysy Phila Marlowa, díky tvůrčímu pojetí je však film podobně osobitý a aktuálně platný jako snímek Altmanův.Také po čistě formální filmové stránce si troufám uvést Čínskou čtvrť jako jednu z nejlepších adaptací drsné detektivky, z níž by se každý filmař mohl mnohému přiučit – ať už bude analyzovat skvělé režijní vedení herců a herecké výkony, osudově podmanivou hudbu Jerryho Goldsmithe, se znepokojujícně nebezpečnou svůdností kontrastně podbarvující neurastenické pulsování hrdinovy vitality, anebo decentní práci s reálným zvukem i celou perfektně stylizovanou, přitom však autenticky působivou výpravu a režii snímku. Zvláště je třeba vyzvednout práci kamery ( John A. Alonzo ), jejíž záběry citlivě a s přiměřeným odstupem reflektují charakter a niterné zaměření hrdiny. Jedinečný kus filmového umění zde dosahuje svého opodstatnění! Bohužel zatím jedinný film, který si zaslouží plných 100 %, nemohu naprosto nic vytknout, od začátku do konce je každý detail, každý záběr, každý dialog, každý tón hudby, každý střih, stínování, režie, herci, tak promyšleně přesné, že lépe by to už opravdu nešlo. ()

ext_

Vertigo na začátku, Oidipus na konci. Nicholson je ďábel a Dunaway jedna z nejhezčích hereček svý doby. Kdo miluje kriminálky, tenhle film bude zbožňovat. Člověku až uroní slza, že se tyhle filmy už dneska skoro netočej. ()

Remedy

Kultovní záležitost, která "stihla" být natočena ještě v té nejlepší éře Hollywoodu. Současně jeden z prvních Polanského filmů, které jsem měl možnost vidět. Skvělá dobová atmosféra, výborný Jack Nicholson a Polanského poctivá filmařina. ()

rt12

Jedna z prvních kriminálek, kterou jsem zhlédla v kině coby adoscelent. Byl to pro mě silný zážitek a první setkání s fenoménem jménem Jack Nicholson. ()

topi

Dobové drama podle starých noirových detektivních a mysteriózních filmů. Jack Nicholson rozplétá nitky machinací s vodou a dostává se do stále spletitějších situací. Hlavu mu komplikuje krásná Faye Dunaway, která hraje tajemnou ženu pomalu odhalující své tajemství. Tohle mě ovšem připadlo až příliš za vlasy přitažené a ne moc pravděpodobné. Skvělou miniroličku si střihl sám režisér Polanski v roli muže s nožem, který Nicholsonovi rozfikne frňák. Jerry Goldsmith podchytil atmosféru dokonalým soundtrackem. ()

PogoJoe

Velice rozvláčný, místy uspávající snímek, který měl být přinejmenším o půl hodiny kratší. Mnohé scény jsou tu zbytečné. Proč např. Jack Nicholson (mimochodem hlavní klad filmu, opět tu hraje a vypadá velice charismaticky) minutu nastupuje do auta, další někam jede, pak se rozkoukává a teprve pak se něco děje? A takových případů je tu víc. Hluchá místa. Režisér svůj rozvleklý styl až přehání. Jinak to je docela zdařilý dobový snímek - hudba, kulisy, herci - vše k sobě vhodně sedí. Bohužel něco zajímavého se začíná dít až po hodině filmu, do té doby to je vyčkávací nuda, a ani poté to není ten druh filmu, který by vás vtáhl do děje. Scénář a režie se vše snaží dohnat překvapivou pointou, a ta překvapivá vskutku je, ale celkově vzato se jedná o film, který postrádá grády, měl by se sestříhat a scénáristicky ničím nevyniká. Bez Nicholsona by to ani ten porůměr nebyl. Režie: **, Scénář: **, Herci: *****, Efekty/výprava: ****, Hudba: ***** ()

FilmFan24

Tíživá noirová atmosféra, spletitý příběh vyšetřování, podmanivá Goldsmithova hudba a především herecké výkony Jacka Nicholsona a Faye Dunaway mě dostaly během sledování "Čínské čtvrti". Jeden z filmů, který měl dostat více zlatých sošek. Akademici snad spali...Alespoň jeden plešoun za scénář, který je ukázkovým příkladem konverzační kriminálky plné zvratů. Závěrečná scéna je opravdu silná a dlouho utkví v paměti... ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)