Smrt a dívka

• Velká Británie Death and the Maiden (více)
Mysteriózní / Thriller / Drama
Velká Británie / USA / Francie, 1994, 99 min

Nejmenovaná jihoamerická země těsně po zhroucení diktátorského režimu: v osamělém pobřežním domě očekává Paulina Escobar (Sigourney Weaver) návrat svého muže z hlavního města. Gerardo Escobar (Stuart Wilson) byl jmenován za předsedu výboru, jenž měl vyšetřit porušování lidských práv za starého režimu. Gerardo se však zpozdí kvůli píchnuté pneumatice. Když se Gerardo konečně dostaví, není sám. V jeho doprovodu se nachází cizinec: Dr. Miranda (Ben Kingsley), v němž Paulina rozpozná muže, jenž ji před 15 lety trýznil a vícekrát znásilnil... Roman Polanski a jeho zpracování divadelního kousku Ariela Dorfmana. (Pohrobek)

Radko

Pomsta chutí najlepšie vychladená, to je stará známa pravda. Ak má však k odležanej záležitosti odplaty predchádzať súkromný proces zisťovania viny, môže nastať namiesto vychutnania si utrpenia potrestaného slušná dialógovo vzťahová trenica sudcov. Ukrývané traumy a bolesti sa vyplavujú na povrch, tí čo trpeli, sú nútení strádať znova. Očista nenastáva potrestaním ani prepustením. Dá sa dosiahnuť možno priznanie, ale otázne je, či zmes otrlého cynizmu a neprejavenia štipky ľútosti sú, aj keď úprimne vypovedané, tou pravou satisfakciou a odčinením hriechu. Skvelý komorný Polanski. ()

Falko

Bravurne dielo, ktore sa drzi hlavne na vynikajucich hereckych vykonoch hlavnych predstavitelov. Je jedno, ze su tu len traja herci a takmer cely film sa odohrava v jednom dome, bolo to skutocne napinave a sokujuce. Na tento film len tak lahko nezabudnem... 28.08.2009 ______ Sigourney Weaver - (Paulina Escobar) +++ Ben Kingsley - (Dr. Roberto Miranda) +++ Stuart Wilson - (Gerardo Escobar) +++ Hudba: Wojciech Kilar +++ ()

castor

Pravda. Na minimálním prostoru a pouze se třemi herci. Ostatní se od mistra můžou učit. Tak trochu mi to připomnělo mladší drama Přiznání (2001) režiséra Richarda Linklatera. I tam se zdánlivě všední povídání změní na snůšku krutých skutečností. V Polanského dílku nicméně sledujeme ženu, kterak v osamělém domku připravuje večeři pro manžela. Ostražitá Paulina mlčky v duši dennodenně vzpomíná na nepříjemnosti spojené s diktátorským režimem. A ty se uprostřed noci rozhoří překvapivě naplno. Její muž je totiž vážený demokrat a právník, který má vyšetřovat zločiny minulého režimu. A byla to láska k němu, která jí uvrhla do cel tajné policie. Do cel, ve kterých byla za zvuků Schubertovy melodie opakovaně znásilňována. Co se musí stát, když se sadistický kat nyní spolu s manželem objeví u jejích dveří? Temné drama si výtečně hraje s divákem a pekelný soukromý soud může naplno začít. Legendární provokatér Roman Polanski opět bourá i ty nejzákladnější životní jistoty, nezapírá svůj divadelní původ a libuje si v detailech (kalhotky poslouží jako roubík). Herecky překvapí zejména pro mnohé netypicky obsazená Sigourney Weaver (sám jsem tuhle dámu docenil až po letech), svou hereckou genialitu opět rozehraje Ben Kingsley jako domnělý viník. Vřelé doporučení na nejen osamělé večery. ()

*CARNIFEX*

Podobne ako pri “Nájomníkovi”, aj v tomto prípade mi dejovo v 3/4 samotný snímok neprišiel nijak extra zaujímavý. Až úplný záver je vďaka “monológu” viac menej buď na 4 hviezdu, alebo silnú tretiu. ()

pepo

Skvelý Polanskeho komorný (ale fakt komorný!!!) thriller s presahom stojaci na vynikajúcom triu Kingsley-Weaverová-Wilson, nádhernej kamere a hlavne morálnej a príbehovej nejednoznačnosti.8/10 ()

-bad-mad-wolf-

Pohlcující konverzační thriller. Začátek se nese v podezřele neklidném duchu, který se v momentě vstupu Bena Kingsleyho na plátno transformuje v čiré napětí. Samozřejmě, k filmu, založeném na dialozích tří lidí v jedné místnosti, je třeba zdatných herců - Stuart Wilson to měl nejlehčí, přesto je v roli manžela, váhajícího jak se k věci postavit, nadstandartní. Ben Kingsley si své sólo vybírá v závěru a Sigourney Weaver filmu bezpečně dominuje - nedokážu si představit lépe zahranou její roli, vyžadující pestrou škálu citových zabarvení a absolutní přesvědčivost (neudělení nominace na oscara považuji za nemalé faux-pass). Kamera prostředí domu prakticky neopustí, nedočkáme se ani klasických průstřihů do vzpomínek hlavní hrdinky, v akci jsou jen tři tváře a jejich slova. Ke konci už filmu možná trochu docházel dech, napětí bledlo do fáze "je čas pro vyložení karet", přesto jsem se ani minutu nenudil. Upřímně, nečekal jsem to. Polanski umí v malém prostoru jako nikdo jiný. Skvost. ()

petaspur

Gerardo Escobar se právě probudil a nevěří svým očím. Jeho nový kamarád Dr. Miranda, se kterým ještě před chvílí proléval hrdlo drahou lihovinou, sedí přivázaný k židli a Paulina Escobarová na něj s cynickým úsměvem míří pistolí. Paulina totiž v Mirandovi poznala neznámého dobrodince, který ji za minulého režimu po příjemných chvilkách strávených na mučidlech ještě proušťourával penisem výhodně umístěný zájmový tělesný otvor. Nikdy ho neviděla, ale jeho hlas, vůně, citáty z Nietscheho a další drobnosti Paulinu utvrzují, že nastal čas paní Pomsty. Jenže Paulina není nejdůvěryhodnější osobou a tak je divák po dlouhou dobu postaven před dilema, zda je Dr. Miranda skutečně její noční můrou, nevinným člověkem nebo jen chudákem, který kdysi rád chodil do práce? ()

Bigrambo

Roman Polanski k natočení tohoto velmi silného konverzačního dramatu potřeboval: Jednu chatu na pobřeží, auto a tři výborné herce. Ano, to je opravdu všechno. Celý snímek stojí na skvělých hereckých výkonech hlavních představitelů. Sigourney Weaver zahrála „paranoidní“ Paulinu skvěle, ovšem pro mě nejlepší výkon podává Ben Kingsley a dokazuje, že je opravdu skvělým hercem. ()

Aky

Velice originální hluboce psychologicky propracované drama, kdy si člověk v žádné minutě nemůže být jistý, jak se vlastně věci mají, je nucený přecházet ve vsých sympatiích z jedné strany na druhou, až k samotnému neočekávanému rozuzlení. Ben Kingsley je zde opravdu dokonalý. ()

misterz

Polanski vo svojich snímkoch dokáže aj v prípade jednoduchšej príbehovej osnovy dať ústrednej myšlienke hlbší rozmer a takmer vždy donúti diváka nad filmom popremýšľať. Výnimkou nie je ani jeho Smrť a dievča, kde sa rozoberajú zaujímavé otázky ohľadom osobnej pomsty a vyššej spravodlivosti. Prinesie nám osobná pomsta aspoň nejakú úľavu? Dá sa vlastne spoliehať na spravodlivosť, alebo je to všetko len v našich rukách? Ja by som asi jednal ako hlavná hrdinka - najskôr amok a klapky na očiach, bezhlavá túžba po pomste, ale nakoniec by som sa aj ja uspokojil s takou satisfakciou akú dostala (ďalej nebudem prezrádzať). Skrátka ide o jednoduchý psychologický thriller, ktorý ale v duševnej rovine má čo divákovi ponúknuť. Nadpriemer. 75/100 ()

Snorlax

Polanski dokázal převést toto komorní drama z divadelních prken na plátno naprosto fantasticky. Ústřední trojice podala své životní výkony a tak vzniklo velmi atmosferické dílo. ()

Webb

Polanskiho režijní um je tu vidět už od prvních minut. U tohoto psychologického drama o vině či nevině takto rozehrané na malém prostoru je jasně čitelný divadelní scénář, který je ale pro film trochu slabší, nic nového pro diváka nepřipraví a jen čekáme na to závěrečné vyvrcholení. Ben Kingsley jako vždy skvělý. ()

Jordan

polanskemu táto komorná podoba sedí. vie dostať z hercov, atmosféry a témy to, čo potrebuje a chce - a to, čo potrebuje a chce je dostatočne pôsobivé na to, aby diváka strhlo a vydržal s tromi postavami zavretý v jednej chatke niekde na konci sveta, kde nemá a možno práveže má zmysel polemizovať o práve na pomstu, súd, spravodlivosť branú do vlastných rúk a veci s tým spojené . . . ()

Anderton

Ďalší z nie mnohých dôkazov, že ak máte výborný scenár, netreba žiaden vysoký rozpočet ani stavanie kulís. Stačila by vám v podstate aj obývačka paneláku. A samozrejme výborní herci. Tento film uvádzam ako príklad pre slovenských a českých filmárov, ktorí sa tak radi sťažujú na financie. Veď teraz stačí mať iba základné vybavenie a digitálnu kameru. Ale asi pôjde o tie scenáre. Alebo by to možno chcelo nejakú tunajšiu divadelnú verziu Smrti a dievčaťa, určite by som zašiel. ()

Frajer42

Spoilery! Polanski je takovým režisérským chameleonem. V každém snímku dovede nastavit podstatně odlišný styl. Kdybych předem nevěděl, že je režisérem, tak bych ho na základě snímku režisérem nehádal. Co se týče snímku, tak celý úspěch filmu stojí na vynikající a neuvěřitelně husté atmosféře a dvou bezchybných hereckých výkonů Sigurney Weaver, kterou osobně nesnáším, protože velice často bezdůvodně přehrává a její herectví působí afektovaně. Tentokrát ovšem musím opravdu smeknout, protože jsem ji věřil každičké gesto. Druhým skvělým hercem byl Ben Kingsley, kterého mám rád, protože je skvělý vždy a všude. Úplně jsem nepochopil obsazení jakéhosi Wolfganga Winklera, který hrál přímo příšerně a snímek zbytečně srážel. Ve filmu nechybělo ani trošku humoru. Už jsem v životě slyšel spoustu vtipů, ale ten o tom, že Sigourney Weaver byla znásilněná jen proto, že je "krásná", ten jsem slyšel poprvé. Kdo má rád napínavé konverzačky, ten si přijde na své. Luxusně napsané dialogy a velice atraktivní zamýšlení se nad zločinem a trestem. Slabší 4 kousky! ()

Fingon

Tři lidé, kteří se po mnoha letech opět sešli, ale dlouho o tom neví... Zabít, nebo nezabít, to je oč tu běží. ()

DwayneJohnson

Drama o třech hercích a ať mně Stuart odpustí, hlavně o dvou. Veškerou pozornost na sebe totiž berou Sigourney Weaver a také skvělý Ben Kingsley. Polanski opět dokazuje, že mu není takový druh filmů vůbec cizí a i na malém prostoru rozehrává velké drama, od kterého uplynulo již řadu let. Drama o vině, pomstě a možném trestu s podmanivou hudbou Franze Schuberta, která má i po tolika letech na oba hlavní aktéry velký dopad. ()

nascendi

Ako všetky konverzačné drámy, i táto stojí a padá na dialógoch a hereckých výkonoch. V dialógoch sú zakomponované pochybnosti, o hereckom výkone Sigourney Weaver pochybnosti nemôžu byť. Film zaujme i témou, ktorá podľa mňa nebola dostatočne nosná. Určite je to zaujímavý film, ktorý je dobré vidieť, aj keby to malo byť iba kvôli Sigourney. ()

Tomco

paradna vec. polanski vie bez problemov rozohrat napinavu hru na divakove nervy a na to, aby bol uspesny nepotrebuje ani niekolko sto milionove rozpocty. staci mu na to jeden dom, jedna miestnost a trojica kvalitnych hercov. hlavne ben gandhi kingsley predvadza strhujuce kreacie, kto videl jeho vrcholiacu rec nad utesom urcite vie o com hovorim. opat takmer na plny pocet. ()

Chrustyn

Působivá konverzačka stojící na výkonu ústředního tria. Na minimálním prostoru předvedl Polanski nevídané divadlo, kterému chybí jen větší drive a nějaké ty zvraty. ()