Píše se rok 1645 a krvavá občanská válka končí. Ulice jsou plné raněných a král Karel je ve vězení. Členové parlamentu jsou připraveni dohodnout se s kýmkoliv, kdo má co nabídnout. Karlův syn čeká ve Francii na svůj okamžik. Největšími hrdiny jsou generál Thomas Fairfax a Oliver Cromwell, přátelé, jejichž představy o novém uspořádání Anglie se však jak se zdá, úplně rozcházejí (oficiální text distributora)

gumli

Tak tu som trocha v rozpakoch.Vo filme to vyzerá,že Oliver Cromwell bol po vojenskej stránke odkázaný na generála Fairfaxa,ale aglické dejiny udávajú niečo celkom iné.Veď Cromwell je doteraz uznávaný ako jeden z najlepších vojenských mozgov v celej histórii Anglicka.Ale vo filme je to úplne ináč.Neočakával som od filmu hodinu dejepisu,ale tak to nebolo.To si môže každý zistiť.Takto ľahostajne by sa nemalo zachádzať s históriou,ktorá je dostatočne známa a zdokumentovaná.Ale ináč film nebol zlý,poprava kráľa Charlesa l nebola krvavá,žiadna veľká brutalita.Nebol to prvý,ale ani posledný kráľ,ktorého popravili. ()

Wormboy

Kratucka a zjednodusena audiovizualna prednaska o priebehu anglickej revolucie a prichode Olivera Cromwella k moci nedopadla az tak zle ako som ocakaval, avsak ani ma velmi nenadchla (no co by clovek chcel, vtesnat niekolko rokov do necelych 100 minut).Proste obycajny priemerny historicky film s lahucko nadpriemernym Timom Rothom. ()

marťan

Až do svých třiceti let musel čekat Karel Stuart, syn popraveného krále, než mohl jako Karel II. usednout na anglický trůn. Víc než deset let žil ve vyhnanství. Země je rozvrácená občanskou válkou, lidé unaveni vládou puritánů, a tak se nakonec všichni rádi vrací ke staré, dobré monarchii. Parlament, který se už nikdy nechtěl vzdát pravomocí, získaných za deset let republiky, se spokojuje s tím, že na trůn usedne protestantský král. Spolkne dokonce i to, že se jeho manželkou stane katolická, španělská princezna Kateřina. Ani Karel, ani jeho rádcové však netuší, že tahle volba, i když podložená velikým Kateřininým věnem, nebude pro krále a jeho zemi tím správným a šťastným řešením, protože hlavní cíl tohoto spojení – zplození zákonného dědice - se zdá být problémem. Přitom o králově schopnosti plodit děti nemůže být naprosto nic zpochybněno - jak dokazuje stále vzrůstající počet jeho levobočků ... ()

Machrovic

Film byl mrzákem už od narození, ale díky dabingu mu byl amputován i poslední zdravý úd. Převyprávět 15 let dějin za hodinu a půl bylo příliš ambiciozní, a proto žádná scéna (ani poprava) ve mě nevyvolávala žádné emoce (kromě pocitu trapnosti ovšem). Nezabíjejte krále, větších zločinů se tu dopustil režisér. ()

Cassandra

Slušný historický film s dobrými hereckými výkony. Scénář a dialogy jsou povedené, což se u historického filmu zase tak často nevidí. ()

Alf

filmově vcelku slušné, ale o historické věrnosti mám silné pochybnosti (samozřejmě nepochybuji o popravě krále), zajímavé je srovnání s filmem Cromwell z roku 1970, kdopak je asi blíž pravdě ? ()

Kroupa

Jako milovník ostrovní historie nemohu než tenhle snímek vynášet do nebe. Přestože anglická revoluce není po hříchu často využívaným námětem, na rozdíl od té francouzské, byla bojována za dosažení obdobných cílů s jen trochu odlišným koncem. Konflikt mezi Lockovou teorií suverenity lidu a tradiční vírou v božské posvěcení panovníka (king can do no wrong) je excelentně ztvárněn Everettem a Rothem, který zde hrál nejspíš životní roli - Cromwell v jeho podání odpovídá mojí představě, ba je ještě lepší. Vylíčení komplikovaných poiltických souvislostí považuji za jedno z nejlepších, jaké jsem na plátně viděl, jako by dějiny samy ožily před očima diváka. Snad jediné, co bych v této věci filmu vytkl, je celkem zásadní dichotomie mezi chrabrým a morálním Fairfaxem a mocichtivým intrikánem Cromwellem. Za tu dobu, co sleduju tyhle stránky, je tenhle film podle mě druhý nejvíce podceněný (a že se zde setkávám spíš s opačným problémem). ()

vla_kor

Zobrazit na filmovém plátně chaotickou dějinnou událost jakou anglická revoluce nepochybně byla je vždy nadmíru složité a častokrát se to tvůrcům nepodaří. Tvůrci to vyřešili po svém a s nepopiratelnou inteligencí. Do popředí postavili dva vítězné vůdce parlamentního vojska Cromwella (Roth) a Fairfaxe (Scott) a rozehráli drama přátelství a žárlivosti. Těm dvěma zdatně sekunduje Fairfaxova manželka (Williams) a král Karel I. (Everett). Zajímavé je, že vysvětlit královo jednání se mnohem lépe podařilo v tomto filmu než ve starším snímku Cromwell (kde vytvořil roli krále Alec Guiness). Skvělý historický film! ()

PaRi

Nerozumím slabému hodnocení tohoto filmu. Já jej považuji za velmi dobrý a přesvědčivě ztvárňující dobu a postavy. Postavám jsem jejich roli naprosto věřil pro výborné herecké výkony. Výborná kamera i hudba. ()

Arccos

Velmi dobre natocene, velmi dobre zahrane. Bohuzel docela chaoticke, pokud nemate alespon zakladni znalosti o tematu (ja jsem mel nastesti po ruce encyklopedii). Z filmarskeho hlediska sice dobra, ale neprilis vhodne zvolena hudba - opravdu netusim, proc by na zasedani britskeho parlamentu mela znit fujara, dingeridoo nebo co to bylo. Bohuzel, nebyl bych si tak jisty historickou presnosti. Predne vyzneni filmu vypada, jako by byl snad Cromwell v nejake porazenecke pozici. Jenomze chyba - Cromwell vladl celkem uspesne, mimo jine podmanil Irsko a Skotsko. Film take nijak nepracuje s casem, cely dej se odehrava behem temer deseti let a postavy jsou pritom porad stejne (Cromwell zemrel skoro v sedesati!). ()

honzic

Koukatelný historický film, herecky průměrný, scénáristicky již méně vydařený, místy neprůhledný a trochu nejasné, ale celkově celkem poučný film přibližně se držící historických dokumentů. Film tak výrazně nezklame ani nenadchne, dobrý průměr. Hodnocení: 60 % ()

me3x®

4 hviezdičky za to, že ako film namiesto vyučujúcej hodiny dejepisu Zabijte kráľa obstojí. Kvalitu odráža určite aj nízky rozpočet... . ()

backi

Výborné. Realistické. Nudné? Práve naopak, strhujúce. Cromwellovská tematika dostala zelenú a výsledkom je jeden z najlepších historických filmov posledných čias. Tim Roth je v historických úlohách eso (spomínate si na Archieho v Robovi Royovi? :)) Oceňujem najmä snahu o zobrazenie Cromwella ako človeka veľmi rozhodného, obávaného, idúceho za svojím cieľom a "lepším svetom" doslova cez mŕtvoly. Každá revolúcia má svojich hrdinov i martýrov. Každý film má svoje muchy. Tentoraz som však žiadnu nenašiel. A to som sa fakt snažil! ()