Tři dny Kondora

• slovenský

Tri dni Kondora

Mysteriózní / Thriller

USA, 1975, 117 min

Tři dny Kondora jsou mrazivým (i vzhledem k období, kdy se děj odehrává) politicko-špionážním thrillerem ze sedmdesátek. Robert je ve filmu pěkně vlasatej kotleťák v období své vrcholné slávy i když on asi nepřestal být na vrcholu a slavný nikdy :-). Redforda má rád, je to prototyp chlapáka a sedí mi k němu Soukupův hlas :-). Hrdina má tedy body ode mne rovnou, s příběhem agenta Condora je to krapet horší. Film má chvílemi slušné grády, chvilkami zase divák rozpačitě kroutí hlavou... Opravdu netuším proč se de facto Redfordova rukojmí Faye s ním hned druhou noc vychrápala... že by Stockholmský syndrom v plné síle? Další nepochopitelnou věcí bylo telefonní číslo na papírku v kapse zabijáka v pošťácké uniformě. Machr agent by takto vybaven do akce opravdu nešel, navíc číslo bylo na vedoucího buňky CIA ve Washingtonu !!! Redford sám, hrající prakticky neagenta externistu - specialistu na literaturu, který ani nezná kódy a a ni nerespektuje služební bezpečnostní procedury je náhle v půlce filmu telekomunikačním specialistou atd... Ale když se nad tím moc nepřemýšlí, najdete tam pár skvělých momentů např. jízdu ve výtahu :-)). Borcem č.2 je ve filmu jednoznačně sympaťák ,,Viktor'' čistič Max von Sydow. Je férový jako smrt co rozsévá kolem sebe. Vše je jen kontrakt. Nic osobního .-). Normálně bych dal jen 3 hvězdy, ale beru v potaz, že film předběhl dobu a dnešním nadupaným akcím typu zde zmiňovaného Bournea nemůže stíhat.. Každopádně tu byl dříve a tak hvězdu přidám. Dávám 4 cínové vojáčky. * * * *(6.1.2014)

Vynikající atmosféra i po téměř 35 letech. Pollackovu spolupráci s Redfordem mám hrozně ráda, protože mě ještě nikdy nezklamala. Redford se na roli osamělého, flexibilního, prudce inteligentního, neuvěřitelně sexy ale zárověň trochu nemotorného špiona výborně hodí a dodává filmu poměrně realistický nádech (souboj s pošťákem, kde si vypomáhá třeba podtržením koberce mě nadchl). Celá myšlenka filmu je navíc stále aktuální a nějaký ten pátek asi ještě aktuální bude, stejně tak jako bude stále kvalitní Pollackova kamera.(4.8.2009)

Tri dni Kondora patria k filmom, pri hodnotení ktorých necítim potrebu byť objektívnym. Zaujal ma už pri premiérovom zhliadnutí, dojem som si vylepšil po prečítaní knihy s dvojnásobným počtom dní a z nevysvetliteľných dôvodov nemám problém si ho pozrieť, ak ho niektorá televízia uvádza v repríze. Bez väčšieho záujmu vnímam jeho nedostatky, ktorých časť má pôvod už v Gradyho predlohe. Beznádejné postavenie človeka, ktorý sa do niečoho nevedomky priplietol a je treba ho vo vyššom záujme likvidovať ma zaujímalo od Troch mužov na zabitie až napr. po Verejného nepriateľa.(19.10.2010)

Na světě existují jenom dvě zaměstnání u kterých se člověk nikdy nedočká vděku. Dabovat do češtiny Louis de Funèse po smrti Františka Filipovskýho a pracovat pro CIA a právě Robert Redford jednu z těchto činností provozoval, kterou, to ponechám zahalený tajemstvím, ale řeknu, že po skvěle odvedené práci, si pak mohl, akorát tak zpívat písničku Jarka Nohavici - Jdou po mně jdou jdou jdou, na každém rohu mají fotku mou, kdyby mě chytli jó byl by ring, tma jako v pytli je v celách Sing-Sing. V dnešním přefízlovaným světě ve kterým vládnou tajný služby působí tenhle špinážní napínák mrazivěji než kdy dřív.(1.9.2009)

Zatiaľ najsolídnejší zástupca žánru 70s paranoja, čo som videl a i to stále ďaleko za ideálom. V prvom rade Kondor má ucelený príbeh o veľkej konšpirácii, ktorá vohnala hrdinu do neľahkej situácie, kde každý môže byť zradcom. Mínusom je otravná disco hudba, zbytočná romantická línia a neuspokojivé rozuzlenie (čo to preboha malo s tými brakovými románmi a ako a kým tam bola zafixovaná správa?).(30.8.2016)

• - Film sa do kín v ZSSR dostal v roku 1981 a stretol sa s obrovským úspechom. (marlon)

• - Režisér Sydney Pollack si zahrál ridiče taxíku, který málem srazí Redforda. (HellFire)

• - Kondor (Robert Redford) nosí ve filmu hodinky Doxa Sharkhunter. (kwaicheng)