Tři dny Kondora

• slovenský

Tri dni Kondora

Mysteriózní / Thriller

USA, 1975, 117 min

Tři dny Kondora je poctivý americký špionážní film. A je vlastně úplně jedno z jakého roku je. Poctivý, napínavý a dobře zpracovaný je minimálně stejně tak, jako thrillery dnešní. A místy dokonce i lepší. Především teda díky atmosféře, kterou, když americké filmy té doby měly, tak opravdu stála za to. Beru i fakt, že Robert Redford tady předvedl postavu par excellence. Musím ale zaspoilerovat. Co už jsem zkousnout nedokázal, tak vztah jeho postavy k té holce, co se jí nakvartýruje do bytu. Nejdřív dělá jako že nic, pak je za hrozného násilníky a nakonec se s ním vyspí a ještě to myslí vážně. Čekal jsem, že ho někde během filmu sejme a ono vůbec nic. Ten vztah mi tam přišel úplně praštěnej přes hlavu. Ona tam pod tlakem mluví se svým přítelem, přítel jí tam div nebrečí do telefonu, jak mu chybí a ona se s Kondorem pak večer vychrápe. Ať má Redford charizma jaký chce, tak tady mě to fakt naštvalo. Je to vlastně jediná kaňka na celkově dost povedeném, realistickém a hlavně upřímném filmu, ve kterém je víc pravdy, než si člověk na první shlédnutí dokáže vůbec připustit.(7.1.2014)

• Laxik

Nevadí mi nápad ohledně spiknutí uvnitř CIA, ani hlavní hrdina který všechnu moudrost světa vyčet z knih, a dokonce ani ten oldschool sedmdesátkový punc (žádná velká akce, jen nějaké to přesouvání z místa na místo, odhalování pravdy, důraz na dialogovou část), ale prostě to nemá logiku. Kdyby se to spiknutí lépe promyslelo, kdyby se v tom dalo aspoň trochu vyznat, kdyby tam nebyly naprostý blbosti, dalo by se na to možná i koukat. Takhle je to jen pseudochytrá špionážní akce o ničem, ve které se hlavní hrdina s tou holkou vyspí jen aby to tam bylo a pak se najednou milujou a kde se všechny postavy chovají jako idioti.(11.7.2011)

Kondor newyorkský (Gymnogyps newyorkianus) je kriticky ohrožený druh třídy CIA, řád civilní, čeleď knihomol. V současné době tento kondor pravděpodobně obývá oblast New Yorku a jeho přilehlého okolí a aby dostál pověsti jednoho z nejdéle žijících ptáků, bude se mít co obracet.. Špionážní thriller z post-Watergate období, místy napínavý jak guma od trenek nasraného doktora Bruce Bannera. S pečlivým scénářem nechávajícím diváka dlouhou dobu tápat spolu s hlavním hrdinou, přepečlivým Pollackem na režisérské židli a rytířem Antoniem Blockem hrajícím tentokrát na druhé straně šachovnice. Milostná odbočka a přerod na Bonnie a Clydea sice diskutabilní, ale i s ohledem na otevřený a nikterak optimistický konec nevidím důvod, aby u dveří Sydneyho filmu zvonil divně obutý pošťák..(13.7.2015)

Robert Redford jako předobraz budoucích hrdinů ve stylu "třikrát měř a pak řež" předběhl svou dobu. On funguje skvěle, ale film jako celek má dost slabých míst. Především díky romantice s Faye Dunaway, což film nejen brzdí a ubírá mu na tempu, ale také ho to přenáší do roviny slušné nudy. Chápu, že to možná bylo v knize apod, ale to nemá nic společného se zbytečně stráveným časem v náručí této půvabné herečky. Jinak je to práce odvedená opravdu skvěle, první část utíká výborně, ale jak jsem řekl "žena je prodlouženou rukou ďábla" a kazí, co může. Max von Sydow je už jen třešnička na dortu, který má hezkou polevu a slušný talíř, ale korpus uvnitř je plný prázdných míst... Hodně věcí snímek nezodpověděl a ten konec taky nezní nějak extra reálně.... Lepší 3*.(3.9.2009)

Známé špionážní drama s Redfordem coby intelektuálem ve střehu a von Sydowem v roli chladného vraha placeného CIA, abych vyjmenoval ty herce, kteří mne nejvíce zaujali. Kvalitní, spíše řemeslné dílo staré školy. Jen mi vadila nepravděpodobnost scénáře pokud jde o pohnutky unesené Faye Dunaway pomáhající ze všech sil Redfordovi. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=PBZf7vifXmY(1.9.2009)

• - Režisér Sydney Pollack si zahrál ridiče taxíku, který málem srazí Redforda. (HellFire)

• - Počítač, který se na začátku filmu používá pro scanování, je set dvou chassis. V jednom je samotný počítač DEC PDP-8/E a pod ním pevný disk RK05 (1500 otáček, 14" výměnné cartrige s plotnami o kapacitě cca 2,5MB). Druhé chassis je osazené páskovou jednotkou DECTape TU56. OCR na tomto počítači je pravděpodobně jen filmařskou licencí, výkon stroje nebyl pro podobnou práci dostatečný. (nocturne)

• - V čase 1:36:50, ve scéně, kdy Turner (Robert Redford) a Kathy (Faye Dunaway) procházejí dveřmi na vlakovém nádraží, má Turner zdvižený límec kabátu. Jakmile oba dveřmi projdou, límec již zdvižený není. (Boly)