Reklama

Reklama

Tři dny Kondora

  • USA Three Days of the Condor (více)
Trailer

Obsahy(1)

V jednom z oddělení CIA, krytém jako historická literární společnost, pracuje mladý literární vědec Joe Turner. Spolu s dalšími pracovníky studují brakovou literaturu, aby odhalili, zda se někde neobjevují náznaky úniku informací ze CIA, současně pro její potřeby hledají nové informace a nápady. Když se Joe jednoho dne vrátí z nedalekého bistra, kde byl pro jídlo, nalezne všechny své spolupracovníky zavražděné. Pod svým krycím jménem Kondor informuje o šokující události centrálu a rychle pochopí, že o život jde i jemu... Napínavý thriller vznikl volně podle knížky Jamese Gradyho Šest dní Kondora (která vyšla i česky). Film vznikl na popud hollywoodské hvězdy Roberta Redforda, představitele hlavní role zaměstnance CIA Joea Turnera, který si za partnerku vybral Faye Dunawayovou pro úlohu fotografky Kathy a režií pověřil svého dlouholetého přítele Sydneyho Pollacka. Snímek patří do série politických filmů, jež vznikaly ve Spojených státech v 70. letech po tom, kdy byla odhalena aféra Watergate (jako známé tituly Pohled společnosti Parallax, Rozhovor, Všichni prezidentovi muži). Dodnes neztratil nic na své působivosti. Za pozornost stojí herecké obsazení vedlejších postav. Vedoucí pracovníky CIA Higginse a Wabashe hrají známá hollywoodská hvězda 50. a 60. let Cliff Robertson a významný divadelník John Houseman. Výraznou figuru profesionálního zabijáka tu vytváří bergmanovský herec Max von Sydow. Ještě upozorněme na výbornou hudbou skladatele Davea Grusina. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (407)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Tři dny Kondora je poctivý americký špionážní film. A je vlastně úplně jedno z jakého roku je. Poctivý, napínavý a dobře zpracovaný je minimálně stejně tak, jako thrillery dnešní. A místy dokonce i lepší. Především teda díky atmosféře, kterou, když americké filmy té doby měly, tak opravdu stála za to. Beru i fakt, že Robert Redford tady předvedl postavu par excellence. Musím ale zaspoilerovat. Co už jsem zkousnout nedokázal, tak vztah jeho postavy k té holce, co se jí nakvartýruje do bytu. Nejdřív dělá jako že nic, pak je za hrozného násilníky a nakonec se s ním vyspí a ještě to myslí vážně. Čekal jsem, že ho někde během filmu sejme a ono vůbec nic. Ten vztah mi tam přišel úplně praštěnej přes hlavu. Ona tam pod tlakem mluví se svým přítelem, přítel jí tam div nebrečí do telefonu, jak mu chybí a ona se s Kondorem pak večer vychrápe. Ať má Redford charizma jaký chce, tak tady mě to fakt naštvalo. Je to vlastně jediná kaňka na celkově dost povedeném, realistickém a hlavně upřímném filmu, ve kterém je víc pravdy, než si člověk na první shlédnutí dokáže vůbec připustit. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Robert Redford jako předobraz budoucích hrdinů ve stylu "třikrát měř a pak řež" předběhl svou dobu. On funguje skvěle, ale film jako celek má dost slabých míst. Především díky romantice s Faye Dunaway, což film nejen brzdí a ubírá mu na tempu, ale také ho to přenáší do roviny slušné nudy. Chápu, že to možná bylo v knize apod, ale to nemá nic společného se zbytečně stráveným časem v náručí této půvabné herečky. Jinak je to práce odvedená opravdu skvěle, první část utíká výborně, ale jak jsem řekl "žena je prodlouženou rukou ďábla" a kazí, co může. Max von Sydow je už jen třešnička na dortu, který má hezkou polevu a slušný talíř, ale korpus uvnitř je plný prázdných míst... Hodně věcí snímek nezodpověděl a ten konec taky nezní nějak extra reálně.... Lepší 3*. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Na světě existují jenom dvě zaměstnání u kterých se člověk nikdy nedočká vděku. Dabovat do češtiny Louis de Funèse po smrti Františka Filipovskýho a pracovat pro CIA a právě Robert Redford jednu z těchto činností provozoval, kterou, to ponechám zahalený tajemstvím, ale řeknu, že po skvěle odvedené práci, si pak mohl, akorát tak zpívat písničku Jarka Nohavici - Jdou po mně jdou jdou jdou, na každém rohu mají fotku mou, kdyby mě chytli jó byl by ring, tma jako v pytli je v celách Sing-Sing. V dnešním přefízlovaným světě ve kterým vládnou tajný služby působí tenhle špinážní napínák mrazivěji než kdy dřív. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Poctivý thriller ze staré školy s trošku pochybnou hlavní postavou (na samouka a knihomola opravdu hodně slušný výkon), poklidným tempem, příjemně dřevní muzikou a dobrými hereckými výkony všech zainteresovaných. Z diváckého hlediska je velice atraktivní přístup, že zpočátku víte o celé zápletce df. stejně málo, jako hlavní hrdina a společně s ním pak rozmotáváte klubko záhady – proč muselo zemřít 7 civilních zaměstnanců CIA a proč je jediný přeživší lovnou zvěří? Radost mi zkazilo jen to, že jsem v závěru filmu usnul a prochrápal pointu. To to nemůžou dávat o něco dřív, setsakra? No, aspoň nemohu spoilerovat :o))) ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

V žánru politického thrilleru není možná větší klasiky než tohle filmové politikum režijního matadora Sydney Pollacka. Redfordův hrdina je místy sice spíše James Bond, než ryzí intelektuál, v roli kterého je exponován, to ale divák znalý dnešních žánrových hrdinů disponujících až superschopnostmi uzmutými komiksovým postavičkám rád se shovívavým pokrčením ramen přejde. Mám ke Třem dnům Kondora zvláštní vztah, neboť kdysi jsem ještě v hloubi 80. let četl sešitové vydání stejnojmenné knihy, které vyšlo jako příloha nějakého tehdejšího časopisu (snad 100+1 tuším) a kterážto byla ještě mnohem sugestivnější než daná Pollackova adaptace, z hlediska dnešního pohledu navíc musím uznat, že film příjemně zestárl a v mé divácké percepci funguje nostalgický nádech retra a onen upokojující závan doby, kdy i politické thrillery byly ještě stále více obžalobou systému a aktem k přemýšlení, než klaustrofobickou jízdou rotující kamery podléhající svistotu kulek a šílených gymnastických výkonů. Redfordovi stačila jen jedna čtyřiačtyřicítka a zkušenosti z armádního výcviku spojařů. Stará poctivá práce... ()

Galerie (71)

Zajímavosti (25)

  • Počítač, který je na začátku filmu použitý pro skenování, je set dvou počítačových skříní. V jedné je samotný počítač DEC PDP-8/E a pod ním pevný disk RK05 (1500 otáček, 14" výměnné cartrige s plotnami o kapacitě cca 2,5MB). Druhá skříň je osazená páskovou jednotkou DECTape TU56. Optické rozpoznávání znaků na tomto počítači je pravděpodobně jen filmařskou licencí. Výkon stroje nebyl pro podobnou práci dostatečný. (nocturne)
  • Faye Dunaway (Kathy Hale) vo svojej biografii "Looking for Gatsby" píše, že predstava únosu Robertom Redfordom (Joe "Condor" Turner) nebola moc desivá. Pri natáčaní tejto scény preto herca nahradil režisér snímky Sydney Pollack, ktorý herečku dokázal poriadne vystrašiť. (Raccoon.city)
  • Robert Redford prohlásil, že na šest dnů neměli rozpočet, proto vznikl film Tři dny Kondora. (NinadeL)

Související novinky

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,…

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.…

Reklama

Reklama