Tři dny Kondora

• USA Three Days of the Condor (více)
Trailer

VOD (1)

V jednom z oddělení CIA, krytém jako historická literární společnost, pracuje mladý literární vědec Joe Turner. Spolu s dalšími pracovníky studují brakovou literaturu, aby odhalili, zda se někde neobjevují náznaky úniku informací ze CIA, současně pro její potřeby hledají nové informace a nápady. Když se Joe jednoho dne vrátí z nedalekého bistra, kde byl pro jídlo, nalezne všechny své spolupracovníky zavražděné. Pod svým krycím jménem Kondor informuje o šokující události centrálu a rychle pochopí, že o život jde i jemu... Napínavý thriller vznikl volně podle knížky Jamese Gradyho Šest dní Kondora (která vyšla i česky). Film vznikl na popud hollywoodské hvězdy Roberta Redforda, představitele hlavní role zaměstnance CIA Joea Turnera, který si za partnerku vybral Faye Dunawayovou pro úlohu fotografky Kathy a režií pověřil svého dlouholetého přítele Sydneyho Pollacka. Snímek patří do série politických filmů, jež vznikaly ve Spojených státech v 70. letech po tom, kdy byla odhalena aféra Watergate (jako známé tituly Pohled společnosti Parallax, Rozhovor, Všichni prezidentovi muži). Dodnes neztratil nic na své působivosti. Za pozornost stojí herecké obsazení vedlejších postav. Vedoucí pracovníky CIA Higginse a Wabashe hrají známá hollywoodská hvězda 50. a 60. let Cliff Robertson a významný divadelník John Houseman. Výraznou figuru profesionálního zabijáka tu vytváří bergmanovský herec Max von Sydow. Ještě upozorněme na výbornou hudbou skladatele Davea Grusina. (Česká televize)

Trailer

Djkoma

Robert Redford jako předobraz budoucích hrdinů ve stylu "třikrát měř a pak řež" předběhl svou dobu. On funguje skvěle, ale film jako celek má dost slabých míst. Především díky romantice s Faye Dunaway, což film nejen brzdí a ubírá mu na tempu, ale také ho to přenáší do roviny slušné nudy. Chápu, že to možná bylo v knize apod, ale to nemá nic společného se zbytečně stráveným časem v náručí této půvabné herečky. Jinak je to práce odvedená opravdu skvěle, první část utíká výborně, ale jak jsem řekl "žena je prodlouženou rukou ďábla" a kazí, co může. Max von Sydow je už jen třešnička na dortu, který má hezkou polevu a slušný talíř, ale korpus uvnitř je plný prázdných míst... Hodně věcí snímek nezodpověděl a ten konec taky nezní nějak extra reálně.... Lepší 3*. ()

Marigold

Poctivý thriller ze staré školy s trošku pochybnou hlavní postavou (na samouka a knihomola opravdu hodně slušný výkon), poklidným tempem, příjemně dřevní muzikou a dobrými hereckými výkony všech zainteresovaných. Z diváckého hlediska je velice atraktivní přístup, že zpočátku víte o celé zápletce df. stejně málo, jako hlavní hrdina a společně s ním pak rozmotáváte klubko záhady – proč muselo zemřít 7 civilních zaměstnanců CIA a proč je jediný přeživší lovnou zvěří? Radost mi zkazilo jen to, že jsem v závěru filmu usnul a prochrápal pointu. To to nemůžou dávat o něco dřív, setsakra? No, aspoň nemohu spoilerovat :o))) ()

*CARNIFEX*

Až na prvý deň, zvyšné dva pomerne pohodové. Fakt škoda, že je takáto trefná myšlienka s pointou podaná zrovna Bondovskov šablónou. Nie, tu síce nenatrafíte na za vlasy pritiahnuté akčné scény, no ten nádych neohrozeného pandrláka, ktorý si vo fáze ohrozenia života dokáže ešte aj vrznúť, rozhodne áno. Toto skrátka nebolo nič pre mňa, pričom záverečné rozuzlenie bolo pre mňa rovnakým rozčarovaním, ako aj samotný priebeh. Vo svojej podstate žiadna sláva, čo je dosť na škodu, nakoľko úvod bol viac ako slušnou filmárčinov, ktorá dokonale navnadila .. ()

Ducharme

Vynikající atmosféra i po téměř 35 letech. Pollackovu spolupráci s Redfordem mám hrozně ráda, protože mě ještě nikdy nezklamala. Redford se na roli osamělého, flexibilního, prudce inteligentního, neuvěřitelně sexy ale zárověň trochu nemotorného špiona výborně hodí a dodává filmu poměrně realistický nádech (souboj s pošťákem, kde si vypomáhá třeba podtržením koberce mě nadchl). Celá myšlenka filmu je navíc stále aktuální a nějaký ten pátek asi ještě aktuální bude, stejně tak jako bude stále kvalitní Pollackova kamera. ()

Šandík

Tenhle film jsem viděl v Československé televizi někdy v roce 1987 a tehdy mě naprosto uzemnil. Druhého shlédnutí jsem se proto trochu bál, protože podobných zklamání po letech už jsem prožil povícero. "Sedm dní Kondora" ovšem vůbec nezklamalo... Naopak, znovu mile překvapilo... Z chytrého, byť hodně překombinovaného a nepravděpodobně vyznívajícího scénáře, který nepochybně sváděl především k zdůraznění konspirační roviny filmu, totiž Sydney Pollack vykřesal filmový skvost. Skoro všechno se mi zde zdá naprosto perfektní. Úžasné herecké výkony, kterým pochopitelně kraluje Robert Redford, ale nezklamou ani další, byť třeba ne tak renomovaní herci, úchvatná kamera, kouzlící omamnou atmosféru téměř reportážně snímaných záběrů, citlivě zobrazujících mj. zadumaně pošmourný předvánoční New York s jeho ulicemi, parky či podvečerně nasvícenými mrakodrapy, poeticky přitom míchaje podstatné s nepodstatným, přesný a velmi dynamický střih i skvěle padnoucí hudba. Nikde nic nepřebývá ani nechybí. Pollack svůj příběh vypráví tak, že vás okamžitě vtáhne do děje a spolehlivě udrží vaši pozornost skoro dvě hodiny. Jeho postavy jsou tak živoucí a skutečné, že divák bezpečně přehlédne nereálně překombinovanou zápletku či zhola nepravděpodobné obraty vyprávění... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Boss321, tron, monolog ()

• Robert Redford prohlásil, že na šest dnů neměli rozpočet, proto vznikl film Tři dny Kondora. (NinadeL)
  • V písni „Fitter Happier“ britské skupiny Radiohead je použit sampl z filmu. (Fenk)

Související novinky

Redford prchá před LaBeoufem

Redford prchá před LaBeoufem

26.07.2011

Samozřejmě jen na plátně. První dobrá zpráva: Robert Redford se vrací k jednomu ze žánrů, který jej proslavil – když se řekne „polit-thriller“, každý si vybaví legendární Tři dny kondora. Nový film,… (více)

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)