V pasti

• Česko Trapped (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Island / Německo, (2016–2021), 23 h 27 min (Minutáž: 49–54 min)

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann (více)

Série(3) / Epizody(28)

V městečku odstřiženém od zbytku světa sněhovou bouří řádí vrah. Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)

Saxos

Nelze upřít sympatický herecký výkon Ókáfúrá i snahu přiblížit se pro ně východní straně zeměkoule, ale něco chybělo. Série dobrá. ()

brasek

1. séria Trapped je určite zaujímavý seriál, lenže má jednu chybu a tá mi prekáža... príbeh je prekombinovaný. Nechcem tvrdiť, že je v ňom veľa balastu, to nie... všetky udalosti, vzťahy, krivdy z minulosti majú čo povedať vo finále, ale je toho tak veľa že ma to nebaví. 2. séria Dejovo určite pútavejšia a hodnotnejšia. ()

Desmond04

Skvělá temná severská detektivka. Narazil jsem na ní náhodně, když jsem zapnul na ČT2 asi její pátý díl a upoutalo mě to tak, že jsem si zpětně dohledal hned celou sérii. Základní model zapadlého odřízlého městečka s mrtvými těly a velmi podezřelými obyvateli funguje parádně. Takřka všechny postavy jsou zahrány parádně, vyzdvihnout musím především hlavního vyšetřovatele Andriho. S čím jsem měl problémy, bylo rozlišení mezi postavami, když se u nich právě mluvilo. Za to nemohla jejich charakterová podoba, ale bohužel systém jmén, který na Islandu mají, a tak jsem měl mezi různými Gudmundury a Gustavssony poměrně guláš. Ale to samozřejmě není vina seriálu. V pasti dokáže udržovat diváka přilepeného na obrazovce opravdu celých 10 dílů, slabé chvilky skoro nejsou. A jsem opravdu zvědavý s čím přijde druhá série. ()

zigy

V půlce to vzdávám, už se neorientuju v těch Sigurdurech a Gudmundurech......ať radši hrají házenou a fotbal, a netočí depky o zapadlých vlastencích na ledovém ostrově, kteří se bojí vraha.... ()

Kozlowski8

Městečko v odlehlé části Islandu je kvůli sněhové bouři odříznuto od zbytku ostrova - zrovna v době, kdy moře vyplaví torzo mužského těla. S případem se musí poprat šéf místní policie Andri a jeho dva kolegové... Filmy severské produkce mám rád pro jejich způsob vyprávění příběhů - pomalejší tempo, někdy úspornější, ale věcné dialogy, napětí, které je patrné, ale přitom zahaleno v syrové atmosféře. Minisérie V pasti toto všechno v sobě má. Našinec si jen musí zvyknout na islandská jména a příjmení, aby se v nich neztratil, zvláště ve vrstevnatém a členitém vyprávění, jako je toto. Velmi uspokojivý zážitek. Na Andriho, Hinriku, Hjortura a další dlouho nezapomenu a budu se těšit na pokračování. 80%. ()

Insomniac

Veľmi dobrá severská krimi s temnou atmosférou, chvíľami mi zima bola :) Výborné obsadenie pre mňa. Nemôžem však dať plný počet, strácal som sa trošku v postavách a sklamala ma posledná časť, kde bolo toľko nelogických vecičiek... Ach... A kura prečo islandskí policajti nemajú totok? Pištoľky??????? ()

Perunwit

Tam bych teda chtěl žít. 1. Série: 75% /Během tejdne okrajové prdelní zimovisko přijde o půlku obyvatel, co se ve s ničím nesouvisejícím amoku povraždí. Zbylí sou v rámci kriminálního veletoče postupně transportováni do lochu v hlavním prdelním zimovisku. Celé dílko vyniká ve zlomyslné zamotanosti a daří se mu držet vaši pozornost, i kdyz občasnému zakroucení hlavou se asi nevyhnete. Je to taková skandinávská klasika, totiž působivý thriller, jehož dosaženo za použití minima digitálních efektů a drahých lokací. Velmi autenticky pak působila záchranná akce po pádu laviny. 2. Série /přerušil jsem po 4 dílech. Postrádám šťávu, drajf, špetku originality, zato mi tu přebývají moderní náckové a homoklády. V ústech zůstává pachuť opětovně vylouhované prvotiny a v mozku bliká světýlko, upozorňující na možný promarněný cas. Unavuje mě už sledovat trojku fízlů, zmatených jak "Goro před Tokiem", anžto pojíždějí zmateně po obci a přilehlých JZD. ()

Bluerider

To co se v případě Fortitude zoufale nepodařilo, tady funguje. Autoři dokázali propojit genia loci odlehlé islandské osady obklopené majestátní, ale zároveň netečnou a krutou přírodou s propracovaným příběhem, který kromě kriminálního vyšetřování sleduje i životné osobní příběhy postav, skrývající neméně drásající dramata. Zatímco Fortitude se pokoušelo fabulovat jakýsi mystický hororový spektákl, zde se zápletka drží při zemi a na pozadí kriminální linie vykresluje "pouze" všední osudy postav, jejichž motivy jsou láska, nenávist, nevěra, odcizení nebo samota. Před divákem tak figurují uvěřitelné zápletky a postavy, se kterými se může identifikovat, nebo jim aspoň porozumět. Když k tomu přičteme několik dalších obecnějších témat jako jsou všudypřítomný vliv médií, politické hrátky kolem významného developerského projektu nebo osud běženců v soukolí mezinárodního obchodu s lidmi, dostaneme komplexní příběh, který můžeme sledovat jako detektivku, ale který také podává poměrně realistický obraz současného života. Ófærð je prostě další dobrou severskou kriminálkou. Opravdu dobrou. ()

lajkus

Islandský medvěd vyšetřuje aneb už i Islanďané válí... Dokonalá myšlenka (město odříznuté od civilizace s třemi policisty + vraždou)... a jinak asi netřeba nic dodávat.... ()

WugWugs

Na leto doslova príjemne mrazivá Islandská krimi, ktorá sa celý čas drží pri zemi, alebo skôr pod snehom. Malá prístavná dedinka, obklopená ľadom, horami a snehom, traja neozbrojení policajti, ťažký protiklad CSI-krimi štýlu. K tomu hudba od Jóhann Jóhannssona. ()

Radim100

Kosa jak z nosa a k tomu mrazení a napětí po celou dobu. Vynikající atmosféra, skvělá hlavní postava a vlastně i většina vedlejších. Sem tam mrtvola, podezřelé celé městečko a vše řeší trojice policistů jako Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka. A není to jen krimi, ale i zajímavé rodinné drama. Pro mne jeden z nejlepších seriálů letošního roku. ()

thorax65

Jen vyjímečně se mi stává, abych nějaký seriál dal během 3 dní. Tohodle islandskýho žraloka bych si však dal klidně znova. Parádní tah na bránu, žádná větší vata, i postavy byly vybrány solidně. O závěru jsem si myslel svoje, ale stejně jsem byl vedle jak ta jedle. Nějaká ta muška se sice vyloupla, ale u této stopáže by spíš bylo divný, kdyby tam nebyla. Po Mostu a Fortitude další supernova. Hlavně si zapamatujte, kdo je kdo. 80/100. ()

trx2010

Kdysi někdo řekl, že severská krimi je super a tak se toho držíme. Když je tam sníh a mrtvola, tak to má na čsfd nad 80% bez ohledu na to že jde o slátaninu plnou faktických nesmyslů i stupidních dialogů a i po stránce filmařské je to pitomost. Pár příkladů po prvních třech dílech: Lidi přichází do interiérů z děsné vánice a mají čisté a suché oblečení. Detektivova bývalka je uvezněná ve vánici, nevidí na krok a volá o pomoc. Pár metrů od ní stojí v klidu týpek a fotí si jí, z dálky na ní kouká starší voayer dalekohledem a taky jí vidí krásně čistě. Partička domorodců se vydá hledat další části těla. V děsném vlnobití se potápěč náhodně potopí a najde jednu část. To je ale náhodička. Někdo bojuje ve vánici skoro o život a nezapne si u toho ani bundu... Místním prostě dělá sníh problém. Célé je to krásně okorunované tragickým dabingem. Připomnělo mi to když Ondřej Hejma daboval těsně po revoluci v Rambovi sám všechny postavy. Dávám jednu hvězdu za to že jsou tam mtvoly a kupa sněhu. ()

Rozmarýna

Natočeno přesvědčivě v drsné nehostinné krajině s herci, kteří příliš neoplývají fyzickou krásou, takže to působí věrohodně. Připomnělo mi to Pustinu. Jediné, co bych vytkla, že v závěru šel policista na zločince s puškou s dalekohledem místo s revolverem. ()

ABC1

Velmi dobrá detektivka s hromotluckým policajtem, odporným islandským počasím, zajímavými charaktery policajtů i ostatních obyvatel.. Zápletka nebyla špatně vymyšlená, ale pro letitého čtenáře detektivek je vrah celkem jasný "vbrzku", což ale nijak nevadí. Jediné, co bych vytkla, je ten překombinovaný, akční závěr..na ten se měli vybodnout!!! ()