V pasti (TV seriál)

• Německo

Trapped - Gefangen in Island

Trapped

Krimi / Drama / Thriller

Island / Německo, 2016 - 2018, 18 h 37 min (Minutáž: 51–54 min)

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Eggert Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann, Pálmi Gestsson, Þorsteinn Gunnarsson, Hanna María Karlsdóttir, Steinunn Ólína Þorsteinsdóttir, Sigrún Edda Björnsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Magnús Ragnarsson, Kristján Franklin Magnúss, Björn Hlynur Haraldsson, Lilja Nótt Þórarinsdóttir, Rúnar Freyr Gíslason, Katla Margrét Þorgeirsdóttir, Sigurður Karlsson, Arnar Jónsson, Jóel Sæmundsson, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Guðrún Gísladóttir, Sigurður Skúlason, Stefán Jónsson, Halldóra Geirharðsdóttir, Ingrid Jónsdóttir, Bjarki Þór Jónsson, Vytautas Narbutas, Jón Pétursson, Elva María Birgisdóttir, Júlia Guðrún Lovisa Henje, Guðjón Pedersen, Eysteinn Sigurðarson, Gunnar Viðar Valdimarsson, Marta Quental, Grace Achieng, Georg Leite de Oliveira Santos, Steve Lorenz, Salka Sól Eyfeld, Jasmín Dúfa Pitt, Hans Tórgarð, Monika Orlowska, Rán Ísold Eysteinsdóttir, Helga Rós Hannam

Skvost medzi televíznymi detektívnymi seriálmi - a nielen tými severskými. Doslova mrazivá atmosféra, veľmi sympatický hlavný medveď a skrz-naskrz ľudské postavy. Čím sa však Trapped dostáva na súčasnú špičku, je výstavba zápletky - dokáže neustále prekvapovať a udržiavať napätie, a pritom nemusí vŕšiť jednu mŕtvolu za druhou a hlavne ani na chvíľu neskĺzne k prekombinovaným bizarnostiam napr. takého Broenu. Všetko aj po rozuzlení zostane v celkom ľudskej, v tom najlepšom slova zmysle obyčajnej rovine. Na konci som sa pristihol pri tom, že som dojatý - pretože všetko do seba krásne emocionálne zacvaklo. Okamžite chcem ďalšiu sériu!!!(3.6.2016)

Islandský levoboček britského ambiciózního seriálu Fortitude. Vzájemná podoba jde tak daleko, že v době všech těch západních remaků seriálových severských noirů by jeden tak nějak očekával, že Britové si to prostě převzali. Není tomu tak, ona až zarážející podoba (stylem, tématy, charaktery, atmosférou apod.) je čistě náhodná. A Island z tohoto duelu vychází jako vítěz, byť ne jednoznačný. V jeho prospěch hraje především to, že u něj ta echt severská odosobněná chladná chmurnost přeci jen působí přirozeněji a tak nějak více podmanivě; vlezlý chlad, skučící vichry, zasněžené širé dálavy, rozeklaný fjord, vzdouvající se moře... Ne, s působivým genius loci tento seriál opravdu problém nemá. Jeho druhým velkým trumfem je obsazení hlavní role mlčenlivým „sem tam zamručím“ vnitřními démony sžíraným medvědem s nevyřešeným osobním životem. Snad nejklišovitější možný archetyp severské krimi je tu však podán/zahrán tak, že většího sympaťáka aby pohledal. Takovou míru empatie má v sobě snad jen Skarsgårdův River. Mezi jednoznačné zápory patří další z poznávacích znamení veškerého severského noiru; a to z prstu vycucaná překombinovanost a navzdory ní i tak přílišná průhlednost toho všeho; zde ovšem do značné míry dána sympatickou civilností v motivacích a činech. Neuškodilo by zkrátit to o epizodu (nikoli konkrétní, ale v každé by se nějaká ta scéna v podobě výplňkové vaty našla). Přesto velká spokojenost a jakkoli to je tradiční severská krimi se vším dobrým i špatným, co to sebou nese, tak svébytný islandský naturel tomu přeci jen dává punc svěžosti oproti především dánským souputníkům.(22.6.2016)

Kormákur sa vrátil na rodnú hruď a zastavil sa aj Jóhann Jóhannsson so svojou minimalistickou a trefnou hudbou (najmä úvodná znelka je niečo krásne po výtvarnej a hudobnej stránke), ktoré sledovali patálie miestneho "šerifa" Ólafura Ólafssona (ten týpek, čo riadil helikoptéru v Mittym alebo si ho vybavujem ešte z prvej série True Dettective, kde mal asi 2 min. dialóg :D). Kormákur splašil zahraničný funding a dal dokopy to najlepšie z hereckého ansábmlu, čo mu 300 tis. populácia Islandu ponúkla a štvoročný projekt sa konečne pohol dopredu a nedopadlo to vôbec zle. Všetko, čo nefungovalo vo Fortitude tu fungovalo presne tak ako malo. Kde Fortitude chcel byť hororom aj krmi zároveň a urvalo si až veľké sústo. Tu sa tvorcovia držali v mantineloch a natočili vlajkovú loď islandského Nordic Noir, ktorá sa konečne môže rovnať aj susedom z Dánska a Švédska, ktorí produkujú takúto TV zábavu už niekoľko rokov. Aj napriek pár scénaristickým barličkám ide o kvalitný projekt (herecky aj remeselne), ktorý by ste nemali minúť, ak ste fanúšikom škandinávského Nordic Noiru a Islandu. 8/10(9.5.2016)

Jako islandská odpověď na současnou oblibu skandinávských kriminálek, je seriál V pasti pro mě naprosto skvělou záležitostí. A co více, vnímám ji tu asi jako to nejlepší, co jsem od skandinávských kriminálek měl zatím možnost vidět. Island se tady opravdu vyšvihl. Jejich nejúspěšnější současný režisér Baltasar Kormákur tu dal dohromady nejlepší partu islandských herců a hereček, obalil to hodně solidním a naprosto uvěřitelným scénářem, který se nesnaží zbytečně šokovat a celé to posadil do prostředí nejmenovaného městečka na východě Islandu. To samo o sobě slibuje hodně. Především ale okamžitě překvapí tím, kolik věcí k rozkrytí tady to městečko o sotva tisícovce obyvatel skýtá. Tomu by jeden nevěřil. Musím tedy říct, že tento nejdražší islandský filmový projekt si pozornost opravdu zaslouží. Kriminálka jak z partesu!(14.1.2018)

Už dlouho se mi nestalo abych byla po skončení seriálu tak smutná. Dolehlo to na mě jako šutr. Skvěle napsaná, zahraná a natočená krimi. Nikde žádný vyšinutý zločinec, jen jedna malá zafujaná vesnice a její hříchy. Poslední dva díly tnou do živého, odkrývají motiv, ale zároveň nabízí mnoho otázek na které nejsou jednoznačné odpovědi. V centru všeho stojí hlavní detektiv "Andri" ve své nekonečné samotě. Kdyby šlo dát 10, dám 10.(11.2.2018)

• - Turisté, jenž jsou přepravování zámořskou lodí, jsou skutečeně cizinci žijící na Islandu. Mezi komparzisty jsou i Češi a Slováci. (Klara.M.)

• - Odehrává se přímo v městečku Seyðisfjörður, kam jezdí trajekt z Dánska a Faerských ostrovů (thorax65)

• - Tělo, které se našlo v přístavu, rozřezávají na paletách s logy Českých drah. (Sicilius)