V pasti (TV seriál)

• Německo

Trapped - Gefangen in Island

Trapped

Krimi / Drama / Thriller

Island / Německo, 2016–2018, 18 h 37 min (Minutáž: 51–60 min)

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann, Pálmi Gestsson, Þorsteinn Gunnarsson, Hanna María Karlsdóttir, Steinunn Ólína Þorsteinsdóttir, Sigrún Edda Björnsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Magnús Ragnarsson, Kristján Franklin Magnúss, Björn Hlynur Haraldsson, Lilja Nótt Þórarinsdóttir, Rúnar Freyr Gíslason, Katla Margrét Þorgeirsdóttir, Sigurður Karlsson, Arnar Jónsson, Jóel Sæmundsson, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Guðrún Gísladóttir, Sigurður Skúlason, Stefán Jónsson, Halldóra Geirharðsdóttir, Ingrid Jónsdóttir, Bjarki Þór Jónsson, Vytautas Narbutas, Jón Pétursson, Elva María Birgisdóttir, Júlia Guðrún Lovisa Henje, Guðjón Pedersen, Eysteinn Sigurðarson, Gunnar Viðar Valdimarsson, Marta Quental, Grace Achieng, Georg Leite de Oliveira Santos, Steve Lorenz, Salka Sól Eyfeld, Jasmín Dúfa Pitt, Hans Tórgarð, Monika Orlowska, Rán Ísold Eysteinsdóttir, Helga Rós Hannam, Sólveig Arnarsdóttir, Valdimar Örn Flygenring, Guðjón Davíð Karlsson, Steinn Ármann Magnússon, Kingsford Siayor, Unnur Ösp Stefánsdóttir, Dar Salim, Þorsteinn Gunnar Bjarnason, Lára Jóhanna Jónsdóttir

Zajímalo by mě, zda Štěpán Hulík viděl tento seriál, protože společných motivů s Pustinou je tu dost, a nejde jen o základní zápletku vraždy na maloměstě. Hlavní policajt je stejný stoický vousatý hromotluk jako Leoš Noha, je tu i motiv otcovství dítěte i vysoká hra mezinárodních byznysmenů. Ale třeba je to jen náhoda:) Seriál je to velmi povedný, a kdo byl někdy na Islandu, nejlépe taky trajektem Norröna od společnosti Smyril Line jako já :-), ten si v tom najde hodně míst k pobavení. Město, kde se příběh odehrává, není ani jednou jmenováno, nicméně protože přístav trajektů Smyril Line je v Seyðisfjörðuru na východním pobřeží, patrně má jít o Seyðisfjörður. Městečko, i přestože je v seriálu prezentované jako velká díra na kraji světa, působí stále mnohem větším dojmem než ve skutečnosti, protože ve skutečnosti vypadá takto (foceno mnou z paluby Norröny, na fotce je skoro celé), a pochybuju, že tam mají třeba tělocvičnu nebo velký krytý bazén. To je jen perlička, ne výtka. Dále byly vtipné uvozovací záběry na Reykjavík, což je pro Islanďany velkoměsto, ale pokud se na tyto záběry bude dívat třeba obyvatel Tokia nebo New Yorku, možná ani nepochopí, že už nejsme v Seyðisfjörðuru:) Každopádně velké doporučení všem milovníkům nejen severských detektivek.(14.1.2017)

Atmosféricky vynikající. Prostředí luxusní. Rozjezd dost pomalý. Herecky dost slušné. Celkem taková klasická severská krimoška, tentokrát z Islandu. Máme tady i nějaké osobní roviny a podobně. Rozjed byl ovšem hodně pomalý, možná až 4 díly, což je z 10ti docela dost. Každopádně zbytekseriálu už je výborný.(20.2.2018)

Ten medvěd v hlavní roli je opravdu sympatický, jak už napsala řada jiných, civilní je opravdu správné slovo, napětí je konstantně udržováno a všechny postavy prochází přirozeným vývojem. Pro mě osobně každý filmový či seriálový zážitek dělá především scénář a ten je zde opravdu dobrý, seriál vás stále táhne k sobě, protože chcete vědět, jak to dopadne a tak to má být.(7.1.2017)

Islandský levoboček britského ambiciózního seriálu Fortitude. Vzájemná podoba jde tak daleko, že v době všech těch západních remaků seriálových severských noirů by jeden tak nějak očekával, že Britové si to prostě převzali. Není tomu tak, ona až zarážející podoba (stylem, tématy, charaktery, atmosférou apod.) je čistě náhodná. A Island z tohoto duelu vychází jako vítěz, byť ne jednoznačný. V jeho prospěch hraje především to, že u něj ta echt severská odosobněná chladná chmurnost přeci jen působí přirozeněji a tak nějak více podmanivě; vlezlý chlad, skučící vichry, zasněžené širé dálavy, rozeklaný fjord, vzdouvající se moře... Ne, s působivým genius loci tento seriál opravdu problém nemá. Jeho druhým velkým trumfem je obsazení hlavní role mlčenlivým „sem tam zamručím“ vnitřními démony sžíraným medvědem s nevyřešeným osobním životem. Snad nejklišovitější možný archetyp severské krimi je tu však podán/zahrán tak, že většího sympaťáka aby pohledal. Takovou míru empatie má v sobě snad jen Skarsgårdův River. Mezi jednoznačné zápory patří další z poznávacích znamení veškerého severského noiru; a to z prstu vycucaná překombinovanost a navzdory ní i tak přílišná průhlednost toho všeho; zde ovšem do značné míry dána sympatickou civilností v motivacích a činech. Neuškodilo by zkrátit to o epizodu (nikoli konkrétní, ale v každé by se nějaká ta scéna v podobě výplňkové vaty našla). Přesto velká spokojenost a jakkoli to je tradiční severská krimi se vším dobrým i špatným, co to sebou nese, tak svébytný islandský naturel tomu přeci jen dává punc svěžosti oproti především dánským souputníkům.(22.6.2016)

Poctivá pomalá kriminálka. Vyšetřování dává smysl a celý případ je příjemně civilní. I když je to z chladného severu, emoce to dokáže rozproudit bez větších potíží. K tomu skvělým výkonem pomáhá Ólafur Darri Ólafsson. Svým totálně antiholywoodským vzezřením ovládne celej seriál a i když je to chlap jak hora, cejtíte, že je i citlivej. Fakt nečekaně dobrej seriál, Kormákur si může blahopřát.(4.2.2018)

• - Česká stopa v seriálu – auto, kterým přijel Ebo (Kingsford Siayor) do továrna, je česká Škoda. (Cheeter)

• - V epizodě zpracovává starý Guðmundur (Sigurður Karlsson) ulovenou zvěřinu zavěšenou na československém traktoru ZETOR 7745 (vyráběném od roku 1986). (Michalechal)

• - Turisté, jenž jsou přepravování zámořskou lodí, jsou skutečeně cizinci žijící na Islandu. Mezi komparzisty jsou i Češi a Slováci. (Klara.M.)