V pasti (TV seriál)

• Německo

Trapped - Gefangen in Island

Trapped

Krimi / Drama / Thriller

Island / Německo, 2016–2018, 18 h 37 min (Minutáž: 51–60 min)

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann, Pálmi Gestsson, Þorsteinn Gunnarsson, Hanna María Karlsdóttir, Steinunn Ólína Þorsteinsdóttir, Sigrún Edda Björnsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Magnús Ragnarsson, Kristján Franklin Magnúss, Björn Hlynur Haraldsson, Lilja Nótt Þórarinsdóttir, Rúnar Freyr Gíslason, Katla Margrét Þorgeirsdóttir, Sigurður Karlsson, Arnar Jónsson, Jóel Sæmundsson, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Guðrún Gísladóttir, Sigurður Skúlason, Stefán Jónsson, Halldóra Geirharðsdóttir, Ingrid Jónsdóttir, Bjarki Þór Jónsson, Vytautas Narbutas, Jón Pétursson, Elva María Birgisdóttir, Júlia Guðrún Lovisa Henje, Guðjón Pedersen, Eysteinn Sigurðarson, Gunnar Viðar Valdimarsson, Marta Quental, Grace Achieng, Georg Leite de Oliveira Santos, Steve Lorenz, Salka Sól Eyfeld, Jasmín Dúfa Pitt, Hans Tórgarð, Monika Orlowska, Rán Ísold Eysteinsdóttir, Helga Rós Hannam, Sólveig Arnarsdóttir, Valdimar Örn Flygenring, Guðjón Davíð Karlsson, Steinn Ármann Magnússon, Kingsford Siayor, Unnur Ösp Stefánsdóttir, Dar Salim, Þorsteinn Gunnar Bjarnason, Lára Jóhanna Jónsdóttir, Hinrik Ólafsson, Gunnar Bersi Björnsson, Anna Claessen, Björn Ingi Hilmarsson

Islanďané, stejně jako většina skutečně rodilých seveřanů, jsou podle mého elitou lidstva, zatímco za spodinu považuji vše od El Pasa po Patagonii, Afriku pak vůbec nezačleňuji v porovnání. Morální kvalitu národa určuje víc než-li co jiné míra násilných trestných činů, respektive jejich co nejminimálnější zastoupení v životě občanů země. V téhle sérii se charakter severu prokazuje dvojím způsobem. Jednak tím pozitivním ve smyslu citlivého, lidského a seversky uvěřitelného ztvárnění postav příběhu, druhdy pak i maličko negativním ve smyslu, že i ti zlí mají v sobě dost citu a výčitek na to, abyste z nich měli pocit adekvátní vrahům skutečně temného thrilleru, o nějž se tvůrci místy snaží a to ne zcela úspěšně. Pokud jsem ale seriál dosledoval do konce, je to ode mne už samo osobě projevem uznání. Pomohla k tomu určitě i zvláštní pseudoromantika prostředí sněhu a odříznutí od světa, příjemně patetická ve své podstatě a hlavně pak herci, k nimž se poměrně snadno přimknete a to je to nejzásadnější. Pokud jde o scénář, i ten je silnější v dialozích rodinných svárů, nevěr-(bylo jich trochu moc, ne?)-, rozepří či usmíření, než v hlavní kriminální rovinně, která je sice solidní-(až na klasicky debilně vyhrocený závěr)-ale ani neudiví požadovanou kombinací logického překvapení. Klasický mustr, spiknutí, kdy ze všech podezřelých jsou v tom skoro všichni i namočeni, byl očekávatelný. Nicméně pořád je třeba uznat, že Ófærð napětí vlastní a umí jej ve správných dávkách i předat. Výtka míří jen k úplnému závěru s Maggim, mrazákem, který jako by vzalo do ruky hollywoodské hovado a v cestě za vyhroceností ztratilo soudnost. 80%(10.8.2016)

„NIKDO PRYČ ODJET NEMŮŽE. ANI VRAH. JSME V PASTI!...“ /// Stejská se vám po chladnu a tunách tý bílý sračky? Přišel čas na Trapped! Sledujeme několik únorových dní, kdy je celá oblast zasypaná sněhem a navíc se objeví torzo těla a obchod s bílým (?) masem. Nikdo se tady nesměje…. Není ani čemu, páč v tý kose nic ftipnýho nenajdete. Taková severská klasika…. vizuelně atmosferickej a seversky strohej příběh, ze kterýho Baltasar Kormákur vymačkává všechno. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Číňan tady chce postavit přístav (a všichni politici jsou nadšení!). 2.) Je mi doma vedro. 3.) Thx za titule „Psychiatrist“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(9.9.2019)

5* po shlédnutí seriálu ho musím ohodnotit plným počtem hvězd. Příběh je uvěřitelný, přirozený a udržuje napětí až do konce. Hraje tu taky velkou roli krásná ale pochmurná islandská krajina, navíc v období kdy bychom tady ani psa nevyhnali ;-) Kriminální zápletka není zbytečně překombinovaná a srovnal bych to atmosférou dánsko-švédského Mostu, jen tady jde víc pod kůži a řeší se tu častěji různá lidská dilemata. Raděj bych už pokračující sérii nechtěl, aby se to nezvrhlo na něco podobné jako Vraždy v Midsomeru a Island by se totálně vylidnil ;-). [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](6.11.2016)

Atmosféricky vynikající. Prostředí luxusní. Rozjezd dost pomalý. Herecky dost slušné. Celkem taková klasická severská krimoška, tentokrát z Islandu. Máme tady i nějaké osobní roviny a podobně. Rozjed byl ovšem hodně pomalý, možná až 4 díly, což je z 10ti docela dost. Každopádně zbytekseriálu už je výborný.(20.2.2018)

1. série: Muzika může být skvělá, výprava může být s kamerou a sceneriemi dokonalá a skvěle atmosférická. Můžete mít hodně. Ale pokud nemáte jednoduše příběh, tak se moc daleko nedostanete. Není to tak nějak všechno. Kdybych se chtěl dívat na hezkou přírodu zapnu si novější Zázračnou planetu. Jakoby samozřejmě, on zde příběh byl. Ale pro mne to spíše bylo plácání se od ničeho k dalšímu ničemu, co pro mne vedlo k jednomu z nejzdlouhavějších zážitků mezi seriály za poslední dobu. Už první díl mne nijak neoslovil a poté, když se příběh ani nijak nikam nedostával, tak mi bylo jasné, že skákat radostí asi nebudu. Ať už za tím můžou stát jakákoliv jména, tak i přesto mi stále připadá, že jakákoliv produkce z Islandu je pro mne kupodivu fatální. A to v tom smyslu, že mi to nepřináší žádný zážitek ani zdaleka. Spíše bych to nazval otravnou a brutální nudou. Zde zcela jasně promlouvá subjektivita, jak jinak, jako vždycky. Ale nic to nemění na faktu, že pro mne tato událost byla politováníhodná. Druhá série je odložena s tím, že není na Netflixu. Až bude... dám tomu novou a druhou šanci. Ale nevstupuji do toho s nadšením. Spíše s odporem, že i Georg Simon Ohm se obrací v hrobě.(12.8.2019)

• - Česká stopa v seriálu – auto, kterým přijel Ebo (Kingsford Siayor) do továrny, je česká Škoda. (Cheeter)

• - Turisté, jenž jsou přepravování zámořskou lodí, jsou skutečeně cizinci žijící na Islandu. Mezi komparzisty jsou i Češi a Slováci. (Klara.M.)

• - Tělo, které se našlo v přístavu, rozřezávají na paletách s logy Českých drah. (Sicilius)