Místnost sebevrahů. Hater

(festivalový název)

Tomek Giemza (Maciej Musiałowski) je usvědčen z plagiátorství a vyloučen ze studia práva. Rozhodne se však tuto skutečnost skrýt a nadále dostával finanční pomoc od rodiny Krasucki (Danuta Stenka a Jacek Koman) – rodičů své přítelkyně z dětství Gabi (Vanessa Aleksander), do které se tajně zamiloval. Podvod však vychází na světlo. (sator)

hladovyjelen

Mohla bych jít do detailu o tom, proč si myslím, že je tenhle film absolutně vymazlený masterpiece, ale ze zcela praktických důvodů se komentář pokusím napsat čtitelně krátký. Přes hodinu a půl divák sleduje postupný úpadek morálky jediného člověka, aby si na konci položil otázky: "Byl Tomek takový už na začátku? Pokud ne, kdy se to stalo? Co přesně ho k tomu vedlo? Co jsem prošvihl(a)?" A tak jsem se na film podívala znovu a znovu a nelitovala jsem jedinkrát. Film nemá být realisticý ani důvěryhodný. Film je v první řadě formou umění. Každý záběr filmu Sala samobójców. Hejter vyprávý svůj příběh. Od zvolené hudby, barev a světel, vzorců v ději (člověk se na něj prostě musí podívat znova) a jako se učí Tomek, učí se i divák. Snímek ví co chce dokázat a také to dokáže. Nejenže člověk na konci zpochybňuje charakter postav, ale zpochybňuje charakter sám sebe. Přes zrůdné věci se člověk načape, jak řeší dilema, zda se jedná o záporáka, nebo anti-hrdinu. A pokud je to možnost první, proč se nezlobí? Varuji: Po shlédnutí jsem měla husinu a probudil se i můj vnitřní parchant. ()

Jardatekk

Hodně solidní nadprůměrný snímek zapomenuté polské produkce jakoby vystihoval dnešní dobu kdy je vše řízeno a ovládáno kyber-socio sítěmy za nimiž podlí ,nechutní , zvrácení lidé kují pikle za které je ještě nestihl spravedlivý trest.. Bomba!!! ()

Mukade

L! M! A! O!! Naivná rozprávka - ten záver po streľbe - neuveriteľne. Všetko by to taaaak rýchlo prasklo. Ale možno nie, vtedy nie, keď by poliaci boli retardovaní, tak neviem.. ((: ............... A "detičky" tu dávajú 4 a viac **, ehm. ()

Larikazka

Neuvěřitelné, jak snadno lze přilnout k hlavní postavě filmu. Jednoduše jedna z nejlepších věcí, co jsem doposud viděla. ()

futislav

Dal bych i čtyři, kdyby to nebylo tak rozvláčné a místy nepřehledné. Velmi výstižně podáno, kterak fungují dnešní média, sítě a politika. Ogromny brud, jak by řekli Poláci. Místy se z těch postav zvedá kufr, když si divák uvědomí, že to takhle nějak funguje. ()

Accuphose

I když je to na 5 hvězdiček, dal bych tomu šest... protože Maciej Musiałowski je na Oskara. A víc o tom psát nebudu, podívejte se sami :-) A jak koukám, je to snad poprvé, co se shodnu na něčem s verbalem :-DDD ()

pubkitch

Mám tragickou zkušenost s takřka totožným psychopatem jako je Jacek. Také využíval a stále využívá moderních technologií, aby konal zlo ve svůj prospěch, respektive pro zábavu a ukájel tak jeho potřebu takové věci činit, být dokonalý, nadřazený a nikdy neodhalený. Některé scény jsou prakticky identické s tím, co jsem prožil, nebo prožili jiní, kterým tento psychopat změnil život. No, nikdo ho dnes (snad) neoslavuje. Naopak. Nutno také podotknout, že zlo rodí zlo. Bez hodnocení. ()

sh4ris

Od chytrého po creepy, od creepy po děsivé.. Velké překvapení z Polska o mladíkovi, který si jde za svým ne úplně legální cestou. Kam až bude schopen zajít? Do Nebíčka to nebude. ()

Alasdaira

Velmi kvalitní, ale velmi depresivní snímek. Hlavní hrdina je zpočátku docela sympatický a fandíme mu, je nám ho líto, přerodí se však v bezcitného psychopata. Stále doufáme, kdy klesne na dno, něco se v něm pohne a on se polepší, ale ne... Příběh upíra, který jde přes mrtvoly, a ještě je za hrdinu.  V divákovi zůstává strach, zda se tohle opravdu může stát nebo děje.  A hluboká hrůza.  Po všech uměleckých stránkách film na pět hvězdiček, ale s vidinou nočních můr a beznaděje je nemohu dát. ()

Andy.222

Nemohl jsem si pomoci, několikrát jsem si vzpomněl na Jokera a slavné "Jeden špatný den navíc." Zároveň mi hlavou probíhala myšlenka, že by se tento film měl promítat ve školách v rámci kyberbezpečnosti, aby lidé věděli jak fungují trolí farmy a kam až to může vést, pokud jim skočí na špek. Lidé jsou zde příkladně lidští tj. nikdo tu není žádný Míra Dušínů, každý má své temné stránky a i když hlavní protagonista (zde nelze použít termín hrdina) sám je ukázkový sociopat a stalker, nelze upřít, že mu rozumíte, kde se v něm vzala ta touha "vidět svět hořet". A minimálně já jsem si nebyl jistý, jestli jej vlastně chci na konci vidět uspět nebo selhat. Jaké další poučení z tohoto filmu si ještě vzít? Buďte mírnější na plagiátory ve škole, nikdy nevíte kam to může dojít. ()

Bertramm

Posedlost nenávist a pomsta za křivdu v Hollywoodskem balení. A ten provinilý pocit zadostiučinění při úplně poslední scéně mě prostě přesvědčil, že dám plnou palbu. Polská kinematografie na vzestupu se tímto snímkem opět posunula vzhůru a u nás se točí filmy jako Ženská na vrcholu to se fakt máme čím chlubit... a i ten Zelenka se svým Dronemanem může jen tiše závidět. ()

xladik

Zas takova špička to nebyla...všechno co by normálně nešlo šlo jak po másle totalne čitelny člověk byl pro jiné nečitelný,no nevim co kdo na tom vidél tak geniálního.... ()

mdf

Napínavý pohled do PR agentury,která,jako mnoho dalších pracuje pomocí intrik,kompromitujích materiálů a dnes hlavně sociálních sítí. ()

PMU

Tedy tohle bylo něco. Něco. Atmosféra vás okamžitě pohltí. Od začátku čekáte, kam až to zajde. Krásná ukázka toho jak lze zneužít internet když jste kurevské hovado. ()

BestRanger

Výborný film, nečakal som od poľského filmu, že bude mať tak dobrú zaplatetku, nikdy v podstate divák nemá šancu myslieť čo sa stane dopredu, keďže sa to vyvíja trošku netradične. Je na netflixe a myslím, si, že si zaslúži pozornosť. ()

jezekk

Talentovaný pan Ripley z řad mileniálů. Když pominu přesné herecké výkony (samozřejmě hlavní postava, ale vlastně snad všechny), funguje propracovaný scénář, jistá režie a dokonalá kamera a střih. V detailech to možná může skřípat - bacha SPOILER!!! - např. při přepadení střelnice - KONEC SPOILERU, stejně tak délka filmu by snesla zkrátit, každopádně summa summarum nám Poláci opět nakopali prdel. Ale to není překvapující, to je již několik desítek let standard... ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly