Epizody(9)

Devítidílný seriál Jaroslava Dietla o pitné vodě a lidech kolem ní je snad trochu romantickou představu o vodohospodářích a jejich životě. Seriál natočil pro Československou televizi Ostrava František Mudra. Tehdy bylo zapotřebí ukázat divákům člověka silného, zásadového a zoceleného, který neustupuje přívalu problémů. A i když ztratí rodinu, stále se znovu staví na nohy. Devět dílů seriálu se soustřeďuje na soukromý život hlavních postav, řeší se partnerské konflikty, rozpady rodin apod.

Pavel Nový hraje hrázného Jana Palyzu. Jeho postava není jednoznačně ani kladná, ani záporná, i když převažují kladné vlastnosti. Jana Krausová ztvárnila roli Ivany Opatové, Palyzovy přítelkyně a svobodné matky, právě ona je dost nevyrovnanou osobností v partnerských vztazích. (Česká televize)

Samarol

Tenhle seriál jsem si pustil, aniž bych věděl, do čeho jdu. Asi jako každému i mě, už z dřívější doby, byl znám pojem hrázný Palyza. Ohodnotil bych to jako další chmurné dílo z dílny Jaroslava Dietla. Až na tu atmosféru se mi seriál docela líbil, ale hlavně jeden díl, kde je letecká prohlídka všech slezských přehrad i popsání počínající výstavby Slezské Harty. Jinak, jak je běžné u Dietlových seriálů, vztah střídal vztah a komunistická myšlenka komunistickou myšlenku. Proto asi u mě, už někdy během osmého dílu, propukla vcelku třeskutá bolest hlavy. Už za tu přehradu a hlavně pak přírodu, s přihlédnutím k mému hodnocení ostatních seriálů dávám tři hvězdičky. ()

Frog.cz

Možná bych tři nedal ale jedna je za krásné prostředí okolo přehrady Kružberk kde jsem už jako malý s rodiči strašně rád jezdil.Doporučuju.Bydlím kousek. ()

Havala

Toto mi nikdy k srdci moc nepřirostlo. Jistě je to bordel, ale jiné bordely jsou dívatelné. Třeba dobrá voda. ()

joelly01

Jela jsem to ted v ramci Nostalgie. Ale Klenot to samozrejme vubec neznal a dival se se sebou a rikal ze ty "lidske vztahy" v serialu jsou nudne jako prase, ale ze jej velmi zajima zivot na prehrade a jak tam vselijak cosi spravovali a delali ta opatreni proti jakemusi hnusu ve vode a pak v poslednim dile take ta potopa. Za sociku to asi bylo lepcejsi. Btw. proc porad ten oslizly Jandak hraval takove Don Juany? Brrrr... ten byl prece slizsky snad odjakziva! ()

krokodlak odpad!

Nemám nic proti filmovému zobrazení stavby přehrady, ale tenhle toporný didaktismus mne opravdu dostal. Dialogy i situace neuvěřitelně šustí papírem a postavy by mohly vzájemně soutěžit o největšího mimoně. Nicméně, nechtěný humor je všudypřítomný, takže seriál mohu doporučit jako masochistickou zábavu. Největší úlet byla parta drsňáckých vyděračů v čele s Janem Krausem, která bez zjevného důvodu šikanovala vesnického dědka v podání Jiřího Holého. ()

vitak69 odpad!

Tenhle seriál je neuvěřitelně trapný i na socialistickou tvorbu. Především díl, ve kterém se létá nad přehradou v letadle. Jandák tam šmejda ani nehraje. On byl šmejd tehdy, je šmejd o dnes. Život je příliš krátký na to, aby si ho člověk krátil sledováním těchto socialistických nesmyslů. ()

ostravak30

Seriál Velké sedlo na mě působí dojmem, že někdo, pravděpodobně tedy Jaroslav Dietl, dostal za úkol napsat dílo o práci na přehradě. Aby to nebylo až tak velké nůďo, dopsal k tomu slavný scénárista trochu vztahových propletenců. I tak ale Velké sedlo v první řadě plní funkci chlubení se socialismu, kolik velkých přehrad postavili, kolik ještě postaví a jak zvládají krizové situace. Technicky bohužel dílo také zaostává. Průměrný scénář doplňují doslova hrozné dialogy. To ale ještě nic není proti velkým problémům se zvukem. Vrcholem pak je závěr posledního dílu, kdy s hrázným Janem Palyzou mluví postava ztělesňována Stavoplukem Matyášem. Na Pavla Nového chvíli světlo svítí, pak se najednou zhasne. Kvalita obrazu také za moc nestojí. Seriál je buď totálně odfláknutý, nebo jen splnil svou hlavní povinnost, která se od něj čekala, vše ostatní nebylo zrovna moc důležité. ()

hwnd odpad!

Čtvrthodinová scéna s výměnou šoupátka nebo obdobně dlouhé kroužkování ptáků sice asi nikdy nezapomenu, je to ale to jediné, co mi z toho seriálu utkvělo, takže nic jiného než odpad prostě dát nelze. ()

Danulinda

Zatímco v současných seriálových paskvilech, kde místo kvality rozhoduje pouze kvantita, tedy čím více dílů, tím lépe, tak u těch starších se jednalo přesně o opak. Kvalita byla prioritou. Odráželo se to také tím, že do nějakých zhruba 10 - 20ti dílů je možné zahrnout všechno podstatné a přitom se neopakovat. Stejně tak tomu je i u seriálu Velké sedlo, kde je barvitým a poutavým způsobem vykreslen příběh hrázného, ve skvělém podání Pavla Nového, jenž dává přednost své práci před odstěhováním se pryč s manželkou, která nebyla schopna pochopit, co pro něj přehrada a práce kolem ní znamená. V tomto dojemném, místy i dramatickém příběhu Pavlu Novému skvěle sekundují V. Jandák, J. Smutná, I. Vyskočil, J. Krausová, J. Holý či krásně legrační K. Vochoč. Zvlášť bych chtěl vyzdvihnout pro mě zcela neznámého herce Tomáše Jirmana, který předvedl tak věrohodný výkon, až měl člověk dojem, že to snad ani nehraje, ale žije! Scénář je na 4 bodíky, herecké výkony 5, hudba 5, natáčecí prostředí 5, celkem tedy zasloužených 5 bodíků. ()

Phex

Tady už se Mistr DIETL opakuje...skoro všechny "vztahové" zápletky už byly v jeho předešlých seriálech. Dostal mě hned v prvním díle dopis od pane hrázného "Jaro na přehradě", kterým láká svobodnou maminku k návštěvě svého vodního království... :-) ()

heavy66 odpad!

V 80.letech člověk vzal v televizi zavděk ledačíms. Ale Velké sedlo to byla především velká nuda, dodnes vzpomínám na nekonečně dlouhé minuty dokumentárních záběrů ! ()

harycek

Nevím proč , ale z nějakého záhadného důvodu se mi tento seriál líbil , nejspíš pro herecký výkon Vítězlava Jandáka"Jóžina"!!!! ()

honzic

Poměrně solidní seriál dle scénáře Dietla, sice ne tak barvitý, ale celkem solidně ztvárněný. Hodnocení: 65 % ()

Standey

Nemůžu si pomoct, ale mě vždycky seriály z dob mého dětství dokáží pobavit. Takže z nostalgie dávám *** ()

mucho3

Tri hvězdy hlavně za to,že se seriál odehrává cca 5km od mého bydliště....socialistická krávovina,kterou jsme ,ale všichni tehdy sledovali... ()

GASTON73

EPIZODA 1: Útěk - Za hrázným Palyzou přijíždí jeho bývalý mistr Stanko. Chce, aby Palyza zaměstnal na přehradě jeho syna Michala, který má za sebou vězení. Palyza zprvu odmítá, ale nakonec se nechá přemluvit. V tutéž dobu hrázného opouští manželka. Stanko se stane pomocníkem starého údržbáře Šperla. Nerudný stařík s nikým příliš nevychází, ani se spolupracovníky, ani se svou snachou. Palyzův spolupracovník Jožin Uherčík, nenapravitelný sukničkář, potká na nádraží půvabnou poštovní úřednici Libušku a začne se jí dvořit. Brzy se stanou milenci. Manželství Palyzových je rozvedeno. U ředitele Rudyšara se hrázný seznámí se sympatickou Ivanou Opatovou a její malou dcerou Lucinkou. Když zjistí, že Ivana je svobodná, pozve ji i s dcerou na přehradu. EPIZODA 2: Lov - Ivana s dcerou se stěhuje na přehradu. Palyza však bydlí odděleně. Libuše sdělí Jožinovi, že je těhotná. Spor Šperla a jeho snachy narůstá. Snacha se chce odstěhovat. Panuje sucho a hrozí nedostatek pitné vody. Palyza s Rudyšarem a ing. Remzou se přou o nejvhodnější řešení. Remza přes odpor hrázného prosadí zastavení vypouštění vody do řeky. Hrozí ovšem úhyn ryb, a tak hrázný na vlastní odpovědnost příkaz poruší… EPIZODA 3: Štola - Ivana se nastěhuje k hráznému Palyzovi. Jeho syn Honza a setkává s Ivanou, ale chová se k ní nenávistně. Michal bydlí v podnájmu u paní Pakostové. Nápadník její dcery Radim na něj žárlí a zařídí, aby jej Pakostová vystěhovala. Palyza ho ubytuje v noclehárně. Přijíždí parta potápěčů na prohlídku tlakové štoly. Mezi nimi je i Jiří Sikyta, Ivanin dávný milenec a otec Lucinky. Když to Ivana zjistí, odmítne jít na seznamovací večírek. Sikyta si jí však na přehradě všimne… EPIZODA 4: Kroužkování - Z přehrady odjíždějí potápěči. Sikyta vyhledá Ivanu, ta s ním však odmítne mluvit. Květa Uherčíková náhodou odhalí manželovu nevěru. Jožin se navíc prořekne o dítěti. Ivana vede Lucinku poprvé do školy. Sikyta na ně čeká před školou a sveze je na přehradu. Netají se tím, že by se chtěl k Ivaně vrátit. Ivanu to přiměje k rozhodnutí co nejdříve se vdát za Palyzu. EPIZODA 5: Kalná voda - Sikyta se ubytuje v hotelu nedaleko přehrady a vyhledá Ivanu, ale ta jej odmítá. Jožin se usmíří s Květou, když ji ujistí, že žádné dítě neexistuje. Šperlův syn se rozhodne odstěhovat se od otce a jít za svou ženou. Starý Šperl si vylije zlost na Michalovi a obviní jej z krádeže nářadí. Hrázný se Michala zastane. Do řeky se dostane neznámá látka. Palyza se Sikytou zachraňují ryby. Zjistí se, že voda byla zamořena kvůli průsaku ze silážní jámy… EPIZODA 6: Prsteny - Ivana jde za Sikytou. Odpustila mu, ale nechce ublížit Palyzovi. Vidí je spolu Michal. Květa potká těhotnou Libuši a pochopí, že jí Jožin lhal. Chce se Jožinovi pomstít a začne flirtovat s Nocárkem. Parta chuligánů v čele s Radimem pytlačí v lese. Vidí je při tom Šperl. Mladíci mu začnou vyhrožovat a Šperl je ze strachu neudá. Chuligáni mu však nedají pokoj a začnou po něm vymáhat peníze. Palyza koupí snubní prstýnky. Poté pozve na přehradu Sikytovu potápěčskou skupinu… EPIZODA 7: Ponor - Květa jde za Libuší a zjišťuje, zda její dítě je Jožinovo, ale Libuše ji vyhodí. Květa uvažuje o rozvodu. Šperl si na pomoc proti chuligánům pozve syna. Radim s kumpány je však snadno přemohou a vyhrožují jim. Ivana stále víc myslí na Sikytu. Zavolá mu, aby za ní přijel. Sikyta stráví s Ivanou a Lucinkou celé odpoledne, zatímco nic netušící Palyza je na lovu… EPIZODA 8: Nebezpečí - Michal zjistí, že Šperl předává peníze chuligánům. Palyza se spolupracovníky zastaví znečištěnou vodu, která se blížila k přehradě. Nakonec se zjistí, že jde o neškodnou látku. Při potápění dojde k problémům a Palyza Sikytovi zachrání život. Večer odjede Palyza na služební cestu a Sikyta přijde v noci za Ivanou. Vracející se Palyza slyší jejich rozhovor. Když to zjistí Ivana, rozhodne se, že mu řekne pravdu… EPIZODA 9: Povodeň - Michal řekne Šperlovi, že ví o vyděračích. Když chuligáni opět přijdou, Michal je zažene a pošle Šperla pro SNB. Později se Šperl s Michalem spřátelí a nechá jej u sebe bydlet. Kvůli vydatným dešťům stoupá hladina vody a hrozí povodeň. Náměstkovo služební auto sjede v dešti do rybníka. Michal pomůže posádce na břeh, ale sám se utopí. Palyza pochopí, že Sikyta je Lucčiným otcem, a rezignovaně Ivaně navrhne rozchod… () (méně) (více)