Reklama

Reklama

Dickinson

(seriál)
Trailer 2
Životopisný / Komedie / Drama
USA, (2019–2021), 14 h 59 min (Minutáž: 25–35 min)

Tvůrci:

Alena Smith

Kamera:

Tim Orr

Hrají:

Hailee Steinfeld, Anna Baryshnikov, Ella Hunt, Toby Huss, Jane Krakowski, Gus Birney, Chinaza Uche, Adrian Enscoe, Wiz Khalifa, Darlene Hunt, (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(30)

Obsahy(1)

Dobový seriál, který je však pojat moderním zpracováním, a proto ne vždy odpovídá skutečným událostem. Dickinson se odehrává za éry Emily Dickinson (Hailee Steinfeld) a zabývá se tématy, jako například postavení ženy ve společnosti. Emily je mladá svobodná dívka, jejímž snem je stát se uznávanou spisovatelkou, její rodina, především otec, ji to však zakazuje, a proto své některé básně vydává pod jménem svého bratra. Vše, co napíše, si pečlivě schovává a nechává číst jen svou přítelkyní Sue (Ella Hunt). Mimo jiné vede časté konverzace se smrtí, kdy řeší právě otázku, zda být slavná za života, či po smrti. (M__)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (10)

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

objektivně by Dickinsonové slušely hvězdy tři,protože přeci jen celkem často přešlapuje na místě a využívá klišé filmů a seriálů té doby.Nicméně na druhou stranu dokáže opět poměrně často i vystrčit růžky a ukázat,že kdyby se toho tvůrci nebáli a trochu víc to propojili s modernou,mohla to být pecka.V těhle světlých momentech totiž dokáže být Dickinsonová nejen vážná,ale taky sakra vtipná a dokáže i dojmout.Už jen z toho důvodu tam tu čtvrtou - spíš půl hvězdu - přidám.Rozhodně pak palec nahoru za fajn soundtrack...70% 2.řada je trošku slabší,ale i tak nabídne zábavné a i překvapivě silné momenty.Opět se do toho sice mohlo trochu víc šlápnout,ale počítám,že tohle už se nezmění...stále 70%...3.řada jede na stejné vlně.Probíhá občanská válka,takže Emily je opětovně konfrontována se smrtí,v rámci jednoho dílu se dokonce podívá i do budoucnosti.Pořád je to stejnoměrně vtipné a vážné a soundtrack je opět skvělý.Je dobré,že si Dickinson drží nastavenou úroveň...70% ()

novoten 

všechny recenze uživatele

1. série - 80% - Hailee Steinfeld se narodila pro role slečen frackovitých i zranitelných zároveň. Díky ní tak snadno (a takřka okamžitě) překonávám zdánlivou manýru v podobě moderního a naschvál nepasujícího soundtracku či současné mluvy. Emily totiž za každým úšklebkem schovává upřímnou emoci a zdánlivě stokrát viděný kolotoč vztahů je v jedinečné podobě nakonec slušně návykový. Možná dialogy zašustí papírem, když se nejvíce snaží zkombinovat poezii se slangem a možná je Jane Krakowski jako dobová hospodyňka obsazená překvapivě nepřesně, stejně si mě tahle potrefená a v jádru tím spíš dobrosrdečná domácnost získala tak samozřejmě, že budu pokračování vyhlížet hladověji, než bych kdy čekal. 2. série - 80% - V prvním dojmu zklamání, protože se jde po stejných linkách jako minule s nevyhnutelnými zklamáními a pevně danou náladou, ze které Emily při dodržování historicky doložených faktů nemůže vybočit. Jenže co naplat, ta dokonalá souhra střihu, kdy v závěrečných sekundách vyhrocené scény na konci epizody zazní ten nejméně očekávaný rytmus a mně vyskočí husí kůže, to se zkrátka neomrzí. Škoda jen, že jsou některé postavy přítomny dost z povinnosti a ústřední linka se Samuelem Bowlesem někdy tahá zásadní zvraty z podivných zatáček. Od vizuálu nebo herecké chemie by se totiž seriály dobové i současné mohly učit. 3. série - 70% - Jak dospět ke šťastnému konci, když nemá být historie postavena na hlavu? Alena Smith a spol. se o to snaží opatrně, ale bez zakomponování zcela odlišných (a bohužel občas i dost nepadnoucích linek) už to nejde. Je až nevídané, kolik speciálů do sebe jedna krátká sezóna dokáže nasát. Zároveň je ale třeba říct, že všechny z nich dříve nebo později začnou jít přes čáru (ústav, budoucnost, peklo) a vývoj postav v nich vidím jen s přimhouřením obou očí. Nejslabší sezónu ale z třetí kapitoly nedělají odvážná tvůrčí rozhodnutí, ale Austin. Z nestálého mladíka je otravný nafoukanec, který doslova v každé scéně zkazí náladu nejen rodině, ale i mně. Dlouhodobá linka rodinné krize Dickinsonových tak hlavně kvůli němu není tím pravým, co bych chtěl při rozloučení se seriálem sledovat. Ale co naplat, kontrast moderny a klasiky i tentokrát funguje a může za to jediná osoba. Kdyby v úloze Emily vystupoval kdokoli jiný než Hailee, bylo by hodnocení o poznání nižší. Pro ni se ale jedná o herecký koncert, kdy dokáže zranitelné, odvážné nebo jen upřímné chvíle odehrát jediným gestem nebo mrknutím. Díky ní tak budu na básnickou éru vzpomínat s úsměvem na tváři. ()

Reklama

Arsenal83 odpad!

všechny recenze uživatele

Hudba je tu otrasná, ale nie len to, ale aj chovanie postáv. V poslednom čase sa kinematografická rakovina šíri brutálnym spôsobom a tento snímok obsahuje niekoľko chorôb naraz. Po prvé, koho napadlo, že je úžasné v dobovom filme z 19. storočia dávať pomaly techno hudbu? Čo je na tom skvelé, nápadité alebo atmosférické. Podľa mňa je to maximálne rušivé. Po druhé, tvorcovia sa ani na chvíľu nesnažia zachytiť ducha doby, naopak prekrúcajú históriu a postavy nechajú rozprávať, konať a myslieť, ako by bol rok 2020. Chovanie Dickinsonovej ako adolescentky z roku cca 1845-1850 vôbec nezodpovedá výchove a etike v tom čase. Žiadne také mimiky, gestikulácie a grimasy voči rodičom a podobne, to len tak neexistovalo. Lenže za cenu ukázať aký je feminizmus úžasný sa tu všetko točí ako by spice girls mali už 200 rokov. Dievčatá nectiace autority, ok dnes je ich ako maku, ale predtým to len tak nebolo a už vôbec nie k rodičom. No a samozrejme, čo je hlavná pointa? No predsa lesbizmus. Hoci všetci hodnoverní historici hovoria o Emily ako o lesbe v rovine špekulácií, tu sa to rovno servíruje ako fakt a v podstate hneď za prvých pár minút si dáva tajné božteky na záhradke so svojou budúcou švagrovou. Celkovo opovrhnutia hodné dielo. Apple sa mení na zhnité jablko. ()

noelcoward73 

všechny recenze uživatele

Na tento nový seriál jsem narazil spíše náhodou. Hlavním důvodem ke zhlédnutí byla Hailee Steinfeld, kterou jsem zatím viděl jen ve třech filmech (nejvíce se mi líbil film Love song, kde si Hailee zahrála po boku Keiry Knightley a Marka Ruffala) a ve všech zde dostupných hudebních klipech. Básně nečtu (čtu jen veršovaná dramata, například milovaného Cyrana z Bergeracu), ale seriál jsem chtěl zkusit také z důvodu mé oblíbené doby. Ale v případě Emily Dickinson udělám výjimku a nějaký výbor si přečtu, protože mě zaujaly v seriálu uvedené útržky. Také se mi moc líbí, že tvůrci do životopisného příběhu zařadili i komediální stránku, což nebývá obvyklé (některé vtipy jsou opravdu povedené). A menším bonusem je účast Jane Krakowski ve vedlejší roli matky Emily, kterou znám především z mého oblíbeného seriálu Ally McBealová. Od režiséra Davida Gordona Greena jsem zatím dříve viděl jen kultovní Halloween z roku 2018. ()

M__ 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrá volba hudby, obsazení a tak celkově, i to, že jednotlivé díly mají okolo 30 minut. Kombinace 50. let 19. století a současnosti, kdy se u ničeho striktně nedrží jen jednoho období, a právě hudba je toho skvělým důkazem, kdy se potkává moderní společně s tou klasickou, to samé mluva a vyjadřovaní. Tvůrci touto volbou určitě nešlápli vedle, spíše naopak. 80 % ()

Galerie (98)

Zajímavosti (4)

  • V čase 25:28 čeká na majitele Apple produktů, kteří budou mít poblíž svůj iPhone, zvláštní překvapení v podobě aktivování hlasové asistentky Siri. (Skarface)

Související novinky

Prosinec na Apple TV+

Prosinec na Apple TV+

04.12.2019

Druhou streamovací službou po Netflixu, která si bude chtít o svátcích přetáhnout na svoji stranu nové diváky, je Apple TV+. Ten vyrukuje již 6. prosince s prvními třemi epizodami dramatického…

Disney+ už drtí Apple TV

Disney+ už drtí Apple TV

13.11.2019

Streamovací války započaly a web Business Insider teď čerstvě vydal analýzu, která popisuje start obou nejnovějších velkých streamovacích služeb Disney+ a Apple TV Plus. Klíčová je zde poptávka …

Co nabízí služba Apple TV+?

Co nabízí služba Apple TV+?

04.11.2019

Společnost Apple učinila minulý týden význam krok, když spustila svoji zbrusu novou streamovací službu Apple TV+. Ta je dostupná i u nás, a tak by nebylo na škodu si ji trochu lépe představit. Cenově…

Reklama

Reklama