Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dnes jsou televizní soutěžní pořady přísně regulovány, ale vždy tomu tak nebylo. Film vypráví příběh o diskriminaci, úplatkářství a spiknutí v zákulisí nejpopulárnější vědomostní soutěže roku 1958... Oscarový režisér Robert Redford přichází s jedním z nejprovokativnějších a nejuznávanějších filmů všech dob. Ralph Fiennes a John Turturro hrají účastníky nejpopulárnější vědomostní soutěže, kteří bojují o obrovské sumy peněz a okamžitou slávu. Když se však objeví obvinění, že je pořad zmanipulovaný a soutěžící dostávají odpovědi na otázky předem, jde o mnohem víc než jen o hru. Hráči, producenti i samotná televizní společnost se náhle ocitají ve víru stupňujícího se skandálu. Navýsost zábavný film Otázky a odpovědi, založený na skutečných událostech, které šokovaly národ, byl filmovou akademií nominován na nejlepší snímek roku 1994. (Cinemax)

(více)

Recenze (102)

Blofeld 

všechny recenze uživatele

Já mám tyhle filmy prostě rád- zajímavé je, že se to dost podobá filmu jiného režírujícího herce - Clooneyho Good Night, And Good Luck. Jinak je zajímavé, jak všichni chválí Turturra a Fiennese - ne že by si to nezasloužili, ale poněkud se zapomíná na představitele hlavní role, Roba Morrowa (mimochodem, musí být složité jmenovat se Jitro;oD). Ten podává tak skvělý výkon, že mu věříte kažé slovo. Také dobrá byla Johann Carloová v roli Stempelovy manželky. ()

Topco 

všechny recenze uživatele

Hutná konverzačná dráma nahliada do zákulisia vedomostnej súťaže z čias, keď bol televízny priemysel v plienkach. A to s výborným remeslom, skvelými hercami a dobovou 50s výpravou. Signifikantný je tu nástup televízie, ktorá sa stala stredobodom pozornosti amerických rodín. A nástrojom zábavy. Ako nové médium sa akosi automaticky stala serióznym zdrojom informácií. Tento príbeh podľa skutočných udalostí tento predpoklad prirodzene vyvracia. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Hutné a přece pozvolně koncipované konverzační drama dobře ukazuje, jakým je Robert Redford důkladným režisérem. Pomalé tempo a vhodně zvolená stopáž mu slouží k skutečně brilantnímu vykreslení charakterů a motivací jednotlivých postav. Jeho retro film má v sobě dokonce coby přidanou hodnotu zakonzervovaného něco z ducha dané doby, což je u podobně laděných snímků zřejmě nejobtížnější věc. Redford klade důraz především na morální rozměr celého příběhu, zkoumání etiky zúčastněných osob, především ale etiky lidí stojících za NBC, přeneseně tedy stojí na paškále fenomén televize a míry manipulace s divákem. Ke zvýšení emotivního účinku navíc přibývá ještě podprahové manipulování s generováním tzv. amerického snu, což je velmi silný demýtizační prvek a zapadá do fáze odstartované Tichou dohodou Elii Kazana. Celý koncept je okázale symbolický - příběh se odehrává v 50. letech minulého století, tedy v době nástupu televize, kdy byla logicky televize coby nové médium brána apriori jako seriozní zdroj informací a zábavy, mechanismy reklamy nebyly ještě příliš regulovány, neboť nebyly považovány za primárně nebezpečné, a nové médium se teprve etablovalo ve společnosti. A právě na zřejmě první velké cause odkrývající manipulaci s divákem je vidět celý obludný koncept manipulování krystalicky nejčistěji, bez zbytečných nánosů dalších a dalších podstatu zakrývajících kontextů... ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Film o tom, jak těžký a beznadějný je boj s korporacemi, mezi něž televize (média) jistě patří. Dále pak tabákový průmysl, farmacie, kosmetický průmysl, potravinářství, obchod s alkoholem, pohonnými hmotami, finančnictví. A další molochové. Ralph Fiennes v roli okouzlujícího televizního soutěžícího, proti němu John Turturro jako ten méně atraktivní i méně šťastný. Film určitě stojí za shlédnutí, přestože radosti nepřidá. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,TO JE KSICHT DO RÁDIA. JDE MI NA NERVY! VIDĚLS SLEDOVANOST?.....“ /// TWENTY ONE! Jste nervózní? Jde jen o prachy! Soutěž, ve který můžete zbohatnout a splnit si tak americkej sen – pokud je dobrá sledovanost. Má to punc zajímavosti, páč všichni jsme (asi teda) čuměli na Čecha. (Nebo na Milionáře?) Pak by tady mělo jít o pohnutky člověka, jako je čest, morálka, touha po penězích a slávě. (Kdyby ti někdo nabídl takový peníze a slávu … - ty bys to nevzal?) Spousta pravdy o ,,televizi“ a lidech. Nejen těch co ,,ji“ řídí, ale i o vás, co před ,,ni“ sedíte. (…no dobře, já taky…) A vo tom, že hodnoty, jako pravda a čest si civilizace kurevsky přizpůsobila. Tohle nezestárne. To ostatní (bohužel) jo. P.S.: Ten Torturro je fakt výbornej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu "Remembering America: A Voice From the Sixties", kterou napsal v roce 1988 Richard Naradof Goodwin jsem nečetl. 2.) Jsem zrůda s dobrou pamětí. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Galerie (63)

Zajímavosti (9)

  • V roce 2008 přiznal Charles Van Doren, že ve filmu je mnoho pravdy z doby, ve které byl uveden. Zároveň však tvrdil, že měl přítelkyni, o které se ve snímku nezmínil. (Terva)
  • Vůz Chrysler je typ 1958 Chrysler 300 D Two Door Convertible, základní cena ve své době byla kolem 6 tisíc amerických dolarů. (sator)
  • Žádná část podvodu nebyla v rozporu se zákonem a nikdo nešel do vězení. Jednotlivci byli stíháni za obstrukci spravedlnosti a křivou přísahu. To vedlo k masivním změnám v zákonech týkajících se soutěží. Většina kvízových show byla zrušena a tento žánr málem vyhynul. V 70. letech kvízy spíše nahradily hádanky a slovní hry. (Delock)

Reklama

Reklama