Nula nula nula

Itálie, 2020, 7 h 20 min (Minutáž: 48–67 min)

Předloha:

Roberto Saviano (kniha)

Hudba:

Mogwai

Andrea Riseborough, Dane DeHaan, Gabriel Byrne, Érick Israel Consuelo, Giuseppe De Domenico, Mauricio Méndez, Harold Torres, Diego Cataño, Claudia Pineda (více)

Epizody(8)

Seriál Nula nula nula odhaluje temná tajemství světového obchodu s kokainem, od jeho výroby až po dodání na místa konečné spotřeby. Je to cesta do hlubin složitého, důkladně propracovaného systému, který se vyznačuje nejen násilím a krutostí, ale také vysokou odborností, zručností a představivostí. Od džungle až po mrakodrapy, od Mexika po Paříž, přes rovníkovou Afriku, země Maghrebu, Kalábrii, ve světě obývaném zločinci a byznysmeny, zoufalými lidmi i miliardáři, je vše propojeno neviditelnou a magickou lajnou kokainu. V této nelítostné mocenské válce jsou všichni zúčastnění, od malých lokálních dealerů až po kmotry nejvlivnějších zločineckých organizací, nuceni bojovat a riskovat své životy. (HBO Europe)

zette

Namet, zdejsi hodnoceni a predevsim tvurce Sollima, ktery ma na svem konte takova uspesna dila jako Suburra nebo Gomora sliboval hodne. Bohuzel, ocekavani se v mych ocich nenaplnily. Kvalitu to bezesporu ma, ale neumelo me to vtahnout do deje, postavy mi byly lhostejne... ()

Radiq

Absolutní pecka. Spokojenost se vším, v první řadě ale chválím propracovaný scénář a děj. Postavy se chovají opravdu tak, jak by se chovat měly i ve skutečnosti a né žádné trapné scénáristické eskapády. Nic přehnaného, jen to štěstíčko někdy dostane malou dávku pomoci. Vývoj postav je smysluplný a často dost nekompromisní, takže o násilí, smrt a mučení není nouze. Najde se tu i pár slabších epizod (opravdu jen pár = 05, 06), ale i ty převyšují jakýkoliv průměr různých jiných seriálů (a to i vysoce hodnocených). Naprosto geniálně na mě působilo, když kamera najela na nějakou postavu, aby nám vysvětlili, jak se tam ocitla a co se jí stalo, aby se připojila k tomu, co už víme. Hudební klavírní podkres od Mogwai je geniální a do těchto nájezdů se skvěle hodí. Celkově ten soundtrack musím pochválit. Ale nezůstanu jen u toho - chvála totiž patří snad všemu, co se tohoto seriálu týká. Za mě je to prostě příkladně zvládnutej realistickej seriál. A realistické mám nejraději. ()

Lamprea

Člověk by řekl, že se tohle téma za poslední roky v seriálový produkci už trochu přejedlo. ZeroZeroZero vás vyvede z omylu. Lehce netradiční styl vyprávění, výborný casting a soundtrack od Mogwai z toho dělají událost roku. Všechny linie se navzájem doplňují a nedá se říct, že by některá z nich vyloženě vyčnívala. Nekompromisní Mexická linie je super, stejně jako Italská. Mě osobně nejvíce bavila sourozenecká dvojice z New Orleans - už jen pro strhující výkon Dane DeHaana. ()

Cedr

Oproti Gomorrah v mnohem rychlejším a díky tomu i zábavnějším tempu. Prolínání několika dějových linek je poměrně neotřelé a za 8 dílů se nestihne okoukat. Scénář je díky své snaze o velkolepost místy silně přitažen za vlasy, nicméně seriálu to nelze mít za zlé, poněvadž to prostě nějak funguje. Slušné výkony a vysoká produkční kvalita ZeroZeroZero zvedají nad hladinu záplavy minisérií poslední doby. 9/10 ()

Skeksis

Ale no tak dobre. Previezť z pol tony kokaínu cez polku zeme nie je jednoduché. Zvlášť, keď ste súčasťou kartelu, po ktorom ide iný kartel. Skorumpované Mexiko - cez policajtov, vojakov, úradníkov, politikov (moment, niečo mi to pripomína - že by Slovensko?). Až na to, že tu nie je bežné, aby ľudia každý deň viseli z mostov ako výstraha, a nik si to už ani nevšíma. V Mexiku je to bežný deň. Aj vyhrážky typu: "Ak ma nepočúvneš, uvarím ťa zaživa. Začnem od chodidiel, a keď budú uvarené, odrežem ich a buď si istý, že ťa ich donútim zjesť." ()

vyfuk

Po čtyřech naprosto nudných a nezáživných dílech to vzdávám. Chápu, že se takovéto materiály mohou líbit několika lidem, ale drtivé většině? Nulový zájem o hlavní postavy, které nějak běhají sem a tam bez nějaké větší motivace, přidávání nedůležitých postav k zašněrování a prodloužení děje, tři dějové linie, jedna nezajímavější než druhá. Katastrofa. Atmosféra je jedna dobrý věc, hudba další, která dominuje. Ale po čtyřech dílech jsem zjistil, že mě nezaujala ani jedna jediná minuta tohoto příběhu, který je menší pokus Amazonu/italské produkce napodobit úspěch Netflix Narcos, které ani samo o sobě nebylo záživné až na to, že je to temnější, italské, ale zase s linkou Mexikánů a stejně se tam ani nemluví anglicky. Což je ale to poslední na tom, co by mě vadilo. Důležitější spíš pro mě bylo, že scénář a dramaturgie se zastavila někde na bodu vymýšlení prvního námětu. A tam zůstala. ()

Arkanoid

Osudové slow motion zábery na začiatku, konci či v strede epizódy nefungujú tak, akoby tvorcovia chceli. Dej je totiž rozbitý do troch dejových línií, pričom v každej skupine máme aspoň jednu hlavnú postavu a k tej by sme mali cítiť nejaké emócie, čo nefunguje za každej situácie. Najlepšie sa dá stotožniť s dealmakermi, tí vedú okrem dohadovania ceny kokaínu a záruky pašovaného tovaru v podstate normálny život blízky každému divákovi. Smolu majú v tom, že ich príbehy bývajú spočiatku najnudnejšie, preprava však do nich prinesie adrenalín. Mexické príbehy sú o nábožensky založenom veliteľovi špeciálnych jednotiek armády, ktorý zároveň pracuje pre kartel. Tieto príbehy vedia byť najdrenalínovejšie, pričom sa ale o ich hlavnú postavu veľmi nebojíte, čo znamená, že jej charakterizácia mohla byť prepracovanejšia. Talianska časť sa venuje vojne v rámci jednej mafiánskej organizácie v Kalábrii, kde stoja proti sebe boss bossov oblasti skrývajúci sa v lesoch pred políciou (Adriano Chiaramida, známy ako Zio Carlo z Romanzo Criminale) a jeho vnuk, ktorý chce násilne prevziať moc. Obe postavy majú čo ponúknuť a divák tak môže porovnať dva biznis modely. Stefano Sollima, režisér viac ako prvej série mafiánskeho seriálu Gomorra o neapolskej Camorre, filmu Suburra o ostijskej a rímskej mafii či seriálu Romanzo Criminale o mafii v Ríme v 70. a 80. rokoch minulého storočia využíva v tejto talianskej časti väčšinou na rozprávanie obraz pred dialógmi, čo mu tu aj v spomínaných tituloch znamenito vychádza a pri zobrazení kalábrijskej prírody sa niet čomu čudovať. Navyše v mafiánskych filmoch najmä o talianskej mafii je ticho skvelým symbolom napätia, ktoré trochu odďaľuje krviprelievanie, čím vzbudzuje záujem o túto časť celkového príbehu. Celý seriál je zmesou rôznych žánrov, od akčného, thrilleru, dobrodružného, krimi s tónmi kartelového Mexika a nádychom kampánskej mafie. Príbehy by lepšie vynikli samostatne, čo sa v niektorých častiach podarilo, chýbala však čisto talianska časť, ktorej by bola ponechaná väčšina priestoru. Zbytočne sa takto lámali emócie, ktoré mohli byť pri samostatne prevedených príbehoch intenzívnejšie. Mexiko je síce akčné a drsné, no má najmenej kvalitných postáv (veľa vytretých hláv, ktoré majú povahu ako rovnaký človek) a najviac predvídateľný dej, aj keď sa blysne určitými adrenalínovým scénami. Dealmakeri majú spočiatku slabšie scény, ktoré im vylepší o trochu akcie transport, inak im dráma funguje vždy. Za najlepšiu časť hodnotím tú taliansku (treba však brať aj do úvahy predpojatosť fanúšika mafiánskych filmov a seriálov s talianskou mafiou), kde fungujú postavy (veľa kvalitných, avšak zaslúžili by si viac priestoru), napätie (obrazom ticha, keď ťa vezmú priatelia len tak zrazu zajazdiť si na neznáme miesto aj v drsných, vypätých scénach + mafiánska kultúra talianskych mafiánov) aj akčné scény, lebo divák bol už pozornosťou zaujatý kvalitnými postavami a napätím. Všetky príbehy majú formálne vysokú kvalitu kamery a výborné zábery zobrazovanej krajiny. Gomorra to bohužiaľ nie je, Stefano Sollima má na konte lepšie tituly. Najlepšie herecké výkony (nie postavy): Dane DeHaan > Andrea Risenborough > Harold Torres > Adriano Chiaramida > Giuseppe De Domenico. () (méně) (více)

netahlo

Prvni ctyri epizody, zejmena Miranda, me hodne namlsaly. Nicmene druha pulka uz byla takova nemastna neslana a Mexiko me vylozene sralo. Nejvic pak ten jejich sef, co furt poslouchal nejaky sracky o Bohu, to fakt neslo. Gomora je o parnik jinde. ()

Tjaden

Savianovu stejnojmennou knihu jsem před pár lety přečetl jedním dechem a když jsem se dozvěděl, že autor hodlá na základě svého díla natočit se Stefanem Sollimou televizní minisérii, nemohl jsem se dočkat. Díky stejné spolupráci totiž vznikla dnes již kultovní sága Gomorra o neapolském podsvětí. Samotný Sollima navíc prokázal své mistrovství v žánru skvělým gangsterským seriálem Romanzo Criminale a mimo Apeninský poloostrov nakoukl režií druhého dílu Sicaria. Savianova kniha není fiktivním románem, nýbrž literaturou faktu, mapující novodobý globální obchod s kokainem. Seriál tudíž musel přijít s vlastním příběhem (na jehož scénáři se Saviano podílel) a se samotnou knihou ho tudíž kromě názvu přímo spojuje jen několik převzatých citátů a především problematika drogového byznysu. Děj, točící se kolem přepravy ohromné zásilky kokainu z mexického Monterrey do kalábrijského přístavu Gioia Tauro, tvoří tři vzájemně propojené linky. Zaprvé tradiční kalábrijská 'Ndrangheta a spory uvnitř jedné z jejich rodin, zadruhé pak naprosto nelítostná mexická drogová válka, v níž se stírají hranice mezi zločineckými kartely a pořádkovými silami. Někde uprostřed poté uvízla dvojice sourozenců z New Orleans, která po otci zdědila lodní impérium a jejímž úkolem je přepravit klíčovou zásilku. Mě osobně nejvíc vtáhlo Mexiko, kde sledujeme postupný a mrazivě brutální přechod zkorumpované speciální vojenské jednotky na "druhou stranu" (inspirace historií nechvalně proslulého kartelu Los Zetas je více než očividná). Výsledkem je pak technicky perfektně zmáknutá lahůdka pro milovníky žánru, v níž nelze hledat kladné postavy ani šťastné konce ... ()

Disease

Na rozdíl od Narcos to postrádá tu dokumentární suchopárnost, na rozdíl od Gomorry tu není telenovelovitost. Hodně povedené! ()

rotel

Nebudem hodnotiť každú časť zvlášť...Je to dobré, viac než dobré. Scenár, herci, kamera - nemám námietky. Že to bude mať pokračovanie, je viac ako isté. ()

petikacka

Po výtečném zpracování Savianovy Gomorry je tady další adaptace...Ta už zahrnuje téměř celý svět...Pro mě bylo zajímavé vidět jak se v drogovém světě prolínají životy těch nejchudších s těmi nejbohatšími...Přesto si smrt nevybírá, padni komu padni...O peníze jde vždy až v první řadě a evidentně to nikdy neskončí, protože to neustále zasahuje další a další generaci, která vlastně ani nemá šanci uniknout...Za mě 89% ()

poet

Roberto Saviano píše dobre príbehy a Stefano Solima ich vie zase slušne podať. Už seriálová Gomora bol velmi slušný počin. V podstate ani 3Zero v ničom nezaostava. Mna uplne dostali už úvodne tiltulky aj hudobý motív. To prelínanie medzi roznymi dejovými liniami je tu urobené ozaj dobre. Mexico, Africa aj Taliansko su celkom slušné odvedené aj zahrané epizody. Mna osobne najviac chytila tá Mexická linia o partii policajtov ale ani tie ostatné neboli nejako slabšie. ()

Pawlisman

Neokouzlilo, sic to do sebe něco má, ale říliš mnoho nelogičností a naivity na těch málo minut ve dvou dílech, co jsem viděl. Aj aj, pokud chcete mnoho věcí přehlížet se a unášet se, ok, pak to do sebe skvěle zapadá...příliš skvěle. Ale této temné pohádce chybí mnoho z těch nejlepších v tomto žánru.. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů