Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým… (CinemArt)

0kozel

Dobré herecké výkony, námět, ale nezvládnutá režie. Mě ten film většinu stopáže nudil. Víckrát už to vidět nepotřebuji. Vadilo mi, že jsem se nedozvěděl, jak to dopadlo u soudu, když k rozsudku skoro celý film směřoval. To mě donutilo pátrat po informacích, což můj zážitek z filmu ještě zhoršilo, protože jsem zjistil, že skoro vše bylo jinak. Což je u snímku prezentovaného jako životopisný celkem podstatná vada. ()

brasek

Prvý film kde mi režírovanie A. Holland neprekáža, dokonca mi neprekážajú ani flashbacky, určite však oberajú príbeh o lepšiu atmosféru. Kedže som si po vzhliadnutí filmu prečítal nejaké ďalšie informácie o Jánovi Mikoláškovi tak tento filmársky počin musím hodnotiť pozitívne. Prekáža mi však, že zo životopisného filmu sa stáva film "iba" inšpirovaný životom, pretože podľa toho čo som čítal bolo vo filme aj niečo vymyslené. Žiaľ aby bol film úspešný tak filmári zaradili homosexuálne scény do príbehu. ()

Maraboy

Ve filmu se buduje silný kult osobnosti a glorifikují se léčitelské schopnosti Mikoláška. Takto by asi svůj příběh odvyprávěl sám Mikolášek. Ovšem herecky a příběhem je film zajímavý i s tím, že je nejspíš hodně přibarven a příznivě nakloněn samotnému Mikoláskovi. Přiznám se, nemám rád ezoteriku, šarlatány a ani horoskopy. 60% ()

veverysiak

Normálne som sa podivil sám nad sebou, ako som vcelku bezbolestne vstrebal tento naozaj zaujímavý kúsok, osoba Jana Mikoláška mi bola doteraz úplne neznáma, jednak ma vychovala socialistická škola, druhak na alternatívnych liečiteľov neverím a tretiak súčasnej českej kinematografii sa pre istotu vyhýbam, po odsledovaní som si čo-to o Janovi vygúglil a podľa mňa to bol egocentricko-oportunistický čudák zmietajúci sa vo víre svojich vierovyznaní, orientácií a schopností, najviac zaujal Ivan Trojan, dal to na pána a svojím výkonom si zaslúži absolutórium, celkom som nepochopil záver, direktorka použila osobu asistenta zrejme značne umelecky, pretože skutočný príbeh liečiteľa bol dosť odlišný, a tak môžem len fabulovať, či nešlo o hyperbolizáciu jeho negatívnych osobnostných anomálií, takže 65%. ()

oli9

Film je natočen dobře. Jako vždy skvělý Trojan. Zajímavý příběh léčitele Mikoláška. Jen nechápu proč tam musela být vymyšlena linka s homosexualitou ? Aby měl nějakou šanci na ocenění jak je dnes moderní všude nacpat homosexuála, třetí pohlaví, woke a nevím co všechno.... škoda toho, navíc soudní proces byl tak přibarvený , toho je škoda. Mikolášek měl určitě zajímavý život i bez těch smyšlených událostí ()

Veber

Dlouho jsem neviděla Český film, který by byl tak dobře natočený (skvěla kamera) a příběhově pestrý, alespoň mě tedy příběh Jana Mikoláška zaujal (možná si přečtu i knihu). ()

v.indruchova

Těžká témata, až na pár radostných chvilek, zažíváme spolu s Janem, Palem nelehké osudy v jejich životě. Stránku osobnosti krásné a dobré, také opovržníhodné a zlé. Film nás navádí k myšlence, proč se tak člověk chová? nelehké dospívání i mládí, několik zlověstných režimů, před kterými není úniku a nelze je popřít. Pokud člověk uniknul jednomu dostal ho druhý. Proč? Protože jste se někomu nehodili, znelíbili se. Je dobré vidět, pro vlastní pochopení. Opakující se tendencí v politice, ale také v sobě sama které by člověk neměl probouzet. Však lidé zapomínají rychle a nevědomost napomáhá zlu, jak už jsme viděli v mnoha příbězích. Skvělé herecké obsazení a výkony. Dokážeme se poučit? Pokud má člověk pocit, že se mu nedaří tak ať se podívá na život pana Mikoláška. Sice měl část života peníze, ale také se o ně dostatečně dokázal dělit. Pokud někdo oslavuje jeden ze zlověstných režimů jako je Nacismus nebo Komunismus je chráněncem zla. Je zajímavé číst o jeho životu. Ve filmu je jistá dramatizace, jeho smrt ve filmu není jasná, /každý si to může vykládat jinak), jeho náklonost k asistentovi nebyla prokázána. Atd. Tedy film není přesným přepisem hrdinova života. V té vší hrůze vidět "opravdovou lásku" bylo krásné zaroveň trpké. 1. polovina byla pro mě průměr druhá zvýšila celkový dojem na nadprůměr. Některá hodnocení zde mi přijdou jen vlastní averze k někomu a ukazuje na autorovi problémy. Ale naštěstí je dost lidí, kteří zajímavě vypíchnou myšlenky, zasejí zvědavost a přidají svou pozitivitu a použijí kontruktivní kritiku. Pokud lidé staví hlavně na vlastních neřízených emocích, jak vidíte také ve filmu je to cesta " do pekel ". Pan Ivan Trojan je dle mne pan herec. ()

bonovox

Keď sa spoji svetová režisérka s top českým hercom a kvalitným príbehom výsledkom je kvalitný medzinárodny produkt. Dokonca aj citlivá homosexuálna téma je tu podaná celkom dôstojne. Tento pribeh si zaslúžil filmové spracovanie. ()

haack

Při sledování jsem ani nemohl uvěřit, že se jedná o český film a ono až posléze jsem zjistil, že ho natočila polka. Má to jednoznačně brilantní provedení, které mě uchvátilo. V příběhu proběhne velká část moderní historie evropy a vše je velmi uvěřitelné s dobrými kostýmy i prostředím. Určitě jeden z nejlepších evropských filmů poslední doby, který jsem viděl. 9/10 ()

Zlty_Dodo

tak ono životopisný... podľa filmu dostal trest smrti, realita je myslím 3 roky natvrdo.. či bol fakt homosexuál ťažko povedať, možno Agnieszka potrebovala zviditeľniť LGBT, škoda, že ho nehral černoch a jeho mladšiu verziu ekymák. ()

PTuranyi

Výborne natočený životopisný príbeh. Perfektná produkcia a skvelý herecký výkon Ivana Trojana. Juraj Loj už nie je taký presvedčivý. ()

Geronimo7

Film uzasny, pouze homosexualni sceny a zbaveni se kotak jsem nemusel, jinak se jedna o povedeny snimek, ktery doporucim kazdemu, kdo se zajima o alternativni lecbu. ()

hanca.uh

Velice příjemný, zajímavý a pro mě i poučný film, kde nebylo žádné "hluché" místo, prostě děj stále plynul. Jan Mikolášek byl schopný intuitivně nadaný člověk ve svém oboru - úřední znalec léčivých bylin - to bez debat, a vlastně i tak trochu rozervaná osobnost. Naštěstí našel sám sebe a uklidnění v léčitelství a pomoci lidem (místo brutálního mlácení pytlu s narozenými koťaty o kámen) :-)). Oba Trojanové byli skvělí, překvapil i slovák Juraj v postavě asistenta Františka Palka - tady u něj mám jen malý otazník: co se s ním doopravdy stalo, je kniha v tomto závěru shodná s fakty? 5 * :-) ()

starydivak

Je to nadprůměrný snímek, protože řemeslo (a to myslím filmařinu) z filmu doslova kape. Není scéna, kde bych si řekl, to bych natočil jinak. Herectví, kamera, střih, hudba, casting, režie. Vše klape, jak má. První hvězdou filmu je (jak jinak) Ivan Trojan, fakt si dal záležet. Pro mě byla zjevením první půlky Jaroslava Pokorná, ta ženská je klasa. A mladý Trojan bezvadně zvládl grimasy staršího. Dvě flešbekové válečné scény mají sílu, uf, ještě teď se klepu. Přes všechny ty superlativy, co jsem tady vyblábolil, jsem našel jedno velké ALE. Homosexuální linka mě fakt nebavila a film zbytečně protáhla o 20 minut. Já vím, je doba rovnosti (i té genderové), ale mě to fakt nebavilo. A raději bych hleděl do skleničky s močí než na dva chlapy v posteli.. I přes tuto výtku ale i tyhle scény byly natočeny brilantně. Jen bych se bez nich obešel. Každopádně jako artový film funguje skvěle! ()

sonyrx

Nadšení se nekoná. Film je zjevně určen především západnímu publiku, které nemusí znát pečlivě naše dějiny, takže se mu polopaticky vysvětluje, jak to tady chodilo za protektorátu i za komunismu, což český divák notoricky zná a ono už to zase tak netáhne i když je odpůrcem zrůdných režimů a tyto skutečnosti z celé duše odsuzuje. Našinec by se možná spokojil se stručnější touto linkou, kdežto více by ho zajímalo Mikoláškovo mládí, které bylo natočeno pěkně, Josef zahrál skvěle, více scén stran jeho léčitelských znalostí, ne jen záběry na sklenice s močí, více informací k jeho "nemocnici", přehlednější úvod do jeho životního příběhu. Nutno dost věcí dohledat, ale to by nevadilo, tedy mně nevadilo, ale 30/30 rozčarovaných diváků před kinem mluví asi za vše. Divný začátek, divnější konec a mezitím pochopitelně kritické pojetí estébáckých praktik, na přeskáčku poskládané, ve kterém se však excelentně hrající Ivan Trojan- Mikolášek poněkud ztratil. Film si své obdivovatele určitě najde, mě příliš neoslovil. Roztříštěné. ()

stefaton

Fabulace v biografickém vyprávění o historické osobnosti jsou legitimní, ale pakliže v závěru filmu spatřím doušku, že všechny osoby kromě hlavního hrdiny jsou smyšlené, naplňujeme mě to určitou frustrací. Bohužel zklamání přináší i mnoho dalších fiktivních aspektů, kterými filmový tým Mikoláškův život "přizdobil", jako kdyby jeho reálný život nebyl dostatečně dramatický. Udržet hranu věrohodnosti a fikce pokládám za podstatu tohoto žánru. Jinak výkony výborné, filmařské zpracování a kamera skvělá, zvuk velmi špatný, respektive řeč místy nezrozumitelná a ledabylá - ač mám sluch stále vynikající, pochytil jsem 95 procent. To aby se zavedly titulky v jazyce znění podobně jako na opeře! Tedy celkové hodnocení 80 procent! ;-) ()

alisek87

Super natočený film, který nádherně ukázal konflikty doby a i rozporuplnou povahu hlavního představitele - snaha léčit všechny a oproti tomu krutost a výbuchy zlosti. Porovnání, že mohl argumentovat s gestapem, ale s STB nikoliv, kontroverzní téma homosexuality. Výborně navazovaly flashbacky do mládí, místy možná trochu uspěchané, ale za mě spokojenost. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara