Magická hlubina

Le grand bleu

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Jsou lidé, kteří poznali NĚCO tak, že touží stát se součástí TOHO NĚČEHO, co tak nezměrně milují. ... Jakoby se narodili jinde než by si přáli. A láska k moři k takovým láskám patří. Rádi se vracíme tam, kam nás srdce táhne a kde se cítíme dobře. Vychutnáváme si krásy mořských hlubin a stále poznáváme nové a nové zážitky pod hladinou moře, toho – nám tak MAGICKÉHO jiného světa. Pohybujeme se v podmořském světě plném barev a chtěli by jsme jakoby "utéct" z toho našeho. A pak? ... v těch nejkrajnějších případech obětováváme svůj život tomu, čemu jsme se zaslíbili . Je lepší shořet, než vyhasnout. /Kurt Cobain/ ... ... ... ... ... /MOŘE JE DRUHÝ ŽIVOT NA ZEMI. Važme si ho a chovejme se k němu slušně. Vrátí nám to v míře nadměrné./ ... ... ... ...(26.12.2008)

Ač je rozjezd nepochybně zajímavý a vlastně i rozmáchlý a velkolepý, zbytek filmu jaksi nedokáže proplatit šeky, které právě úvodní kapitola vypsala. Láska k potápění není opodstatněna více než tvrzením, že "tak to prostě je". Souboj dvou mistrů v pokořování rekordů už je o poznání chytlavější, přesto se mi zdá, že film nedokáže překonat poměrně povrchní/ploché vyznění. Na vině je z velké části hlavní postava, Jacq je vlastně takový asociální, nemluvný, lehce zoofilní top model, jehož vnitřní prožívání je tak dlouho zastíráno tajemnem až nakonec z filmu vyplyne, že je to dement... 6/10(2.6.2014)

Z hľadiska myšlienkovej hĺbky a poetickosti príbehu naozaj prekrásny film. A to trošku bezcitné miešanie drámy s komédiou som mu ochotný odpustiť – natočili ho predsa Francúzi... Ale čo mu nemôžem odpustiť, je až príliš jednoduché vizuálne pojatie, ktoré ho násilne sťahuje z filmového plátna na televíznu obrazovku. Možno som príliš náročný, ale od tvorcu LEONA, NIKITY alebo ATLANTISU už skrátka očakávam aj notnú dávku obrazovej pútavosti.(21.5.2002)

Moc mě to nezaujalo. Doopravdy jsem se pobavil a zasmál ve dvou scénách se špagetami. Zbytek mě moc nebral a spíše jsem si to tak nějak přetrpěl. Scény s delfínama sice pěkné, ale kdyby byly kompletně vystřižené o nic by se nepřišlo. Jen vedlejší dějová linie pro trochu emoční omáčky. Ale pak se mi líbila Rosana Arquette, která bylo hodně roztomilá. Jean-Marc Barr a Jean Reno se mi moc nelíbili, tedy hlavně u Rena mi to přišlo takové nevěrohodné. Moc mi to nesedlo, takže těžko ode mě čekat nějakou chválu. Zklmalo mě to, čekal jsem drama aono je to takové plitké, tedy aspoň pro mě. 5/10(3.1.2013)

Nečekám, že by ještě nějaký režisér dokázal krásněji natočit neskutečnou nádheru oceánu. Magická hlubina připomíná film jen tak mimochodem, protože hlavní roli zde hraje nekonečný a hluboký oceán. Celé to na mě působilo spíše jako dokument, ve kterém zní krásná hudba Erica Serry. Moře je zároveň tichým svědkem příběhu přátelství, rivality a lásky. Krásný zážitek, jenž nemá ve svém žánru konkurenci.(5.11.2012)

• - Podvodní scény s delfíny byly natáčeny v obrovských ohradách na Panenských ostrovech, kam byli delfíni převezeni z Dolphin Research Center na Floridě. Nejčastěji se objevujícím delfínem je samec Natua. (D3VIL)

• - Luc Besson se ve filmu objeví jako jeden z potápěčů. (D3VIL)

• - Zahajovací film FF v Cannes v roce 1988. (D3VIL)