Magická hlubina

Le Grand Bleu

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Film má síce slabšiu zápletku, ktorá sa točí okolo toho, kto z účastníkov nejakej potápačskej súťaže vydrží so zadržaným dychom dlhšie pod vodou. Čo ma ale zaujalo bolo to, že film dáva do protikladu nie príliš šťastnú milostnú epizódu ľudí na brehu s veľmi šťastným vzťahom delfínov v mori. Za zmienku určite stoja aj nádherné zábery podmorského sveta a záver filmu, ktoré robia z Magickej hlbočiny veľmi silné dielo.(16.10.2007)

• Rosana

Tak to mě tedy zklamalo. Rosanna byla totálně vypatlaná, když se zabouchla do takovýho omezeného pitomce, kterého zajímá jenom nějaké potápění. Neobaroko to všechno nějak přefukuje a simuluje emoce tam, kde nejsou :( A Jean taky vypada ve vsech filmech stejne a hraje si na drsňáka. Nic mi to nedalo :( Nuuuudaaaaaaaa(3.8.2009)

Dlho som sa Mgickej hlbočine vyhýbal, pretože v 90tych rokoch boli z Bessona všetci hotoví a ja som mal tým pádom voči nemu averziu. Nakoniec som ju prekonal a dobre som urobil. Hlbočina je za prvé film o potápaní, čo je vykreslené úžasnou atmosférou a po druhé akýsi mystický psychologický film o jednom zložitom, ťažko uchopiteľnom charaktere človeka. DC tieto dve roviny asi ešte výrazne umocní a ak ho niekedy uvidím, dám mu zrejme 5 hviezd. Môj najoblúbenejší Bessonov film, ktorý je možno aj jeho najartovejším.(13.10.2012)

Neskutečně dlouhé. Mám v hlavě ohromné množství rozporuplných pocitů. Na jedné straně krásný příběh, Luc Besson ve formě, Jean Reno osvěžující rozsáhlou stopáž. Ovšem na druhé pro mě neuvěřitelně nesympatický hlavní hrdina a délka. Spousta skvělých momentů, o které se stará především postava Enza a pak dlouhé rozjímání Jacquea, které stejně vede k nevyhnutelnému. No a 7/10ti se těžko rozpočítává na 5kovou stupnici.(5.7.2011)

Tenhle film se líbil, jako už dlouho nic. Film je krásně natočený, vypráví zajímavý, dojemný, vtipný a napínavý příběh. Kamera i hudba jsou úžasné. A Reno i Barr jsou úžasní herci. Zvláště Barr hraje absolutního sympaťáka. Tenhle Bessonův film se mi líbí mnohem více, než jeho ostatní výborné filmy, snad i proto, že námětem je mému srdci bližší. Potápění je jeden z nejkrásnějších sportů, jaké vůbec může člověk provozovat. Sice není pro každého, takový hokejista, by asi nepobral tu nádheru, která se skýtá pod nořskou hladinou.(19.12.2004)

• - Technicky nejnáročnější scény filmu byly natáčeny s ochočenými delfíny, např. s delfíní samicí Joséphine. Ta se během svého dlouhého života ve francouzském mořském parku Antibes stala několikanásobnou matkou i babičkou a dožila se 40 let, což je na delfína skákavého, kteří se běžně dožívají přibližně 30 let, opravdu hodně. Jak oznámila správa parku Antibes, Joséphine uhynula na ledvinovou chorobu v úterý 23. 08. 2011. (Woodstock)

• - Finančně nejúspěšnější francouzský film osmdesátých let. (D3VIL)

• - Luc Besson se ve filmu objeví jako jeden z potápěčů. (D3VIL)