Magická hlubina

Le grand bleu

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Ač je rozjezd nepochybně zajímavý a vlastně i rozmáchlý a velkolepý, zbytek filmu jaksi nedokáže proplatit šeky, které právě úvodní kapitola vypsala. Láska k potápění není opodstatněna více než tvrzením, že "tak to prostě je". Souboj dvou mistrů v pokořování rekordů už je o poznání chytlavější, přesto se mi zdá, že film nedokáže překonat poměrně povrchní/ploché vyznění. Na vině je z velké části hlavní postava, Jacq je vlastně takový asociální, nemluvný, lehce zoofilní top model, jehož vnitřní prožívání je tak dlouho zastíráno tajemnem až nakonec z filmu vyplyne, že je to dement... 6/10(2.6.2014)

Je to bezesporu hezký film a některé scény jsou opravdu působivé a silné, ale nemůžu si pomoct, postava Johany mi přijde jako z úplně jiného filmového světa, vetřelec, který zde nemá co dělat a pouze úspěšně narušuje zajímavý vztah Jacques - Enzo - moře. Nehledě na to, že Rosanna Arquette je velmi nesympatická.(27.12.2008)

Nadšený potápěč Besson se vyřádil, podílel se na scénáři i na podmořských záběrech. Obrázky z hlubin patří k tomu nejlepšímu, především úžasné snové scény. Filmu dost pomáhají výborné výkony především Barra a Rena. Hudba (Eric Serra) a zvuk získaly Césara. A Bessonovi se pod vodou tak zalíbilo, že se později vrátil s Atlantisem.(29.7.2003)

Úvodní černobílou část a ještě docela hezkou chvíli poté jsem zažíval i pocity blízké katarzi, jenže tenhle film je trochu delší, než by býti měl (asi tak třikrát), konkrétně ke konci jsou ty scény ponořování a vynořování neustále o tomtéž a dokola, někdy i dost zmateně natočené, možná jsem se měl podívat raději na sestříhanou verzi. Ale i obsahově pak snímek ztrácí, zvláště v romantických okamžicích, které potom zabírají většinu filmu. K vizuálnímu zážitku se pak Besson obrací až na konci u vodního stropu. Hudba Erica Serry se mi zatím nikdy nelíbila a výjimka se nekoná ani tentokrát, těžko i říct, jestli se sem vůbec ta osmdesátková pachuť, která z jeho díla přímo stříká, hodí, snad ale i ano. Každopádně i tak je pro mě Magická hlubina důležitým filmem a to především proto, že jsem fanouškem potápění (a to zejména toho volného, s dýchacím přístrojem je to sice nádherné taky, ale nemám v něm ten pocit přirozenosti - mno a taky je to mnohem dražší, že) a přímo fanatikem do zadržování dechu. Takže jestli jste si všimli, že moje komentáře postupně chudnou na kvalitě, víte, kde hledat příčinu.(4.1.2009)

Jeden z těch filmů, který se snaží zaujmout především navnaděním zajimavé atmosféry. V tomto případě se jednalo o vodní hlubinu, v níž se utkávají dva rebelové, jejichž přátelské spory se odvíjí již od dětství. Příběh jako takový měl poměrně jednoduchou strukturu, resp. jeden děj se téměř neustále opakoval pořád dokola a byl občas obměněn nějakou novou okolností. Nicméně slibné herecké výkony, dobré hlášky a především 70mm klasika udělala svoje a finální pocit z filmu byl nevídaně příjemný. 75% Viděno v kině na festivalu 70mm filmu KRRR!.(16.5.2015)

• - Luc Besson byl velmi nejistý při volbě herce do hlavní role. Nabídku poskytl Christopheru Lambertovi, se kterým pracoval na svém předchozím filmu Podzemka (1985), dále měl meeting s velkou hvězdou tehdejší doby Mickey Rourkem, a dokonce byl pobízen, aby si hlavní roli střihl sám. Jean-Marc Barr byl Bessonovi doporučen teprve několik týdnů před začátkem natáčení. (D3VIL)

• - Luc Besson se ve filmu objeví jako jeden z potápěčů. (D3VIL)

• - Enzo Molinari (Jean Reno) nosí hodinky značky Citizen Aqualand Promaster. (dyfur)