Magická hlubina

Le grand bleu

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Scénář: Luc Besson, Robert Garland, Marilyn Goldin, Jacques Mayol, Marc Perrier .. Magická podívaná, plná citů a rivality. Konec je výborný a zůstal mi v paměti dodnes.. 90%.(20.3.2005)

Dva muži, jedna žena a nekonečná magická hlubina tajemného světa. Skvělá ústřední trojice, v které asi nejvíce exceluje Jean- Marc Barr a jeho neustále mořem posedlí Jaques. Besson natočil své mistrovské dílo především pro sebe a pochybuji, že očekával takovou diváckou oblibu. Opak je však pravdou a emoční a myšlenkový rozsah snímku má i přes až zbytečnou délku svou velkou sílu. Viděl jsem tento film už za velmi raného věku (snad 12?:)) a už tehdy mě okouzlil a to samé po pár letech. Těžko tak hodnotit, když se mi klepou kolena při prvních tónech Big Blue Overture... Určitě jsou tu slabá místa, pro někoho se tu nic neděje, ale tohle je film o pocitech, které se ještě vystupňují v krásném a citlivém závěru. Dokonale natočený magický klenot s obrovskou silou vlastního příběhu a postav.(3.6.2004)

Krásný film. Krásná hudba. Dokonalá koláž. K těm čtyřem prosím přidat půl hvězdičky za toto spojení. K úchvatnosti mi ale přece jen něco chybí. - - - I když vlastně - - - Ne, ten film je úchvatný. Jen jsem ho viděl už moc dávno a to okouzlení trochu vyprchalo. Moje chyba. Opravuji: Za pět! A rychle někam do hlubin...(4.9.2005)

Moc mě to nezaujalo. Doopravdy jsem se pobavil a zasmál ve dvou scénách se špagetami. Zbytek mě moc nebral a spíše jsem si to tak nějak přetrpěl. Scény s delfínama sice pěkné, ale kdyby byly kompletně vystřižené o nic by se nepřišlo. Jen vedlejší dějová linie pro trochu emoční omáčky. Ale pak se mi líbila Rosana Arquette, která bylo hodně roztomilá. Jean-Marc Barr a Jean Reno se mi moc nelíbili, tedy hlavně u Rena mi to přišlo takové nevěrohodné. Moc mi to nesedlo, takže těžko ode mě čekat nějakou chválu. Zklmalo mě to, čekal jsem drama aono je to takové plitké, tedy aspoň pro mě. 5/10(3.1.2013)

Chybí správné vizuální pojetí. Občas to vypadá jako laciná televizní produkce, než jako dílo slavného Luca Bessona. Pár hezkých "hlubinných" záběrů, několik scén s delfíny a to je asi tak všechno co stojí za řeč. Jen Eric Serra nezklamal. Opět složil perfektní hudbu, která se může směle rovnat jeho největším počinům (NIKITA, LEON).(18.12.2004)

• - Určitou inspiraci pro natočení tohoto filmu získal Besson ze svého osobního života – jeho rodiče působili jako plavečtí instruktoři. (Pavlínka9)

• - Podvodní scény s delfíny byly natáčeny v obrovských ohradách na Panenských ostrovech, kam byli delfíni převezeni z Dolphin Research Center na Floridě. Nejčastěji se objevujícím delfínem je samec Natua. (D3VIL)

• - Luc Besson byl velmi nejistý při volbě herce do hlavní role. Nabídku poskytl Christopheru Lambertovi, se kterým pracoval na svém předchozím filmu Podzemka (1985), dále měl meeting s velkou hvězdou tehdejší doby Mickey Rourkem, a dokonce byl pobízen, aby si hlavní roli střihl sám. Jean-Marc Barr byl Bessonovi doporučen teprve několik týdnů před začátkem natáčení. (D3VIL)