Magická hlubina

Le Grand Bleu

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Veľmi dobre sa na tento film pozerá. Pôsobí príjemným dojmom a naozaj navodzuje magickú atmosféru. Nemôžem zabudnúť na skvelú kameru. Aj keď nie som milovníkom mora a ležania na pláži, počas filmu sa mi niekoľko krát stalo, že som dostal neodolateľnú chuť skočiť si šípku do vody. Potom si uvariť kilo špagiet aldente a utopiť ich v litri gréckeho olivového oleja. Odhliadnuc od týchto pôžitkov, film má navyše aj svoj hlbší význam, nad ktorým sa oplatí popremýšľať. Jednoducho ide o oslavu lásky a mora zvlášť, aj spoločne. 85/100(15.4.2014)

"Já jsem o tobě slyšel, že se podobáš víc rybě než člověku." Do Magické hlubiny jsem se ponořil mnohokrát a vždy mě to tam hrozně bavilo. A to nejsem žádný poetik, který čůrá nadšením do vody, když spatří dokonalé záběry podmořského světa doprovázené fantastickou hudbou. Jenže Beson mě dostal příběhem, prostředím a nezapomenutelnými scénami. Při vzpomínce na tento film se mi hned vybaví dva kreténi v kvádrech pařící na dně plného bazénu, Enzův nalakovaný Fiátek, přemísťování delfína, dva talíře těstovin, hádání Enza s doktory v hloubce 65 metrů a samozřejmě vtip o Belgičanovi v ponorce. Tohle prostě vždycky byl dokonalý film, ale v režisérské verzi je ještě o level lepší.(10.2.2019)

Tak ja som si omylom myslel, že som stiahol film, ktorý som videl kedysi strašne dávno o chlapíkoch, ktorí sa potopili až niekde na dno, kde boli ufonci čo tak naružovo svietili a ono nič ani po dvoch hodinách ( mal som version lounge trvajúcu 2 hodiny a 40 minút ! ). No nič, podľa mňa bol Zˇák obyčajný egoista, ktorý myslel iba na seba a neopustil by ju snádˇ len keby mu porodila delfína. P. S. Ak by náhodou niekto vedel aký film som mal na mysli, napíšte mi, prosím vás, jeho názov či link, do pošty. Vopred dˇakujem.(26.4.2011)

• NinadeL

Je zajímavé sledovat cestu tvůrce, který byl v 80. letech považován za úkaz a dnes už si nikdo není příliš jistý tím, zda důvěra v něj vložena byla zklamáním nebo jen přehraným očekáváním. Buď jak buď, dnes už je to kus historie a ten french touch v podání Bessona není zdaleka tak poutavý jako kdysi. Nicméně s odstupem času je poměrně zajímavé sledovat tehdejší hvězdičku Rosannu Arquette ve velmi přirozené roli (pamatuje na ty její drzé nehezké holky?), Jeana-Marca Barra (kterého jinak vnímám jen u von Triera) a Rena, o kterém nikdy nevím, co si mám myslet (jsou ty jeho pózy ještě dneska cool)?(16.6.2017)

Jsou lidé, kteří poznali NĚCO tak, že touží stát se součástí TOHO NĚČEHO, co tak nezměrně milují. ... Jakoby se narodili jinde než by si přáli. A láska k moři k takovým láskám patří. Rádi se vracíme tam, kam nás srdce táhne a kde se cítíme dobře. Vychutnáváme si krásy mořských hlubin a stále poznáváme nové a nové zážitky pod hladinou moře, toho – nám tak MAGICKÉHO jiného světa. Pohybujeme se v podmořském světě plném barev a chtěli by jsme jakoby "utéct" z toho našeho. A pak? ... v těch nejkrajnějších případech obětováváme svůj život tomu, čemu jsme se zaslíbili . Je lepší shořet, než vyhasnout. /Kurt Cobain/ ... ... ... ... ... /MOŘE JE DRUHÝ ŽIVOT NA ZEMI. Važme si ho a chovejme se k němu slušně. Vrátí nám to v míře nadměrné./ ... ... ... ...(26.12.2008)

• - Zahajovací film FF v Cannes v roce 1988. (D3VIL)

• - Enzo Molinari (Jean Reno) nosí hodinky značky Citizen Aqualand Promaster. (dyfur)

• - Finančně nejúspěšnější francouzský film osmdesátých let. (D3VIL)