Outsider

• USA The Outsider
Krimi / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 9 h 29 min (Minutáž: 49–60 min)

Tvůrci:

Richard Price

Předloha:

Stephen King (kniha)

Ben Mendelsohn, Jason Bateman, Cynthia Erivo, Bill Camp, Mare Winningham, Paddy Considine, Julianne Nicholson, Yul Vazquez, Jeremy Bobb, Marc Menchaca (více)

Epizody(10)

Desetidílný seriál Outsider, inspirovaný stejnojmenným bestselerovým románem Stephena Kinga, sleduje policejního detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn), který se pustí do vyšetřování vraždy jedenáctiletého Frankieho Petersona, jehož zohyzděné tělo bylo nalezeno v lesích Georgie. Tajemné okolnosti obklopující tento děsivý zločin přimějí Ralpha, stále truchlícího nad nedávnou smrtí vlastního syna, aby do případu zapojil netradiční soukromou vyšetřovatelku Holly Gibneyovou (Cynthia Erivová). Doufá, že její nadpřirozené schopnosti pomohou vysvětlit nevysvětlitelné. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (11)

Outsider (2020)

Seriál s veľmi netradičnou štruktúrou vyšetrovania. Najskôr ponúka vraždu a podozrivého, ktorého na začiatku druhej epizódy úplne opúšťame a už sa s ním až do konca nestretneme. Nasleduje vyšetrovanie smerom do minulosti a dva prípady predchádzajúce ústrednej vražde. Tie však taktiež po ozrejmení situácie opúšťame a vydávame sa vpred, totiž k dvom prípadom, ktoré nasledujú po vražde v prvej epizóde. Relatívne jednoduchá bu-bu kingová zápletka tak dostáva formálne inšpiratívny charakter. Asi dôležitejšie sú ale témy, ktoré ponúka a ktoré možno mnohí prehliadnu, respektíve ich nezaujmú. Ako sa vysporiadať s novým pohľadom na to, čo je naša skutočnosť? Je vôbec možné novú realitu prijať se vším všudy, alebo ako postavy hovoria, iba po kúskoch, aby sme to zvládli? Zvládne to ale súčasná spoločnosť, ak nové objavy v minulosti sprevádzal napríklad nekompromisný boj s cirkvou? A aký je potom skutočný charakter nášho sveta, ak musíme niektoré zdanlivo nevyvrátiteľné fakty prehodnotiť? ()

Fish in a Barrel (2020) (E01)

Prvá epizóda je kombináciou Temného prípadu, The Night Of, jedného dielu Hříšních lidí města Pražského (Otlačky) a Aktov X. Akým smerom z týchto viacerých prístupov sa seriál vydá (predlohu nepoznám), si musíme počkať. Respektíve to pôjde všetkými smermi až do finále. Zatiaľ možno udalosť sezóny, počkajme si ale do konca. ()

Roanoke (2020) (E02)

Klasická detektívna seriálová "dvojka". Už tu nie je wow efekt pilotu a vyšetrovanie sa pomaly rozbieha viacerými smermi. Tu skôr síce rýchlo, jednou menšou prestrelkou, ale dozvieme sa neskôr v podstate len zopár nových, snáď dôležitých informácií. Taktiež začína byť čím ďalej, tým viac jasnejšie, že sa tu bude hrať na mysterióznu strunu. Čitatelia asi vedia, my ostatní sa necháme radi prekvapiť niečím nečakaným. ()

Dark Uncle (2020) (E03)

Tak sa pomaly, ale isto, preklápame do mysterióznej roviny. Dej oživuje nová vyšetrovateľka, ženská verzia Sherlocka, toho moderného, a podľa všetkého by sem mala priniesť aj nejaký ten suchý humor. Ten bude iste potrebný pri tejto hustej, teraz už čisto hororovej atmosfére. ()

Que Viene el Coco (2020) (E04)

Súkromné očko s vizážou Venus Williamsovej rozbieha paralelné vyšetrovanie a dáva nám vedieť, že prípad Maitlanda je iba súčasťou veľkého a hrôzostrašného celku. Dozvedáme sa o celej plejáde prípadov a tvorcovia umne dodržujú časovú líniu smerom do minulosti, zrejme až smerom k prapočiatku. V podstate je záhada vyriešená, ale predpokladám, že seriál stále klame telom a pripraví ďalšie prekvapenia. Vážim si, že sledujeme aj rekonštrukcie starších zločinov, pričom sa tvorcovia mohli "ulakomiť" iba na zopár zmienok, takto sa ale rozhodne dostávame viac do deja. ()

Tear-Drinker (2020) (E05)

Oproti dejom nabitej štvorke zrejme úmyselné zvoľnenie tempa. Dôraz sa kladie najmä na zjavenia sa pána tajomného, pričom konečne komunikuje aj s niekým iným, než s dcérkou podozrivého. Jeho druhé zjavenie sa síce nakoniec ukazuje ako sen, ale bohvie. Inak sa v epizóde polemizuje nad tým, čím v skutočnosti sny sú, snáď nám z toho niečo v zostávajúcom čase vzíde. ()

The One About the Yiddish Vampire (2020) (E06)

Som rád, že sa všetky dôležité postavy príbehu, okrem hlavného podozrivého, stretli v jednej miestnosti a povedali si, respektíve zhrnuli, všetko, čo bolo treba. Táto epizóda je aj o tom, že inteligentní ľudia vo vyššom veku sú reálne konfrontovaní s iracionálnymi udalosťami a ako na to reagujú. Paradoxne práve tá najinteligentnejšia z nich, súkromné očko, dokáže tieto okolnosti brať ako jediná ako realitu tohto sveta. Záver je čistý cliffhanger, aby ste si ihneď pustili ďalšiu epizódu, ktorá sľubuje aj nejakú tú akciu. Inak by ma zaujímalo, či podobnosť Cynthie Erivo so ségrami Williamsovými (tých tenistiek) je akýmsi inside jokeom, keďže sa tu bavíme o sestrách Williamsových (nie tenistkách) ako postavách príbehu. ()

In the Pines, In the Pines (2020) (E07)

Postupne sa začína čím ďalej, tým viac filozofovať nad prebiehajúcimi udalosťami a ak vás takéto mystery témy zaujímajú, tak pre vás bude Outsider asi čím ďalej, tým lepší. Ale podľa hodnotení sa buď mýlim, alebo väčšinu sledujúcich by radšej videlo výraznejší posun v deji a akciu než zamýšľanie sa postáv nad podstatou zla pri slabom osvetlení v interiéroch. Dozvieme sa, ako dopadol "spoločný výlet" nakazeného policajta a senzibilnej vyšetrovateľky a je fajn, že sa nešlo do akčných prestreliek, ale postavy využili najmä chytrosť. ()

Foxhead (2020) (E08)

Osobne mi predchádzajúce dve-tri pomalšie a mystickejšie epizódy pripadali zaujímavejšie, ako definitívne odkrytie kariet v časti číslo 8. Takže sa dočkáme už explicitných fantasy-hororových-nadprirodzených "kingovských" scén a fantázia diváka tak dostáva, aspoň zatiaľ, dovolenku. Išlo ale najmä o nové rozmiestnenie figúrok na šachovnici, takže túto epizódu beriem ako predohru k finále a snáď zaujímavejším udalostiam. ()

Tigers and Bears (2020) (E09)

Tigers and Bears beriem ako prvú polovicu finále, pretože sa dej poriadne rozbehol a to paradoxne aj napriek dlhšej retrospektívnej vsuvke. Tá je však prvotriedne nakrútená, i keď sa zdá, že len zbytočne zaberá minúty zo stopáže. Mám ale dojem, že tvorcovia nám chceli vopred ukázať, kde sa bude odohrávať finále a aby sme sa v ňom dokázali priestorovo zorientovať. Len škoda, že na poslednú časť si musíme pár dní ešte počkať. ()

Must/Can't (2020) (E10)

Taký povinný dojazd, neprinášajúci už toho veľa nového. Prvá polovica sa odohráva pred jaskyňou a v jaskyni, ako sa dalo čakať a tá druhá uzatvára prípad. Nakrútené je to ale dostatočne pútavo, fanúšikovia niektorých postáv sa budú musieť zmieriť s ich smrťou, ale to sa dalo čakať. Jedno prekvapenie nás ale predsa len čaká, a to rozhodnutie hlavnej postavy, čo všetko dostať na verejnosť a prečo. Aj v tom sa odráža jedna z myšlienok celého seriálu. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Ještě více Kinga

Ještě více Kinga

14.07.2020

Knihy a příběhy Stephena Kinga jsou v Hollywoodu v posledních letech extrémně populární. Snad žádný jiný autor nedostává takovou péči, jako právě King. A nyní byly oznámeny hned tři nové adaptace.… (více)