Outsider (TV seriál)

The Outsider

Thriller

USA, 2020, 9 h 29 min (Minutáž: 49–60 min)

• BoPo

Úvodný diel je skvelým namotávačom. Máte pocit, že dostávate niečo s kvalitou spracovania na úrovni Temného případu. Zároveň máte pocit, že rozohraná zápletka bude poskytovať netradičnú a záhadnú cestu za odpoveďami. S každým pribúdajúcim dielom však prichádza čoraz výraznejšie sklamanie. Udalosti by pri rozumne zvolenom tempe pokryli maximálne 5 dielov. Prešľapovanie na mieste postupne zabíja vybudovanú atmosféru. Scenárista proste nevedel ako ďalej, a tak musel mlžiť a k tomu mu slúžil predovšetkým detektív Ralph. Sabotér zásadných odpovedí. Nechce nič vedieť, všetko odmieta, všetko zavrhuje, div že si nestrká prsty do uší a nekričí lalalala. Záverečná prestrelka je asi tou najstupídnejšou v histórii. Epizóda Akta X rozťahaná na pomaly 10 hodín.(29.4.2020)

nikdy jsem nebyl fanoušek Kinga a "klasické" filmy podle jeho knih mě až na výjimky (Shawshank,Green Mile) nebavily a rozhodně mi nepřišly ani trochu strašidelné.Teď ale na stará kolena nejspíš začínám Kingovkám přicházet na chuť.Po obtojném Řbitovu,skvělém IT a povedeném Castle Rock je tohle další kus který se mi hodně líbil.Ačkoliv jsem do toho šel úplně na slepo,jelikož sem knihu nečetl a ani jsem na začátku nevěděl,že jde o Kingovku,hned od první minuty mě chytila skvělá atmosféra,výborná hudba a povedené obsazení.Sice jsem měl zpočátku trochu problém s tím nadpřirozenem,ale nakonec je to King,tak co.Seriál mě hodně bavil i v dílech,kde se toho moc (nebo vůbec nic) nedělo,protože i v nich se tvůrcům dařilo držet atmosféru očekávání co kdyby.Trochu mě mrzí,že zhruba v polovině se to i tak trochu zlomilo a kvalita lehce klesla,ale za první půlku Outsiderovi tu plnou palbu nechám.Srovnávání s první řadou True Detective bych se rád vyvaroval,protože i když jsou si seriály atmosfericky trochu podobné,tak ten nadpřirozený prvek přeci jen řadí Outsidera někam jinam...85%(10.3.2020)

Outsider měl být největší hit HBO v H1/2020 a taky tak začal. První tři epizody byly neskutečně atmosferické a nasadily laťku hodně vysoko, avšak pak se seriál prostě někam vytratil? Od druhé půle to prostě celé vyšumělo a nemohu si pomoci ale bylo to vlastně celé naprosto zbytečné. Čekal jsem tak alespoň na slibné finále, ale konec byl jeden z nejhorších, který jsem v u takto zmíknuté produkce viděl a nenabídnul divákovi vůbec nic. HBO z toho mělo udělat 3-4 dílnou minisérii a dopadlo by to možná uplně jinak.(10.3.2020)

Dokonalý slow burn s tak hustou atmosférou, že by se dala krájet. Celých deset dílů funguje úžasně jako celek. Cynthia Erivo a Ben Mendelsohn jsou vynikající. Až mi bylo líto ty postavy opustit. Finále je pak neskutečný nářez. Scéna v lese mě vynervovala jako málo co. Tahle epizoda mě taky vyděsila nejvíc ze všech. Rozsvítila jsem světla v polovině baráku, než jsem došla do ložnice a za to má The Outsider 5-tou hvězdu.(20.4.2020)

Velmi dobrá série, která samozřejmě vyniká v napětí (však Kingovka, že jo..), výborně graduje - byť kolem poloviny ztrácí dech, který se po dvou dílech zas vrátí - a nakonec přidává naprosto perfektní obsazení, kde v hlavní roli exceluje proradný padouch (alespoň tak jsem ho do té doby vždy ve filmu viděl) a moc milá černoška, jejíž postava je něco, jako Sheldon Cooper s detektivem Monkem, ovšem jako reálně působící, životná postava a ne jenom sbírka chodících klišé. Ono vůbec jsou tu postavy a jejich vztahy perfektně zpracované, už dlouho jsem neviděl seriál/film s tak uvěřitelnými partnerskými vztahy a to nejen u zamilovaného páru, ale především u manželů, co už mají nějaké to desetiletí za sebou a k tomu neskutečnou rodinnou tragedii. Přesně tohle dělá z Outsidera výjimečné dílo, kde sice někomu nemusí sednout usedlé finále, ale mě naopak velmi vyhovovalo.(11.5.2020)

• - Ve scéně, kdy autobus nabourá do svodidel, je před nehodou vidět pravotočivá zatáčka. V průběhu nehody je to zatáčka levotočivá (autobus si poškodí pravý bok), po zastavení se však objeví záběr na pravotočivou zatáčku, i když mírnější. (Lasmen)

• - V seriálu je řečeno, že syn detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn) umřel na rakovinu, nicméně v novele je nepřítomnost jeho syna vysvětlena tím, že je na letním táboře v Michiganu. (NiWi)

• - Ve chvíli, kdy Holly (Cynthia Erivo) čeká na autobus, zazní z televize zpráva o mizení dětí ve městě Derry, což je fiktivní město, ve kterém se odehrává děj mnoha knih Stephena Kinga, například i zfilmované knihy To (2017). (Kubohnat)