Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (CinemArt)

Martin741

Kde bolo tam bolo, za siedmimi sprivatizovanymi a vytunelovanymi podnikmi, za sedmimi exhalaciami znicenymi lesmi a za siedmimi toxickymi, biologicky mrtvymi riekami bol raz jeden stat. Ten stat este jestvuje, ale ludia zijuci v nom su jaxi nasrati na prevladajuce spolocensko -ekonomicke pomery. Nasrati su zase pravom a ne ze ne, ale ze jo. Dobre, zasmiali sme sa dost bolo , a teraz konkretne : film zacina citaciou Bysutunskeho Napisu zo Starovekej Perzie. Dalej tento film ukazuje hodne neutesenu realitu nepomenovaneho statu pod vysokymi horami, kde teda vladne mafia. Par slov k hereckym vykonom - Igonda hrat nevie, jeho rolu som mu neveril,  to mohli oslovit Latinaka alebo niekoho, kto vie hrat,  Herec jaxa patri bol Jozef Vajda, uz postarsi pan, ale toho Lola Wagnera zahral perfektne. je mi jasne, ze kopa ludi tu si bude Wagnera spajat s istym Marianom K - a to je ich vec. Jo a este ten novinar - to zas plana volba, chlapec ani nevie hrat, pred kamerou skor zavadzal, to tiez mohli oslovit niekoho lepsieho. Holky boli vyborne, aj kozicky sa ukazali, takze spokojnost, voci holkam nemam vycitky. A este par slov k tej filmarskej mafii - ta vladne tak, za vsetkemu a vsetkym - korupcia, skandaly, kauzy, drogy, zbrane, mafia, ktore len svina prezije ... 84% ()

kaposlav

Účelový film v ktorom je schválne prepletená realita, pravda a fikcia. Schválne tam ale nedali niektoré postavy, čo boli tiež v tom namočené (viď slovenský Escobar). Propaganda, ktorá zámerne vyšla pred voľbami za účelom ovplyvniť potencionálnych voličov. Ten popis v úvode, že podoba s reálnymi postavami je náhodná, či ako to bolo formulované je na smiech, keď tam dali identické hlášky, výroky, reakcie atď., ktoré sú všeobecne známe od politikov. Podoba Richtera, Kaliňáka je tiež náhoda :). Takýto film keby primerali v GB na kráľovsku rodinu, tak sa z toho tvorcovia nevyhrabú a že nie je u nás dostatočná sloboda prejavu? Toto ale nemá so slobodou prejavu dokopy nič spoločné. Nehodnotil som objektivitu, ale samotný film a preto 4*. Na slovenské pomery isto vysoko nad priemer. Ak by som hodnotil aj iné aspekty, tak by to asi nebolo ani na 2*.... Goebbels bol asi vzor pri tvorbe filmov Sviňa, Mečiar a Únos. Pekne vidno ako môže poslúžiť film na prekrútenie faktov a histórie. Potom sa netreba čudovať, že ľudia neveria tomu, čo bolo za Hitlera, nieto ešte rozprávky o Ježišovi. ()

M.i.k.e

neznám do detailu Slovenské reálie,takže nedokážu posoudit jak moc si Sviňa bere ze skutečnosti,ale nepřekvapilo by mě kdyby ta byla ještě mnohem horší.Stejně tak věřím,že něco podobného se děje i u nás a zatímco Slováci mají svého Kočnera,Fica a další,my máme (taky jejich) Bureše a další podobnou svoloč.Jen sme zatím nedospěli k tomu,že zabíjíme novináře.Každopádně co se týká samotného filmu,tak ten sice přináší znepokojivé poselství,ale je těžko uchopitelný a až na výjimky s těmi emocemi které chce vyvolat neumí pracovat a ve výsledku vlastně není tak šokující jak by chtěl být.Tím spíš,že se snaží ze všech sil diváka přesvědčit,že jde o fikci,což působí alibisticky...60% ()

bourec

Na začátku vám autoři sdělej, že podobnost je čistě náhodná. Ovšem každej pochopí že je to blízko všemu, co se nejenom ve střední evropě děje.Je hnus sledovat tyhle filmy, o podobnejch tématech. Film je celkem v pohodě. A stejně tak i obsazení. Jedno vim ale jistě. Podruhý to vidět nechci.50%. ()

laik_60

zdá sa, že premiera filmu bola súčasťou volebnej kampane. hihi. Film plný (až prepchatý) vulgarizmov, a podobnosť postáv vo fime so skutočnými bola čisto náhodná, tak ko to uviedi autori na začiatku. Ale aj tak, ak volby nevyhrá opozícia, herci aj autori nebudu mat na ružiach ustlané, a film padne do zabudnutia. ()

Wormboy

Jednoducha, skratkovita, ale uderna, naliehava a pre Slovensko v tomto case mimoriadne potrebna, taka je v mojich ociach Solcanskej Svina.3,5/5* ()

zette

Nedivim se, ze tento film vyvolava na Slovensku tolik emoci. Namet je opravdu zajimavy, kdovi do jake miry je film ucelovy nebo na zakazku? Film je srozumitelny i pro nasince. Je zde nekolik zajimavych scen ci dialogu, ma to ale takovou neucesanou formu. Slovenske herecky, i pres ruzne mezery ve hrani jsou velmi koukatelne. ()

necisty

Já myslím, že úplně nevystihli to, co bylo původně zamýšlené a velice pomalu lepili více příběhů až nakonec v posledních pár minutách nestihli správně vyvrcholit. Snažili se až moc šokovat nechutnostmi a zobrazit Slovensko jako jednu obrovskou zkorumpovanou zemi a takhle to úplně asi nebude. Ale na to, že je to opravdu od základu slovenský film a zabývá se to velmi aktuálním tématem, tak trochu přitlačím. ... LFŠ 2020 KN ()

angel74

Slovenským filmařům rozhodně nelze upřít odvahu, s níž se neustále snaží poukazovat na nekalé praktiky představitelů tamní politické scény. Nicméně snímek Sviňa mi připadá trochu přitažený za vlasy. S případem vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové je obeznámen asi každý, kdo čte denní tisk nebo se aspoň občas dívá na televizní zpravodajství, takže nevidím jediný důvod, proč diváky v úvodu upozorňovat, že jde o fiktivní příběh. Určité nesrovnalosti se sice najdou, ale to se dá v zájmu zachování dramatičnosti docela dobře pochopit. Největší problém vidím v tom, že se děj rozbíhá příliš mnoha směry a přitom je všechno vychrlené naráz jakoby jedním dechem, což má za následek totální bezemočnost sdělení. Jestli měli tvůrci v plánu znechutit lidem politickou situaci v zemi, tak se jim to opravdu povedlo. Ovšem nějak se ztratila samotná podstata celého toho snažení, a tou je násilná smrt dvou mladých lidí, kterým už nic a nikdo život nevrátí. (65%) ()

StanislachKo

Sprvu som bol nadšený, lebo audiovizuálne sa na to sakra dobre pozeralo. Herci boli presní, ale ako Vajda prepaloval, to som mu zožral. No dostavil sa element prchavosti a čo ostalo je iba horká slina. Viem, že Arpi do scenára nezasahoval, ale divím sa, že takto tendenčnú historku niekto odklepol. A dal do kín. Pred voľbami. ()

Courtemanche

Kniha - kterou neznám, a tak ani nevím říct jak to vypadá s kvalitou - může být ani nevím jak dobrá, stále film je o něčem jiném. Tento film nepřesvědčí, prakticky bez tvořivosti - režisér jako kdyby hned natáčel při jej čtení -. ústřední motiv - politik - jak hrou tak obsahem slabý že by nepřesvědčil ani pár lidí aby ho zvolili do odboru a ne ještě být králem. Některé střípky - herecké výkony - jsou kvalitní no jako celek spíš jen kvůli době zajímavý. Filmy honem-honem protože ideální doba takhle dopadnou. ()

David.Darco

Tak sme sa od Únosu ďaleko nepohli. Sviňa sa rovnako ukrýva za nepriame pomenovania a podobnosť s realitou "čisto náhodnú." Pôsobí to úsmevne. Bobo pije colu, zháňa peniaze vlastnou hlavou, nakladá (Troškovú)... a tak ďalej. Marko Igonda je ale v roli príliš nevýrazný a len ťažko mu uveríte profil rešpektovaného politika. Pri Vajdovej postave však musím vzdať Hold. Základom sú Kočnerovi podobné vetné konštrukcie, ktoré vyšli scenáristom na jednotku. Kostými dávajú Vajdovmu zjavu potrebnú honosnosť, nadraďujú ho nad ostatné postavy. Vajdov výkon naozaj prekvapil a niekde v kútiku duše by som si želal aby to tak fungovalo aj u iných postáv. Avšak naspäť ku filmu, ktorého podobnosť s realitou je "čisto náhodná." Rozumiem, že film rozoberá veľmi čerstvé udalosti, že z právneho hľadiska by si nemálo ľudí zrejme vyrobilo problém, avšak bolo skutočne potrebné vkladať tú jedinú vetu na začiatok ? I tak film divák neustále s realitou spája , tej fikcie tam naozaj veľa nie je a i to čo je prikrášlené sa dá väčšinou ľahko spojiť. V istých momentoch môžeme dokonca pohodlne pozorovať ako scenáristi umelo vkladajú postavám do úst slová len za účelom spojitosti s reálnym. (áno, Ave ty, Ave ja... facepalm striedali priblblé úsmevy). Napokon však vďaka vhodne zvolenému a zakomponovanému citátu film v závere pôsobí tak ako si to Solčanská želala a v mysli ostáva ona smutná myšlienka, že mnohé čo sme videli sa v našej malebnej krajine stalo a to čo sa nestalo, by sa v podstate bez problémov stať mohlo. ()

jedna_vrana

„Ave Ty!“ „Ave ja“. Už dlho vo mne film nezanechal tento pocit. Mne dokonca vyhŕkla slza! Ak by bolo len 20% faktov pravdivých – a to sa asi pohybuje v iných percentách, oplatí sa vám film vidieť. Po prvé – obdiv všetkým, kto sa na tomto filme podieľali pri jeho tvorbe. Presne a jdenoznačne pomenovali fakty. Páčili sa mi aj slovenské herecké výkony známych aj neznámych tvárí. Obdiv aj preto, že sa pustili do témy, ktorá je veľmi čerstvá – udalosti sa odohrali len pred dvomi rokmi, čo znamená, že si ich každý divák pamätá z médií a mnohí aktéri sú ešte na nesprávnej strane mreží, dúfajúc, že to tak navždy ostane. Aj preto, lebo národ slovenský veľmi rýchlo zabúda. Možno je dobré prečítať si najprv knihu (a možno aj obidve) od Arpáda Soltézsa, scenár je písaný podľa rovnomennej knihy Sviňa (z mečiarovskej éry je jeho predošlé dielo Mäso). Tak pochopíte pozadie jednotlivých obrazov vo filme a nebudete sa strácať a hádať kto je kto. Aj keď, aj v tomto prípade sa výber hercov podaril. Film nikomu neotvorí oči, ako to všetko naozaj bolo. Ani nenavodí pocit, že sa to už nebude opakovať. Ani sa divákovi nemá páčiť. Máme sa len na chvíľu zastaviť a trochu sa zamyslieť. Slovensko, naša krajina... ()

Motinski

Sviňa má zaujímavý námet, no veľmi rutinne spracovaný. Často krát som pri pozeraní rozmýšlal čo je inšpirované skutočnými udalosťami a čo je čistá fikcia. Dosť som sa v tom strácal. Remeselne nejde o niečo z čoho by som padol na riť a ošial sa okolo filmu vytvoril hlavne pre rezonujúcu spoločenskú tému. Na jedno pozretie ale obstojí. ()

Johnny.ARN

Solčanskú okrem Biermana platí Soroš, nevidím to inak. Zas účelka ako na pohľadanie. A zas vyfabulované veci bez dôkazov, bez skončeného vyšetrovania. A zas jej to tá tupá slovač zožrala a plní kiná jedno premietanie za druhým. Budú love na ďalšiu rozprávku. Neskutočný atak na emócie, snaha zarobiť nie len príbehom ale aj castingom a marketing. Proste trojka, čo na Slovensku funguje posledné roky. Plus populistická, akože mluva ulice, aby to divákovi bolo bližšie a neznelo to ako v slovenskom dabingu. Sviňa išla proste mimo mňa a dúfam, že aj mimo každého normálne zmýšľajúceho človeka. Jedine tie cecky ma tam bavili. 1 z 5 ( Kino Mladosť ) ()

Sfinkter

Je jedno jaké Solčanská používá filmařské postupy, bohužel mnoho věcí v systému funguje na zobrazených principech. Kdo si myslí opak, je naivní. Cinemax Bratislava 2/2020. Naposledy viděno 2/2021. Na druhé zhlédnutí mě film stále baví, povrchní vyprávění a barevnost je režijním prostředkem, neznamená zlehčení předkládaného. ()

Lachtaan

Mediálně nejdiskutovanější trestný čin na Slovensku během mé dosavadní existence zastihl střídmě i mé povědomí a když jsem se před pár měsíci v kině sešel s ukázkami na thriller, který o tom má pojednávat, okamžitě jsem o něj zvýšil zájem. Nemálo jsem se obával, že si Slováci zase projednou utrhli moc velké sousto a sesmolili další až nesmyslný kousek (viz loňská Trhlina). Sviňa ale opět jednou podepisuje důležitý fakt ohledně toho, že ty největší hrůzy z reálného života dokáží být podkladem pro velmi silný film. Politická dramata jsou pro mě momentálně numero uno. ()

asirtes

Ak má ešte stále niekto medzi známymi ľudí, čo chcú voliť mafiánsku háveď, treba ich akútne zobrať do kina. Sviňa je natočená exkluzívne a neberie si servítky. A neúnavný pič coly je v tomto opuse zaslúžene za toho najväčšieho národného idiota. ()