Maska

The Mask

Maska

Fantasy / Akční / Komedie / Krimi

USA, 1994, 101 min

Pustit si po letech znovu tento film, je svým způsobem takovým nostalgickým návratem do starých dobrých devadesátek (v nichž je ten film dokonale zaseklý). Ačkoli mi to osobně nepřijde zase jako taková řachanda, jakou ten film asi chtěl být, určitou zábavnost tomu upřít nelze, a něco do sebe ten film má. Ať už je to samotná maska jako taková (resp. podoba, kterou na sebe Jim Carrey bere), nebo úchvatný zjev tehdy debutující 22 leté Cameron Diaz - ve většině scén je zcela dechberoucí. Chuck Russell toho sice moc nenatočil, ale myslím, že minimálně z jeho Masky a především pak Noční můry 3 se už dávno stala naprostá klasika, která svého tvůrce bezpečně přežije.(21.9.2017)

• Pohrobek

Myslím si, že tady jde prostě o hodně dementní variaci na Supermana. Takovou, která může být přístupná i divákům, kteří požadují maximum rozesmívajích scén a v tomto případě ultrabláznivých komických situací. Celkový příběh je úplně ohraný a od začátku do konce velice průhledný, co však tvoří výjimečnost filmu, je vskutku revoluční a až absolutní pojetí mimické komiky, jakou se nám prezentuje Jim Carrey. Avšak taková komika může zaujmout pouze jistou (I když v tomto případě značně širokou.) skupinu diváctva. A já si nemohu pomoci, ale jednoduše do ní nepatřím. Zasmál jsem se jenom při otevření skříně plné dolarovek, což však byl ještě vtip úplně jiného typu než ten zbytek. Poprvé jsem tento filmu shlédl docela bez problému, na druhý pokus jsem však už byl těmi nejdivočejšími kreacemi (vystupující srdce, oči, jazyk atd.) spíš zhnusen a odrazen!(19.12.2004)

Pre mňa je "The Mask" filmovou klasikou. Je to výborná komédia, má skvelé postavy, výborne sa na to pozerá, na svoju dobu výborné efekty a plus všetky tie tanečné scénky sú podľa mňa aj dnes vynikajúce. Pre mňa jeden z najlepších filmov Jima Carreyho, výborne sa na neho díva, je v tom skvelá nostalgia, plus výborná akcia (nesmiem zabudnúť) a neustále zaujímavé a zábavné.(29.5.2015)

Když jsem masku viděla jako dítě, tak první, co mě napadlo, když jsem viděla Cameron Diaz, bylo, že je to ta nejkrásnější paní, co jsem kdy viděla. Díky tomu mi nesmazatelně utkvěla v paměti. Samozřejmě i Jim Carrey, o kterém jsem si už nikdy nemyslela, že by mohl mít normální mimiku. Maska je film, který bude pro mě vždy znamenat něco víc.(18.7.2012)

• Gilmour93

Snědl Jim párek nevalné chuti z nafouklé konzervy, nebo si jen nasadil masku norského boha nezbednosti zvaného ILM, aby mohl dělat pořád dokola ty samé exhibiční grimasy směr vděčná divácká obec? Chápu všechny, co se ohání nostalgií a přirovnal bych to k tomu, když se člověk v dětství pomočuje a v dospělosti už pak ne, nebo alespoň ne tolik. Já třeba v roce 1994 moč bez problému udržel.. Infantilní groteska ve stylu Bugs Bunnyho, kde mohl v některých pasážích vystřídat Carreyho šumný svist Dan Nekonečný a nikdo by si toho nevšiml. Alespoň zaplať pánbůh za konverzační humor fízlovského dua Kellaway / Doyle.(28.3.2011)

• - Když ganster stříli na Doriana (Peter Greene), který má nasazenou masku, je vidět, jak se knoflíky na Dorianově košily různě přesouvají - chvilku je má vpravo a chvilku zase vlevo. (Novalinda)

• - Pes Majla se stal předlohou pro maskota dětské webové stránky alik.cz. (Coloner)

• - Interiér garáže, kde má Stanley (Jim Carrey) auto v oprave, je nepoužitá požiarna stanica v Los Angeles. Rovnaká stanica bola použitá vo filme Krotitelia duchov (1984). (WalterIK7)