Teoneol

• Jižní Korea

터널

Tunnel

Thriller / Drama

Jižní Korea, 2016, 126 min (Alternativní: 127 min)

Seong-hoon Kim

Předloha:

Jae-won So (kniha)

Seong-hoon Kim

Tae-sung Kim

Yeong-jin Mok

Trochu jsem se zpočátku obávala, jestli si tohle téma při délce dvou hodin udrží tempo, ale jo, dali to. Scény z tunelu střídají záběry na záchranáře, kteří se Leea snaží zachránit. Na druhou stranu je to ale film, který si asi stěží pustím znovu. Už ale kvůli scéně, kdy si Ha Jung-woo dá šlehu obojkem proti štěkání, za to stálo to vidět :) Ale teď vážně... Ha Jung-woo byl skvělý jako vždy, ten snad zvládne zahrát všechno, Bae Doo-na mi moc nevadila a scény z tunelu nebo z výšky byly též povedený. No a nesmím zapomenout na pejska, ten byl taky dobrej :)(12.1.2017)

Zacne sa to ako klasicky katastroficky film v ktorom chlapik uviazne v zrutenom tunely. No a zvysok filmu v nom trci a vsetci sa ho snazia zachranit. Nieco podobne ako nedavny film 33 životů s Banderasom. Ale tam bolo jednak postav viac a cele to pôsobilo ovela realistickejsie, kedze to bolo podla skutocnej udalosti. Na tomto filme vidno, ze podla skutocnosti natoceny nie je, kedze sa tam deju rôzne nepravdepodobne az nerealne veci, aby sa film co najviac natahoval a zaroven nenudil. Takze po chvili najde aj roztomileho psika a v tech chvili je jasne, ze to proste musi dobre skoncit. Hlavny hrdina je tak normalny. Ziadny dobrak od kosti ale ani neznesitelny blb, takze sa mu dalo fandit. Najviac ma bavili sceny v ktorych sa ho snazili zachranit systemom pokus-omyl s tym, ze omyli prevazovali. Asi takto chaoticky by zachrana prebiehala aj u nas. :) Vlada a novinari tu su uz klasicky za bezcitne hyeny. Technicka stranka je spickova. Chcelo by to ale tak o pol hodinu skratit stopaz, lebo miestami to uz dost nudilo. Vysledok je priemer na jedno pozretie. 5/10.(7.1.2017)

Tématika uviaznutia v zasypanom tuneli mi v rámci katastrofického žánru príde najmenej atraktívna, ale v tomto prípade sa predsa len nejedná o žiadny televízny film a juhokórejská produkcia má moju dôveru, takže som sa na Tunnel celkom tešil a určite nie som sklamaný, práve naopak. Hlavne som bol zvedavý, či si tvorcovia vyberú akčnejšie prevedenie, kde sa bude hlavný hrdina aj o niečo výraznejšie snažiť, lebo bude mať na to priestor, teda niečo v štýle Denného svetla so Stallonom, ktoré ma ale inak nebavilo, alebo skôr komornejšie a realistickejšie, vybrali si túto verziu a myslím, že v rámci možností to už asi ani lepšie dopadnúť nemohlo. Na nic netreba dlho čakať a tak je hlavný hrdina už po chvíli uviaznutý v tuneli, kde síce nemá moc voľnosť, ale aj tak je tento jeho pobyt v nepríjemnom a obmedzenom prostredí podaný dostatočne zaujímavo. Ale film ponúka ešte aj dve ďalšie, spolu súvisiace línie, z pohľadu záchranárov, ktorá ma bavila ešte trochu viac, snažia sa, skúšajú mnohé spôsoby záchrany, ale očakávane je takáto situácia komplikovaná a tak to moc nevychádza a ešte tá politická línia, v ktorej ide o typické kalkulovanie, akú má cena jeden ľudský život pre takúto rozsiahlu operáciu a všetky komplikácie s tým súvisiace. Takže nakoniec zanedbateľné zastúpenie nejakej akcie nie je ani najmenším problémom, dejovo je to výborne zvládnuté od prvej do poslednej minúty, kde všetky línie využili naplno svoj potenciál. A prevedenie je typicky kórejské, takže nechýba ani nejaký ten humor a to aj v situáciách, kedy sa bežne vôbec nepoužíva, ale funguje, nejaké tie trochu absurdné momenty a samozrejme plno drámy. Veľkým plusom sú aj postavy, Ha Jung-Woo v hlavnej úlohe nesklame rovnako ako vždy a páčila sa mi aj jeho postava, nie je dokonalý, ale jeho správanie sa mi páčilo a tak sa mu nedá nefandiť, Bae Doo-Na ako jeho manželka, aj keď pre dej nemá zase až taký význam, ale vždy ju rád vidím a k tomu ešte veliteľ záchranárov Oh Dal-Su, ktorý je tu mimoriadny sympaťák. Ale aj vo vedľajších úlohách sa nájde plno známych tvárí. A režijne je to po všetkých stránkach úplne ideálne. Takže tu nemám ani najmenší problém, kvalitne zvládnutá katastrofická dráma, ktorá svoj potenciál využila naplno. 77%(15.1.2017)

• DonBraso

Hořce zklamán.Jeong-woo Ha super,začátek rovněž a pak to všechno šlo celé z kopce či spíše do tunelu rychlostí blesku.Napětí nulové,stopáž mohla být kratší,ale vím,že u Korejců to prostě nejde a logické nešvary,který zabijou film neskutečně a to ještě ten hlavní,který na konci dostane na prdel neskutečně,ale nechci spoilerovat,ale zbytečně koukáte na něco,co vlastně šlo udělat hned a stejně by se nic nestalo.Takže jen hrozná vata,kde je jedna holka uvězněná v autě,která filmu dá jen psa,mobil co vydrží rekordně dlouho dobu asi jako sám Lee v tunelu,který si tam laškuje v sutinách jak nejlepší akrobat,který vydrží i kdyby zapadnul až na metro na Florenci snad :)Velká škoda,ale tohle byla malinkatá katastrofa,nebýt těch blbostí na diváka,která si utahuje scenáristickým finišem v řádu kacíře.50%(27.7.2017)

Jak já se na ten film těšil, ale prožil jsem docela hořké zklamání. Od půlky mě provázela děsivá nuda v temnotě. Tím neříkám, že film byl špatný. Herecké výkony famózní, efekty jak už to u korejských chlapců bývá na světové úrovni, ale nemohu si pomoct. Kratší stopáž by tomu slušela více a pak i ten konec přišel tak nějak náhle a docela i nelogicky. Škoda.(8.12.2016)