Tenkrát v ráji

• Slovensko Vtedy v raji (více)

Film na motivy stejnojmenného románu spisovatele a scenáristy Josefa Urbana vypráví o osudové lásce, nezlomném přátelství a vztazích českých a německých horolezců, do kterých osudově zasáhla těžká válečná doba Protektorátu. Legendární, mýty opředený a ve své době nejlepší český horolezec Josef Smítka odmítl nastoupit k totálnímu nasazení v Říši a několik let se před německými úřady a gestapem skrýval ve skalním městě Hruboskalska, podporován kamarády z řad českých a německých horolezců. Joska na své cestě za svobodou překročil hranice možností nejen ve skalách, ale i v životě. Stal se legendou pro svůj nezlomný postoj k partě kamarádů, k vysněné ženě. Nikdy se nesklonil před okupační mocí. (A-Company CZ)

Kelly2502

Dve hviezdy len preto, že u českých filmov ma už taká absencia deja a trojrozmerných postáv ani neprekvapuje. Trailer film prezentuje ako veľkolepé dielo, založené na skutočných udalostiach a prečo aj nie, samotný nápad znie zaujímavo, to by ale z neho muselo vyťažiť omnoho viac. Zaujímalo ma, ako sa bude vyvíjať vzťah Josku a Heindricha, aký dopad bude mať na neho odlúčenie od okolitého sveta, prečo vôbec nesúhlasil s režimom a ako prebiehal rozpad kamarátstva medzi Gerkem a oboma horolezcami, nakoľko oni 'okupantov' nenávideli a Gerke sa pri prvej príležitosti pridal k SS...hmm fuck it. Joska nenávidí okupantov, pretože sú to okupanti, Vlastu miluje pretože má pekné kozy a na môj vkus veľkú prdel a jeho ukrývanie sa v skalách pred režimom, za ktorý mu hrozilo popravenie? Nah...len ďalšie bežné dobrodružstvo. A ako sa mu podarilo tak dlho unikať pred gestapom? No...dvakrát do nich pri pokuse chytiť ho sotil a utiekol, raz dostal na držku no ušiel cez okno na záchode a...jo...ten poslednýkrát ho konečne odviedli. Kauzálna prepojenosť medzi jednotlivými scénami, ich dopad na...no v podstate čokoľvek je NUlová a to nie len s veľkým N ale aj veľkým U. Nemám už ani chuť film ďalej komentovať, pretože až na jednu scénu v čakárni u doktora, ktorá nejakým omylom dosiahla pocitu, že sa skutočne nachádzam v tej dobe plnej nejasnosti a strachu, a scény s popravou (sorry not sorry za spoilery, je to fakt grcka), ktorá však sama o sebe nedáva zmysel (netreba vysvetľovať prečo) a hneď na to skĺzne do neuveriteľného pathosu...až na tieto dve scény film nemá čo ponúknuť a ani tá Vica nevytasí kozy tak ako v iných filmoch čiže ani obhmatať varlata či náhodou nemám rakovinu som si nemohol. Nie len, že sú scény vizuálne až strašne klišovito ladené do žltkastej farby pripomínajúcej čítanie starých novín, ale zároveň sú strašne slabo zrežírované a nesústreďujú sa na to podstatné, dokonca ani v scéne, kde umiera hlavná postava? Nehovoriac o prvej a poslednej scéne zo súčasnosti, ktoré sa snažia navodiť akýsi feeling zo Saving Private Ryan ale ich patetičnosť a otrasné dialógy ich ubíjajú viac, než videoklipový vizuál. A to som sa ani nedostal k tomu, ako sú vo filme vykreslení nemci a radšej ani nebudem. Pochvalu si zaslúži hudba, ktorá v určitých momentoch dokázala navodiť aké také emócie, réžiou, hercami a vizuálom nedosiahnuté. ()

bari68

Film mieša v sebe veľa žánrov (melodráma, romantika, šport, vojna, životopisný) a dejových liniek. No, a to zdá tu byť kameňom úrazu. Je trochu nesúrodý, prelietava, ale inak nijako zvlášť neirituje (až na výnimky) a bez dlhšej chvíle sa dá dopozerať do konca. Prílišná je tamojšia kritika. ()

Hanys_

Další zajímavý tuzemský námět zabitý sterilním provedením. Vypadá to jako levnější tv projekt (pár kamerových obletů skal to nezachrání) a jediným kdo snese přísnější měřítko je Budař. Navíc z historického pohledu ty fakta tady zas tak úplně nesedí. Doporučuju spíš zavítat na wiki, zabere to míň času a informativnost je větší. ()

cepice

Ten film je katastrofa, ohromná. Námět skvělý, proto 1*, zpracování tak nudné, že chcete usnout po prvních dvou minutách. NEDOPORUČUJI SE DÍVAT! ()

mira007

Sympatický dobový film z dob protektorátu, na který jsem se těšil, ale potenciál nebyl využit. Proč hodnotím film čtyřmi hvězdami? 1) skály 2) obsazení ( dokonce i Vavřinec hraje v pohodě 3) funguje to i jako sportovní film - dokonce jsem věřil Vice, že na tom laně někdy lezla 4) herecký výkon Jana Budaře. A proč jsem nedal více hvězd? 1) místy to dějově logicky nefunguje 2) naivní kraviny - skrývaný horolezec cestuje z hor v horolezeckém oblečení do Prahy ein zwei, nebo ruský partizán 3) člověk s průměrnými znalostmi historie úplně nepochytí všechny souvislosti a časy , v kterých se co odehrává - vše bez popisku a dat. První polovina filmu je příjemné pokoukání ve volném tempu, ovšem když teda hlavní hrdina uteče z nuceného nasazení ( mimochodem to taky není pro neznalce úplně vysvětlené o co šlo ) tak bych čekal, že se tempo zrychlí, zdramatizuje ale ona je to taková pohodička až do tragického konce. ()

ArthasKarfa

Prvních dvacet minut by se mělo jmenovat: "Jak jsme padali ze skal". Mohli tam dát alespoň jeden úspěšný výlez na skálu a ne jen pořád jak někdo padá dolu. Dále nechápu české filmy v tom proč pasáže, kde se mluví německy nejsou automaticky s titulky. Ano já třeba němčinu na jistou úroveň ovládám, ale spousta lidí zná dvě slova a zůstane jim tak pointa rozhovoru, která je pro celý děj důležitá, úplně skrytá. A tedy nevím jestli by nějaká normální matka riskovala život svůj tedy i svého dítěte pro nějakého cizího floutka, který se nechal 2 roky živit na úkor svých známých. No a útěk od výslechu - tak jako to si z nás diváků někdo dělá srandu ne? Budař je tam tak trapný v pozici důstojníka SS, který dělá velké bububu a vlastně je jen psem, který štěká a nekouše. Kdyby gestapo chytalo každého jako Josku tak by asi neměli všichni takový respekt, jeho zásahy byly opravdu k smíchu. Celá složka severočeského gestapa neměla celou válku nic jiného na práci než honit asi po 20km2 jednoho člověka. Nakonec se nám děj trošku rozproudí a v Terezíne na malé pevnosti to vypadá trošku jako v americkém filmu. Já si myslím, že se to vůbec nepovedlo. ()

bobstock

Jistě zajímavý příběh kamarádů horolezců z dramatické doby protektorátu působí víc jak z poloviny podivně mdle. Málo vyhraněné postavy, málo dramatu a skokové anomálie. Ve filmu zmiňovaný Anthropoid doporučím rozhodně na navození hrůzné heydrichiády více. 55% ()

EllienPM

Herci zde mají talent na neherectví. Sterilní statické pózy místo hraní. Vypadá to jako ochotnické divadlo. Příklad - Joska jim uteče u nádraží a oni dál stojí bez hnutí u budovy a vedou dialog. Omg. ()

adelina8

Promarněná příležitost. Příběh byl dobrý, ale provedení příšerně nudné, prakticky bez emocí, bez napětí...prostě bez života. Připomnělo mi to školní referát, který žák rychle předříkává před tabulí, bez většího zájmu, hlavně, aby to už měl za sebou. Forma bohužel úplně zazdila a zastínila obsah. ()

Mlle

Nenápaditý příběh o tom, jak může mladická nerozvážnost a nedostatek rozmyslu zničit hned několik životů. Hlavní hrdina útěkem nic nedokáže, nikomu nepomůže, zlikviduje celé rodiny, a to vše pro vlastní „svobodu“, která spočívá v nutnosti pobývat ve vězení skal a být závislý na kamarádovi a jeho donášce jídla. Nejedná se ale o žádné drama. Texty i scénky jsou kostrbaté, nereálně čítankové. Scénická hudba je ukradená. Herecké výkony zasluhují ocenění, historický kontext je věrný, vývoj zápletky realistický i provedením. 2,5 ()

Eluin

Celkem skromný film, který se místy snaží tvářit jako velkolepě pojatý snímek. Jinak ale v podstatě docela fajn, i když z dané látky by asi šlo vytvořit něco lepšího. Zarazily mě drobnosti, které si tvůrci neohlídali (předválečná jízda po levé straně, apod.). ()

Kakho-oto

Dávám tři hvězdičky a silné (tj. 3,5). Film není špatný a už vůbec ne tolik, jak píší "odbornice" Spáčilová a Míšková (vlastenecky laděný film hold není pro řadu lidí to pravé ořechové). Jistá naivita ve filmu je, ale to je společný znak řady jiných filmů s podobnou tématikou. Osamělý sovětský uprchlík nebyl v protektorátu ničím zvláštním - nevím tedy jak v Českém ráji, ale na Drahanské vrchovině jich bylo již na jaře 1943 několik, což je doloženo. Jednalo se o uprchlíky z německého zajetí, kteří byli přes dva roky ukrýváni našimi vesničany. Od října 1944 se zapojili do partyzánského odboje, organizovaného sovětským výsadkem Jermak. Samotný výskyt sovětského uprchlíka nekritizuji, jen to jeho vyzbrojení samopalem Špagin a zásobou nábojů nebylo ve filmu vysvětleno. Rozhodně záslužnější čin scénáristy a autora předlohy než Habermannův mlýn. Hradilek byl herecky přesvědčivý. Velmi se mi líbila horolezecká linka a záběry na krásnou přírodu. ()

salamandrr

první půlka je pěkný lezecký film, druhá půlka se s historií moc nemaže a vymýšlí si vše co vidíme. Naivně hrající Vávra za mě ok. ()