Starci na chmelu

• angličtina Green Gold
TV spot
Československo, 1964, 88 min

Do hezké studentky Hanky se na chmelové brigádě zamiluje její zásadový spolužák Filip. Dívka se přestěhuje do mladíkova útočiště v podkroví, jejich čistá láska však naráží na závist jejího zhrzeného nápadníka a na nepochopení dospělých, kteří nedokázali zůstat mladí. Rychmanův muzikál o první lásce a o prvním „hříchu" dodnes zaujme mladistvým idealismem, ale také generační revoltou vůči pokrytecké morálce duševních starců všeho druhu i věku. (AČFK)

Petroff

... jsem se v zajímavostech dočetl, že film byl natočen v anamorfickém systému Cinemascope, který byl velmi populární v 50. letech minulého století, s poměrem stran 2,55:1 ...takze když ho pouští do TV v 4:3, znamená to, že jsme vizuálně skoro o polovinu filmu připraveni? ()

dyfur

...viem,že sa to radí medzi čs. klasiku,ale toto ide mimo mňa -hudobne i dejovo.Strojené herecké výkony na čele s Vl.Pucholtom a tie pesničky...no povedzme.Strááášne jednoduché- asi to bolo v trezore -tak preto sa to teraz tak vyzdvihuje,ale NIC MOC. ()

maverick10

Zanr, ktery na novodobe ceske scene chybi. Navic starci jsou svymi pisnickami a svoji choreo jednim z nej ceskych filmovych muzikalu co znam. ()

easaque

+2* Sice se tu na plakátu zobrazuje "Nejslavnější český muzikál", ale to mi nezabrání dát mu tak nízkou známku. Písničky jsem měl naposlouchané a líbili se mi, ale když jsem ten film kdysi na přelomu století viděl, tak dějově mě skoro vůbec nezaujal. Kromě soundtracku, choreografie a slušných hereckých výkonů vidím jediné větší pozitivum filmu, že hezky ukazuje budovatelskou náladu tehdy mladých a naivních. A když už jsem napsal komentář, tak nemám víc důvodů se k tomuto "československému skvostu" vracet. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Muzikály nemám vůbec rád, až na dvě výjimky - Jesus Christ Superstar a All That Jazz, přičemž u prvního oceňuji až psychedelickou kreativitu a u toho druhého psychologickou propracovanost, která v tomhle žánru často ani neexistuje. A tohle mohla být skvělá komedie, kdyby se tam tak často nezpívalo. Z toho zase plyne, že jsem se opět přesvědčil o tom, že muzikály prostě nejsou pro mě. Je tam pár písniček, které jsem znal (třeba Bossanova), pár se mi jich i líbilo (třeba ty od tria kytaristů, ačkoli to byl vždy jen jiný text na stejnou melodii), ale bez nich by to celé bylo svižnější, lepší a hlavně zábavnější, protože vše mimo ně mě často dokázalo rozesmát, především ze strany intelektuála Filipa, který byl jak postava z britcomu. Jenže on to je muzikál, já to tak beru, ale stejně... ne, prostě ne. První půlka mi díky tomu a jednoduchému romantickému příběhu přišla nudná a místy k nepřečkání, pak se to naštěstí trochu zvrtlo a nešlo tam jen o od začátku dokonalou lásku, které všichni přejí a ti, co ne, ji nakonec pochopí, ale pořád je to málo, aby mi to víc sedlo a abych měl důvod se na to dobrovolně podívat znova. Ale aspoň už můžu říct, že jsem to viděl. 3* ()

Chen

Jeden z mála případů, kdy motto na filmovém plakátu nelže - "Nejslavnější český muzikál" pro mě Starci na chmelu jsou. Film prochází naskrze generacemi a některé písničky si určitě každý z nás sem tam zanotuje. ()

lekr

Nádherný a kultovní český muzikál..skvělý příběh s dobře zakomponovanou hudbou, napínavým dějem s vším co ke správnému muzikálu patří....na českou kinematografii kterou nemám moc rád je to opravdu skvost!!! ()

rakovnik

Klasika českého muzikálu s chytlavými a dnes již mnohdy nesmrtelnými písněmi, o křehké studentské lásce, kterou zná dnes asi každý. Popravdě jsem ale tento film viděl již tolikrát, že nemám chuť to opakovat. Na chmelové brigádě jsem již nebyl, takže mi chybí i ta správná dávka nostalgie. Každopádně uznávám tento film za právoplatného člena zlaté síně české kinematografie. ()

kaposlav odpad!

Neviem čo úžasného je na tomto filme. Aj som bol na chmelnici, ale cestu k tejto kravine som si nenašiel. Otrasné pesničky a ostatok by sa zmestil do jedného dielu seriálu, kde by sa to stratilo. Jediné čo stojí za pozitívnu zmienku je jeden verš z pesničky "Chodili spolu z čiste lásky" a ostatok je hnoj. ()

MrPierc

Myslím si, že odvážnost jít proti všem, většina z nás nemá. Jeden z nejlepších českých soundtracků vůbec! ()

cariada

Nezáživný muzikál o jedné chmelové lásce. Jednou za x let to kousek snesu, ale jinak mě to nebere. Písničky jsou až moc profláknuté a celé to působí až moc naivně. ()

Aelita

"Skutečně dokonalá výpověď o beznadějnosti doby, kdy padly vybásněné ideály let 50. a ještě nepřišlo šedesátkové uvolnění" - citát z komentáře uživatele Hwaelos k českému filmu "Každý den odvahu", který byl natočený ve stejném roce jak "Stárci na chmelu". Buďto režiséři Evald Schorm a Ladislav Rychman žili v různých zemích nebo se realita otáčí ke každému člověku svojí stranou, což nevylučuje ani komplexní pohled. ()

joker.george

Se svými ,,ALE" jsem počkal až na konec, jak muzikál vybízel a jsem rád, že jsem uposlechl této rady. Film totiž skončil rozumněji a rozvážněji než začínal, šlo to ale už vycítit už v průběhu vyprávění na písničkách. Zvedala se nejenom jejich kvalita, ale postupně se měnilo i jejich vyznění. ()

Crawler-D

Sice byli na konci potrestáni, jak si žádá režim, ale i sám Honza trefně shrnuje, že jim to závidí. My diváci víme své. Kromě toho překvapí řadou písniček (teda novou generaci překvapí), které si za desetiletí vybudovala silný status v české kultuře. Pokud se nezaleknete chmelového začátku, dočkáte se i odvážně absurdní snové scény. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let