Temný dům

• USA The Night House (více)

Beth (Rebecca Hall), která se vzpamatovává z nečekané smrti svého manžela, zůstává sama v domě u jezera, který pro ni postavil. Začíná však odhalovat jeho znepokojující tajemství a je odhodlaná je rozluštit. (Falcon)

Vančura

Bruckner mě před pár lety dostal svým předchozím hororem The Ritual, takže jsem doufal, že by i tohle mohlo být dobré, a myslím, že se dokonce překonal. Po dlouhé době je to horor, u kterého mi skutečně běhal hrůzou mráz po těle a strachy jsem ani nedutal - ano, v některých momentech se tomu nevyhnula některá otravná žánrová klišé, ale vyloženě mi to nevadilo, a byl jsem vděčný za všechny "klidné" denní sekvence, během nichž jsem se mohl vzpamatovat z toho pekla, které se dělo v noci. A pokud jde o šokující závěrečné rozuzlení, pro to nemám slov, a doslova mě to rozsekalo - celou dobu jsem se snažil odtušit, jak to bylo s tou manželovou sebevraždou, ale něco takového by mě nikdy nenapadlo. Vážně smekám před tak povedeným scénářem, u něhož jsem si bezděčně vzpomněl na korejský horor Shutter, který mě kdysi podobným způsobem psychicky vydeptal a v závěru ohromil a šokoval. Jen si nejsem jistý, jestli mi je tahle "intenzita strašidelnosti" vlastně ještě příjemná a jestli to už není na mě moc - abych se po filmu bál i jít na záchod a nervózně vyhlížel, kde na mě vybafne nějaký bubák, takové "potěšení" si snad i nechám radši ujít. ()

pornogrind

O tomhle filmu jsem samozřejmě věděl ale svým obsahem mě zrovna dvakrát nenalákal. Ale zdejší poměrně vysoký hodnocení a novej Hellraiser mě přiměl abych dal tomuto kousku šanci. A musím říct, že víc než první polovinu má film poměrně dobře našlápnuto. Ke konci už to ale působí hodně zmateně a překombinovaně. A vysvětlení je za mě hodně nedotažený nebo alespoň pro mě nedostačující. ()

mzss1

[70%] Viděno v kině. No, tak jsem si bezmyšlenkovitě zašel do kina a hurá, byl jsem tam sám, stejně jako na nové Očistě v červnu. Jako, je sice pohodlné mít sál sám pro sebe, ale bohužel to o něčem vypovídá, že filmový svět se bude blíže a blíže přesouvat do netflixu, hbo, voya a tak podobně. Ale dost o tom. Nyní k filmu. Nic moc jsem od toho neočekával a dostal jsem alespoň solidní nadprůměr. Má to i své slabší, zdlouhavější chvilky a především divnou hlavní představitelku, která se v mých očích jevila dost rozporuplně. Na jednu stranu jsem o jejím herectví trochu pochyboval, na druhou jsem v kostech cítil, že se snaží a jde jí to. Hororových prvků je tu docela dost, i pár lekaček, ale především si po celý čas filmu podáváte otázku jak to celé dopadne. No, finále je docela děsivé a dobře natočené, ale všechny odpovědi mi to nedalo. Přesto je tu cítit určitá úroveň, takže jsem si ve finále film i užil. Proto nakonec dávám tu slabší 4*. Víc se těším na chystaný Wanův horor, ale tohle nebylo k zahození. Je to taková spíš jednohubka, ale vcelku zdařilá. ()

Goldbeater

S drobnými výhradami je Temný dům vlastně nejlepším hororem, jaký jsem za poslední měsíce viděl. A jsem zcela připraven na druhou projekci a případné zvýšení hodnocení. Takovéhle duchařiny já můžu. ()

kingik

Rebecca Hall řeší největší záhadu své (hororové) kariéry. Namísto svých ženských potřeb řeší minulost svého zesnulého manžela, který před nedávnem spáchal za neobjasněných okolností sebevraždu. Ovšem pozor! On ten manžílek nebyl zrovna ctnost sama. Sama v domě u jezera rozplétá záhady kolem jeho dvojího života. A než dojde na finální výron (filmu), je kladen důraz na působivě plíživý děs. A nejeden záhadolog je pořádně napjatý, jak se to vlastně s celou tou záhadou má. Produkčně film zaštítil proslulý David S. Goyer, což je vesměs vždy záruka ne úplně špatné podívané. A tentokrát dvojka zkušených scenáristů Ben Collins a Luke Piotrowski nelenila a skloubila nadpřirozené úkazy, výjevy a stínohry s reálnou konstitucí, v níž se vyskytuje podivná replika domu na druhém břehu jezera a v něm ještě podivnější soška, načež v notebooku manžela je nalezeno četné množství fotografií neznámých žen, které jsou až nápadně typově podobné hlavní hrdince, která je ze všeho nenadále objeveného pořádně přesvědčivě konsternovaná. Film perfektně graduje, má hutnou mysteriózní atmosféru. A vše takto zajímavě a neokorale poskládané a posazené volalo po bombastickém finále. Mimořádný finální řez se ale nedostavil. Film tímto ztratil na plném bodovém hodnocení, protože závěrečná část mně příliš smysluplná nepřišla. Vlastně se ta celá záhada v podstatě ještě i prohloubila. David Bruckner se do větších gore akcí nepouštěl. Vystačil si s budováním nervní atmosféry, bohatě využíval detaily, ze kterých tvořil příjemný záhadný řetězec. Rebecca Hall se své role zhostila báječně. Kamera Elishe Christian dokázala být působivá a vizuálně i technicky je film kvalitně odveden. David Bruckner měl dlouho našlápnuto natočit záhadu nad záhady, nakonec se budeme muset smířit s tím, že to celé mystérium zůstane víceméně pro diváka decentně neobjasněné. 7/10 ()

Anderton

Horor ako napísaný na telo Rebecce Hall. Scenár nám postupne rozhadzuje po dlážke rôzne črepiny, ktoré sa na konci príbehu postupne zložia v desivý celok a je rozhodne fajn, že až do samotného finále nedokážete predpovedať, ako to celé do seba zapadne. Horšie je to už s logikou, ktorú asi riešiť netreba, ale predsa len... žena je krátko po manželovej smrti o niečo viac pri zmysloch než by sa dialo v realite, viď návšteva krčmy s kamarátmi, ono ostať v dome, kde očividne nie je niečo s kostolným poriadkom, to chce pevné nervy, pričom Hallina postava ako vyrovnaná osobnosť už od začiatku nepôsobí. No a po tom, čo všetko do seba zaklapne, tak vlastne neviete, čo si o manželíkovi myslieť, na jednu stranu... a zase na tú druhú... no to si musí každý prebrať sám. 70% ()

Socrates

Jakmile LIVINGDEAD něco pohaní, u něčeho usne nebo se to nelíbí jeho sestře, je to téměř stoprocentní záruka kvalitního filmu. Platí to i u týhle tak trochu jiný duchařiny. Bruckner pro mě začíná být, společně s Derricksonem a Wanem, novodobým mistrem horroru. Poslední z nadějný party "mladejch" režisérů, Flanagan, je zatím trochu pozadu. ()

Yoshitsune

Opravdu luxusní horor, který upadne až v závěru a pak už se nezvedne a to je škoda. Nicméně, už od začátku filmu, je to nepříjemný, stresující a až do finální čtvrtiny, sem nevěděl jestli to neni jen výplod její mysli, či snad jestli neni mrtvá a nebo v komátu a to co prožívá, je jenom očistec. Takže v tomhle směru je to špička, hlavní hrdinka, tak jako divák pochybuje, šílenství se stupňuje a strašení je fakt intenzivní. Pokuď se Wan chce něco naučit, zde má dokonálý příklad, jak vyděsit diváka, s tak jednoduchými věcmi, jako je stereo přehrávač a nebo jen pohled do prázdna. A to že to bude Rebecca Hall hrát na jedničku, mně přesvědčil rozhovor ve škole, s mámou jednoho studenta, její vysvětlení proč kluk dostal za tři, bylo prostě na jedničku. A však kde je film nejslabší, tak je to ve ztvárnění zla, v jeho pojetí a zpracování, kdyby se kolem zla, vytvořila nějaká historie, či tajemství, které by vyvolávalo otázky, tak by to bylo lepší. S tím souvisí i konec a teď nechci polemizovat, co měla udělat a neudělala, na jednu stranu sem rád, že se to stalo, to co se stalo, je to částečně satisfakční a částně ne. V tomhle směru, se to mělo ukončit buď hororově a nebo tak, aby konec vyvolal otázky, pochyby, s tím že by bylo na divákovi, aby si udělal konec sám. Je vážně velká škoda, že konec filmu skočil spíše v psychologické rovině, než v té hororové, od začátku to tam směřovalo a pak se otočí o sto omsdesát stupňů doleva. Ale i tak velice silný a atmosférický film, plný děsivých momentů, s vynikající Rebeccou, se kterou sem ten strach, bolest a vztek prožíval, což se u hororů moc často nevidí. ()

silentname

Nakoniec dám hodnotenie, aké som cítil pôvodne. Myslím si, že film si to zaslúži. Už len preto, že sme sa skutočne dočkali skvelého psychologického thrilleru s dobrými hororovými prvkami. "The Night House" totiž nie je hororom, kde máme čakať, že na nás niečo vyskočí, nemá v sebe žiadne gore momenty (hoci pri konci som si hovoril, že pokojne tam mohli niečo priniesť), no v realite ponúka skvelú temnú drámu, ktorú rozplietať bola lahôdka. Pochopím všetkých, ktorí sa pri tom nudili, no ja to za seba povedať nemôžem. Plus je super, keď som na konci filmu mal pocit, že všetko do seba excelentne zapadlo a pochopil som asi úplne všetko. Plus ten záver, kde ostáva otázka, či je vlastne celé toto nebezpečenstvo zažehnané alebo nie. Lebo to je pre mňa to najlepšie. Povedané slovami našich postáv: "There is nothing there." "I know." Takto by sa horory podľa mňa správať mali. Nemali by nás okamžite desiť. Nemali by sa snažiť ísť cestou, že všetko musí byť strašidelné. Strach sa musí vybudovať. A pokiaľ zaútočí film príliš skoro, náš záujem rýchlo opadne. Tu sa to nestalo. A fakt ma miestami film prekvapil. Neviem komu to reálne odporúčať, no za seba hovorím, že jeden z tohtoročných hororových highlightov. A Rebecca Hall to zahrala absolútne excelentne. Jej výkon veľmi umocňuje všetko čo sa okolo deje. Skvelá práca. Hodnotenie: A- ()

PetrPan

Pravděpodobnost vzniku povedeného duchařského hororu není ani dnes v době následovníků Wany naštěstí nulová a tu a tam někdo postaví  v záhrobí nějaký ten temný dům.  Psychologické drama a nutno podotknout, že velmi dobře zahrané, se prolíná s mysteriozním hororem s lekačkami  z jiného času. Já se totiž po letech přeřvaných či předem oznámených pozic u filmu opravdu lekl a ne nebudu vyzrazovat při jaké scéně.  Bavilo, děsilo a dokonce i překvapovalo. "Není tam nic?"  Vidíte-li za "nic" tečku, nic po vás nezůstane, vidíte-li otazník, možnosti jsou otevřené.... ()

SeBig odpad!

Takovýhle plečky by vůbec neměly vylézat ven, měly by zustat doma v hlavě toho, co to vymyslel radši. Svět by byl hned krásnější a všichni by se měli rádi a byl by čistší vzduch. ()

Arsenal83

Pár scén vyšlo, ale určite to nebolo hororové divadlo, na ktoré nikdy nezabudnem. Má to ale svoju atmosféru, napätie a vydarené ľakačky. Len ten hlas toho ducha či démona mi nesedel, vôbec neznel nejako extra strašidelne, tak fádne. Páčilo sa mi ale, že tvorcovia lavírovali medzi nadprirodzenými silami a halucináciou a koniec dostal svoje uspokojivé vysvetlenie. ()

Chrustyn

Že začátku atmosférické ale později předvídatelné, koncem připomínající desítky jiných hororů o strašidelných domech. Naštěstí řemeslně slušné a Rebecca Hall velice dobrá. ()

anderson

Tvorcovia spoliehali na to, že umelo šponovaná strašidelná atmosféra je sama o sebe dostatočným materiálom na ten správny horor. Bohužiaľ ja by som ich veľmi rád vyviedol z omylu. Temný horor totiž vyžaduje aj pointu, nie iba náhodne zbúchaný "temný dom". Aj ten jeden démon je iba z milosti. (25.12.2021) ()

TheEvilTwin

Přesvědčivá Rebecca Hall v roli paranoidní manželky, která po smrti manžela pátrá po okolí a postupně zjišťuje záhadné okolnosti jeho sebevraždy, je asi jediná věc, která stojí ve filmu za zmínku. Trailer lákal na plnohodnotný, mrazivý a bezútěšný horor říznutý s poctivou duchařinou, ale výsledek je diametrálně odlišný. Víc než horor je to spíše drama o vnitřních pocitech po ztrátě blízkého a následném vyrovnání se se skutečností, které žánr horor bere úspěšně oklikou (pokud nepočítám 2 zvukové lekačky v průběhu a "bubu" hudbu) až do posledních 20 minut, ve kterých se snaží hodně nepovedeně zakomponovat jakéhosi "démona". Taková nepřesvědčivá napůl drama, napůl horor slátanina, která sama moc neví, čím chce být, a výsledek působí hodně rozpačitě až nejistě. Trailer byl jednoznačně lepší než film, a to je hodně špatná vizitka... ()

SOLOM.

Námět filmu vypadal docela slibně, přesto jsem měl prvních čtyřicet minut obrovské nutkání, spáchat taky sebevraždu. Málem jsem se totiž unudil k smrti. Něco tak nezáživného, jsem už hodně dlouho neviděl. Navíc mi hlavní hrdinka byla zpočátku dost nesympatická. Rebecca Hall sice nepředvedla špatný výkon, ale charakteristika její postavy mi byla krajně odpudivá. Pořád jsem si říkal, jestli jí z toho chlastu (a že si dávala řádně do nosu) totálně nejeblo a celé se to bude točit jenom okolo její fantasmagorie.    V dnešní době už totiž vrzání podlahy, záhadné zvuky, nebo rádio co se samo pouští moc lidí opravdu nevyděsí. Leda tak ty, co se poserou i z toho, že slyší v noci šumění stromů. Potom se ale konečně daly věci do pohybu a bylo cítit, že se zlepšila i samotná atmosféra. Postupně začala vyplouvat napovrch všechna manželova tajemství a já se těšil na slavné finále. Řádění entity v domě a ukázka vražd mladých žen beru za zřejmě nejlepší a nesilnější moment (pasáž) celého filmu. Bohužel samotné finále už moc ne. Závěr mě opět dost zklamal.    Já si nemůžu pomoci, ale tenhle film měl určitě navíc. Potenciál zůstal nevyužitý, je tu spousta hluchých – slabých míst a rozhodně by bylo lepší, kdyby celková stopáž byla osekaná tak o dvacet minut. Takhle jsem z toho dostal jen hodně průměrnou záležitost, kterou už víckrát vidět nepotřebuju. Takže v tomto případě nemohu jinak, ale nedám tomu ani průměrné ohodnocení. Protože zápory převažují nad pozitivními prvky, kterých tu bylo jako šafránu. 40% ()

ARI50

Vytáhne ji to někdo že zadku, to byl pohled, jemný nádech hororu, slabší atmosféra e zajímavé místo. Příběh mě moc nezaujal a herci už vůbec, slabší kousek. ()

JASON_X

Stejně tak jako se přiznávám, když nějakému rafinovanému filmovému veledílu neporozumím, tak se teď musím pochlubit, že pointu tohohle jsem odtušil/uhodl už chvíli po začátku, s tím manželem mi to bylo nevím proč intuitivně jasné. Možná je to taky proto, že podobné horrorové/mysteriózní thrillery jsou z hollywoodských útrob vyvrhovány pouze v několika málo šablonách a málokdy překvapí nějakou inovací. A co bych vypíchl tady? Nejvíc se mi asi líbilo, jak Rebecca Hall ztvárnila truchlící vdovu, její oscilování na tenké a nezřetelné hranici mezi údivem, smutkem, vztekem a záchvatem hysterického smíchu, bylo tuze přesvědčivé. SPOILER: Zato ovšem silně nepřesvědčivý byl fakt, že svého mužíčka začala vzlykavě oplakávat teprve vzápětí poté, co pod podlahou jeho tajného domu objevila jeho malá tajemství. ()

Morholt

Po smrti manžela se začnou dít vdově divné věci. Cením si toho, že Bruckner nijak neváhal a začal strašit takřka od prvních minut. Zároveň rozvíjel celkem zajímavý příběh, dokázal pracovat se solidní atmosférou a do určité míry i s napětím. Navíc Rebecca Hall je tady fakt skvělá. Jenže jak se blížilo vysvětlení, začal jsem se v tom ztrácet. Samotná premisa sice nebyla špatná, ale vyústění vyvolalo víc otázek než odpovědí. Takže i když je dejme tomu poslední třetina filmu nacpaná dějem a dokáže udržet pozornost, neměl jsem s blížícím se koncem potuchy, co se vlastně děje. Fakt bych to rád viděl na papíře. Za mě zatím Bruckenrův nejslabší kousek. 60% ()

Lucasion

Dle traileru velké lákadlo na páteční večer (koukaný v sobotu!). Ovšem Bruckner tak jako u svého Rituálu (2017) dokáže překvapit naprosto dech beroucí atmosférou. Tady jsem se jen modlil, aby to konec nezkazil, tak jako právě u Rituálu. Night House, ale od začátku do konce buduje naprosto fenomenální atmosféru. Rebecca Hall to navíc hraje opravdu skvěle. Já bych v tom domě nevydržel ani den. Líbí se mi, že si film vlastně až téměř do konce vystačí s pouhým napínáním. To je ale přátelé, jako struna ostré. Postupné odkrývání pravdy mě bavilo a hltal jsem ho až do konce. Taktéž se mi líbí, že finále není příliš jednoznačné. Tohle je vážně seriózní psychologické drama s hororovou atmosférou. Anebo ještě líp horor s psychologickým dramatem. Horor, který je přesně podle mého gusta. Není v něm ani kapka krve a nepotřebuje k děsu lekačky. Za mě parádní hororová třešnička! (80 %) ()