Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

Kada80

Ukázka tý nejskurvenější doby,která tady kdy byla,že někteří šli do lágru jen za to,že nechtěli vstoupit do JZD a odsouzení za velezradu a špionáž tak to byla tenkrát normální věc.A tahle doba mě strašně sere (a to nejsem určitě sám)!Nejradši bych je nakopal do prdele.Vynikající Jirka Schmitzer a Vladimír Dlouhý. 80% ()

FandaF

Tohle by se mělo povinně pouštět studentům SŠ, možná i starším žákům ZŠ jako doplněk k dějepisu, občanské nauce, aj. blízkým předmětům, jako film k zamyšlení nad tím co tady kdysi bylo! Možná by pak v budoucnu ubylo hloupé mládeže volící levici, nebo ultra pravici... ()

gpx

Každým dalším filmem co s ním vidím, mám toho Schmitzera radši a radši. Mimochodem "ŘEKNĚTE PRDEL!" ()

kolly13

Točí se ještě takové filmy, tímto stylem, citem, tématikou a drsností? Nevím, ale tohle se člověka dotýká, zvlášť když se to vztahuje k naší historii. ()

superzurda

Nevelkolepá sonda do úvodu pobytu v lágru, která ovšem neztrácí nic ze své síly a divák nepozbývá odporu k odpovědným lidem. ()

rytir1

V době kdy si naše televize točí jednu blbost za druhou z období totality aby byli tématicky in, tak tohle byl skutečný pohled na její období. Bravo pane Schmitzere. ()

dmatejek777

Jedna velká nuda.Plus má u mě Schmitzer. Škoda nevyužitého potenciálu. Je to takové unylé, plytké. Kdyby se toho chopili schopnější tvůrci, bylo by to lepší ()

Kozlowski8

Film z prostředí komunistického lágru v 50. letech. Hlavním tématem příběhu je atmosféra mezi vězni po příchodu nového mukla - ještě nedávno náčelníka nápravných zařízení. Příslovečné boží mlýny roztočily své lopatky a do popředí vstupuje otázka odpuštění a vyrovnání se z minulostí. Námět sám o sobě slibuje dramatickou podívanou, bohatou na emotivní okamžiky. To se však úplně neděje a průměrný a trochu stereotypní běh příběhu osvěžuje pouze skvělý výkon Jiřího Schmitzera. 60%. ()

AlDelon

Krásný film, který energicky a přeci syrově, bez efektů a přeci temně ukazuje bez příkras i bez jakési záměrné devalvace na efekt mnoho, hlavně ale to se slovem komunismus, přesněji lágry a to uranové spojené. Film je filmem, tedy snímkem s určitým příběhem emocemi a se vším co k tomu patří, zároveň je to ale jakoby hraný dokument co se naprosté realističnosti týče. Konec je opravdu krásný a přesný,jaksi nenaivní. Opravdu silný snímek, jenže hodně svou ,,podstatou". ()

Emperor1

Myšlenka za pět, provedení za tři. Chtělo to víc rozvést téma, více práce s postavami - divák se mohl nějak ztotožnit pouze s tou hlavní, která však zůstává z hlediska motivů trochu záhadou. Nemá to až takový dramatický přesah, jak by člověk u takového snímku očekával, asi budu opakovat, co tu bylo několikrát zmíněno - promarněná příležitost. ()

Dvojirakri

Můj děda zažil První republiku, byl nuceně nasazený za druhé světové války, za normalizace musel pracovat v cihelně, dožil se i 90.let a tehdy se z něj stal velký sládkovec. Ale vždy, VŽDY nejvíc nadával na bolševiky. A já mu rozumím. Stačí si přečíst vyjádření zdejších vylizovačů Putinova rekta a vyslechnout svoloč která chodí na současné demonstrace. Hovna společnosti. Nikdy nesmí být zapomenuty zločiny rudého teroru. K filmu - skvělý Schmitzerův výkon, možná nejlepší jeho v kariéře. ()

DAJAAAA odpad!

Stránský byl zakomplexovaný debil, kterého hned po revoluci využila demokratická žumpa v čele s ožralou Havlem. To teda ten Bumerang o deset let starší,taky se Schmitzrem byl o 200% lepší. ()

Africanus1

Zatím nejlepší film Hynka Bočana, a jak pozoruju jeho tvorbu, tak mám velký pochybnosti, že někdy natočí něco co by se kvalitě Bumerangu aspoň přiblížilo. ()

Spike86

Hezké ztvárnění tábora a uranového dolu, dobře napsaná i zahraná postava Schmitzera a depresivní atmosféra jsou sráženy jinými topornými hereckými výkony a scénářem. 68% ()

Alchemilla

Film má své mouchy, nejvíc mi asi vadilo špatně zpracované vyvrcholení celého příběhu a nijaká režite. Přiznám se, že kdyby se příběh neodehrával v komunistickém koncentráku, asi bych mu dala o hvězdu méně. Ale cítím silnou potřebu, aby se o uranových lágrech vědělo, aby se nezapomnělo. A jsem ráda za každý počin. Bumerang mne asi nejvíc dostal v okamžiku, kdy ukazoval skutečné lidi. Ne, žádné vymyšlené postavy, ale lidi z masa a kostí, kteří si tímto peklem prošli (např. Heřman Tyl). Ne, že by ve filmu měli nějaký velký prostor, ale spíš proto, že jsem si konkrétní osobnosti zařadila do konkrétního prostředí. Snímek zdobí velmi kvalitní herecké výkony v čele s Jiřím Schmitzerem, u kterého mne mrzí jedna věc - že není více obsazován. ()

90125

Dost velke sklamanie. Cakal som film so skutocnou filmovou vypravou. Toto pripominalo skor televiznu inscenaciu. Schmitzer je skvely, Dlouhy dajme tomu tiez, ale Steindler je skor usmevny. Akoby prave prisiel z Cernych baronov. Toto ze mal byt drsny kapo, s ktoreho ide strach ? Takisto Krampol, Noga a Holub su podla mna nespravne obsadeni. Cakal som, ze ma z toho lagru, z tej doby, bude mrazit, bohuzial ziadna drama sa pocas celeho filmu nekona. Posolstvo filmu je fajn, ale pribeh ako taky teda nic moc. Povedal by som, premarnena prilezitost k velmi vaznej teme. 30% ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu