Epizody(7)

Po příjezdu tajemného kněze na jeden ostrov se jeho obyvatelé stanou svědky zázračných událostí a děsivých znamení. (Netflix)

Chrustyn

Falnagan je rozhodně dobrý režisér a v rámci hororového žánru v současné době jeden z nejlepších. Půlnoční mše má svou atmosféru a minimálně první díl mě upoutal, přestože se vše pouze rozjíždí. Bohužel ve chvíli, kdy se začne rozkrývat příběh a jeho budoucí události, začal se můj zájem vytrácet, nastoupila nuda a zvláštní rozuzlení, které mělo být vrcholem, mě nechalo úplně chladným. Nový Haunting se bohužel nekoná. ()

TheEvilTwin

Všichni kritici, kteří tomuhle házeli plné pětky a po vydání měl Midnight Mass skoro 92% (!!!!!!!) - vyližte si zadek. U čtvrtého dílu vypínám, absolutně nemám zájem sledovat 7 hodin blábolů, nad kterými se někteří uživatelé radostně povznášejí a cítí se, jak kdyby spolkli veškerou moudrost světa a jak kdyby svou pětkou udělali díru do světa. Flanagan si vzal moc velké sousto a snaží se být až hodně tajemný a budovat si záhadnou vesničku na ostrově, jenže co z toho, když je divák za půlkou a vlastně by v jedné větě nebyl schopen popsat "o čem že vlastně seriál je". Přehypovaná artově laděná prapodivnost, která nemá drajv, tempo, atmosféru a vlastně nemá nic, proč bych chtěl seriál dosledovat. Ruku na srdce, jestli někoho opravdu baví sedm hodin sedět na zadku, čumět do blba a poslouchat neustálé žvanění postav aniž by se stalo cokoliv zajímavého, tak je něco špatně. A teď všichni do mě. ()

veru_needy

Co si budeme povídat, první tři díly jsou nuda. Seriál se z počátku vleče a než se dočkáme něčeho tajemného a hororového, jsme skoro v půlce. Náboženství, jenž přeroste v doktrínu, je děs běs. V pomalém tempu s depresivní náladou, svírající obyvatele pobřežní vísky, se odvíjí drama, které vyústí v až biblický konec. Porozumět rétorice příběhu, který se hodně opírá o kostel, nemusí být snadné. Tomu se přizpůsobil i děj, který je plný dialogů, kdy přítomný hororový prvek začne fungovat dost pozdě. Celé to drží hlavně obsazení. Nicméně po příběhové stránce je to postupně dost rozjetá zábava, která končí vcelku hororově. Finále jako takový paradox, kdy se z ostrova dostává novodobý Adam a Eva, kteří sice mohou znamenat naději pro ostrov a přežití, zároveň v sobě ale mohou nosit vir, co všechno zničí, bylo asi to uplně nejlepší. - "The more that we know, the less we bend." ()

luka4615

Minisérie Midnight Mass není nic pro netrpělivého diváka. Režisér Mike Flanagan totiž vsadil na pomalé budování atmosféry a charakterů, na což umně narouboval fascinující symbiózu upírského mýtu a fanatické náboženské víry. Toto nezvyklé uchopení nezvyklé látky mně osobně velmi sedlo, pročež jsem si tuto delikátní atmosférickou záležitost s jen několika scenáristickými zádrhely vážně moc užil. Pokud tedy hledáte pro změnu něco, co má pomalé tempo a precizní práci s postavami, minisérie Midnight Mass je přesně tím pravým. Skvělá práce! (Netflix) „Bless me father for I’m going to sin.” ()

Morholt

Jak už je u seriálového Flanagana zvykem, je tu opět sázka na hutné rodinné drama, která dokonale vyšla. A nejen to. Už tak složité a pochroumané vztahy jsou umocněny uzavřenou ostrovní komunitou, kde je Bůh až na prvním místě. To vše je zabaleno do úžasných dialogů plných úvah o tíhách života a víře, přičemž žádná z postav ani na moment nesklouzne k lacinému filosofování. Vlastně jsem ten nadpřirozený resp. hororový prvek ani nepotřeboval a upřímně řečeno když se naplno projevil, byl jsem trošku v rozpacích, ačkoliv chápu, co chtěl Flanagan onou metafourou říci. Nicméně finále mě z mírného rozladění vyvedlo a s očima navrch hlavy jsem ho sledoval až do nejposlednějšího momentu. Herecky vedle Flanaganovy erbovní herečky Kate Siegel zářili především Hamish Linklater v roli kněze a Samantha Sloyan jako místní fanatička, což byla sice poněkud archetypální postava, ale herečka si na ní zgustla. 90% ()

ScarPoul

Flanagan točí s hravosťou. Jeho témy sú iné, hoci majú základ v tradičných hororových konceptoch. Midnight Mass v mnohom pripomína Kingové Prekliate Salemu. A niekoľko krát dáva Flanagan tomuto dielu osobitú poctu. Pričom si to ale ide svojou cestou. Atmosférické, romantické, dojemné. To všetko tam je. A aj niekoľko nepríjemných scén. Súboj archetypov. Nič viac a nič menej. Ale s tým, že ten súboj nie je prvoplánový. Hoci postavy sa také zdať môžu. Uvažovanie nad Bohom, smrteľnosťou, vierou... To dielo má viac významov. Viac rovín a viac emócií. než by sa od takého žánru dalo čakať. Hamish Linklater v životnej úlohe. Ale v zásade mi tam herecky nikto nevadil. K tomuto sa raz vrátim. Určite. Inak sa jedná o veľmi svieži zárez v rámci témy vampirizmu s tým, že si z klasiky berie to najlepšie. ()

BoPo

Oceňujem pokus o iný prístup v rámci jedného z najklasickejších filmových námetov. A zároveň oceňujem, že nikto za celú dobu TO slovo ani raz nevyslovil. Avšak je tu priveľa ALE. Nepáčilo sa mi extrémne pomalé vývojové tempo. Nepáčilo sa mi, že než som sa dopracoval k zásadným udalostiam, tak som musel spoznať takmer všetkých obyvateľov ostrova. Nepáčilo sa mi, že obyčajní obyvatelia zapadákova medzi sebou občas viedli tak strašne filozofické dialógy, že by sa za nich nemuseli hanbiť mnohé diplomové práce. Nepáčilo sa mi záverečné rozuzlenie, ktoré vôbec neospravedlnilo tú celú náročnú cestu k nemu. Ak máte chuť na kritiku slepej/pokrivenej viery, tak ste na správnom mieste. Ak máte chuť špekulovať nad každou vyslovenou vetou a dávať jej x významov, tak ste na správnom mieste. Inak zažijete nasledujúci vývoj: 3 časti si hovoríte, že to načrtnuté tajomno určite bude stáť za to. Od 4. časti si hovoríte, že už je to konečne tu. Na konci 7. časti si poviete, že všetky nádeje boli strašne bláhové. ()

Chermy

Líbí se mi jak Flanagan umí být originální a ani tady nezklamal. Některé dialogy/monology jsou vybroušená zamyšlení, které mě bavilo poslouchat. Jindy ale zase moc tlačí na pilu s emocionálními výlevy, které je utrpení dokoukat. Obecně se mi moc líbí zapracování náboženských textů do klasických hororových klišé - ostatně je otázka nakolik byly tyhle pradávné příběhy Biblí inspirovány - ať už vědomě či nevědomě. Ale zároveň je scénář silný právě v tom, ukázat, že texty v Bibli a nejspíš i dalších náboženských textech se dají neskutečně ohýbat a naroubovat prakticky na cokoli. Potud tleskám, jde o můj nejzásadnější problém se všemi náboženstvími - přináší tolik dobra, kolik je dobra v člověku, který ty texty interpretuje... Přes ta pozitivní slova mě tahle série nebavila. Často si říkám, že chápu, proč mnoho scénáristů/režisérů dnes volí raději televizní sérii, než film - víc prostoru na prokreslení postav a tím pádem dramatičtější katarze... tohle je ale krásný příklad, že méně je někdy více... Myslím, si, že by tomu daleko více slušel tak dvouhodinový film... protože jsem se minimálně půlku seriálu bavil. Flanaganovi ale stále fandím! Je málo tak originálních a snaživých hororových tvůrců. ()

jahol

K tomuto seriálu bych se asi nedostal, protože při výběru toho, nač se podívám, dám pořád ještě hodně na hodnocení na csfd. Nicméně nadešel čas s tím skončit, protože zde začínají stále více převažovat hodnocení od generace "nemocných spěchem", která mi při konzumaci (ano konzumaci, nikoli prožití) věcí pro mne zázračných připomíná něžně se krmícího a chlemtajícího xxx(byl by spoiler) ve scéně s řezáním křídel. Nevím, zda chtěl jít Flanagan až tak do hloubky, ale některé scény v minisérii lze pojímat i jako sakra silnou alegorii na současnost (křídla rádi obětujeme za...  za co vlastně?). Z toho pochvalného, co jiná hodnocení nezdůrazňují, bych vypíchnul (pro mne) fantastický soundtrack (lze stáhnout z youtube) se třemi vrcholy - 1)Riley v na konci pátého dílu opouští kostel 2)postupně se rozrůstající shromáždění osadníků míří na vigilii 3)(samozřejmě) úplný závěr. Musím přiznat, že závěr mě totálně sejmul a jeho opakovačka na druhý den skoro stejně. Před pár lety jsem v blogu na idnes napsal článek o nejlepších seriálových závěrech (https://jaroslavholy.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=753998) a řekl bych, že se místa na bedně zachvívají v základech (závěr u "Six feet under" by asi odolal, ale druhé místo "Černobyl" je ohroženo). Oceňuji i citlivé zakomponování povinných prvků každého filmového díla, kdy povinný odkaz na gaye nebo trans téměř nepostřehnete, dominantní role femi-genderu kolem vás spíše prolétne, islám se krásně sveze s rozpravou o víře a křesťanství jako takovém a s povinným vozíčkářem se Flanagan vypořádal ještě lépe. ()

Ten Druhy

Pozerám len tretiu časť a mám pocit, že som ich videl aspoň 20. Prostredie je pekné, spočiatku aj slabý náznak atmosféry, ale napätie stále žiadne, akcia nulová a jediný horor, aké je to pomalé! Popravde som už celkom unavený. Postavy chodia do kostola, počúvajú kázanie farára, potom debatujú pred kostolom a cestou domov z kostola.  Žeby seriál sponzoroval Vatikán? Pane bože, je to ubíjajúce. ()

schizmo

Ten seriálový prostor, který svádí k tomu, aby byl vyplňován vatou, je prokletí dnešní doby. Kde kdo by mohl namítat, že z pohledu retrospektivy se pozvolný rozjezd jeví jako záměr k pozdější gradaci, ale k čemu je to dobré, když se riskuje, že se divák neprokouše ani přes úvodní epizodu? ()

ledzepfan

Cca za 4-4,5 ale tu pátou tam s klidným svědomím dokopnu, čistě jenom kvůli místním lulinům co to absolutně nepochopili protože díky díky tunelovému vidění si myslí, že rozumí (naprosto formální a vlastně debilní) škatulce horor, ale přitom se absolutně nedokážou dostat hlouběji do vrstevnatějšího filmového (tady potažmo televizního/seriálového) díla jako takového... Je to něco jako ty děcka (nebo dementní odrosti) co mají plnou hubu (např.) metalu (jako jakési ideové, vyhraňující formy audio tvorby) ale v zásadě nerozumí hudbě a jejímu potenciálu. ()

agentmiky

Úplně chápu, že tvorbě Flanagana nemusí každý přijít na chuť. Já jsem si ale cestičku k pochopení jeho filmů našel a nutno podotknout, že moc lepších autorů bych v dnešním Hollywoodu nenašel. Půnoční mše může leckoho odradit svou náboženskou tématikou, ale po prvních pár pomalejších dílech se rozjede výborná dialogová podívaná. Flanagan se v tomto pohybuje jako ryba ve vodě, jeho scénáři se nedá moc co vytýkat. Kromě toho jsem se opět dočkal široké škály postav, kde si každý najde svého vyvoleného, jemuž fandí až do konce (u mě asi Riley...na druhou stranu charakter Bev mě dokázal přivádět k nekontrolovanému šílenství). Závěrečné tři epizody to za mě vytáhly hodně vzhůru. Nebylo jednoduše nouze o drtivé momenty či překvapivé scény, z tohoto hlediska to dopadlo na jedničku. Uvidíme, co přinesou jeho další projekty. Dost se těším. Půlnoční mše si odnáší 8/10 ()

FromHell

Flanagan akoby Kingovi z pera vypadol. Excelentná teologická rozprava plná dialógov, ktoré vo mne zanechali silný a trvalý dojem. ()

GodComplex

Je to uplne bozi, doslova. Cekal jsem bckovou kravinu a ona je to bckova bomba. Spoiler alert - Jeden z nejlepe zfilmovanych upiru. 9/10 ()

slord

Omšu mám za sebou a myslím, že Flanagan do toho čierneho trafil, avšak nemyslím, že to osloví každého. Mne to sadlo veľmi, malo to síce pomalšie tempo, ktoré nie je vždy pre mňa, ale v tomto prípade mi vyhovovalo. Pri všetkých postavách sa Flanagan vyhral a dokázal mi ich predať a atmosféru to malo ako vínko. 9,5/10 ()

Gorehound

Tak teda mne ten seriál totálne sadol. Ešte ho nemám úplne dopozeraný, ale boduje u mňa na celej čiare. Áno, je pomalý, atmosferický, rozjímavý a veľa sa rozoberá viera. A hlavne mi to strašne pripomína Stephena Kinga. Fascinujúce, a fascinujúco podané rozmanité charaktery, malá, uzavretá komunita a pomaly sa plaziace zlo... Baví ma aj istá nepredvídateľnosť, kedy dosť dlho neviete čo a ako, tu som si spomenul na Salems Lot, tam na To... Ale pritom je to silné a svojské. Seriál sa nebojí ísť proti prúdu, svojou atmosferickou, ponurou pomalou atmosférou, čo si cením taktiež. Takže... režisér tak dlho sfilmovával Kinga, až ním, podľa mňa, úplne nasiakol. A to vravím v najlepšom slova zmysle, zopár dielov mi ešte ostáva, ale pochybujem, že pri nastolenej laťke ma seriál sklame. Po konci dám edit a záverečné zhodnotenie. EDIT: No, vedel by som si predstaviť aj údernejšie vyvrcholenie, zbiera sa to, ale nakoniec mi tam chýba aj nejaké to nezmieritelnejšie, nemilosrdnejšie zlo, väčšia svižnosť, trošku sa to začne potkýňať o vlastné nohy, a tej filozofie a náboženstva je tam predsa asi až trošku nadbytok. Preto o hviezdičku dole. ()

Remedy

Někdy si už připadám jako boomer, ale tahle další Flanaganova laskomina rozhodně není pro dnešní zrychlenou TikTok generaci, protože prakticky po celou dobu vyžaduje od diváka nemalou dávku pozornosti. Odměnou budiž sice velmi pomalé a rozvolněné vyprávění, které je ovšem v posledních dvou epizodách naprosto strhující. Mike Flanagan se až úzkostlivě soustředí na precizní práci s herci, což v konečném důsledku vede k tomu, že jsou téměř všechny herecké výkony procítěné až na dřeň. Občas jsou některé herecké party lehce na hranici teatrálnosti, jenže do celkového konceptu tak nějak zapadají v podstatě bez chybičky. „Poslední cesta“ na mši osvětlená pouze svíčkami je vrcholnou scénou v pravém slova smyslu (i když zákonitě musíte vědět, co bude následovat). [90%] ()

Helo

Zase jinej Flanagan a zase jak jinak než naprosto skvělej! Na povrchu opět v zásadě klasickej, 26x viděnej námět, ovšem pojatej - jak je u tohodle člověka zvykem - úplně jinak, ne úplně předvídatelně, vrstevnatě, sotva hororově a se zajímavýma filosofickýma přesahama, kde jsem dostal tu doopravdy nejkrásnější definici Boha, jakou jsem kdy slyšel! A kdybych se s ní vlastně úplně a takřka doslova neztotožňoval, tak za Boha označím pana Flanagana. Aspirant na seriál roku. ()

IceQueen

Izolovaný ostrov, temná atmosféra, náboženský fanatizmus, komunita obyčajných ľudí s (ne)obyčajnými životmi, deti v dôležitých úlohách a krvilačná bytosť. Akoby Midnight Mass, Storm of the Century alebo Salem's Lot jedna mater mala... alebo vlastne otec, žeáno. Nie vykradnuté, ale dosť podobné, aby ste si na vyššie menované spomenuli. ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (více)

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

14.01.2021

Režisér a scenárista Mike Flanagan (The Haunting, Doktor Spánek) se až doteď soustředil převážně na horory, když se ho ale jeden z fanoušků nedávno zeptal, jestli by nechtěl natočit taky nějaký film… (více)