Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

Dave Lister

Švédský seriál Kalifát je opravdu nevídané dílo. Současné dění ve Švédsku o kterém slýcháme často z různých stran, je opravdu velmi zneklidňujícím faktem. Islámský stát a jeho nelítostné tažení napříč západní civilizací, je zde ukázáno v opravdu temné podobě. Od vypočítavých a mocných vůdců ze stran bojovníků džihádu, přes nejisté jedince, kteří se nechají strhnout vlnou radikalismu. Seriál nastiňuje i jeho nevinné obětí, které podléhají propagandě tohoto zla a naivně se připojují k těmto fanatikům. Precizně vybroušený diamant vyrobený ve Švédsku, se stal tím nejlepším, co jsem v seriálové tvorbě viděl. Strhující a nelítostný svět vás pohltí a i jako divák cítíte tu bezmoc a beznaděj. V seriálu je jasně definováno zlo a realita fenoménu, kterým terorismus dozajista je. Nic sugestivnějšího a emotivnějšího jsem dlouho neviděl. Nutno dodat, že seriál jsem zhlédnul během jednoho večera a dopoledne. Měl by vidět každý! ()

mirra66

Vzhledem k obsahu seriálu a způsobu jeho ztvárnění byl největším překvapením fakt, že se jedná o seriál švédský. Dosáhnout soužití mnoha kultur je složitějším procesem, než se zdá při pohledu do katalogu IKEA, což si dnes patrně uvědomuje i stále více občanů Švédska (včetně tzv. nových Švédů). Kdo má rád tvorbu zachycující sociální a kulturní problematiku okořeněnou pořádnou špetkou špionážní krimi, tak vřele doporučuji. Nikdy jsem nebyl mezi bojovníky IS, takže nemohu kriticky posoudit reálie a ukázku běžného života mezi nimi, ale jako laikovi se mi to jevilo velice uvěřitelně a realisticky, což se asi týká i ukázky toho, jak to dnes "klape" v zemi, která má na vlajce žlutý kříž v modrém poli (možná se blíží doba, kdy se podklad změní na zelenou a časem možná zmizí i kříž) . Hodnotím výraznými 93%. ()

bearmeedek

Asi jen toto: Díky, že Švédi toto natočili a poslali to do světa. Zpočátku jsem se tomu bránil kvůli tématu. Nesnáším fanatismus a IS v něm rozhodně vede. Ale seriál je podaný ve třech dějových linkách, jak v Sýrii, tak ve Švédsku a je názornou učebnicí, co stává, i když to nechceme. Nečekaná pecka od Švédů. Na tohle by se měli podívat všichni. ()

Tipko

Výborne spracovaný švédsky seriál proti brutalite Islamského štátu a jeho deštruktívnom spôsobe života. No na druhej strane by som bol opatrní pri šírení myšlienky seriálu, že ten pravý islam je ten „umiernený“, lebo obe jeho formy uctievajú Alaha. A znalci islamu dobre vedia, kto Alah je a čo si vyžaduje. ()

FreeDooM44

Kromě Pervin a Husama celkem ploché postavy bez charakteru... Vykreslení Rakky jako centra pekla mi přišlo dost chabý. Radikalizace těch lidí taky mohla bejt zachycena lépe, to mě přišlo spíš takový hodně jednoduše naservírovaný v jasně nalinkovaném schématu bez nápadu... Našli se i nějaký nelogičnosti a podivnosti. Na druhou stranu v posledním díle jsem byl překvapenej....Jo a Erdogan je kost:)... Ale to je dost chabá náplast na to jaká to mohla bejt pecka, tak pro mě opravdu zklamání... ()

Ergon

Po shlédnutí poslední epizody mi zůstala jen hořká pachuť na jazyku. Takové zakončení jsem vážně nečekal. Vlastně u sledování tohoto seriálu nejde mít nějaká očekávání, předvídat, co bude dál a jak to asi dopadne. Chalífát jako takový totiž pochopit nejde... ()

Gardenboy

Výborný seriál. Dnes sa produkcia rôznych spoločnosti v oblasti seriálov pohybuje na maximálnej možnej produkčnej kvalite a Švédi pod taktovkou Netflixu nezaostávajú. Prinášajú neotrelú tému v čarovnom prostredí, spracovanú do parádneho dramatickeho twisteru, ktorý nedá vydýchnuť. Aj bez veľkých efektov sa dá natočiť scéna, kde výbuch na konci, ktorý ani nevidíte je to najdesivejšie. ()

rublik05

Neuvěřitelně drsný a realistický thriller, s mrazivou atmosférou, plný napětí a zvratů. U některých scén mi doslova běhal mráz po zádech a vůbec se mi nechtělo věřit, že se tohle vůbec děje. Tvůrcům se povedlo brilantně natočit názornou ukázku verbování mladých džihádistů, která probíhá již na švédských školách a bylo pro mě neuvěřitelné, jak jednoduché je někoho zmanipulovat kecy o Koránu a Alláhovi. Velký dojem na mě udělalo poměrně autentické vyobrazení Sýrie a především způsobu života islámských bojovníků. Město Rakka mělo vyloženě nepříjemnou až mrazivou atmosféru. Nicméně bylo zajímavé sledovat, jak se postupně vyvíjel vztah mladých holek k Islámu, kdy některé si na poslední chvíli uvědomily, jaké zlo obhajují a propagují, naproti tomu některé dívky své víře podlehly úplně a smířily se s životem v bůrce a nikdy nekončícím bojem s nevěřícími prasaty. Zajímavá byla i práce švédské policie, jelikož je Švédsko "druhou nejrasističtější zemí světa", určitě to nemají a nebudou mít jednoduché. Na filmu je také zvláštní, proč se tvůrci báli trochu přitlačit na pilu a ukázat Islám v celé své kráse, patrně se báli reakcí muslimské většiny a nechtěli dopadnout jak redakce v Paříži. Co se týče hereckého obsazení, zde se většinou jedná o uvěřitelné a dobře zahrané role, výjimkou by byla snad jen trochu nelogicky se chovající vyšetřovatelka, jinak ale spokojenost. Nevadila mi ani délka či počet epizod, každý díl byl velice poutavý, napínavý a plný silných momentů. Opravdu velmi silný zážitek. 9/10. ()

kukkik

Jediné, co trošku zamrzelo byl konec, který bych si dokázal představit lepší. Ale i tak výjimečná série, kterou si budu dlouho pamatovat. 5/5 ()

crackonosh

Famózní drama, postavené na zdánlivé kakofonii minimálně desíti postav, z nichž téměř každá má zřetelnou motivaci (pokaždé úplně jinou), proč se chová až na výjimky velmi smysluplně a realisticky. Několik menších nelogičností a šťastných/nešťastných náhod nedokáže pokazit mrazivý zážitek a takřka permanentní napětí, ze kterého vám viditelně slézají nehty na rukou i na nohou. Nejlepší postavou je samozřejmě Pervin, která má největší srdíčko, pročež prožívá ty nejhorší úklady osudu (nebo scénáře). Jasných 95 % a patrně nejlepší seriál roku 2020. ()

clara.bow

Takže jsem shlédla a chválím. Rozhodně je to vysoce aktuální téma a tleskám odhodlání, s jakým se na sérii zapracovalo. Podle mého názoru, by měl vidět každý, aby se seznámil se ,,zvyky,, a životem ISIS a vůbec vyznavačů islámu. Současně mám dojem, že autoři se drželi jestě docela při zemi při exterierních scén a záběrů na město a bezútěšnou poušť, potažmo vyjádření nenávisti vůči Evropanům, křesťanům, Izraeli atp. ()

neo93

To se zase Netflixu něco opravdu povedlo. Dokonale mrazivý seriál pojednávající o možné hrozbě v podobě teroristického útoku ve Švédsku a zároveň verbování mladých lidí do služeb Islámského státu. Seriál se zaměřuje na několik dějových linií s různými postavami. Islámská žena Pervin žijící v Racce zjišťuje, že její manžel Husam je přímo napojen na buňku ISIS, která připravuje bombové útoky ve Švédsku. Pervin dostává kontakt na agentku švédské bezpečnostní služby Fatimu, která pracuje v oddělení Blízkého východu sídlící ve Stockholmu. Fatima se jí snaží pomoci, na oplátku jí zase Pervin poskytuje informace o plánovaném útoku. Kamarádky Sulle a Kerima, dvě mladé studentky jsou postupně stále více ovlivňovány radikálním islamismem. Sledujeme rovněž švédské bratry, kteří trénují pod hlavičkou teroristické organizace. Veškeré dění je zachyceno velmi realistickým pohledem, ať už se jsme ve Švédsku nebo v Sýrii; s přibývajícími epizodami se napětí zvyšuje a to na obou místech, kde se seriál odehrává. Je až děsivé vnímat na jedné straně Pervin, jenž nemá téměř žádné práva podle islámského práva šaría, ani tedy možnosti, jak se vyhnout nedobrovolné spolupráci s ISIS a je tudíž v podstatě ponechána svému osudu. Na straně druhé pozorovat pozvolné, avšak velmi účelné získávání nových členů k radikálnímu islamismu, zejména z řad studentek. Ačkoli se seriál vyhýbá akčnějším scénám, což mi malinko chybělo, není nouze o neustálý strach a neklid, který prožíváme společně s postavami. Samotný závěr v posledním dílu jsem také očekával poněkud jiný, ale nakonec to tolik nevadilo. I přes některé drobnosti se bezpochyby jedná o vynikající seriál, jejž by si nikdo neměl nechat ujít, kdo se alespoň trochu zajímá o danou problematiku. ()

RetroGamer

Mrazivý švédsky seriál, ktorý nám priblížil Islamský štát, magorenie mladých ľudí a ich nábor. Seriál si neberie servítky a je drsný. Švédi to natočili bravúrne - výber hercov je skvelý. Napätie s pribúdajúcimi časťami by sa dalo krájať a na postavách vám záleží. Záverečné diely sú na nevydržanie a do poslednej chvíle neviete ako to skončí. Odporúčam. ()

FIAT 500

Z mého pohledu naprostá bomba (což v kontextu tohoto seriálu může působit trochu nemístně, ale co už)... O ISIS se tu asi nedozvíte nic moc nového, co by člověk zajímající se o mezinárodní politické dění nevěděl. Ale snaha vcítit se do myšlení těch, kteří podlehli charismatickému náboráři je podle mě sakra povedená. Cítíte bezmoc rodičů, víte, že děvčata jsou mimořádní naivní a z Pervin cítíte odvahu a touhu zachránit své dítě. Myslím, že poměrně reálně fungovala i hlavní policistka. Má to výbornou atmosféru, není to přehnaně zamotané a všechny dějové linky to sleduje podrobně a tak, že dokážete pochopit motivaci každého jednoho jedince. Zároveň to nastoluje otázku repatriace žen bojovníků ISIS, ale nenabízí na ni odpověď a vlastně se jí z důvodu kontextu děje ani nezabývá. To mi přišlo možná trochu škoda, leč chápu, že v osmi dílech nejde řešit všechno. Ale jinak skutečně mimořádná spokojenost, tohle se velmi povedlo, možná zatím nejpříjemnější překvapení letošní seriálové sezony. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů