Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

GIK

Obával jsem se, že Babka na hlavní roli stačit nebude. Ale mile mě překvapil. Svého prohnaného odborového tátu horníků zvládá s bravurou. Rázlové to tady sluší jak nikdy. Z filmu jako celku jsem moc nadšený nebyl, ale má spoustu dobrých gagů podpořených dobrými herci, kteří si s chutí střihli horníky. Nejhezčí moment filmu: Babka nahání horníky na "školení" a následná cesta na podnikovou chatu podbarvená Štaidlovou hitovkou. Píseň jakoby skončí a ihned začne hrát znovu. Nemám rád ve filmech koktaly. Tady je ale dobrý, že ho ostatní neberou korektně, ale dělají si z něj kvůli tomu srandu. Opravdový mistr je na to Fišer, který Vyskočilovo načaté slovo vždycky pohotově a vtipně dokončí. Dvořák zase předvede vynikající fór s Ka-Kamilou. Skvělé kouzelnické vystoupení Nárožný - Babka. Dokonce i Kemr dává koktalovi co proto. Braní Božího jména nadarmo: Stašová: "pro K.P." Zednářská symbolika: podání ruky - Moučka + Satoranský, Moučka s Babkou (např. 1:01:11); 44:06, 44:11 - Moučka - merkel sign; 56:16 - Babka, 1:11:16 Nárožný - devil horns; 59:12 - Satoranský - merkel sign. "Je to tři tři." ()

F.W.Colqhoun

KAREL GOTT V ROLI ZPĚVÁKA. K neuvěření, že má něco takového na triku Hynek Bočan, autor nejspíš nejlepší české romantické veselohry. Už dlouho jsem neviděl něco ta surrealistického, ale to nejspíš jen proto, že se štítivě vyhýbám většině 'čerstvé' domácí produkce. Mohu tedy nadále setrvávat v blahém omylu, který byl snad jednu dobu odůvodněný - totiž že tak blbé filmy se už točit nebudou. Zrůdnost pohádky o kalciové bariéře odlehčuje jen upocená profi snaha kurvící se herecké šlechty a retro atmosféra ředitelských a odborářských kanceláří, ubytoven s frontami před sprchami (kde své tělo drhne jelenem Regina Rázlová), podnikových rekreačních objektů a kulturních domů s přednáškami pro pracující. Dej to pryč. Stačí když je šoufl jednomu. ()

Flamik

Parta Hic je pojem u každého človíčka v naší republice, a tak sem chtěl také zjistit co se za tím skrývá.. Bohužel sem ale poměrně tvrdě narazil. Tím nechci tvrdit že by se divák u filmu nudil, dost scén bylo vtipných, ale já naprosto poztrácím jakýkoliv děj. Přišlo mi to jako nějaká slátanina scének, které na mě nikterak vážně nezapůsobily a rozhodně neutkvěli v paměti....napodruhý už sem pochopil kalciovou bariéru, a ta česká povaha všude prezentovaná... super, i když lepší hodnocení by nešlo. ()

gstudio

Propána, ale ta komedie vůbec není propagační...!:) Naopak - dělá si srandu z masově ozdravných akcí, které měly za socialismu přispívat ku blahu ducha a těla a to tak, že povinně. Na druhou stranu byla postavena jako totální kontra parta havířů. Sám jsem nějakou dobu "za odměnu" na šachtě pracoval a neumím si představit jiné prostředí, kde by odpor k nucenému zlepšování zdraví mlékem mohl být výraznější. Mnohý havíř si dal rád sklenku mléka doma, ale na šachtě? To by byla společenská sebevražda:) Průměrná lidově-oblbovací komedie, ale rozhodně ne socialistická agitka. Docela bych si uměl představit dnešní podobu, kdy management dolu dostane od EU grant na zvyšování zdraví pracovníků (což samozřejmě znamená i prachy bokem pro zmíněný management) a nasadí tedy "kalciovou bariéru" na nejúspěšnější partu. Stačilo by změnit dobové reálie a máme zápletku, které většina současných "takykomedií" nesahá ani po kotníky. ()

Zagros

Z dnešního pohledu jde doslova o neuvěřitelný film. Když to srovnám s nedávnou Duklou (omlouvám se jí), jde o parodii jak vyšitou. To neuvěřitelné je, že byl film točený jako komedie, ale byl brán z pohledu tehdejší společnosti docela vážně. Horník je socialistická modla a pokud pije mléko, bude ještě vzor zdravý! Opravdu neskutečné. Jednu hvězdu za přínos do škatulky bizarních snímků a jednu pro překvapivě silné obsazení. Nedokáži si představit, co je všechny k tomu přemluvilo, nebo spíš donutilo. ()

• Jiřího Krampola (Franta Fousek) pri spomienke na postavu zalieva dodnes studený pot. Už keď mu úlohu ponúkali, mal pochybnosti. “To som si hovoril, pre kristapána, čo s tým budem robiť, taká blbosť ako baníci pijú mlieko.“ Spomína, že za hlbokej totality nebolo jednoduché niektoré roly odmietnuť, najmä tie, ktoré režim bedlivo sledoval. Ďalej sa vyjadril, že "V priebehu nakrúcania bola neuveriteľná sranda, ale film to bol pre nás vtedy strašný. Keď sme sa potom stretli s Petrom Nárožným alebo režisérom Hynkom Bočanom, zhodli sme sa, že dodnes sa hanbíme, ale už skôr v srande."  [Zdroj: noviny.sk] (Raccoon.city)
  • Pôvodne mal rolu predsedu ROH Rudly Janečka (Václav Babka) hrať Josef Kemr. Režisérovi ale oznámili: "Vy ste sa zbláznili. Pán Kemr je silne veriaci katolík, takže na šéfa odborárov sa kádrovo vôbec nehodí." Nakoniec si ho ale režisér presadil do role baníka Hnízda, prezývaného primár. [Zdroj: ahaonline.cz] (Raccoon.city)
  • Filmová podniková chata je hotel Banka v obci Trojanovice. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)