Co by dělali tajní agenti, kdyby se z nich stali náboráři? Odpověď nabízí komedie o takzvaném vědeckém získávání pracovních sil, která se odehrává v době, kdy český člověk ještě neznal slovo nezaměstnanost. Jejími hrdiny jsou dva náboráři podniku Pragokov, Láďa Pitras a Oto Vacák. Pečlivě si zjišťují vše o soukromém životě osob, které si vyhlédli jako potenciální oběti, a těchto informací zneužívají k jejich přetahování do Pragokovu. Jejich vědecká metoda je postavena na využití spolehlivé páky, kterou je manželská žárlivost a hrozby prozrazení intimních tajemství jednoho nebo obou partnerů. Tímto způsobem se jim podaří získat do podniku trpícího neustálým nedostatkem pracovníků nejen svářeče Aloise Niederleho, ale také dva topiče pro nepřetržitý provoz, manžele Nyklíčkovy, kteří spolu z malicherného důvodu nemluví. Komplikace nastanou v okamžiku, kdy se v zájmu vystěhování nepohodlné babičky rozhodne Pitrasova manželka zůstat v domácnosti a potřebuje za sebe najít náhradu. Pitras najde jakousi Myriam Hornovou, tím však roztočí neuvěřitelný kolotoč problémů, v jehož středu se nakonec ocitne on a jeho kolega Vacák, když se stanou obětí vlastních metod. (TV Nova)

Juto

Protagonistami oddychového ladeného príbehu, ktorý do deja zakonzervoval rad dobových praktík, sú dvaja pracovníci štátneho podniku Pragokov. 6/10 ()

Radiq

Chch, takovejhle scénář mohl vzniknout jedině za komoušů. Nápad to má, ale moc srandy tam není. Ksichty Sobota a Nárožnej sou hlavní taháky a taky to celou dobu táhnou, jsou skvělí... ()

dr.fish

Já se naopak musím filmu zastat, možná je šablonovitý, ale obsahuje mnoho výborných postřehů z partnerského života a mezilidských vztahů obecně. Je plný chytrých až "cimrmanovských" hlášek a je jedním z nejlepších filmů Luďka Soboty. 90% ()

HonzaBez

V kontextu aktuálních poměrů u nás na trhu práce (viz třeba trend, kdy lidem už nestačí klasické zaměstnanecké benefity a tak jsou firmy nuceny vymýšlet různé nové a netradiční) se praktiky pánů Soboty a Nárožného coby "lovců mozků" v socialistickém Československu mohou jevit jako dosti úsměvné (a odrážející dobu svého vzniku - kdo dnes asi řeší nedostatek svářečů či jeřábnic...). Ale jako komedie to asi v zásadě funguje. I když ta dějová linka o znuděné paničce v domácnosti (v podání Ivy Janžurové), která roupy neví co chce, mi místy připadala poněkud přitažená za vlasy. Ale jak třeba moc nemusím Luďka Sobotu, tak tady mě docela i bavil. A závěrečná pointa s připomenutím známého českého přísloví "kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá" přidala pěknou vtipnou tečku. ()

plechulka

... ta hvězdička je jen kvůli hercům. Jinak když se řekně "normalizační komedie", vytane mi na mysli většinou tenhle "skvost"..... ()

honz

Komedie typická pro dobu svého vzniku. Náborové oddělení s psychologickým přístupem. Dnes místy úsměvné, jinak film drží herecké obsazení. ()

Aven

Dle mého názoru povedená komedie. Bavil jsem se podstatně víc než při ostatních českých komediích ze 70.-80. let (vyjma Smoljakových filmů). Nárožný a Sobota se slušně doplňují a humor ve fimu víceméně funguje, byť téma filmu mi už nic neříkalo. ()

lucascus

Jen z těch slabších komedií sedmdesátých let (a každý v hlavních herců má za sebou už lepší filmy), ale přesto neurazí a některé scény člověka rozesmějí. Je parádní vidět pohromadě tolik skvostných herců (Nárožný, Sobota, Janžurová, Vránová, Myslíková a další). ()

lykan9

Já mám tento druh komedií z této doby moc rád. Vtipné scénky prošpikované vtipnými hláškami a výbornými hereckými výkony. Nárožný je prostě boží a Sobota mu skvěle sekunduje. Škoda, že čím byl Luděk starší, tím byl jeho komediální talent trapnější. ()

Ravi

Jedna z českých komedií, která je "užvýkaná suchou hubou" a pobaví jen v mezích doby a tématu. Jedinou světlou vzpruhou byly vzpruhy v podobě výstupů Marie Rosůlkové. Dávám mírně podprůměrných 45% = 2/5 ()

S_M_Lomoz

Byla by to nezávazná letní oddechovka, kdyby nebyla tak moc poplatná době. Pranýřování nekalých metod náboru pracovníků, to nemohli zachránit ani Sobota s Nárožným. ()

klúčik

Komédia, ktorá je založená na tom, že v socialistickej spoločnosti je toľko práce a nemáme kvalifikovaných pracovníkov. Tak sa vytvorila náborová skupina, ktorá mafiánskymi praktikami presvedčuje robotníkov, aby išli pracovať k nim. Taký je v skratke scenár... No dvojica Sobota a Nárožný urobili tento film pozerateľným. 50%. ()

Sygi

Když jsem to ještě nechápal, tak to pro mě bylo jasných 5 hvězd. Jenže teď když mi dojde, že je to čistá propaganda a v "kapitalistických zemích je statisíce pracovních sil a práce nedostatek", tak snižuji na 3. ()

wosho

Asi nejvíce poplatný film tehdejšímu režimu režiséra Schulhoffa, který opět drží nad vodou naši přední herci a jen díky nim, se film dožil dneška. ()