Co by dělali tajní agenti, kdyby se z nich stali náboráři? Odpověď nabízí komedie o takzvaném vědeckém získávání pracovních sil, která se odehrává v době, kdy český člověk ještě neznal slovo nezaměstnanost. Jejími hrdiny jsou dva náboráři podniku Pragokov, Láďa Pitras a Oto Vacák. Pečlivě si zjišťují vše o soukromém životě osob, které si vyhlédli jako potenciální oběti, a těchto informací zneužívají k jejich přetahování do Pragokovu. Jejich vědecká metoda je postavena na využití spolehlivé páky, kterou je manželská žárlivost a hrozby prozrazení intimních tajemství jednoho nebo obou partnerů. Tímto způsobem se jim podaří získat do podniku trpícího neustálým nedostatkem pracovníků nejen svářeče Aloise Niederleho, ale také dva topiče pro nepřetržitý provoz, manžele Nyklíčkovy, kteří spolu z malicherného důvodu nemluví. Komplikace nastanou v okamžiku, kdy se v zájmu vystěhování nepohodlné babičky rozhodne Pitrasova manželka zůstat v domácnosti a potřebuje za sebe najít náhradu. Pitras najde jakousi Myriam Hornovou, tím však roztočí neuvěřitelný kolotoč problémů, v jehož středu se nakonec ocitne on a jeho kolega Vacák, když se stanou obětí vlastních metod. (TV Nova)

kubasimo

vždy když vidím Marii Rosůlkovou, tak se mi vybaví především Zlatovláska, ale i v tété komedii byla úžasná, jejích vpádů do obýváku jsem se nemohla nabažit ()

MaxForValue

Veľmi sa divím 56%-nému hodnoteniu na CSFD. Akoby každý film, ktorý nevyjadruje nespokojnosť s režimom v tejto dobe musel byť automaticky "brak". Komickosť Schulhoffovho snímku vyplýva z množstva nedorozumení, Schulhoff sa nesnaží (vedome či nevedome) divákovi niečo zdeliť, ale iba a bezváhradne ho pobaviť. "Já to tedy beru, p. Schulhoffe...!" Mňa ste príjemne pobavil. ()

MyrnaAlec

"Na Západě je 15miliónů nezeměstnaných, a my nemůžeme najít jeřábnici". Komunistické kecy přebíjí Nárožný a Janžurová. ()

Jehan

Kravina, která je jakštakš zábavná snad jen v dobovém kontextu. Nicméně scény s panem Niklíčkem a jeho chotí jsou stále inspirativní. Jako sonda do bytové a oděvní kultury, potažmo údělu socialistických manželek (Myslíková) 70. let ovšem k nezaplacení. Jeřábnice! ()

ostravak30

Já si nemůžu pomoct. Miluju české komedie. A upřímně řečeno, nevím co kdo proti ní má. Jednak téměř dokumentární formou zachycuje, jaký byl skutečně nedostatek pracovních sil a jak se firmy o pracovníky předháněli a jednak je vtipný a zábavný. Já prostě nechápu, proč by měl mít tak malé hodnocení. Mohl bych tady vyjmenovat celou řadu vtipných hlášek a vtipných scén. herecká esa jako Iva Janžurová, Luděk Sobota či Petr Nárožný pak předvádějí to nejlepší ze svého herectví. Já proti této komedii nemám jediného slova a nevím, proč by někdo měl mít. ()

Pitryx

Jedna z mých TOP komedií, kterou si pustím minimálně jednou do roka. Skvělí herci a legrace až na půdu. Jedna z klasických filmových taškařic pana Schulhoffa.  90 %  ()

tsatsiki

Vyborny film, v kterem exceluje Narozny, Sobota, Lipsky a Vranova. Sice ukazuje cesky charakter,ale i v dnesni dobe je aktualni. ()

Max Q.

Po x letech jsem si oživil tuto komedii a úplně špatné to nebylo. Blbé jo, ale špatné ne. Nejlepší byla samozřejmě babička Rosůlková. ()

Nerajohn

Pro dnešní generaci snad zajímavé téma, aby se zjistilo, jak to tehdy chodilo. Fajn Rosůlková, ale jinak nuda, ani jednou jsem se nezasmál. Vrcholem nevkusu je pak L.Lipský v paruce. ()

Miyamoto

Film místy vtipný, ale jinak dýchající komunismem a trouchnivějící stářím. Bez ústřední dvojice Sobota/Nárožný naprosto o ničem. ()

gezper

Herci ještě ujdou, ale to co pro ně Petr Schulhoff napsal a pak s nimi zrežíroval, navíc se dostavuje nepřijemné přehrávání - docela typické v těchto komediích. Hodně ohlodáno zubem času, kde především obsah je až nepřijatelně korektní satira na uměle vynucenou 100% zaměstnanost. Sakryš, kde teď seženeme kvalitního topiče!? [30%] ()

Grimaldi

Práce mnoho,lidi žádní. Na první pohled propaganda režimu která ale díky sympatickému obsazení a vtipné vynalézavosti dvou náborářu Pragokovu uteče celkem rychle a bezbolestně. ()