Bohouš

(TV film)
Krátkometrážní / Komedie
Československo, 1968, 25 min

Správce horského hotýlku Alois Randa (Jiří Sovák) má starostí nad hlavu: očekává početný zájezd turistů, nestíhá vařit a jeho jediná zaměstnankyně, pokojská Miluška (Zdena Hadrbolcová), si balí kufry. S Bohoušem už tady nezůstane ani minutu. Bohouš je Randův obrovský bernardýn, který odmítá respektovat Miluščino soukromí. Pokojská je tedy pryč, zato přichází první host (Vladimír Menšík) a má hlad jako bernardýn. Hrdý majitel bernardýna s ním tedy uzavře bizarní sázku - jestliže host dokáže sníst na posezení víc chodů než Bohouš, bude mít zajištěn bezplatný týdenní pobyt. Pokud se mu to nepodaří, týden bude u Randy zastávat místo pokojské. (Oskar)

Phobia

Tak to máme hvězdičku za Sováka, hvězdičku za Menšíka, hvězdičku za krávu (ne, nemyslím Zdenu Hadrbolcovou, nýbrž onen přerostlý exemplář canis lupus familiaris), půl hvězdičky přihodím za těch pár hlášek a chytrý závěr. Postarší, lehce okoralá jednohubka, jakých by Bohoušek zblajznul asi milión, ale mně to stačí na zďobnutí tak jednou za 15 let. 72% ()

cheyene

Dvě herecká esa na tak malém prostoru. Lze snad být zklamaný? Bohouš je drobným, leč vskutku výborným přínosem do fondu české, resp. československé filmové školy. Radostí je nejen sledovat herecké výkony, ale také se kochat jejich dialogy. ()

Big Bear

Bezkonkurenční herecký koncert Jiřího Sováka. Menšík tentokráte jen přicmrdnával, ale sledovat Sováka, to byl požitek. A ty dialogy... ! Další z geniálních scénářů, kde stačí stůl, dvě židle, dva herci, hromada jídla a jinak nic. Žádné další kulisy nejsou třeba. Vlastně počakt! Ještě jeden bernardýn Bohouš! Tohle je za 5 kůžiček z tlačenky s hořčicí! * * * * * ()

hippyman

skvělá herecká komořina, která nemá hluchého místa, ba naopak, je přecpaná, stejně jako žaludky hlavních protagonistů, výběrovou kvalitou a vtipem... prostě aloiSranda, I. cenová skoupina humoru. 90% ()

kingik

Nenadchlo, ale dobrý. Předně nejsem pejskař. A vsadit se s bernardýnem, respektive s jeho majitelem, mně nepřišlo jako nějaký extra nápad. To svědčí o tom, že námět samotný vystačil právě jen v kategorii mikrokomedie. Menšík a Sovák byla herecká dvojka, která hrála spolu snad ještě lépe než odděleně. Netroufám si tvrdit, jestli oba zhusta improvizovali, ale myslím, že to dali na první dobrou. Hadrbolcová tam byla navíc, nic proti jejím hereckým schopnostem, ale obešel bych se bez ní, protože její přítomnost na konci a na začátku nějak do celku nezapadla a působila až rušivě. Kdo komedii uvidí poprvé, se pobaví dobře, protože nebude vědět, jak sázka mezi vyhládlým Menšíkem a nenažraným bernardýnem vlastně dopadne. 60% ()

Snorlax

Kvalita filmu je přímo úměrná tomu, kolikrát se na něj dokážeme dívat a bavit se při tom. Dle počtu opakování hraného vtipu o dvou nenasytech soudím, že Bohouš by mohl aspirovat na post geniálního televizního vtipu. ()

Šakal

Rozhodně nedoporučuji sledovat s prázdným žaludkem, mohlo by to mít nedozírné následky :o) Tato mikrokomedie s Jiřím Sovákem, Vladimírem Menšíkem a bernardýnem Bohoušem je skvěle napsaná, mistrně zahraná a jako třešínka na dortu jeden z nejnapínavějších ( nezapomenutelných ) " soubojů " v historii československého filmu :o) Klobouk dolů před apetitem Vladimíra Menšíka, nicméně kdyby Bohoušovi nenamočili chleba do benzínu, kdoví jak dlouho by tam byli...... :o) Tímto končím komentář, neboť mi při psaní těchto pár řádků pořádně vyhládlo...... ()

Webb

Bohouše jsem viděl kdysi dávno a dnes znovu. Duel Menšík vs. bernardýn o to, kdo spořádá více jídel z jídelníčku je spíše založené na jednoduché, né moc zapamatovatelné zábavě. ()

Tsuki

Je zvláštní, že tuhle takzvanou "silvestrovskou televizní tradici" jsem tento Silvestr viděla vlastně poprvé v životě, protože (oproti třeba Mrazíkovi) mě to nějak zázračně minulo. Musím ale říct, že na to, jak mi o tom okolní lidé u televize básnili, a na to, jaké to tady na CSFD má hodnocení, mě to ve skutečnosti nijak neohromilo. Ano, Menšík i Sovák byli výborní herci, ale dějově to u mě jako krátkometrážní film neobstálo. Pořád jsem čekala, co se z toho vyvrbí a jestli se vůbec zasměju, a ono nic, a najednou byl konec. ~(3,2)~ ()

Marthos

Tři skvělí herci a jeden zmlsaný bernardýn, arzenál, který ani po dvaapadesáti letech nepřestává bavit. Režisér Petr Schulhoff dovedl původní anekdotu, která poprvé zazněla ve slavných rozhlasových Sedmilhářích, kde ji odvyprávěl scénárista František Vlček, k absolutní dokonalosti a tím pádem také k divácké nesmrtelnosti. ()

Crocuta

S minimálními prostředky maximální účinek, legendární silvestrovská žranice. Při natáčení prý ovšem Bohouš pokaždé sežral i ten chlebíček, takže mu ho nakonec museli polít benzínem. ()

MontyBrogan

Začiatok filmu v prítomnosti Zdeny Hadrbolcovej ma moc neoslovil, ale moment, v ktorom sa odhalila Bohoušova identita nemal chybu. Nasledujúce hody boli celkom zábavné, záver mi však pripadal opäť o niečo slabší. Keby tu u mňa ovšem fungovala nostalgia, ako zjavne u niektorých, asi by som tiež hodnotil vyššie. ()

honajz

Po stoprvé už je tím člověk unaven a říká si, že to není žádné veledílo. Na druhou stranu vždy vydržím se těch necelých 25 minut koukat, fandit a pobavit se. Ale asi jen proto, že náš ivančický rodák je můj favorit. ()