Víly z Inisherinu

• Velká Británie The Banshees of Inisherin (více)

Na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska sledujeme celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se ocitnou v nejednoduché situaci, když Colm nečekaně jejich přátelství ukončí. Zaskočený Pádraic, kterému pomáhá jeho sestra Siobhán (Kerry Condon) a mladík žijící na ostrově, Dominic (Barry Keoghan), usilují o obnovu přátelství a odmítají ne jako odpověď. Pádraicovy opakované snahy však jen posilují odhodlání bývalého přítele a když dá Colm zoufalé ultimátum, události rychle eskalují s šokujícími důsledky. (Falcon)

radektejkal

Jedno z možných (rozhodně ne nemožné) řešení jednostraného ukončení přátelství. Colm už nechce promluvit s Pádraicem ani slovo. Důvody, které uvádí, a které jsou z běžného pohledu celkem pochopitelné (prostě ho má dost a svůj čas chce trávit něčím jiným než každodenním hospodským tlacháním). Pádraic však není schopen novou (životní) situaci nijak a ničím zpracovat, natož přijmout. Následná eskalace je pouze podržením toho, k čemu v tomto případě vždy dochází: ke ztrátám. Tyto ztráty (prsty, dům, zvíře, sestra) jsou sice jen vizualizací duševních otřesů či zraněni, ale jsou situace, kdy nelze jinak. Je tomu tak vždy, i když přátelství nekončí násilně, ale i přirozeně (smrtí, odloučením atd.). Čím trvá déle, tím je to horší, Colm a Pádraic byli zřejmě přátelé od dětství. "Colm is a feckin' eejit", nebo jejím Pádraic? - Oh thank Christ the fecker’s over. A pile of fecking shite. ()

Vědma

Krásné drsné prostředí, zoufalá klaustrofobie s léta a léta se opakujícího stereotypu, která vyvrcholí těmito zoufalými činy. Jednoduchý děj se nikam neposune, nijak nevyvrcholí, ale kupodivu je mi to úplně jedno. Miluju Colina Farrela a spolu s ním se ptám: proč už ho sakra ten Brendan nemá rád.... ()

kajas

Někdy se stane, že se podívám na velmi dobře hodnocený a vychvalovaný film, a pak jenom nechápavě kroutím hlavou. Tohle je případ i nového McDonaghova filmu, který sice nabízí divákům pohled na překrásnou irskou přírodu, ale nedovedu si představit člověka, kterému by se líbilo tohle bizarní a velmi pomalé vyprávění o náhle ukončeném přátelství dvou mužů žijících na malém irském ostrově ve 20. letech minulého století. Snažila jsem se, ale tohle tedy never more. ()

Dexter1

McDonagh sa vrhol do artových vôd. Trošku sa tam odbavil, dal tam nejaké tie "metafory", minimálne vtipných dialógov (čo je veľká škoda, lebo jeho debatky mám veľmi rád) a ukončil to, pripúšťam, nádherným obrazmi odľahlého Írska. Druhé V Bruggách sa nekoná a ja dúfam, že táto McDonaghova odbočka bola iba odbočkou. ()

Petroff

Colin Farrell si jde pro Oscara... Jestli ne letos, tak napřesrok, nebo prostě někdy brzo! Jen mi uniká, jak všichni přišli na to, že Farrellova postava je nějak extrémně hloupá. Tím debilem je tady celkem jasně Gleeson a jeho nůžky (sarkastická cedulka), ale o to vůbec nejde. Velmi pomalý, pozvolný a absurdně zábavný. ()

sofiapetra

Trochu to beru jako pokračování filmu V Bruggách, i když to bylo jiné téma,  lokace i žánr. Miláčci se prostě vrátili a zanechali opět stopu. Je to víc divadelní hra než film a bylo dobře, že jsme na to šli do kina, protože není vyloučené, že u televize bych na to neměla dost trpělivosti. Což by byla škoda, protože to celé byla krásná metafora lidského lopocení a zoufalé i povýšené snahy o odkopávaní břemen. Též jsem to životě již několikrát zažila, ale naštěstí se kvůli tomu nikdo nemrzačil. ()

ibeh

Jsem pod vlivem filmu ještě dnes. Krásně baladické, nádherná irská příroda - moře, skály, zvířata, skvělá hudba, výborné herecké výkony, bonbónková kamera ve všech prostředích, hra světel a stínů, co více si přát. Svérázné postavy ve specifickém drsném prostředí a špičkový scénář. 1. Colin, 2. Brendan a 3. Barry jako prosťáček ve vedlejší roli. Další originální postavy - baba místo smrtky a drbna pošťačka :) Mám velkou radost, že mohu  letos dát konečně první pětku výbornému evropskému filmu, který mě z počátku díky černému humoru často pobavil a postupně přešel do čistého dramatu. Člověk se dojímal i smál, a to mi fakt sedí. Všechno už tu bylo? Kdepak! Díky, tvůrci, pořád se máme na co těšit :) ()

IceQueen

Takéto filmy ja milujem. Svojrázne figúrky riešia absurdné problémy neskutočnými spôsobmi a čo dialóg, to drahokam. Atmosféra írskeho ostrova izolovaného prakticky od zvyšku sveta je čarovná, ale viac ako týždeň by som tam nevydržala. Chvíľami komické, niekedy dojemné a nikdy nudné. Všetky postavy sú krásne vykreslené a majstrovsky zahrané. McDonagh si opäť veľmi múdro vybral vynikajúcu dvojicu Colin+Brendan, ktorých si predtým odskúšal už V Bruggách. Mala som v hlave silnejšiu štvorku, ale Colin zahral Pádraica (tie mená a celkovo írsky akcent sú bohovské) tak nádherným spôsobom, že zaokrúhľujem nahor. ()

M.i.k.e

komorní drama dvou přátel, kdy jeden z nich dlouholeté přátelství znenadání ukončí, což ten druhý nechápe a nechce se s tím smířit. To vše v kulisách malebného irského ostrova kde se zastavil čas. Jak už bývá u McDonagha zvykem mísí se tu hned několik žánrů a dostaneme tak konverzační drama s notnou dávkou nostalgie, ždibíček thrilleru a jako třešničku černou komedii, hraničící místy se solidním bizárem. Dohromady to pak dává okouzlující celek, který možná neosloví každého, ale byla by škoda mu nedat šanci. Gleeson v jedné z hlavních rolích standardně velmi dobrý, ale většinu filmu si pro sebe krade vynikající Colin Farrell...80% ()

Aljak

Martin McDonagh je zárukou zaujímavých filmov, hoci v tomto prípade to bola podľa mňa až príliš veľká bizarnosť. Kulisy írskeho vidieku boli úžasné, postavy poriadne svojské, a zápletka prekvapivo až príliš triviálna. Pádraica mi bolo veľmi ľúto, keď prišiel o svojho kamaráta a musel sa mu chodiť takto doprosovať. Colm bol naopak až nepochopiteľne striktný a jeho hlúpe a zároveň bizarné ultimátum bolo totálne nezmyselné. No najviac z celého filmu mi bolo napokon aj tak Pádraicovho oslíka :( Vedľajšie dejové línie o Siobhán a Dominicovi boli na môj vkus až príliš v úzadí, a pritom mohli príbeh tiež viac okoreniť. Nuž, tentokrát McDonagh u mňa až tak nezabodoval. 3* ()

vydumnica

Nie až taká pecka ako Three Billboards, ale určite sa oplatí vidieť. The Banshees of Inisherin je film, o ktorom budem ešte nejakú chvíľu premýšľať. Neviem si predstaviť, ako tento film vyznie, keď ho predabujú, myslím si, že to už nebude ono. Bolo múdre obsadiť do väčšiny rolí práve írskych hercov, pretože taký prízvuk je asi náročné len tak sa naučiť. Veľmi zaujímavý je scenár a aj dosť originálny. Ako ďaleko môže človek zájsť, ak je poháňaný svojím egom? Ako veľmi dokážeme byť tvrdohlaví? Ako pevne dokážeme stáť za svojím slovom? Čo má väčšiu hodnotu? Skvelé herecké výkony, zvlášť chcem vyzdvihnúť Kerry Condon. Ale z celého filmu sa mi najviac páčilo to krásne prostredie írskeho ostrova a tiež ma potešilo zasadenie deja sto rokov dozadu, o to zaujímavejšie a efektívnejšie to celé v konečnom dôsledku zapôsobilo. 75%. ()

Lischai

Ještě na škole jsem viděl McDonaghovo drama Pan Polštář, které mi - jak říká můj slovenský kamarád - odjebalo dekel. Mnohovrstevnatý příběh v několika ovlivňujících se rovinách: chytrý, citlivý, krutý, smutný a hrozně vtipný zároveň. Od té doby nosím McDonagha v srdci jako génia psaní. Ale jak mistr stárne, tak se mi zdá, že má ty věci víc a víc na háku. Inisherin je na 114 minut roztáhnutá ve své podstatě banální historka o žabomyším sporu dvou divných lidí, která (aspoň pro mě) moc nenabízí vhled do nějaké větší pravdy o lidském smutku. Jen se tváří, že by mohla, ale do příběhu to proniká z velké dálky, jako občanská válka na vzdáleném pobřeží. Občas je to legrace, ale spíš se mi zdálo, že i jindy vtipné McDonaghovské dialogy tu působí jako unavená parodie na sebe samu. ("On s tebou nešel na pivo?" "Nešel se mnou na pivo." "Měl bys mu říct, ať jde." "Máš pravdu, měl bych mu říct, ať jde na pivo.") Takže za mě to teda McDonaghův opus magnum a vrchol irské trilogie bohužel spíš není. ()

honajz2

McDonaghovu stylu a poetice moc nerozumím. Už u Tří billboardů za Ebbingem jsem měl problém s neopodstatněným (nebo pro mě nepochopitelným?) přehnaným chování postav a tady jsem to měl taky, jen s tím, že tady ani nebyl příběh, který by měl dokázal zaujmout. Ve skutečnosti je to banalita, která nějak začne a nějak (trochu hřejivě, vyloženě depka to není) skončí a to mezitím je prostě... to mezitím. Rázovití vesničané (kteří občas jak kdyby vypadli ze současného českého filmu o vesnici, který zobrazuje vše, jen ne skutečné vesnické reálie) tu vždy s každým mluví naprosto upřímně, nešetří emocemi a nebojí se ani radikálních rozhodnutí, která jsou někdy až lehce absurdní, jen jsem celou dobu tápal v tom, proč vlastně. Ono natočené je to dokonale, krásná příroda zde taky funguje, některé hlubší scény mě nadchly a herecky je to taky úžasné, vzhledem k tomu, že se tu každý musí výrzaně projevit. Gleeson mě tradičně nezklamal (a toho Oscara dostat měl, krucinál) a hodně mile mě překvapil i Barry Keoghan, kterého jsem zatím viděl jen v Zabití posvátného jelena a tady mě naprosto odlišnou roli a zvládl ji skvěle. Jenže obsah mě minul, scénář přišel divný (v špatném slova smyslu), nic to ve mě nezanechalo, silnějších míst je málo a celé ty dvě hodiny jsou jen roztažený jednoduchý konflikt, akorát bez hlubšího propracování. Co mi to vlastně mělo říct? Šlo jen o vykresleno určitého prostředí a nálady? Nebo to byla hlavně komedie? Nebo mi unikla nějaká hlubší myšlenka? Jediné, co jsem tam vnímal, byla ta paralela s občanskou válkou, která se děla nedaleko od jejich vesnice a tady byla lokální, mezi dva bývalými kamarády, jenže to tam tak bije do očí, že tu paralelu pozná asi každý. Kéž by to bylo jako ten stout (jak tu jeden uživatel přirovnává), udělat totiž pořádně hutný stout není sranda a pak taky má svou hloubku, tohle ale bylo jako tmavý Kozel - ok pivo, ale nic výrazného nezanechá a stout to není, jen tmavé. Slabé 3* ()

Vyhy

Od Martina McDonagha mě více fascinovaly Tři billboardy než Víly, přesto se trefil do mého šálku čaje. Zdánlivě jednoduchý příběh o tom, že jeden muž se přestane s tím druhým bavit, se krásně rozvine v několik zajímavých myšlenek o samotě, smrti, budoucnosti. A to vše s lehkým humorem, krásnou krajinou a skvělou irštinou. Jinak bezkonkurenční Colin Farrell. ()

Streeper

Musím říct, že jsem mile překvapená. Nečekala bych, že zrovna tenhle film mě bude tak bavit a o to větší překvapení ještě je, že se o to postaral hlavně Colin Farrell, který se mi v roli Pádraica neuvěřitelně moc líbil. Zahrál ho naprosto skvěle a věrohodně, nikdy jsem mu nic nevěřila jako tuhle roli. Místy jsem i zapomněla, že je to on. Samozřejmě filmu hodně prospěla i fungující chemie mezi ním a Brendanen Gleesonem a taky velmi dobře napsaný scénář. Popsala bych to jako irské komorní drama s nádhernými výhledy a skvělými hereckými výkony. Pokud by si Colin nějakou cenu odnesl, nezlobila bych se. ()

bourec

I přes naprosto ukázkovej příběh ze života, s naprosto pestrejma charakterama hlavních postav, a s fantastickou kvalitou hereckejch výkonů mě film příliš nebavil. Ale vzhledem k jménu režiséra jsem to čekal. 40%. ()

Nach

Depresivní a v podstatě smutný pohled do života pár osob ze zapadákova, kterému byste se chtěli vyhnout i v případě, že by Vás to stálo devět z deseti vašich prstů na rukách. Příběh o přátelství, které došlo ke svému konci. Také příběh o stárnutí a vlastním vypořádání se s ním. A příběh také o tom, jak je těžké opustit své stereotypy, se kterými jsme sžili a jenž už jsou naší součástí. Je to převelice smutný pohled, který dojde až k shakespearovské tragédii. Přesto ale velice dobře zde zpracovaný. 80% ()

moviefreak

Martin so svojimi hercami opäť nesklamal. Nádherná kamera, ostrov, na ktory sa chcem prestahovat, skvelé dialógy s ešte lepším dialektom,  ktorý sa chcem naučiť a nadávať ním všetkým na ⚽. A ten čierny humor... ()

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou