S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

gooddude

Film byl super, líbilo se mi střílení do lidí a taky jak řídil ten taxík, potom se mi líbil ten trénink. Vlastně mi ten film dost připomínal Rockyho 4 smixovanou s Rambem 5. Ale Travis byl fakt podivín. On nemůže celou tu dobu usnout a přitom furt chlemstá tu kolu, to bylo hodně divný. ()

Flatcix

Z mé strany je Taxikář vrcholným dílem Martina Scorseseho. Snímek zachycuje civilizační hnus, špínu ulic a tímto zapříčiněnou depresi jednoho pokřiveného taxikáře, který se rozhodne vzít věci do svých rukou. Kamera se zde pohybuje brilantně, zabírá zajímavé detaily, a tak vytváří ponurou atmosféru, která se filmem nese až do konce, který není takový, jaký se zdá. A nakonec je tu Robert De Niro, který zde předvádí herecký koncert, jenž film ještě více obohacuje. Taxikář je jedinečným filmem, který by měl vidět každý filmový fanoušek. ()

T1000

Snímek poukazující na temnotu New Yorku. Robert De Niro jako taxikář, který už má toho plné zuby a chce pořád podniknout nějaký radikální krok. Tak se rozhodne, že si udělá jakýsi výcvik. Film, z kterého pochází jedna z nejslavnějších filmových hlášek historie „You talkin to me". Jeden z prvních Scorsesiho filmů, vynikající výkon De Nira a mlaďoučké Jodie Foster. ()

zajpton

Výborný de Niro, výborný Scorsese. Je to náročný snímek, pokud mu chcete plnně rozumět. Tak zvláštně nic nedrží pospolu, až to vygraduje k něčemu, co musíte sami uchopit. Potřebuji vidět znovu. ()

burg

Mě ten Scorsese prostě nebaví - a ani taxikář nebude výjimkou. Sice chápu De Nirovo znechucení, ale to je krapet málo na to dělat z toho něco víc, než jak se to tváří. K tomu, abych tenhle film aspoň trochu docenil, bych musel patrně být 1) Američanem, 2) žijícím v USA 3) v 70. letech. K čemuž mi bohužel chybí tři podstatné body. ()

Foltest

Přiznám se, že od tak vychvalovaného filmu jsem čekal trochu víc. Divák je celou dobu připravován na jakési vyvrcholení, na které se těší a je řádně nažhavený. A pak přijde zklamání v podobě zastřelení tří pasáků a konec. To dlouhé nažhavování na závěr by mi nevadilo, problém je, že to v divákovi vzbudí velká očekávání a, alespoň mě, konec zklamal. Čekal jsem nějaké brutální zabíjení tuctů lidí, kteří si to zaslouží a místo toho přišlo rozřešení v pěti minutách. Přesto je film dobrý. Romantická zápletka je zajímavá a potěšila mě. I přesto, že jde spíše o výplň k dokreslení charakteru, není nijak odfláklá a její rozuzlení v pornokině je smysluplné. Celý film čiší pochmurnou atmosférou, která je po jeho celý děj bravurně budovaná a diváka směřuje právě k onomu již zmiňovanému závěru. Dialogy zas tak světoborné nejsou, přesto výsledný dojem nijak nekazí. Jedna z mála věcí, která mi kromě konce vadila, je, že jsem nějak nezvládl pochopit, proč chtěl ústřední taxikář zabít zrovna kandidáta na senátora, kterého podporoval, a který s jeho názory dokonce i vesměs souhlasil. Stejně tak mi zůstává záhadou i celá šaráda s členem senátorovy ochranky. Proč se ho taxikář tak podivně vyptával? Jaký to mělo smysl? Opravdu jsem nad tím přemýšlel, přesto nevím. Závěrečná scéna se čtením dopisu je pro mě mysteriózní, neboť vzhledem k předchodím dvěma hodinám filmu jsem očekával nepříliš veselý konec. Myslel jsem si tedy, že nakonec bude vyjeveno, že jde pouze o taxikářovu předsmrtnou halucinaci, přesto nic takového nepřichází. Úplný závěr tak v kontextu celého filmu působí opravdu prapodivně. Na konec této recenze bych ještě rád vyzdvihl zápletku s prostitutkou, která jakožto ústřední motiv taxikářovy vzpoury proti okolní společnosti fungovala výtečně a divák jí byl schopen snadno uvěřit. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Takže vy chcete dělat taxikáře, Bickle?" - "Celý noce nespím." - "Od toho jsou přece pornokina!" Robert De Niro si po návratu z Vietnamu najde práci jako taxikář. Jezdí v noci i v nejnebezpečnějších čtvrtích New Yorku. Vidí jenom to nejhorší až se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. V De Nirovi bylo jasně vidět, že přetlak, který v něm je musí ven. Celou dobu se zdánlivě nic neděje, ale vlastně děje. Robert De Niro přichází o rozum a magoří. Konec mě překvapil, čekal jsem větší drsárnu s více úmrtími, leč bohužel. - 60%. ()

opatstviolov

Zajímavý film, nicméně na mě moc pomalý, takže jsem se celkem často nudil. Ale ta atmosféra, hudba, herecké výkony a podle mě skvělý závěr to zlepšili takže nakonec Taxikářovi dávám příjemných 8/10. ()

Osemhodin

Nechcem sa tu rozpísať tak to teda skrátim: Najlepší film Martina Scorseseho aký existuje. Robert De Niro ako vždy dychberúci. ()

Elanornegra

Dlho som sa chystal na tento film. Hneď od úvodu, je nasadená veľmi zaujímavá atmosféra. Vyzerá to nevinne, dokonca som De Nirovi fandil s Cybill, ale potom prichádza geniálny prerod. Skvela scéna pri zrkadle “YOU talking to me” ? Veľmi zaujímavá aj hudobná zložka a dobové zobrazenie NY. Nadčasový debut Scorseseho. Finále pôsobivé. Ale najviac má dostala atmosféra a geniálny herecky výkon De nira. Vďaka filmu za 2 legendy…. 90% ()

Mike_Doe

M. Scorsese vedel dobre čo robí pri zobrazovaní temných stránok NY, keďže je to jeho mesto ... a ako tieto črty vykresliť lepšie než zo skúsenosti jedného taxikára, ktorý navyše berie len nočné smeny? Film v žiadnom prípade nedehonestuje NY, poukazuje však na to že nie len rastliny, živočíchy ale aj zasvinený betón veľkomesta potrebuje občas výdatný dážď. ()

SLPHR

Jiný pohled na New York než je běžné ve většině filmů. Zajímavé je, jak rychle se může změnit povaha, pokud člověk každý den vidí hrůzy New Yorku. ()

JC_Gucci

Když se cítíte být lepší, než všichni kolem, ale zároveň nikomu nerozumíte. Pohrdáte svým okolím, povyšujete se nad něj, cítíte se mít poslání přímo od boha, ale ve skutečnosti se jen stáváte součástí póvlu, který vás obklopuje. Co hůř, jste ještě horší. Snažíte se ospravedlňovat vaše činy, ale jste jen bezvýznamné hovno v kanalizaci života. Možná vás to dožene k něčemu zoufalému. Vlastně už je jedno, co uděláte a jaká je za tím motivace, chcete jen na chvilku zazářit, být něčím výjmečný. Třeba tím, že někoho zastřelíte. Taxikář je dost surový atmosferický film. Zanechá v divákovy divnou pachuť a těžko se jí zbaví. Skvěle natočeno, excelentně zahráno. Ale na hlavním hrdinovy neshledávám pozitivní jedinou nit a děsím se těch, kteří se v něm mohou shlédnout. ()

Pudding

První hodina filmu byla úžasná a chytla mě, protože De Niro ze začátku byl v pohodě chlap s filosofickým nádechem ale druhé polovině se z něho stane člověk bez duše, který je opravdu na dně a musíme mu dát donejt. :( ()

DeliCZ

Velmi temný obraz tehdejšího New Yorku. Pokud bychom tento film zařadili do kontextu doby, tak se film odehrává krátce po skončení války ve Vietnamu a společnost je z války a i z ostatních afér, jako Watergate unavená, vyčerpaná a začne se bouřit proti autoritám. Tento film tedy zachycuje atmosféru New Yorku sedmdesátých let, a to skrze špinavé a zanedbané ulice, nebo uvolněnou morálku ve společnosti a to z pohledu, (poněkud traumatizovaného) veterána z války ve Vietnamu, poté jako taxikáře Travise Bicklea, který se do nové společnosti nedokáže zařadit a začne čím dál více propadat osamění. Jako diváci tedy vidíme přerod z poměrně mírumilovného taxikáře, až na šílence který vezme spravedlnost do vlastních rukou. Je tedy rozporuplné, zda-li je záporák Travis, nebo společnost, která na Travise měla vliv. Pokud bychom rozebírali samotný výkon Roberta De Nira, tak je opravdu mrazivý a De Niro mi dokazuje, že je právem jedním z mých nejoblíbenějších herců vůbec. Dále zde musím podtrhnout hudbu Bernarda Hermanna, se kterou film působí ještě více temněji a dále pak skvělou noirovou kameru. Rozhodně jeden z předních filmů tzv. Nového Hollywoodu, který měl jistě vliv na budoucí tvůrce. ()

jirikzaboj

Velmi autentická 70. léta špinavého New Yorku, přesto v úžasných světlech a barvách. Dnes už kultovní film působí mírně krokem zpět, ale je třeba myslet na to, že ve své době byl jeden z těch revolučních, které později definovaly tento žánr a spoustu padouchů je inspirováno právě Travisem. Za mě je to jedna z nejzajímavějších rolí DeNira dodnes, ale víc jsem unešen právě z Foster, která už tady prokázala svůj talent. ()

Martin0392

K tomuto dílu mám poněkud vágní vztah, již od začátku jsem měl tu čest obdivovat hned několik aspektů tohoto poctivého řemesla Martina Scorseseho. Za zmínku rozhodně stojí celkový kamera movement, zde si Scorsese hodně pohrává a kupodivu mu to více než dobře vychází. Kompozičně dokázal vytvořit skvěle harmonizující dílo. Robert De Niro v roli taxikáře rozhodně nebyl špatný tah. Avšak výtku mám k scénáři, dialog byl místy skvělý, ale leckde opravdu zbytečný, do příběhu nepřínosný a zbytečně natahující, stejně tak ve mne vytváří dojem, že v něm část příběhu chybí. Celková myšlenka filmu se mi líbila, nutnost změnit „Prohnilé město“ nás do jisté míry ztotožňuje a vytváří v nás děsivý až depresivní pohled. Scorsese se tak snaží aby jsme se do protagonisty vcítily a celý film „žily“ s ním. Toto se hlavně projevuje když se Travisovi nedaří s nikým se sblížit - rande s Betsky, záchrana Iris která o záchranu nestojí. Propadne tak svým hněvem který se potom obrací v násilí a odplaty, prosté. Rovněž pěkná je i Herrmannova hudba, která přesně souvisí s tématem. Taxikář rozhodně není nejlepší dílo Martina Scorseseho, ovšem myslím si, že stojí za to film vidět. 4-/5 ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film